Jump to content
BulForum.com

Алтернативни DNS-и, мнения


Recommended Posts

Покрай това, че засичам често в браузъра да лагва на фаза looking up XXXXXX, предположих, че DNS-ите на ISP-то са причина, още повече няколко пъти през последните години се е случвало проблеми с тях.

Попаднах на cloudflare-ския 1.1.1.1 . Направих с nslookup няколко сравнения, и на пробваните сайтове, особено на един, 1.1.1.1 резолва веднага, а този на ISP - след два опита, т.е. 3 секунди. По принцип работи нормално, но често се случва това бавене при зареждане на сайтове, които не съм зареждал никога (или скоро). То и понеже ползвам рутер, а той има днс кеш, и не знам дали проблемите не са и по-чести.

 

Какво ще кажете, какви са недостатъците да се ползва подобен DNS пред тези на ISP? Някой да го ползва?

Винаги по принцип съм се стремял да ползвам тези от доставчика на интернет.

Вече съм по-близо до това да ги сменя. Имам резерви да ползвам на OpenDNS, но този 1.1.1.1 май няма да имам особени. Дали е надежден и сигурен..

 

Ако съм прав, не мога да разбера трудно ли е да се поддържат DNS сървъри, които да са бързи и да работят нормално... Други проблеми нямам иначе. Възможно е да греша за ДНС-ите на ISP, но наблюденията ми са такива, а и пробите с nslookup показаха, че за едни и същи пробвани домейни, 1.1.1.1 е по-бърз, особено за 2-3 случайно тествани, където на ISP даже даде таймаут при първоначален опит.

Това 1.1.1.1 ми отговаря с 2ms пинг, не съм наясно, но дали не зависи и от ISP да има бърз достъп до него...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не съм се сетил, не съм ги споменал. Знам го разбира се, даже те имаха и 8.8.4.4. Затова и въпроса не беше специално кои са днс-ите (има много) - известните са няколко, а по-скоро за мнения, надеждност, негативи от ползването на такива спрямо тия на ISP.

Ползването на някакви къстъм от незнаен източник в интернет, е опасно, това е ясно. Към 8.8.8.8 също имам 2ms ping. Не знам на гугъл дали са бързи, не мога да изтествам всички, защото за real world тест, ще трябва дни наред да ползвам един, после друг, затова ако някой е ползвал и знае кои са най-надеждни и как така към тях имаме същото закъснение като към локалните на ISP..

Link to comment
Share on other sites

Мда, оня форум вече забравих за него, там общо взето никой не влиза, дори явно кулбокс staff-a.

Иначе там е писано само преди месец и нещо. Тоя 1.1.1.1 е отскоро, и Quality стойностите видно се увеличават с времето, като ако се включи и периода от появата на тоя сървър, се вижда че спада до 90%, явно с появата са имали някои неща за изглаждане, които ще покачват стойността на Quality все по-близо до останалите, с времето. За Европа ако се види, там се вижда, че вече нещата са много по-добре, отколкото от World. При raw performance са на 1 място. А и това quality не означавало реалния ъптайм, а че се е случвало при някои заявки някой сървър да е down, но други да са отговорили през round robin.

Ползвате ли иначе тия, или на гугъл?

Не че забавянията са ми голям проблем, но ако тоя на cloudflare дава само ползи, а и закъснението към него е като към локалните DNS на ISP.. вече наистина ще го тествам известно време. От години се "дърпам" да ползвам нещо друго. Е, поне за NTP не ползвам на доставчика, а ползвам външни от самото начало. За това не си спомням дали пак беше заради проблем (неточно време?)..

Link to comment
Share on other sites

Ползвам гугълските от няколко години. И в домашни, и в служебни условия.

Мине се не мине някакво време и тези на кулбокс се "чупят"... та затова

Link to comment
Share on other sites

Никога не съм се замислял да сменям DNS-те от доставчика, но като чета, май не ми пречи да опитам. ;)

И понеже имам 2 въведени негови DNS-а - и двата ли да ги изтрия и заместя с 1.1.1.1 или все пак като втори да оставя единия...или пък на първо място да сложа гугълския и двата да си ги оставя на второ и трето?

 

П.П. Не съм на кулбокс - просто от известно време забелязвам някакъв първоначален лаг при отваряне на някои сайтове.

 

...а всъщност 1.1.1.1 наистина ли се води на гугъл, понеже сега чета това:
 

1.1.1.1 is a partnership between Cloudflare and APNIC.

Cloudflare runs one of the world’s largest, fastest networks. APNIC is a non-profit organization managing IP address allocation for the Asia Pacific and Oceania regions.

Cloudflare had the network. APNIC had the IP address (1.1.1.1). Both of us were motivated by a mission to help build a better Internet. You can read more about each organization’s motivations on our respective posts: Cloudflare Blog / APNIC Blog.

Link to comment
Share on other sites

Втория на cloudflare е 1.0.0.1

Сложи си само тези двата на клаудфлеър ако ще сменяш. Но ако нямаш проблеми с ДНС, не виждам защо да се занимаваш да сменяш. Аз изобщо тръгнах да проучвам и да сменям заради проблеми с ДНС. Поне Кулбокс явно се оказва, че не са им много читави, и затова. С Лангейм или Мтел-ския интернет, не съм виждал проблеми никога с DNS.

 

И аз след малко ще ги сменя с 1.1.1.1, w00x ме нави :) .

 

Edit: Гугълските са 8.8.8.8 и 8.8.4.4 (май). 1.1.1.1 и 1.0.0.1 са cloudflare.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да, току що прочетох и за втория 1.0.0.1...нищо не ми пречи да опитам за сравнение и ако не ми хареса, после пак да си върна тези на доставчика.

Link to comment
Share on other sites

Е, то това се прави в рутера по принцип. Не ми се вярва да има (много) хора без рутер, че да правят промяната в компютъра.

Не знам обаче дали всички сапунерки позволяват да се ползва DHCP, но само DNS-ите да са ръчни.

Иначе и да не флъшне кеша, той като изтече, трябва да почне да се попълва от новия DNS. Иначе непосещавани досега домейни, ще си се попълват от новия днс.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

От години ползвам комбинация от собствени днс-и и тези на гугъл, даже не знам кои са тези идващи от ISP-то ми :D
Като си избирате м/у тези на Cloudflare и Гугъл, погледнете какво ви е лейтънсите към тях, и то добавя леко закъснение все пак :)

Link to comment
Share on other sites

Погледнете и трасетата...

Хубавото на гугълските е, че минават през бг-пиъринга.

Има случаи, когато международните връзки "се чупят" и трафика временно върви по алтернативни трасета.

Ако се разчита само на тези на Cloudflare, в такива моменти може да има забавяне, дори ако се отварят само български сайтове.

Link to comment
Share on other sites

При мен трацерт към 1.1.1.1 показва 5 хопа, а към 8.8.8.8 - шест :) .

И към двете ип-та обаче пинга ми е 2 до 3 мс. Явно и двете се намират в Бг, или поне имат локация и в Бг на тези ИП-та и сървъри.

Link to comment
Share on other sites

Виж ги пак.

До 8.8.8.8 е през бг-пиъринга, с резервирани маршрути

traceroute to 8.8.8.8 (8.8.8.8), 18 hops max, 40 byte packets
 1  94.155.94.22 (94.155.94.22)  2.613 ms  2.664 ms  2.606 ms
 2  google-b.bix.bg (193.169.198.81)  2.736 ms  2.702 ms  2.737 ms
 3  108.170.250.161 (108.170.250.161)  2.738 ms
    108.170.250.177 (108.170.250.177)  2.836 ms  2.711 ms
 4  216.239.58.209 (216.239.58.209)  2.861 ms  2.713 ms
    216.239.41.113 (216.239.41.113)  3.112 ms
 5  google-public-dns-a.google.com (8.8.8.8)  2.714 ms  2.737 ms  2.607 ms
До 1.1.1.1 минава през международния:

traceroute to 1.1.1.1 (1.1.1.1), 18 hops max, 40 byte packets
 1  94.155.94.22 (94.155.94.22)  2.730 ms  2.677 ms  2.607 ms
 2  sfia-b2-link.telia.net (62.115.161.161)  2.860 ms  2.826 ms  2.861 ms
 3  cloudflare-ic-314535-sfia-b2.c.telia.net (62.115.61.206)  2.862 ms  2.711 ms  2.859 ms
 4  1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com (1.1.1.1)  2.600 ms  2.701 ms  2.627 ms
Link to comment
Share on other sites

Това че минава през telia.net означава ли че "напуска" страната?

Не се ли "въртят" и двете само в Българското пространство..

И при теб се вижда, че пингът към 1.1.1.1 е по-нисък или равен, между 2 и 3мс.

То ако изпадне telia, нет закво ми е, а и вероятно алтернативния маршрут ще е с подобно закъснение към всичко в Бг.

 

В този смисъл, w00x, какво би отговорил? Не е ли значи все пак 8.8.8.8 по-добрия вариант? Някой написа, че гугълските вече са се забавили.

Link to comment
Share on other sites

То ако изпадне telia, нет закво ми е, а и вероятно алтернативния маршрут ще е с подобно закъснение към всичко в Бг.

Всичко към бг ще продължаваш да си го достъпваш през пиъринга, но ще "научаваш" ip-адресите със закъснение.

Това, при условието, което написах: "Ако се разчита само на тези на Cloudflare..."

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Аз това питах, какво ще е увеличението на закъснението.

Това че ще е алтернативен път, означава ли много по-голямо закъснение..., а не примерно 4 вместо 3 мс.

Пък и нали ако cloudflare е по-бърз от гугълския, не само пинга има значение. Пинга и към двете е 2-3, но както някой написа, важно е и колко бързо отговаря самия днс.

Ще видим. Все ще е по-добре от кулбокските днс-и.

Link to comment
Share on other sites

Зависи.

Алтернативен път означава поне още няколко хопа, както и намален капацитет, т.е. почти гарантиран лаг.

Ако редовно отваряш страници с по 50-100 банера, може би 1.1.1.1 е по-добър вариант.

Зависи колко алтернативни DNS-а можеш да настроиш на оборудването си.

Това съм го писал преди повече от половин година:

 

В рутера ми имам възможност да въведа ръчно до три DNS-сървъра.

От години ползвам тази последователност и не съм имал наблюдаваните от вас проблеми

212.116.136.2 (ns1.ITDNet.net)
8.8.8.8       (google-public-dns-a.google.com)
212.116.128.2 (ns.ITDNet.net)

 

Сега съм заменил единия на ITD с 1.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Еми падане на доставчик (телиа в случая) да се надяваме че става много рядко и за кратко, все пак.

В рутера мисля, че имам възможност за множество ДНС-и (микротик). То и Windows мисля, че имаше възможност за > 2.

Midex, май имат - първия се води все пак primary, другия secondary. Въпрос на имплементация, но мисля, че повечето си ги карат така по ред, и стигат втория ако първия нещо се забави или откаже.

Link to comment
Share on other sites

Аз бях сложил 1.1.1.1 за първи и 8.8.8.8 за втори.

Някъде видях, че и двата се използват (май в на Клаудфайър гайда) като се пуска рекуест и смених 8.8.8.8 с 1.0.0.1.
Не виждам проблеми до момента. Май ми се отварят малко по-бързо сайтовете. Иначе с Гугълските чаках по около 1-2 секунди след натискане на ENTER докато започне да ми се зарежда страницата.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Ако ви се тества, dig показва колко време отнемат рекуестите
Така като си играя, 1.1.1.1 е по-бързичкият средно от двата, като при повтарящи се рекуести слиза и до 1мс

Link to comment
Share on other sites

Не знам, ама за 1 ден, бих казал че съм доволен. Чисто субективно като че ли по-бързо става всичко, но може и да се бъркам и да е сугестия. В кеша сигурно 90% от записите са с по няколко минути TTL, така че отдавна са се презаредили след смяната, само няколко бяха с по 1 ден TTL. И не съм чистил кеш нито на рутера, нито на компа.

Засега оставам с тях (1.1.1.1 и 1.0.0.1).

Щом са по-бързи и според вашите тестове, и пинга към тях е същия като към ISP DNS, няма какво да се мисли засега. Отново - аз лично не бих сменил днс-ите на доставчика ако човек няма проблеми, просто така за спорта. Бих сменил само ако има проблеми някакви, или са по-бавни...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...