Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Как ще фокусираш ръчно към някаква мъглявина/звезда/планета, която дори не виждаш с невъоражено око? Звездна карта ли ще извадиш? :D 

Link to comment
Share on other sites

Интересно ми е на телескопите какво се фокусира, като всичко, дето ще се гледа с тях трябва вече да е на безкрайност. Освен някоя съседка в отсрещния блок.

Link to comment
Share on other sites

С този телескоп, бате Видене, ще гледаш кратерите на луната, децата ще се радват. И ако си някъде на високо с чиста атмосфера може да се видят пръстените на Сатурн

Скъпото на телескопа е моторизираната стойка, софтуер с който гидирш, и специален софтуер за стакване на снимки, стойката е предназначена за астрофотография. Тя се движи с въртенето на земята. За да се направят снимки на някоя мъглявина ти трябва поне няколко дена материял, фотоапарат с IR филтър премахнат и опция за BULB режим (има и готови варианти на големите производители, с подходящ филтър предимно завршват на А след модел им) с RGB филтри, narrowband филтри и филтър за светлино замъсряване на входа на апарата. За да се постигне ефекта на тези цветни снимки, който виждаме ти трябва доста материял със всеки един филтър. тези снимки се водят и false color също така. В деиствителност мъглявините не изглеждат така с просто око.

 

Примерен кадър от бг форума за астрофотография:

М81 и М82

Кадрите са около 210 по 30 сек. и няколко по 60 сек.

 

file.php?id=14798&mode=view

 

Трябва да си бръкна някъде из архивите, да видя какво съм правил като се бях зарибил. Доста DIY неща съм правил, за следене въртенето на земята и като цяло deep space фотографията.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, kotora said:

Новия ми началник се оказа, че е голям любител на телескопи. Ама неговите са за по 3-4000лв :D Даже имал някакъв, който му задаваш на къде да гледа и той се завърта сам. 


Николчо, много си отвеян, батьовата. Ми нали затова гледам компютъризирани телескопи над бон и половина. Топ навсякъде където чета е машината за къмто 2300, която има 40000(!!!) звездни обекта запаметени. Просто си ги извикваш, той си се насочва след началното позициониране сам. И гледаш. Иначе какво - с телефонните програмки да се прицелвам в далечни звезди??? Ти луд ли си?
 

9 hours ago, mIRCata said:

Интересно ми е на телескопите какво се фокусира, като всичко, дето ще се гледа с тях трябва вече да е на безкрайност. Освен някоя съседка в отсрещния блок.


Слакъре, дръж си фотоапаратчето там :effemine2: Ти разби секви телескопи... 

=======================================

Руми, говориш ми на някакъв странен език, батьовата... :rofl:

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, vinyl_master said:

Да не забравяме, че Асето беше симулатора на Ферари, преди да стане общодостъпна игра.

Това не го знаех.  Аз купих и Компетационето и сега ще дебна Аутомобилиста на разпродажба, че 200 кинта с пасовете - ебах го. Ем нямам време, ем скъпо

17 hours ago, kotora said:

Не е, гледах снимките от търга, само предна броня и 1 фар и огънат капак. 

 

КогИ бях джамбазин и ние взехме една Х5 рън енд драйв за малко пари (ама никой не показа дупката У скоростите). Колата се движеше колкото да не я дърпат. От две станаха една кола и разбитата отново на търговете. Всичко дето влиза от САЩ и Канада е с удар или сол в двигателя. Кола от търговете се взима само и единствено ако ТИ лично можеш да си я направиш или с цел печалба, но пак ТИ лично трябва да я правиш....трети вариант е за БГ и бай Петко в Крумово да я кърпи за пакетче семки. (цялостно боядисване тука е няколко хилядарки). Тия неща ония хайван от Бричката не ги споменава. Както и не казва, че един път кола от търга, която е обявена за тоталка - НИКОГА повече няма да има чист талон (освен ако не я засилиш за Европа). Дето се вика - няма стрАшно щом има брАшно. Мъжко дупе един път се ебе

 

Моя Форд например на снимките уж нищо му няма, а тотал щета. Един фар, калник, капак и карантия около радиатора....Вдигаш капака и рогчето запретнато на 180 градуса. Бачо Матеуш я опъна с веригиге (няма лазери, няма дяволи). Кита от мен. На мойта кола се учих и за 5 бона имах кола дето струваше 18 тогава. Отиде там от където дойде. И добре, че стана, че да си купя сегашната, че вече нямат пипане....ще го еба и ковид и путин и педалщини дето станаха

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, RaptoR said:

Слакъре, дръж си фотоапаратчето там :effemine2: Ти разби секви телескопи.

Мисире ти с какво си по специален, че ти може да питаш за телескопи разни неща, а аз не?

Моя въпрос, смятам, е по-смислен от твоите реване-та "уаааа, какво да си купя, уаааа".

На мен ми е интересно.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DON_CHEFO said:

Това не го знаех.  Аз купих и Компетационето и сега ще дебна Аутомобилиста на разпродажба, че 200 кинта с пасовете - ебах го. Ем нямам време, ем скъпо

КогИ бях джамбазин и ние взехме една Х5 рън енд драйв за малко пари (ама никой не показа дупката У скоростите). Колата се движеше колкото да не я дърпат. От две станаха една кола и разбитата отново на търговете. Всичко дето влиза от САЩ и Канада е с удар или сол в двигателя. Кола от търговете се взима само и единствено ако ТИ лично можеш да си я направиш или с цел печалба, но пак ТИ лично трябва да я правиш....трети вариант е за БГ и бай Петко в Крумово да я кърпи за пакетче семки. (цялостно боядисване тука е няколко хилядарки). Тия неща ония хайван от Бричката не ги споменава. Както и не казва, че един път кола от търга, която е обявена за тоталка - НИКОГА повече няма да има чист талон (освен ако не я засилиш за Европа). Дето се вика - няма стрАшно щом има брАшно. Мъжко дупе един път се ебе

 

Моя Форд например на снимките уж нищо му няма, а тотал щета. Един фар, калник, капак и карантия около радиатора....Вдигаш капака и рогчето запретнато на 180 градуса. Бачо Матеуш я опъна с веригиге (няма лазери, няма дяволи). Кита от мен. На мойта кола се учих и за 5 бона имах кола дето струваше 18 тогава. Отиде там от където дойде. И добре, че стана, че да си купя сегашната, че вече нямат пипане....ще го еба и ковид и путин и педалщини дето станаха

Е да това е ясно, че всичко от Канада и САЩ е с удар. Ся въпроса е какъв е удара. Тия с градушката и те идват тук :D Един колега се беше надъхал да си взима Dodge Challanger ама щото е стипца искаше с 3.6 мотора и да му тури газ. Е всичките от Мобилето са блъскани, в Германия също :D 

Link to comment
Share on other sites

Т.е оптиката на телескопа е фиксирана, само това, което излиза към окуляра се пипа според вида или каквото си закачил?

Не е като в обектива да има вътре подвижни части в самото тяло?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mIRCata said:

Мисире ти с какво си по специален, че ти може да питаш за телескопи разни неща, а аз не?

Моя въпрос, смятам, е по-смислен от твоите реване-та "уаааа, какво да си купя, уаааа".

На мен ми е интересно.


Абе ти си питай квото щеш, кой те е спирал??!? Ама въпросът ти е смешен просто.  И аз мога да си рева колкото си искам. И си казвам, че нищо не разбирам от терминологията. А ти ще ми идваш с фотоапарат да правиш иснимки и задаваш въпрос от типа "какво точно е фотоапарат?" 

=================================

 

Руми, ей тия термини като рефлектор, рефрактори, катадиоптрични, добсънови, Максутов-Касегрен, Шмидт-Касегрен, фокусни разстояния, фокусни съотношения, фокусно число, азимутален, алт-азимутален, леща на Барлоу, бла, бла, бла и ФАЩАМ КЪРА..... 

Link to comment
Share on other sites

Всичките са еднакви, въпроса е как събират светлината. Фокусното разстояние не е чак толкова от значение, колкото огледалото на дъното - диаметъра. На моя рефлекторен (измислен от Нютон) боклук мисля че беше към 18 санта, и фокусното му е 700 мм. И е идеално за наблюдения на луната..

700 мм е разстоянието от голямото огледало до малкото от което дефакто се отразява светлината към окуляра.

Двете огледала са сини. На Рожен мисля, че беше Цайс и е 2 метрово.

 

Screenshot_2022-09-21-18-54-48-06_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.thumb.jpg.8b45d9f3a6d8da39f50a55648844c16e.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mockingbird said:

Стига с тая маса… не може ли на Асен в плевнята?!?!:lol:


И на земята ли бе, бастун?!? То е ясно ще е в плевнята! Ма то плевня сега няма - бутната е. :rofl:

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vinyl_master said:

Да направим Ф1 среща, и ще включим Стефчо по зуум :)


То тва добре, ама не гледам Ф1 от две години - кво шси говорим, освен да псуваме мангала и да се подиграваме на отбор ягодка?!?! :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vinyl_master said:

И аз имам, даже е в Годеч, бате Видене!


Е то там си реве за телескоп! Аз ся тряя погледам с тоя детския малко, па скачаме на тежката артилерия. НО - само след среща, па телескопна ли ще е, Ф1 ли ще е, в плевня ли ще е, боси по асфалта ли ще е - не ми дреме! :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mockingbird said:

Е, за какво са ти повече…?!?

По принцип, и аз имам, но не съм сигурен къде съм го “подредил”…:laughing:


Ти па ся и ти слакърски въпроси! :laughing1:
Това дето съм го взел е за децата. И за добия някаква представа. 120 леа с тех и без тех... Виж обаче като опрем до сериозните неща.... Ще ми трябва Руми, той отдавна си правеше експерименти с нощното небе и то доста интересни... Канадският мисир не го знам кога пак ще дойде, но и той не е лошо да се включи при СЕРИОЗНИТЕ машини, щото ще се дават и сериозни пари. 
Аз между другото не съм са пуфалил какво спасих от битака в Първомай от един мангал... Струваше ми 120 кинта след пазарлъка, но в такива моменти бирите помагат... Сега търсим фотоапарат за техниката. Ще покажа снимки като се върна в Пловдив. 

===========================================

Поздрав получих от А1 на екрана си:

Уважаеми клиенти, с цел подобряване на услугите (?!?!?!), А1 започва поетапно преустановяване на аналоговата ТВ. Моля изберете тарифен план от актуалното ни портфолио.  

Как си го превеждам лично аС:

Уважаеми нещастници по селата с по 4-5 телевизора, няма как вече да не ви шибаме отзад поетапно. Моля изберете си дилдо, с което да ви шибаме отзад от тия, които предлагаме...  

Много уши ще браждят тази вечер... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, RaptoR said:




Поздрав получих от А1 на екрана си:
 

 

И аз вчера го забелязах на нелегалката под беседката.  

Май ще се наложи някой Маг да заеме мястото на кабеларката. Само трябва да ми дойде муза да дръпна едно кабелче от ону-то.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...