Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

Абсолютно. Докато работеха ресторантите и редовно излизахме за обяд колегите. Накрая един плаща сметката и останалите му прехвърляме с Револют. Един колега ми праща тия дни да му оправя сметка за гориво. Да не говорим за безплатните банкови преводи в ЕС. Те вече и нашите банки бяха принудените да намалят таксите, но до преди това не е истина колко ми спестиха. Наскоро и до щатите изпращах пак без такса. Много са добри тия. Сега и на американският пазар навлизат. Банките докато се усетят и май ще изгубят не малък пазар.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, netrootbg said:

Абсолютно. Докато работеха ресторантите и редовно излизахме за обяд колегите. Накрая един плаща сметката и останалите му прехвърляме с Револют. Един колега ми праща тия дни да му оправя сметка за гориво. Да не говорим за безплатните банкови преводи в ЕС. Те вече и нашите банки бяха принудените да намалят таксите, но до преди това не е истина колко ми спестиха. Наскоро и до щатите изпращах пак без такса. Много са добри тия. Сега и на американският пазар навлизат. Банките докато се усетят и май ще изгубят не малък пазар.

 Идеята вероятно са я заимствали от скандинавието,там ползват от години подобна система за разплащания мобил пей,никой не носи никакви пари кеш,ама никакви, геврек на улицата си купуваш през телефона.Буквално.По магазините написан номер за мобилпей на касата,плащаш и заминаваш.Децата в училище като свършат парите звънят и имат след секунди...Практически това снижава като страничен ефект с много  битовата престъпност,никой не ти влиза в къщата щото няма кеш,телевизори и разни техники никой не взима щото няма какво да ги прави после пък и са евтини за стандарта.Родителите наблюдават къде децата харчат и за какво.Револют работят в щатите,проверено,ако някой му се налага да ходи изобщо да не разчита на карти от бг банки.Миналата година майка ми ходи до щатите,с карти от три различни банки,всички увяхнаха само Револют без проблем на всякъде,топ ъп от сметка в Укб и газ :-) 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, HEMO said:

 

Искаш да кажеш, че с Виза или Мастър издадени от българска банка, в щатите не можеш да плащаш?

Edited by Mobi
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mobi said:

Искаш да кажеш, че с Виза или Мастър издадени от българска банка, в щатите не можеш да плащаш?

Зависи коя е банката и типа на картата,но като цяло факт,проблемни транзакции,отказани и тн.Говорим за дебитни карти,не за кредитни макар че с тях има други драми по места.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, HEMO said:

Зависи коя е банката и типа на картата,но като цяло факт,проблемни транзакции,отказани и тн.Говорим за дебитни карти,не за кредитни макар че с тях има други драми по места.

Преди няколко години бях в щатите и Канада. Нямах никакъв проблем с дебитни карти издадени от Уникредит. Работеха без проблем.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEMO said:

Револют работят в щатите,проверено,ако някой му се налага да ходи изобщо да не разчита на карти от бг банки.

И ако не се лъжа, револют режеше номера им с отворените сметки и чарджването даже без карта. Този им номер като го видях и ахнах. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, netrootbg said:

Преди няколко години бях в щатите и Канада. Нямах никакъв проблем с дебитни карти издадени от Уникредит. Работеха без проблем.

Ми при нея не точно с дебитна към фирмена сметка на ukb миналото лято,блокирана заради "нетипични транзакции" каквото и да значи това.

Link to comment
Share on other sites

Значи, че не се е обадила в Банката, за да предупреди, че ще пътува и от там са решили, че е открадната. По принцип трябва да може да се отблокира с едно телефонно обаждане от титуляр.
Аз винаги им звъня преди да замина някъде далеч.
Добре, че са я блокирали.
"Първа Инвестиционна Банка" се издъниха и позволиха на някакви да източат моята.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, w00x said:

Значи, че не се е обадила в Банката, за да предупреди, че ще пътува и от там са решили, че е открадната. По принцип трябва да може да се отблокира с едно телефонно обаждане от титуляр.
Аз винаги им звъня преди да замина някъде далеч.
Добре, че са я блокирали.
"Първа Инвестиционна Банка" се издъниха и позволиха на някакви да източат моята.

Ами тя непрекъснато лети насам-натам никъде не е имала проблеми само в сащ...Къде на по забутани места е била и никога не се е обаждала че ще ходи,то не ми се вижда много смислено....

Link to comment
Share on other sites

Ами явно САЩ е по-критична страна.

 

Не ти се вижда смислено, докато не го изпиташ на гърба си. :)

 

2018-та като бях в Белгия, постоянно плащах с едната си дебитна карта, която по принцип използвам единствено за онлайн плащания. Дори не я вадя от вкъщи.

Едната верчер спряхме да заредим гориво на една бензиностанция, която беше на самообслужване. Дадох на един приятел да използва моята карта, но не сработи и отидохме на друга бензиностанция, където успяхме да заредим.

 

1 месец по-късно си седя вечерта у нас и си поглеждам телефона рутинно. Виждам, че преди 40 минути е имало транзакция на банкомат, при която са изтеглени 400лв. Преди 10 минути - още една, но неуспешна, защото е стигнат дневния лимит за теглене. Обадих се в банката веднага да ми блокират картата. Направих си сам проучването. Парите бяха изтеглени от Ямайка. Някакъв град, в който има един единствен банкомат. Обадих им се да им кажа и да ги питам отново, защо банката не е блокирала транзакцията, при положение, че е от ЯМАЙКА. Те ми отговориха, че ЯМАЙКА не била в списъка им с потенциално опасни държави, от които се извършват кибер престъпления, което е просто смешно. Точно ЯМАЙКА да не е в тоя списък...

 

Подадох си документи за оспорване на транзакцията и след 6 месеца ми върнаха всичките пари и такси, тъй като данните не са откраднати поради моята непредпазливост. И пластиката беше в мен, и СМС известяване имах включено и т.н. Смекчаващи вината обстоятелства.

 

Точно след 1 седмица по същото време - нов опит за теглене от вече блокираната карта. Този път от САЩ. На ПОС терминал в някакъв auto repair shop в някакъв малък град, в една нива. Намерих им всичката информция, данъчни отчети, че дори и Фейсбук профилите на сина и дъщерята на собственика. Бизнес с $20 000 обявен годишен доход в собствена постройка, в средата на едно поле, където няма абсолютно никой и нищо в радиус от 2-3 км. Търсех начин да се свържа с местното шерифско управление, но дори и такова нямаше в тоя град. Районът се обслужваше от съседния. И на тях не успях да им пиша.

Явно на тази, която "не е работела", е имало скимер. Но тъй като не пробвах аз да направя плащането, дори не съм го видял. Иначе винаги проверявам.

Тези си мислеха, че съм от Белгия, щом там бяха откраднали картата и затова направиха опитите за теглене в такива часове, но тъй като ние сме с 1 час напред, втората транзакция се е паднала на същия календарен ден. Ако бях в Белгия щеше да се падне на следващия и щяха да изтеглят още 200 евро.

 

Та, така. Ако и ПИБ си пазеха картите, както явно Уникредит го правят - нямаше да има проблем, защото щяха да блокират транзакцията веднага и да ми се обадят да проверя дали съм аз. Големите банки в чужбина така правят. Като получат потвърждение ти отблокират транзакциите и до 5-10 минути можеш да си завършиш тегленето/покупката.

 

Револют също имат такава опция. Обвързана е с местоположението на телефона. Ако се включи, не позволява транзакции в държави, които са различни от мястото, на което се намира телефона, на който е инсталирано приложението.

Link to comment
Share on other sites

Понеже видях, че коментирате Револют, реших да го разгледам и попрочетох туй-онуй.

Основният ми въпрос към момента е: задължително ли трябва да инсталирам приложението през гугул плей /дават някакъв линк/, за да получа безплатна първа карта ?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, torbalan said:

Понеже видях, че коментирате Револют, реших да го разгледам и попрочетох туй-онуй.

Основният ми въпрос към момента е: задължително ли трябва да инсталирам приложението през гугул плей /дават някакъв линк/, за да получа безплатна първа карта ?

 

Ти реално с приложението си командваш сметката. Без него не можеш да направиш нищо, дори и някак да успееш си поръчаш картата.

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2020 at 1:17 PM, w00x said:

Ами явно САЩ е по-критична страна...

 

Говорих с позната работеща в Уникредит,тя спомена че в щатите на доста места терминалите са от стария тип,дето чете магнитната лента,тя не била хич сигурна и тн.за това стопирали такива транзакции...Колко е вярно не знам,просто се презастраховат явно.Из Европа съм бил на доста места,за момента нямам отказана транзакция никъде.

Дойде ми картата два дни след като писах,даже успях и да я използвам 5-6 пъти,няма грешка.От Уникредит зареждане без такса,перфе :-) Дали може да се подкара и google pay за плащане с телефона на пос?

Link to comment
Share on other sites

Защото е по-вероятно да пътуваш в Европа, отколкото да идеш на другия край на света. :)
Дадох ти моя пример. По-добре да ти блокират картата, отколкото да ти се случи това. Аз все още не мога да проумея как ЯМАЙКА не е рискова страна според ПИБ... Моят случай бил прецедент и вече я били добавили...

 

Американските банки звънят на секундата. Опитваш се да платиш нещо, което не е типично за твоето потребление и до 1-2 минути получаваш обаждане, за да те питат дали си ти. Ако не си ти - блокират транзакцията. Ако си ти я позволяват. В случая с банкомата те карат да пробваш да изтеглиш пак.

 

На мен Google Pay не ми е активно като приложение изобщо, заради местоположението. Успях да го инсталирам, когато бях в Италия. Там си ми излезе.

Никога не съм и пробвал да плащам през NFC-то на телефона. Нормалните безконтактни устройства (тези за дебитните карти) ли използва или има някакъв стандарт като при ApplePay?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, w00x said:

 

Никога не съм и пробвал да плащам през NFC-то на телефона. Нормалните безконтактни устройства (тези за дебитните карти) ли използва или има някакъв стандарт като при ApplePay?

 

Да,пос с NFC,то и епъл пей работят така...Самсунг имат и емулиране на магнитната лента,но за момента не работят у нас.Револют и епъл пей работят прекрасно...

Link to comment
Share on other sites

Аз защо бях останал с впечатлението, че за Епъл Пей е нужен отделен терминал... Какво беше това за "Епъл Пей ще се поддържа от *** вериги при стартирането си" тогава.. Сигурен съм, че съм чел такава новина. Просто никога не съм се интересувал в детайли. Ще взема да си го конфигурирам тогава и да пробвам някога.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, w00x said:

Аз защо бях останал с впечатлението, че за Епъл Пей е нужен отделен терминал... Какво беше това за "Епъл Пей ще се поддържа от *** вериги при стартирането си" тогава.. Сигурен съм, че съм чел такава новина. Просто никога не съм се интересувал в детайли. Ще взема да си го конфигурирам тогава и да пробвам някога.

 

Нищо не е нужно,само добавяш картата в wallet  и плащаш на всеки безконтактен пос или теглиш от банкомат ако има безконтактна част.Работи безотказно и бързо.Ама за андроид у нас май нищо не работи...

Link to comment
Share on other sites

Да. Huawei Wallet не работеше, докато бях с Huawei. Google Pay го дава неактивно в Play Store-а, а докато го имах на телефона си не бях пробвал с карта. Мисля, че револют си имат плащане от приложението..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, HEMO said:

 

Нищо не е нужно,само добавяш картата в wallet  и плащаш на всеки безконтактен пос или теглиш от банкомат ако има безконтактна част.Работи безотказно и бързо.Ама за андроид у нас май нищо не работи...

 

Android pay пробвал ли си го? Попринцип съм iOS потребител, но един приятел, който имаше нексус още преди 2-3 години плащаше без проблем :)

Link to comment
Share on other sites

Револют бяха тези които първи въведоха Apple Pay в България. Говореше се и за google, но не съм следил новините.

Link to comment
Share on other sites

Какво има да му въвеждат ако просто си работи като нормална безконтактна карта?

 

Оказа се, че G Pay е вече инсталирано на телефона ми по подразбиране. Пробвах да си активирам картата за in-store payments, но ми изписа, че банката не поддържала...

Link to comment
Share on other sites

У нас само фибанк, райфайзен и айкард имат телефонно плащане с андроид... За сега друго не работи...поне беше така преди три месеца когато исках да плащам с телефона.... Гугъл пей не работи. 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

За целта трябва да се използват техните приложения, предполагам? Защото с карти на FiBank през G Pay не става.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mockingbird said:

У нас само фибанк, райфайзен и айкард имат телефонно плащане с андроид... За сега друго не работи...поне беше така преди три месеца когато исках да плащам с телефона.... Гугъл пей не работи. 

Точно,Гугъл пей не работи у нас,работи с револют и може да се подкара със смяна на дреса,ама си е занимавка,ще изчакам официално да го пуснат.Иначе в това отношение Епъл са напред,работят с карти на Уникредит и Револют...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...