Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не знам дали нямаше отделна тема за интернет банкирането в Бг.

Това е което получих днес от Уникредит:
 

Quote

Уважаеми клиенти,

Считано от 29.07.2019 г. въвеждаме динамична парола при вход в Булбанк Онлайн. 

След тази дата влизането в системата ще изисква освен въвеждане на потребителско име и парола, и еднократен код, генериран от Вашия М-токен или получен чрез SMS на регистрирания в услугата Ваш мобилен телефон. Промяната е резултат от нови регулаторни изисквания, свързани с електронните плащания и осигурява допълнително ниво на защита на Вашия клиентски профил в интернет банкирането.

С цел да продължите безпроблемно работата с Булбанк Онлайн при максимално ниво на сигурност, е важно да се уверите, че сте регистрирали актуален телефонен номер в услугата. В противен случай, след 29.07.2019 г. ще може да използвате само ограничени функционалности на Булбанк Онлайн, без възможност да създавате и нареждате преводи.

 

 

 

Намирам го за много малоумно изпълнение. Специално мен колко много ще ме засегне не е истина. Явно ще трябва да се оглеждам за друга банка. Проблемът обаче са таксите които Уникредит ми спестяват.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, netrootbg said:

Не знам дали нямаше отделна тема за интернет банкирането в Бг.

Това е което получих днес от Уникредит:
 

 

 

Намирам го за много малоумно изпълнение. Специално мен колко много ще ме засегне не е истина. Явно ще трябва да се оглеждам за друга банка. Проблемът обаче са таксите които Уникредит ми спестяват.

И кое те бърка в цялата ситуация?Това е само ако банкираш от компютър,просто въвеждаш още един код от токена в приложението...При преводи от телефона няма разлика :-)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HEMO said:

И кое те бърка в цялата ситуация?Това е само ако банкираш от компютър,просто въвеждаш още един код от токена в приложението...При преводи от телефона няма разлика :-)

Защото през една голяма част от времето, телефона ми не ми е под ръка. Нито токен-а мога да ползвам, нито смс да получа... Аз основно между сметките си прехвърлям. За това не ми трябва нищо в момента.

Link to comment
Share on other sites

Там не е упоменато, че всички операции ще се спрат ако нямаш токен. Възможно е преводите между собствени сметки да не са засегнати.

При Fibank е така от доста време - за активни операции се иска токен (или ел.подпис ама не съм сигурен докога ще приемат такъв). Аз лично не искам да разчитам на SMS-и или нещо, което разчита на интернет, затова добре че си имат собствено приложение софтуерен токен, което генерира кодове. За доста други акаунти вече ползвам Google Authenticator за офлайн генериране на токени (където се поддържа този стандарт), и като цяло този метод ми допада доста.

Като цяло и аз понякога се дразня иначе, защо трябва да разчитам на 2FA след като примерно си пазя паролите добре и за толкова десетилетия не се е случвало да ми е разбита парола. Но вероятно регулации и опасности за застрахователи и т.н. влседствие че повечето хора са все пак "малоумни" с малоумни пароли, страдат и останалите.

Днешно време да оставаш без телефона си е почти немислимо :) .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, netrootbg said:

Защото през една голяма част от времето, телефона ми не ми е под ръка. Нито токен-а мога да ползвам, нито смс да получа... Аз основно между сметките си прехвърлям. За това не ми трябва нищо в момента.

Единствената банка,дето все още не ползват токен-и за която се сещам е Прокредит... Ползват списъци с (тан)кодове.Обаче там кусурите са други,нямат физически офиси,само машинни салони вече,единствени май само те имат банкомати за теглене на Евро.Булбанк,Фибанк,Дск и Обб са с токени,кой виртуален кой с физически...Варианта на Уникредит с токен в приложението най-ми допада,ама в твоя случай...стана ми интересно защо не ти е телефона под ръка?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tedy said:

Там не е упоменато, че всички операции ще се спрат ако нямаш токен. Възможно е преводите между собствени сметки да не са засегнати.

При Fibank е така от доста време - за активни операции се иска токен (или ел.подпис ама не съм сигурен докога ще приемат такъв).

Днешно време да оставаш без телефона си е почти немислимо :) .

 

2 hours ago, HEMO said:

Единствената банка,дето все още не ползват токен-и за която се сещам е Прокредит... Ползват списъци с (тан)кодове.Обаче там кусурите са други,нямат физически офиси,само машинни салони вече,единствени май само те имат банкомати за теглене на Евро.Булбанк,Фибанк,Дск и Обб са с токени,кой виртуален кой с физически...Варианта на Уникредит с токен в приложението най-ми допада,ама в твоя случай...стана ми интересно защо не ти е телефона под ръка?

 

Вие май не четете какво публикувах. Става въпрос, че вече за да влезеш в акаунта си ще трябва да използваш токен или смс. За самото логване става въпрос. За преводите е отделна работа. Ясно е, че не можеш превод без едно от двете. Теди, при Булбанк въпросният токен е просто част от софтуера за мобилното банкиране. Не е физическо устройство. Т.е. за да влезеш в сайта от тук нататък не можеш да го направиш без телефона си.

А да ви кажа без телефон си е голям кеф през голяма част от деня. Такива са изискванията в определени сфери на работа. Не можеш да носиш и да използваш телефона си в офиса. Друг момент е, че примерно никога не вдигам на непознати номера :). Това обаче вече е извън темата.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, netrootbg said:

...За самото логване става въпрос.  . за да влезеш в сайта от тук нататък не можеш да го направиш без телефона си....

Вярно на 100% Говорих със съпорта,потвърдиха,след тази дата няма да може да се използва интернет банкиране и от компютри с Windows XP...Няма вариант за хардуерен токен,нямаш ли телефон в теб не става.

Link to comment
Share on other sites

Е, това вече е тъпо. Вероятно просто им е по-лесно и евтино вместо да делят системата на две - функции с и без токен. Под оправданието че така пазят узерите дори личните им данни ако им се открадне паролата. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Имам един такъв въпрос, свързан с epay.bg, но вероятно казусът е извън тях.

Имам Visa electron карти към ПИБ и Райфайзен, както и една Мастъркард кък Уникредит, всичките са дебитни.

В ипей.бг таксите за захранване на Микросметка, както и при директен превод от карта към IBAN, са 5 пъти по-големи при Визите, отколкото при мастеркард-а. И изглежда не са линейни.

Никога не съм се интересувал от таксите, защото за неголемите суми, които минават оттам, са сравнително пренебрежими. Сега ще преведа няколко хил. лв и още при попълването на формата се виждат разликите. Примерно като задам 5000 лв, таксата през мастъркарда показва да е 5.30 (4.50 + 80 ст. такса към ипей статична), а през Визите е 25.80!

Тази разлика откъде идва, факта че едното е мастъркард а другите Visa electron, или от самата банка (Уникредит за мастъркарда)? В тарифите на Уникредит гледах 1 час и не намерих отговор.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не е точно по въпроса, но за такъв размер сума защо искаш да ползваш трета система (иПей), където доколкото разбирам таксите са процент от сумата. Ако ще пращаш пари на човек/фирма в България, левове в българска банка, за посочената сума по-евтино ще е с превод от твоята сметка (за която е закачена картата), за суми до 100 000 лева таксите на банките са фиксирани и не зависят от сумата, нещо от порядъка на 2-3 лева. 

Link to comment
Share on other sites

Аз запитах и ипей, чакам отговор.

Искам да прехвърля парите от онази сметка в друга сметка, която имам, в друга банка, и евентуално да закрия първата.

1. Фиксираната такса на ипей е 80ст. и е пренебрежима.

2. Нямам е-банкиране към Уникредит, а не ми се ходи и чака на опашки, а и вж. #3.

3. Таксата (общата) както казах за 5000 лв превод е ~5 лв., което срещу евентуално по-малката с 1-2 лв такса в клон на банката, напълно оправдава ползването на ипей метода. Гледах таксите на Уникредит, и мисля, че превод в клон беше 3 лв, и ще стане 4 след месец (увеличават таксите на много услуги).

4. По принцип целевата сметка е онлайн-открита, с 1 лв месечна поддръжка, срещу 2.50 (в сила след месец) за "нормалната" в Уникредит. Но не това е основната причина де.

5. Операцията вече е изпълнена и питането има по-скоро принципен характер, не че такива операции бих извършвал по-често от веднъж на 10г., а за дребните ежедневни суми таксите са г/д все тая.

Link to comment
Share on other sites

Да, но на самия сайт на ипей има страница с таксите, където е указано 0.5% за (уж) всички дебитни карти Маестро/Виза електрон.

Иначе ми отговориха, просто някои карти на Уникредит имали преференциални такси, в случая 0.09% за тяхната система. Нямам идея защо и от какво зависи. Късмет беше. Щото иначе таксата щеше да е 25 лв, което общо взето също май не би било достатъчно да загубя 2 часа в ходене и чакане по опашки.

 

Ипей доскоро наистина работеха с ЦКБ и там бяха реално парите на потребителите, и затова зареждания на микросметки и други такива бяха без допълнителни такси защото се водеха вътрешнобанкови.

Сега с изипей, на техния сайт (на изипей) има страница колко струва зареждането на Микросметка с различни суми.

Превод до друг IBAN (превод по сметка на друг "потребител") от Микросметка винаги си е било 80ст., а от карта е толкова + колкото е таксата за иначе колкото би била за зареждане на сумата първо към Микросметката.

 

Такива операции много рядко биха се налагали да правя, а за нормални преводи си ползвам е-банкиране, където междубанков превод е ~1лв.

Микросметка.... по принцип зареждам наведнъж преди да платя повече комунални сметки накуп, или за да пратя пари на някого, който по някаква причина не иска да ми каже номер на сметка или нещо такова. То за друго за какво би служила микросметката..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Интересни промени, в сила от днес, в тарифата на ЦКБ:

- Таксата за СЕПА преводи до 51129.19 EUR вкл. (равностойност на 100000 лв.), става само 0.51 EUR
- Чрез трансевропейската автоматизирана система за експресни преводи в реално време TARGET2 става 5.62 EUR

- Получени преводи в лева или евро от страна в ЕИП - без такса

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

От 15 декември 2019 влиза в сила европейска регулация и всички банки трябва да се съобразят. Става въпрос, че се уеднаквяват таксите за междубанкови презгранични преводи (входящи/изходящи) в евро с таксите за същия вид преводи в национална валута.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sheep said:

От 15 декември 2019 влиза в сила европейска регулация и всички банки трябва да се съобразят. Става въпрос, че се уеднаквяват таксите за междубанкови презгранични преводи (входящи/изходящи) в евро с таксите за същия вид преводи в национална валута.

И като резултат вдигат местните такси...идилия.

Link to comment
Share on other sites

Just now, HEMO said:

И като резултат вдигат местните такси...идилия.

Много се извинявам, но какво общо имат между банковите разплащания, европейските регулации  с местните данъци и такси ?!

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, UzITo said:

Много се извинявам, но какво общо имат между банковите разплащания, европейските регулации  с местните данъци и такси ?!

С местните данъци нищо,с местните такси на банките много.Получава се филма с роуминга при операторите-заради премахването му вдигнаха таксите за местния пазар тихомълком всички,като се разбраха да няма скрити оферти за да не си крадат клиентите.Това се случва в момента у нас и с банките.Като ги натискат административно да намалят трансферите към чужди банки те съответно търсят начини да ги компенсират.Прокредит примерно нежно ме уведомиха,че разплащателната ми сметка вече ще ми струва 120 лв на година само такса обслужване...преди беше 1.50/месец ако ти върви там заплатата.Ей за това говоря...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Ferante said:

Може би това ще е причината доста хора да се насочат към виртуалните банки, особено към тези, които подържат български Ибан номера.

 

 

Това със сигурност,виж Револют колко клиенти натрупа за отрицателно време,а не е точно банка...Иначе родните банки веднага почнаха с таксите,Фибанк и такса "превалутиране" при плащане на пос в чужбина...79331341-10218969494644129-7983152092141

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Банка Дск вече взима за трансфер към Револют 1лв плюс 1%  от сумата...С  коя карта или банка е все още фрии зареждането? Някой с опит в Уникредит?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...