Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

Отварям тази тема заради бързото развитие и разширяване на пазара на FinTech услуги.

Алчността на банките не намалява, даже напротив. Непрекъснато се правят промени в Общи условия и Тарифи, появяват се нови такси или се увеличават досегашни такива. Особено трагично е положението при международните плащания и трансфери на пари.

Paypal от доста време не е монополист в електронните разплащания.
Появиха се някои доста гъвкави банки, които залагат повече на интернет присъствие и операции, отколкото на традиционно поведение.
Добре е да разгледаме възможните алтернативи - Transferwise, Paysera, Revolut, MisterTango и др. такива.

Всеки може да сподели своя опит, да коментира предимствата и недостатъците на това, което е опитал, както таксите при теглене в брой.

 

 

Midex: Премествам дискусията от другата тема тук.

 

Откакто почнахме да ползваме пейпал, другата страна й е почти безплатно изпращането на пари, а при мен withdraw-а е дъщо достатъчно евтин спрямо други варианти.

 
Има значително по-евтини варианти за трансфер, конвертиране и харчене на пари - Transferwise напр.
- многовалутна сметка, вкл. и в лева, с персонални банкови атрибути за четири от валутите - USD, EUR, GBP, AUD);
- конвертиране между валутите по много изгоден курс (много често по-добър и от банковия);
- дебитна карта към същата многовалутна сметка - при плащане или теглене в брой се използва наличното в съответната валута, а при изчерпване се тегли от другите валути;
- теглене в брой от банкомат (в различни валути) - без такси, до £200 сумарно;
- регистрира се и в Epay (след проверка от няколко дена).
 
btw, няма да се разсърдя, ако някой реши да се регистрира през моя referral link

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ако кажеш, че може да се ползва в ebay и paypal (да я добавя за плащания - теглене) веднага ще направя една регистрация ;)

 

Виждам, че картата се издава безплатно, дават ти и EU IBAN, би трябвало да минава...

 

EDIT: всъщност проверих, бодвам веднага една регистрация. (оказа се, че имам акаунт, даже преди 2г съм пращал пари от него :online2long: ) За инфо:

 

 

 

Transferwise support:

It is possible to receive paypal payments but it depends broadly upon how the transfers are sent:

1. USD transfers must be sent via ACH electronic payment or Wire transfer. SWIFT transfers sent to a USD Borderless account will bounce back to the sender. Please note that if the sender requires micro deposit verification before hand then it is not possible to receive payment.

2. GBP transfers can be sent to a Borderless account as FPS or BACS. Transfers sent using CHAPS, SEPA or SWIFT will not be successful.

3. EUR transfers should be received no matter what way they are sent.
Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Пропуснал съм да добавя още някои важни характеристики:

- входящи преводи без такси в четирите валути с банкови атрибути;

- изходящи SEPA-преводи без такси;

- "зареждане" на виртуалната левова сметка с банков превод в лева или онлайн с карта.

 

Досега, единствено ЕКОНТ не са ми приели плащане с дебитната карта.

Оказа се, че тяхната система по принцип не приемала плащания от неиздадени в България карти. За съжаление го разбрах по трудния начин... 

 

Да, картата веднага се регистрира в Paypal и плащанията са безпроблемни.

Можеш да нагласиш плащането в Paypal да е без конвертиране и сумата ще се дърпа от съответната валута в Transferwise.

Вече съм пробвал GBP и EUR.


IBAN-а е немски.

Link to comment
Share on other sites

Тва е някаква сравнително нова система (за мен). Имам пейпал регистрация и получаване на пари през пейпал някъде от 2005-та, оттогава рядко съм се интересувал от по-евтини методи, защото дори и да е имало (бях пробвал мънибукърс/skrill или нещо такова, само), разликите са били достатъчно незначителни че да се занимавам.

Тези transferwise в главната страница пише, че за 1000 пратени лв взимат поне 10 лв такси.

 

Т.е. това е сметка със собствен (немски) ИБАН, дават и карта, и тя може да се регистрира в пейпал? Каква е ползата спрямо примерно текущия метод, който ползвам - пак пейпал, но с регистрирана бг карта и сметка. Withdraw към нея и без това е с малки такси, пак около 1% от страна на банката, и май фиксирани $2.5 от страна на пейпал. Какво точно се променя в тези отношения ако регистрирам тази карта?

Пак се минава през пейпал за да получа пари. Ако ми пратят директно към тази сметка, таксите пак май са си големи (от US беше към $25 последно). През пейпал ако пратят не през банкова сметка, а по някакъв друг техен начин там, забавянето беше 1 седмица само пращането, после още 1 седмица withdraw.

Link to comment
Share on other sites

Т.е. това е сметка със собствен (немски) ИБАН, дават и карта, и тя може да се регистрира в пейпал? Каква е ползата спрямо примерно текущия метод, който ползвам - пак пейпал, но с регистрирана бг карта и сметка.

Никаква (при намесен paypal), просто на мен ми трябва за друго нещо.

 

Да добавя, че при заявка за издаване на карта ти искат 20 EURO да депозираш (верификация). Можеш с дебитна, кредитна карта или по банка. И тук идва хубавото - имат сметка в RAIFFEISENBANK и няма такси (като за международен превод).

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Ако ти изпращат USD, можеш да посочиш директно сметката ти в US.

Имаш US Account number, Wire Routing Number и ACH Routing Number и не би трябвало да има такси.

В рамките на акаунта ти, можеш да ги конвертираш в друга валута.


Всъщност, зависи от коя държава получаваш пари.


Никаква (при намесен paypal)...

 

Точно така. Идеята е при трансфери на пари изобщо да не се ползва Paypal.

Paypal си остава само за плащане в eBay.


Тези transferwise в главната страница пише, че за 1000 пратени лв взимат поне 10 лв такси.

 

Към каква валута ги изпращаш?

По-изгодно е първо да заредиш виртуалната си сметка с тези 1000 лв, да ги конвертираш към съответната валута и тогава да ги изпратиш. 


По този начин ще ти струва около 4 лв, ако зареждаш от карта или около левче, ако използваш банков превод от българска банка.

Link to comment
Share on other sites

В моя случай ми пращат USD от US, аз имам в Бг сметка в Лева, и тези transferwise ще помогнат ли по-евтино парите да минат физически в джоба ми (с други думи в Бг сметката ми)?

В момента пращането на пари от US през пейпал (последно като сме обсъждали това) може да стане директно от тяхна (US) банкова сметка (за разлика от регистрирана карта), което било без такси за подателя. В момента на изпращача му е много изгодно да праща пари, и единствените такси остават за мен - при withdraw там единия % или колкото, и $2-3 от пейпал. Скоро все пак не съм гледал, но по получаваните пари г/д съм доволен и не виждам някакви осезаеми разлики, аз не следя да цепя стотинката или 1-2-3 лв разлика ако има.

 

Т.е. с TW трябва изпращащия просто да направи банков превод към ИБАН на тази нова сметка? Това няма  да му струва нищо ли ако ИБАН-а е някакъв американски (нали бил немски)? След това как тези пари да си ги докарам в Бг, да ги тегля примерно през банкомат.. На гише, къде? С тяхната карта, какви такси при теглене?

Ако разликите са в рамките на 1 до 5 лв за 500 лв примерно, не бих се занимавал.

Link to comment
Share on other sites

Или не си чел внимателно, или не си разбрал всичко.

Имаш един акаунт, към който можеш да активираш 4 реални и 40+ виртуални валути.

USD - US Account number, Wire Routing Number и ACH Routing Number. Приемаш плащания от Щатите;

GBP - UK Sort Code и Account number. Приемаш плащания от Великобритания;

AUD - BSB Code и Account number. Приемаш плащания от Австралия;

EUR - IBAN. Приемаш плащания в EUR от цял свят.

- теглене в брой от банкомат (в различни валути) - без такси, до £200 сумарно;

Пропуснал съм да добавя "месечно"

Link to comment
Share on other sites

Или не си чел внимателно, или не си разбрал всичко.

Това беше очевидно, иначе нямаше да питам тук, а щях да отделя 1-2 часа да се запозная от първа ръка с всички материали в сайта им, което вероятно ще направя някой ден, сега просто търсех по-смляна информация, но явно ще трябва да мина по трудния път все пак, някой ден, защото и това не ми помогна.

 

Това за 4-те валути ми стана ясно от самото начало, и нямаше много общо със зададения въпрос.

Като пратят USD към тази сметка в долари, за тях безплатно ли ще е, т.е. все едно пращат трансфер към американски IBAN?

 

Тези 200 лири сумарно месечно са малко. Предполагам след тях започват таксите.

Прехвърлянето на средства от акаунта ми при тях, към Бг сметка, колко излиза?

 

Да повторя, знам, че не съм чел внимателно всичко, затова питам тук, нали това е форум, и ако не е редно да питам, ще помоля модератор да ми изтрие постовете!

Всичко може да се разбере на съответни сайтове след много четене, а по форумите се предпочита по-смляна информация, затова и питах. Защо и в този форум понякога имам чувството, че не е добре прието да се питат на вид "елементарни" въпроси, които 100% могат да намерят отговор другаде, с цената на повече четене..

Link to comment
Share on other sites

по-смляно от това не мога да го напиша:

 

- входящи преводи без такси в четирите валути с банкови атрибути;

 

Има два вида трансфери от виртуалната левова сметка към сметка в БГ

- Low cost transfer - 1.20 лв., независимо от сумата;

- Fast and easy transfer:

   2 лв. -  1.20 лв.

 100 лв. -  1.60 лв.

 500 лв. -  3.19 лв.

1000 лв. -  5.18 лв.

3000 лв. - 13.15 лв.

5000 лв. - 21.12 лв.

 

За Fast and easy transfer максималната сума е 5000 лв.

За по-големи суми се използва само Low cost transfer.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

plameni много благодаря за информацията. Ако знаех за тази услуга щях да си спестя няколстотин лева преди няколко месеца. След няколко месеца и ако ми се осъществяват плановете, ще ми спестят може би над 1000 лева. Ще се регистрирам тези дни и ще ти кликна на линка ;).
Link to comment
Share on other sites

@tedy трика е, че имат банкови сметки в много държави (включително и БГ) и от там идват ниските такси при "обръщане" към местна валута. Дефакто не се прави обмен (примерно USD-BGN), а те просто ти изплащат сумата в желаната от теб валута от местен клон на банка.

Link to comment
Share on other sites

Добре е да се има предвид, че обменните курсове не са фиксирани за деня, а са динамични:

 

The currency converter shows you the true mid-market exchange rate, also known as the REAL rate. It's the rate you will find on Google, XE and Yahoo, so its completely independent of banks or currency exchange providers. Which means no hidden charges.

 

TransferWise only ever uses the REAL exchange rate and charges a low, transparent fee.

 

Link to comment
Share on other sites

- регистрира се и в Epay

Сметките показват, че плащане с тази карта през Epay е за предпочитане да става само в изключително наложителни случаи и при липса на алтернатива.

Таксата е 2.9%!!! 

guillotine-smiley-emoticon.gif

Ако все пак трябва да се плаща с пари от Transferwise, за суми над 41.37 лв. е по-добре да се зарежда микросметката с Low cost transfer за 1.20 лв. и да се плаща от нея.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

В тази връзка да попитам, в Алиекспрес ми искат Paypal, само тогава щели да преведат пари, ако не си доволен от продукта. Моят не е активен и след малко разправии предоставих на мой приятел. Отказаха да преведат иначе парите. Така ли е в действителност? Имат да връщат за 5-6 поръчки по 4-5 долара. Днес виждам, че само за единия са таксували около 50 цента, а сумата е 3.50-4.00 долара. Процент ли е или фиксирана такса?

Link to comment
Share on other sites

Тук има един калкулатор за такси при плащания през Paypal, но трябва да видиш точно по коя точка е ткасата.

https://salecalc.com/paypal?

 

Защо ти ги пращат, а не направят refund?

Попитай ги каква е твоята вина в конкретните случаи и ако няма такава, защо избират начин, по който те ощетяват.

Link to comment
Share on other sites

Въпросният превод не е за този продукт, а за друг, за който не съм дал refund. Директно ми предложиха да ми върнат парите и видях таксата. Ако има refund няма да има такса или?

А относно този, за който отказаха да преведат пари докато не им предоставя Paypal - бях натиснал много рано, че съм получил стоката и изпуснах срока за refund. Предложиха сами да ги възстановят, но сега нещо се ослушват.

Link to comment
Share on other sites

При refund губиш само от курсовите разлики между деня на плащане и деня на връщане (а може и да спечелиш).

Щом те са предложили да ти върнат парите, виж дали в съобщението няма някаква клауза или намек, че ти ще поемеш разходите за връщане на парите.

Ако няма, поискай си да ти възстановят за тяхна сметка начислената такса.

Link to comment
Share on other sites

При refund губиш само от курсовите разлики между деня на плащане и деня на връщане (а може и да спечелиш).

 

Има и малка такса на банката при прехвърлянето на парите от Пейпал към сметката.

Link to comment
Share on other sites

Има и малка такса на банката при прехвърлянето на парите от Пейпал към сметката.

 

Зависи от банката.

напр. в Пиреос има, но в ЦКБ - не.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Трябваше да платя на един руски търговец.
Вариантите за плащане бяха или 1000 рубли (26.41 лв. по фиксинг na БНБ) през някоя от тeхните системи, или 20$ (33.52 лв. по фиксинг БНБ) през Paypal.
Видях, че сред предложените методи за плащане, освен Paypal, има и Paypal Россия ?!? Пак си е Paypal, но вероятно трябва да имаш сметка в рубли.
Понеже в Paypal съм направил настройки да ме таксуват във валутата на продавача и банката ми да прави конвертирането на валутите, се пробвах дали ще стане номера да платя в рубли, но системата ме изхвърли...
Тогава направих следното:

  1. В Transferwise открих виртуална сметка в рубли (няколко клика и 2-3 секунди);
  2. От дебитна карта заредих виртуалната ми левова сметка с 26.30 лв. (+ 0.11 лв. такса);
  3. Конвертирах въпросните 26.30 лв. от левовата сметка към 1000 рубли (такъв беше курса в момента) в новооткритата сметка;
  4. Платих с картатa на Transferwise през Paypal Россия.

Сумарно време под минута.
Резултатна цена (с всички такси) - като по фиксинг на БНБ


Не знам дали е доволен, че платих в рубли, но аз определено съм  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали е доволен, че платих в рубли, но аз определено съм  :grin:

 

Хитро...и макар самата сума да е малка, разликата при единия и другия вариант не е много малка - май се пада малко над 20%

Аз обаче да попитам нещо съвсем странично относно "...в Paypal съм направил настройки...банката ми да прави конвертирането на валутите..." - къде е тая опция, че веднъж доста я търсих (така и не я открих) и от доста време при всяка транзакция трябва да го правя ръчно, пък ми е малко досадно... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...