Jump to content
BulForum.com

Проблем със стрийминг на SAMBA споделени файлове


w00x

Recommended Posts

Имам един много странен проблем. Писах в различни специализирани форуми (LibreELEC, Netgear), но реших да пробвам и тук.

Имам медийна кутийка с инсталиран LibreELEC (Kodi OS) на нея.

Сървъра е компютърът с Windows 10.

Файловете са споделени чрез SMB. На кутията сървъра е добавен с име, а не с IP.

 

Всичко си работеше перфектно докато не смених рутера преди 2 дни.

Сега файловете тръгват бавно, буферират постоянно и накъсват. Колкото по-малък е файлът, толкова по-добре върви.

Единственото, което направих е да сменя рутера. Пробвах дори да разкача устройствата (само сървъра и кутията) от новия рутер и да ги закача на стария без дори да ги рестартирам - всичко си тръгна нормално.

 

Връзката между сървъра и кутията е 80-90мбит, което е нормално и напълно достатъчно.

НЯМА проблем, когато използвам DLNA сървър, за да пусна същия файл през същия рутер на същия плейър.

Проблема е само, когато използвам SMB протокола, което го прави още по-странно.

Пробвах да добавя файловете на ново - нищо не се промени.

Всякакви настройки на рутера сменях, QoS изключих, защитите му изключих, дори го ресетнах няколко пъти и пробвах връзката между двете устройства преди да конфигурирам каквото и да било. Нищо. Самба споделените файлове пак насичат.

 

Установих с тия тестове, че проблемът е или в начинът, по който рутера обработва Самба протокола във вътрешната мрежа, или по начина, по който самия протокол работи и се отнася към нови устройства.

 

Някой ако има някакво предположения или предложения - ще се радвам да ги чуя.

 

Тази вечер ще пробвам да създам нова споделена папка и да ги добавя в кутията. Освен това - не се сещам друго, което да пробвам.

Link to comment
Share on other sites

Е с това не си ли отговаряш сам на въпроса ?

Какъв е новия рутер ?

 


Всичко си работеше перфектно докато не смених рутера преди 2 дни.

Сега файловете тръгват бавно, буферират постоянно и накъсват. Колкото по-малък е файлът, толкова по-добре върви.

Единственото, което направих е да сменя рутера. Пробвах дори да разкача устройствата (само сървъра и кутията) от новия рутер и да ги закача на стария без дори да ги рестартирам - всичко си тръгна нормално.

Link to comment
Share on other sites

NetGear R7000P.

 

Отговарям си на въпроса, но просто не мога да проумея дали е нещо в настройките. Също не мога да разбера каква е тая настройка или дефект, които влияят само на SMB трафика в LAN мрежата и на нищо друго.

Link to comment
Share on other sites

И те не могат да ми кажат. Писах си със съпорта. Ония нямаха идея какво правят.

 

Този фърмуер е за по-малкия модел. AC1900. Проблема е, че Tomato, OpenWRT, както и някакъв Vortex, всичките имат фърмуер за R7000, но не и за моя R7000P. Иначе къстъм фърмуер беше първото нещо, което пробвах.

Моята идея главно е ако някой знае нещо конкретно, което може да се отразява на SMB споделените папки. Било то в настройките на самия рутер или на Уиндоус.

 

Ще взема да сложа MAC адреса от стария рутер на новия рутер да видя какво ще стане. Може да се пази някъде в някаква таблица и сега да се бърка....

Link to comment
Share on other sites

От форума на Netgear:

 

R7000P (AC2300 Smart WIFI Router) Slows Down LAN

 

Още от началния пост като видях си мислех да го питам за чий чеп бара нещо, дето си работи добре....  :bgrin: 

 

Всичко си работеше перфектно докато не смених рутера

 

Link to comment
Share on other sites

Да. Пуснах го и него. Не беше инсталирано. Проблема си остава. Освен ако не е искал рестарт на компютъра, за да тръгне, защофто само рутера рестартирах. Тази вечер ще го видя как е, но нямам големи надежди.

 

Темата от форума на Нетгиър май не е същата. Скоростите са си окей. Дори между двете устройства скоростите са си окей, но като се използва САМБА протокола - рутера кляка. Затова съм и озадачен.

 

През DLNA работи без проблем, през SMB насича.

 

Иначе, когато всичко работи, скоростта на безжичните устройства е осезаемо по-висока. Има много по-малко забавяне преди да започне да се зарежда дадена страница. Само тоя пуст проблем с тая САМбА.

 

А, да. И още един. 2.4ГХц канала падна вчера. Само той. Не даваше IP на устройствата. Всичко останало си работеше. Сега съм сменил всички мобилни устройства от 5 на 2.4, за да го наблюдавам. Това обаче е някакъв проблем, който и други производители изпитват по някаква причина.

Link to comment
Share on other sites

При пускане на SMB v1 иска рестарт.

В събота пусках на един компютър, че сървърът, с който се свързваше е доста стар и ми поиска рестарт.

Link to comment
Share on other sites

Еми......работи. Не знам какво съм правил и какво съм струвал вчера, но сега като го пуснах всичко си работи както трябва, дори ми се струва, че файловете тръгват по-бързо, отколкото тръгваха с предишния рутер.

Явно наистина проблема е бил с настройката на Самба и още вчера съм го оправил, но не съм рестартирал.. :)

Интересно как с предния рутер работеше без средната от трите опции включена (Client).

 

Сега остава да чакам няколко дни да видя дали ще падне пак 2.4 каналът. :)

Ако не падне ще съм доволен с покупката си. :)

Link to comment
Share on other sites

Еми......работи. Не знам какво ...

 

На какъв телевизор стриймваш филмите? Аз също си взех едно домашно сървърче, споделил съм файловете със самба и когато гледам филм 1080p има някакво минимално забавяне :(

Link to comment
Share on other sites

На Андроид Бокс ги гледам. Ако няма да създаваш каталог не ти трябва самбата. Само усложнява.

Сложи си едно Serviio server на компютъра и ползвай Медия приложението на телевизора, за да пускаш файловете.

 

Освен ако не гледаш през Коди и ти.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз ползвах самба-та заради подръжката на субтитри (dlna не подържа външни субтитри). Пробвах и със самба2/3. В крайна сметка ще пробвам plex или serviio. При тях не ми харесваше, че вграждат субтитрите runtime, което твари допълнително процесора. Попринципн не разбирам много и може да съм изписал големи глупости. Ще се радвам ако е така някой да ми даде някакъв акъл :)

Link to comment
Share on other sites

Малко извън темата, но понеже чета как повечето пишат за гледане на филми.

От доста години съм се спрял на варианта с използването на Raspberry Pi + LibreElec(Kodi). Взима се модел 2 или 3 на raspberry. Слага се поне 32gb карта и се инсталира libreelec. Инсталацията е нещо елементарно и не изисква някакви познания. На full hd(1080p) няма никакви проблеми. Всичко си върви без накъсване и проблеми. Филмите си ги копирам на картата. Когато искам да копирам филм, гася rasпberry-то и картата я слагам в laptop/pc и копирам каквото ми трябва. Може и по мрежата да се стриймва, но лично аз не го предпочитам като вариант.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз ползвах самба-та заради подръжката на субтитри (dlna не подържа външни субтитри). Пробвах и със самба2/3. В крайна сметка ще пробвам plex или serviio. При тях не ми харесваше, че вграждат субтитрите runtime, което твари допълнително процесора. Попринципн не разбирам много и може да съм изписал големи глупости. Ще се радвам ако е така някой да ми даде някакъв акъл :)

 

Поддържа субтитри DLNA, как ще не поддържа? Това дали се поддържат субтитри през DLNA се определя от клиентът. Така и не каза на какво ги гледаш филмите.

Не вграждат субтитрите. Burn-in се нарича. Не го правят, но за целта трябва от сървърите да настроиш да НЕ транскодват файла. Иначе ще ти го транскодват без да има никаква нужда за това. Без транскодинга, DLNA сървърите са просто лесен протокол за споделяне на медийно съдържание. В Plex дори може да си настроиш автоматично да ти сваля субтитри за филма като го пуснеш.

 

Малко извън темата, но понеже чета как повечето пишат за гледане на филми.

От доста години съм се спрял на варианта с използването на Raspberry Pi + LibreElec(Kodi). Взима се модел 2 или 3 на raspberry. Слага се поне 32gb карта и се инсталира libreelec. Инсталацията е нещо елементарно и не изисква някакви познания. На full hd(1080p) няма никакви проблеми. Всичко си върви без накъсване и проблеми. Филмите си ги копирам на картата. Когато искам да копирам филм, гася rasпberry-то и картата я слагам в laptop/pc и копирам каквото ми трябва. Може и по мрежата да се стриймва, но лично аз не го предпочитам като вариант.

 

Raspberry Pi имаше някакви проблеми последно като гледах. Мисля, че с декодерите за DTS HD и Dolby Digital +. Нямаше сертификати и не ги пуска през HDMI изхода. Освен това е по-слабо от кутията с Android и като му накачиш всичките модули, дистанционни и т.н. ти излиза на 3-на цена. Моята кутийка беше с Андроид, но ѝ сложих LibreELEC. Сега си е чист LibreELEC бокс и пуска абсолютно всичко, което съм ѝ давал. Най-голямото мисля, че е било 1080p x265 DTS HD BluRay рип (~25GB). Натоварването на кутийката докато филма вървеше беше към 14-20% на първото ядро, 5% на второто и другите 2 бяха idle. 20% използвана RAM. С 2ГБ е.

На даден етап се опитах да пусна 3D BluRay ISO, но не съм сигурен какъв беше резултатът. Май или кутийката или Коди-то клекнаха при разархивирането.

За $23.

 

Raspberry Pi може да се ползва и за други неща, но ако ще е само за медиен плейър - "Андроид" кутийките с LibreELEC или CoreELEC са ненадминати просто.

Link to comment
Share on other sites

Аз лично никога не бих си причинил гледане по метода с копиране на филми върху карта/usb/диск, камо ли офлайн, местене по четци.... Един 12-20ГБ файл ще го копирам цяла вечност на паметта, после да се окаже, че не ми харесва или не ме кефи филма за даденото време през деня, и искам да гледам нещо друго и айде пак наново. Минал съм по тоя път.

 

Преди ползвах DLNA без никакви проблеми, с Serviio. Никакви такива самби и шервания, особено ако клиентът е нещо различно от Windows.

Откакто на ТВ-то имам закачена машина с Windows, всякакви подобни методи отпаднаха, защото машината е сървър с най-разнообразни предназначения, и понеже там е storage-а, всичко става по нормалния начин.

 

За распберито, също е някаква сума, и трябва да си го сглобяваш да търсиш захранвания, памети... кутии. Някъде ги има сглобени по-удобно, но и цените са дори повече от някоя андроид готова кутийка.

Като цяло зависи кой какво конкретно има нужда с най-различни фактори и условия.

Link to comment
Share on other sites

Serviio и DLNA като цяло не позволяват каталогизиране в Коди. Става само през SAMBA и NFS. Използването на Kodi без изграждането на каталог е малко безсмислено. Като да дърпаш Закъсал запорожец с камион. :)

 

На всичкото отгоре, като изглеждам филма, цъкам DELETE направо през Коди и изчезва. Без да се занимавам после да го търся.

Имам 330 филма на компютъра и 65 сериала. Няма как да ги избирам на компютъра и после да ги прехвърлям на флашки. :) Директно отварям Коди, гледам си по рейтинг, жанр, тема, плакати и т.н. и си избирам. Иначе е тотална хамалогия и разваля цялтоо изживяване.

Link to comment
Share on other sites

Serviio позволяваше някакви каталози във вид на папки доколкото си спомням. Или беше нещо подобно. Или беше добавям една папка, в нея всичко е по папки както искам, и на телевизора (LG WebOS 2/3) директно виждам структурата, което за мен е напълно достатъчно за вид каталогизиране. Още при свалянето просто ги слагам нещата в съответна папка. Е, имам под 100 филма, които все чакат да се гледат.

С Коди май малко време съм гледал през DLNA, само като бях с андроид кутия някакво време, но и той виждаше нещата по папки както ги пуска Serviio.

Link to comment
Share on other sites

Ползвал съм Serviio няколко години. Знам как работи. :)

Нямам предвид това под каталог. Дървовидната структура на папките не е каталогизиране.

 

Каталогизиране чрез DLNA протокол можеш да получиш само от Plex ако използваш и Plex клиентът, за да гледаш. За WebOS има.

Останалите DLNA сървъри просто ти пускат файловата структура към телевизора по мрежата, за да не се налага да използваш флашки. Виждаш едно и също без значение дали използваш за плейър Коди, MX Player, VLC Player, вградения плейър в телевизора или нещо друго. Това също е напълно достатъчно и аз лично съм го ползвал години наред. Това е минимумът според мен. Всякакви такива пускания през HDMI и премятане на файлове по флашки съм ги забравил отдавна.

 

Хората просто явно не знаят възможностите на модерната техника. Една приятелка 3 месеца вече ми обяснява колко е доволна за това, че им настроих Plex у тях. Тя изобщо не знаеше, че подобен начин на гледане на съдържание съществува. Преди щеше да свързва кабели и да пуска от лаптопи и флашки. Ненужно неудобство, което според мен не предлага нито един позитив. Сега лесно си добавиха и втори телевизор в спалнята към мрежата.

 

Kodi работи на различен принцип. Може да се ползва за гледане на файлове чрез Serviio и дори има Add-on за Plex с интерфейс и всичкото му.

Основната му идея обаче е различна.

 

При Коди само избираш папките със споделеното съдържание и казваш какво е (филми, сериали, музика, снимки).

В моя случай са 3 папки на 3 различни хард диска с филми и още 3 папки на 3 различни хард диска със сериали.

 

Коди сканира всичките папки и намира файловете. След това се свързва към интернет и проверява информацията за намерените файлове следвайки критериите и източниците, които си му задал. В моя случай IMDB. Сваля зададената информация (plot, оценка, жанрове, актьори, режисьор, постери, лого на студиото, fan art от филма) и я свърза с всяко едно от заглавията в библиотеката, за да може да ти ги покаже ако решиш, че искаш да ги виждаш.

 

След това слага всичките филми от 3-те папки в категория Movies и всичките сериали от 3-те папки със сериали в SHOWS. Така дори да имаш 10 епизода от един сериал на един хард диск и по 5 епизода на другите 2, всичките 20 се появяват подредени под името на сериала (при тоя вариант със Сервио трябва да се разхождаш из папките и да си търсиш съдържанието преди да го заредиш.)

 

След като са категоризирани и индексирани, можеш да си ги филтрираш по жанр, времетраене, оценка, година на излизане, актьори, режисьор и всякакви други критерии.

Ето така изглежда една библиотека в Коди. Дори ти слага иконките за аудио кодеците и качеството на релийса, който имаш в библиотеката. На моя скин показва и резолюцията. Тук я няма. :

 

QuVu8ZJ-1080x675.jpg

 

Всичко това е коренно различно от Сервио и аз лично вече няма да погледна към друг начин за гледане на съдържание ако не е крайно наложително. В най-лошия вариант - Plex.

 

Plex прави гореописаното индексиране и събиране на съдържание от различни източници, което Коди прави, но през DLNA протокол. Затова и изисква инсталиран сървър, където Коди изисква само клиент и стандартни споделени папки. Просто на моята кутийка Plex правеше парчета с аудио кодеците и трябваше да махна Андроид като цяло. А Коди си е разработен и като отделна операционна система, та нямах особен избор. Но Коди има много повече настройки, докато Плекс е по-лесен за настройване и пускане.

 

Ако трябва да настроя мултимедийна система за някой - бих използвал Plex вместо Kodi.

 

И в тоя ред на мисли, ако някой се е заинтригувал от гореописаното и иска да си го направи същото у тях за скромната сума от ~$30 или там за колкото може да намери Андроид кутийка с Amlogic S905 или S905X чипсет и 2GB RAM, ето в тази тема го бяхме обсъждали по-подробно преди време.

https://www.bulforum.com/topic/138415-каква-видео-карта-трябва-за-1080p1440p/page-3

Link to comment
Share on other sites

Аз си взех едно Synology DS218j мисля, че беше модела, като идеята ми беше да го ползвам и за други неща. Това което направих беше да споделя съдържанието в домашната мрежа и от там мисля през smart share на ЛГ-то директно гледам филмите (с плеъра на тв-то). Когато изключих самба протокола плеъра на телевизора спря да намира субтитрите. След като update-нах ТВ-то до webOS 4 се подобриха нещата, но не е толкова гладко колкото трябва да е според мен. Някъде четох, че това било заради някакви кодеци, които ТВ-то не подържало, другаде че мрежата не била стабилна (всичко е вързано с лан кабел) и т.н. В крайна сметка не ми остава много време да гледам филми и не съм се ровил повече :) Видях темата и реших да попитам за акъл :)

 
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...