Jump to content
BulForum.com

Повреден хард-диск


Recommended Posts

Беше системен, марка Хитачи. Един ден просто не зареди, екранът остана черен. Доколкото помня, имаше съобщение за намерен буут сектор, но така и не тръгна.

Сега е вързан като втори диск. Уиндоус не го разпознава. Пробвах с 1-2 програмки за сканиране на дискове. Разпознават го като 8 ГБ, въпреки че оригинално беше 80.

Едната даже възстанови няколко файла/които не тръгнаха/ и картинки/които излезнаха/. В биос-а също се вижда като 8ГБ. Интересното е, че името се показва с някакви маймунски букви - не е оригиналното име, има латински букви, звездички и квадратчета.

Не съм сигурен къде точно е проблема. Имам някои важни файлове, но като цяло информацията не е жизнено важна. Естествено, че бих се радвал да възстановя нещо от нея. Като краен вариант бих искал да имам индекс/списък/на файловете и папките по имена.

Някакви идеи ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

успя ли да възстановиш информацията? аз имам същия проблем с един HGST, който не се отчита по никакъв начин от системата, не завъртва ....

 

 

Turn off this option! iPhone Turn off this option!

Link to comment
Share on other sites

Ако имате важна информация мога да дам контактите на човек в София, който се занимава точно с такива неща. Ползвал съм му услугите и съм много доволен (от към цена/време за реакция).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Бях известно време извън града, така че сега виждам отговорите в темата...

Бях го сложил за 1 седмица в хладилника с надеждата нещо да се промени, но ефект - нулев.

Сега си седи в кутията разкачен. Още се чудя какво да го правя.

Смятам да пробвам с някоя програмка от руските сайтове, но не мога да преценя от коя ще има полза.

Голямо разнообразие, всички ги хвалят, пък накрая резултат никакъв.

Както писах в първия пост пробвах с две, но нищо...

Link to comment
Share on other sites

Наскоро направих тежка глупост. Имам един подарен външен диск Филипс 250гб от години. Ползвам го на село за обем. Дискът е в масивна метална кутия, със собствено охлаждане, тежи като тухла... Преди няколко седмици чистех и като балък се спънах в кабела, като дискът падна от една табуретка на земята и оттогава спря. Изобщо не захапва. Макар височината да е няма и две педи предвид тежестта на кутията веднага усетих как ми влезе кола отзад... Разглобих всичко и с ужас установих, че дискът вътре е Хитачи, което още повече ме вбеси, но и обясни веднага как тоя диск работи над 10 години безотказно... Спроед вас дали има шанс нещо да се направи? 

Link to comment
Share on other sites

Възможно е и да стане, но като чета едва ли цената ще си заслужава :)

 

Не захапва, че не го разпознава Windows, BIOS? Усеща ли се да развърта като го включиш?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Малък ъпдейт по проблема.

Онзи ден случайно, както ровех из едни дискове, открих, че имам записан СД с Хирен'с Боот.

Викам си, добре, ще го тествам. Има бая програмки за твърди дискове. Оказа се обаче, че голяма част от тях са безполезни - някои не вършат нищо, други просто не тръгват, а трети искат някви допълнителни драйвери.

Въпреки това с ВиВард направих проверка на повърхността на диска и не откри никакви проблеми.

Единствената програма, която реално върши работа, се казва MHDD. Има доста опции и не е никак капризна.

Пуснах я да търси лоши сектори, но върви бавно. След като сканира 10% от диска и нямаше грешки, се отказах.

Просто не ми се чакаше. За сметка на това още в началото ми изкара 5 съобщения за грешки в MBR на диска (в червено).

Така засега съм на 99% сигурен, че проблемът е оттам.

Другото интересно е, че сега като го закачих диска, Уин-а го разпознава но с 0 байта и казва, че не е форматиран.

Всички други програмки го разпознаха с правилния обем от 80 ГБ. Даже името и серийния номер се изписват абсолютно коректно, а не както преди на

няква шльокавица...

Та при мен положението е такова - как да възстановя МБР на тоя диск ?

Явно ще се пробват някви варианти...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...