Jump to content
BulForum.com

Алтернативни DNS-и, мнения


Recommended Posts

Мен пък точно това никога не ми е било фактор :) . Минава ли през интернет, то се чете, независимо кой ккакво казва или пише. Какво ми дреме, че днс доставчика (или ISP) ще знае какви домейни рекуествам.. Същото е и с прословутото GDPR - абс. нищо не пречи всеки като събере някви данни, официално да ги изтрие на фронт сървъра, но нали всеки прави бекъпи, а тия бекъпи къде ще изтекат на 3-4-5-десети сървър незнайно къде... Пълна пародия.
insinct, не става дума за 0.1мс, а понякога за секунди :) . Никой (аз поне) не сменям подобни настройки "от хубаво". Както и писах в първия пост. Като редовно се случва да ти бави резолването с по няколко секунди, и ти ще се замислиш.

 

Edit: Midex, ако си на Лангейм, ти защо ги сменяш? ДНС-ите нямаха проблеми до последно.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Midex, ако си на Лангейм, ти защо ги сменяш? ДНС-ите нямаха проблеми до последно.

 

Е че к'во ми пречи да пробвам - да не боли случайно... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Е че к'во ми пречи да пробвам - да не боли случайно... :bgrin:

Да не станем мноо маймуни на клона :D .

Сериозно, преди да сменям, бих провел някой тест дали има смисъл. Най-малкото виж дали пинга към едните и другите е близък.

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид Midex да направи сравнителни тестове с лангеймските и тия, които е сложил сега. Мислех, че е ясно че за него става въпрос. Дори и 1.1.1.1 да е малко по-бърз като резолване от лангеймските, ако не усещам проблеми при браузване, не бих сменил.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

10 секунди за написване на 3 DNS-а...и още 10 за връщане на старите ако не ми хареса. ;)

Е да. Но не е въпроса в това, ясно е че бързо се сменят. При почти равни други условия винаги бих предпочел тези на доставчика, с оглед да не натоварвам излишно трасетата извън "локалната" мрежа с доставчика ми.

Ся да не земат хората масово да се юрнат да си сменят ДНС-ите четейки тази тема :) .

Според мен няма да усетиш разлика.

Link to comment
Share on other sites

За разликата от ISP–тата, Cloudflare обещават да не събират данни за юзърите си. :)

Винаги можеш да рънваш собствени днс-и :)

 

Арпа, сега верно пишеш абсолютните глупости :)). "Обещават"... 8.8.8.8 а тука корабче плува ли :)

Link to comment
Share on other sites

Арпа, сега верно пишеш абсолютните глупости :)). "Обещават"... 8.8.8.8 а тука корабче плува ли :)

Какво общо имат гугъл (8.8.8.8) с Cloudflare? :) Вторите поне са известни с политиката си да не държат юзър дейта. 

В сравнение с ISP-то ти, Cloudflare поне обещават нещо.. :)) 

 

 

Е да. Но не е въпроса в това, ясно е че бързо се сменят. При почти равни други условия винаги бих предпочел тези на доставчика, с оглед да не натоварвам излишно трасетата извън "локалната" мрежа с доставчика ми.

Ся да не земат хората масово да се юрнат да си сменят ДНС-ите четейки тази тема :) .

Според мен няма да усетиш разлика.

Е стига де, с едните днс рекуести ли ще ги натоварите тези трасета :D

Link to comment
Share on other sites

Според мен няма да усетиш разлика.

 

При един от тестовете за Query Data Source, като източник бях посочил сайтове от кеша на браузъра, т.е. сайтове, които скоро съм отварял и записите им стоят все още в DNS-а на доставчика.

Виж резултата:

 

Name_Bench_test_20180602_03.png

Link to comment
Share on other sites

При един от тестовете за Query Data Source, като източник бях посочил сайтове от кеша на браузъра, т.е. сайтове, които скоро съм отварял и записите им стоят все още в DNS-а на доставчика.

Виж резултата:

 

Name_Bench_test_20180602_03.png

Коментирай това.

На пръв поглед ми се струва, че в този случай просто за тоя тест е взел предвид закъснението към самия сървър, което дори с микросекунди, все пак е по-малко отколкото до 1.1.1.1. Но щом е в кеша на браузъра, разлика браузърът няма да усети. Т.е. горния шот според мен просто показва, че пингът е с някоя микросекунда по-добър до локалния ДНС на диставчика, нещо което си го знаем по принцип. Целият проблем идва от това, че дори локалния да се пингва по-добре, все пак и скоростта на резолване е важна, а в конкретния случай там са големи разликите, доста повече отколкото разликата в пинга.

А пък ако говорим за кеша на доставчика, той ще отговори с микросекунди по-бързо, колкото ни е пинга до него. CF също държи кеш, и вероятно ще има същите записи по същото време докато браузваме с него. Но понеже имаме кеш и в нашите рутери, разликата става пренебрежима. Аз затова гледах пинга да е почти същия до 1.1.1.1 както към локалните.

 

ARPAnet, emi ako станат хиляди само от този форум... :D

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Няма да се усети при мен, но ако ти си на същия доставчик и отправяш рекуест за същия уебсайт, тогава ще получиш по-бързо отговор от DNS-а на доставчика. По-бързо дори от 1.1.1.1

Което означава, че този сървър си е доста читав.

Link to comment
Share on other sites

По-бързо с колко? С разликата в пинга между двата.

Когато няма проблеми с ISP DNS, няма проблеми, но нали именно затова ги смених, защото както се каза, често падат, и често залагват с доста.

А парен каша духа, и дори този "стария" itdnet... да е идеален.. ми закво не дават него на всички, а и не ми се тества вече щом 1.1.1.1 е същия и като пинг, а като резолвер поне засега го усещам по-добре, макар и с някоя микросекунда "по-далеч".

Link to comment
Share on other sites

Какво общо имат гугъл (8.8.8.8) с Cloudflare? :) Вторите поне са известни с политиката си да не държат юзър дейта. 

В сравнение с ISP-то ти, Cloudflare поне обещават нещо.. :))

 

Плюли са си в устата тия, това е общото. Приказката за доброто и лошото ченге я знаеш, само слез на земята първо :)

Link to comment
Share on other sites

Плюли са си в устата тия, това е общото. Приказката за доброто и лошото ченге я знаеш, само слез на земята първо :)

Аха, на приказки за пред блока сме :))
Link to comment
Share on other sites

Това, даже в още по-категоричен вариант, преди години го четох от Viber, че нямало никога да има реклами. Днес рекламите във вайбър са едни от най-отвратителните (фул-скрийн след всеки разговор).

instinct е прав, всеки може да напише и твърди каквото си иска. Особено когато става дума за информация, която е пределно лесно да бъде копирана. Все едно да откраднеш видеокасета от някого, и след два дена да му я върнеш и той да те пита "направи ли копие". Не бе, 100% не съм. Може и да не съм, но дори и майка ми да беше, и тя няма как да е 100% сигурна, че не съм. Какво остава за някаква "невинна" корпорация дет тва й е бизнеса да твърди разни неща, които всички сме наясно, че няма сила на земята, която 100% да потвърди че са истина щом се отнася до компютърна информация. Пергамент да беше, с един фотоапарат може да се снима.

Това за доброто и лошото ченге беше добра аналогия, която за мен лично е напълно адекватен пример.

Link to comment
Share on other sites

Нека покрием основите първо - Какво ви гарантира/обещава ISP-то относно днс логовете ? ;)

Нали не забравяте, че днс заявките са в чист текст ? :)

Link to comment
Share on other sites

Нека покрием основите първо - Какво ви гарантира/обещава ISP-то относно днс логовете ? ;)

Нали не забравяте, че днс заявките са в чист текст ? :)

Ми нищо. Нали това беше идеята, за която спорехме. Това че други пишат/обещават/whatever нещо си, нищо не означава. Ако размислиш по-дълбоко, какъв е и смисъла. Ако точно това има някакъв смисъл да криеш, то ще имаш някакви сериозни доводи. Дори да имаш собствен DNS сървър, нали заявките пак минават през сумати мрежи. Ако всичко е криптирано с доказани програми (нарочно не казвам алгоритми) от единия до другия край, ще се вижда евентуално само началото и крайния адрес на комуникацията.

Link to comment
Share on other sites

Ми нищо. Нали това беше идеята, за която спорехме. Това че други пишат/обещават/whatever нещо си, нищо не означава. Ако размислиш по-дълбоко, какъв е и смисъла. Ако точно това има някакъв смисъл да криеш, то ще имаш някакви сериозни доводи. Дори да имаш собствен DNS сървър, нали заявките пак минават през сумати мрежи. Ако всичко е криптирано с доказани програми (нарочно не казвам алгоритми) от единия до другия край, ще се вижда евентуално само началото и крайния адрес на комуникацията.

Хайде помисли ти обаче, след като няма нужда да обещават, тъй като никой не обещава, защо да го правят, ако ще лъжат? За да се окажат в поредният скандал в последствие?А и определено този който поне обещава е малко по-напред от този който не обещава нищо, поне за мен. :) Самите Cloudflare не са и някой unknown, стараят се да поставят privacy–то на преден план, та за мен заслужават доверие. 

Относно личните днс сървъри - ако леко се постарае човек, ще се вижда нещо някъде, но няма да се свързва с него, без нужда от особени челни стойки. :)

Link to comment
Share on other sites

Хайде помисли ти обаче, след като няма нужда да обещават, тъй като никой не обещава, защо да го правят, ако ще лъжат? За да се окажат в поредният скандал в последствие..

 

...и съответно да си рискуват бизнеса ако след време се разбере, че само са обещавали. ;)

Link to comment
Share on other sites

Пак ще дам примера с Viber. Какво стана като са рискували... пак всички го ползват. А онези разчитат, че са си вързали гащите добре и че няма да изтече, защото вероятно правят бекъпите ръчно. Варианти хиляди.

Скандалите са от ден до пладне. Със сигурност ще спечелят много повече докато стане евентуално скандал, отколкото ще загубят след това при (евентуално) намаляване на абонатите ;) .

Мноо сте наивни :D .

 

P.S. То даже и не ги съдя ако го правят. Аз самия сигурно бих го правил :bgrin:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Пак ще дам примера с Viber. Какво стана като са рискували... пак всички го ползват. А онези разчитат, че са си вързали гащите добре и че няма да изтече, защото вероятно правят бекъпите ръчно. Варианти хиляди.

Скандалите са от ден до пладне. Със сигурност ще спечелят много повече докато стане евентуално скандал, отколкото ще загубят след това при (евентуално) намаляване на абонатите ;) .

Мноо сте наивни :D .

 

P.S. То даже и не ги съдя ако го правят. Аз самия сигурно бих го правил :bgrin:

И защо да обещават нещо, което ISP–то ти примерно не ти обещава така или иначе?

Достатъчно е да посочат към dnsperf и да кажат - ето, по-бързи сме. :) 

Link to comment
Share on other sites

Малко пак навлизате в теорията на конспирацията...

Земи си пуканки и бира и чети...

Аз за какво съм го сложил тоя теди в черния списък и не му чета мненията? Други като го цитират - чета, та се пукам по шевовите от смях.

За тоя вайбър (а проблема му изобщо не е нито вайбър, нито доставчика му), се чуди какви кълбета да прави.

Чети и се забавлявай.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...