Jump to content
BulForum.com

Загадка


veseo

Recommended Posts

Значи цялата загадка се състои от една поредица от букви и числа, като всичко което се казва е "Решете загадката". Признавам, и аз не съм я решил още, но я давам да намерите свястно решение ако имате желание :)

Ето я и загадката:

 

I|19|Y|9|T|8|15|20|18|5|19|3|1|4|B|8

 

Какво пробвах:

 

1) Разделих комбинацията на две групи по 8 знака, а тези групи на по още 2 групи с по 4 знака и заменям буквите със съответстващия им номер от азбуката. Ето какво се получава при първите осем:

9-19-25-9-20-8-15-20 - повтаряемост на първи и последен знак във всяка четворка са еднакви. Лошото е че тази комбинация не се продължава при следващите 8.

 

2) Заменях числата с букви, като където има буква ПРИ НАЧАЛНИЯ ВАРИАНТ я игнорирах - получава се при първите осем - IS IT HOT, а на останалите се получава RESCAD H.(сега виждам че имам грешка тук, но и с грешката се получава IS I HOT, което не е много по-добре :))

 

3) Събирах числата(след като съм заменил буквите с числа) по осморки и по четворки, като по четворки имаше по-голям успех - от вторите осем, всяка от четворките е със сбор кратен на 5. Но пък това не се запазва в предишните 8 ..

 

 

Дайте и вие някаква идея, загадката ми се струва интересна :)

Link to comment
Share on other sites

hm interesno, bi li kazal otkade si q iznameril taq zagadka da vidim logi4eska li e, matemati4eska li e ili nekade drugade trqa se tarsi otgovora?

 

Участвам в една онлайн гангстерска игрица - www.mostwantedgame.com и там ми го пратиха като РМ(явно mass PM към всички участници), като пишеше само:

 

whoever thinks they are smart solve this:

I|19|Y|9|T|8|15|20|18|5|19|3|1|4|B|8

 

Не вярвам да е математическа .. по-скоро логическа трябва да е, но не мога да гарантирам. Съжалявам не мога да дам повече инфо :(

Link to comment
Share on other sites

Значи....бил съм шифровчик...ама не успях да се справя с това.

Единственото,което е очеизвадно,е че цифрите са 4 пъти повече от буквите т.е. 12. Забележи:4,12,16(четни цифри с 4 :tongue ).На мен това специално нищо не ми подсказва(пробвах 6 различни начина за криптиране) и накрая се обърнах към гугъл.

И познай какво стана ;) Предполагам искат да ти кажат нещо за новини.

Виж този ЛИНК,обаче не знам доколко ще ти помогне,понеже разделението не е по този начин :(

 

Провери ли?На мен ми хрумна и друга идейка-в този сайт се засягат само военни новини,убийства и арести.Нещо свързано с играта според теб?Примерно обявяване на гангстерска война или нещо от тоя род-казваш,че най-вероятно е РМ до всички играчи(само предполагам,не знам за какво става дума в играта)

Link to comment
Share on other sites

Пробвах няколко варианта на една логика, а именно:

1. Подредих "whoever thinks they are smart solve this" и номерирах позицията на всяка буква. Получих IYYTT^^EVYOWEB (^ се падна шпация)

2. Махнах шпациите и се получи IRYHTTHEAVROWEBT

3. Отстраних повтарящите се букви и получих I^YNTIL^^V^OWEBI (тук сложих шпация на цифра >15, защото толкова са неповтарящите се.

 

Ако ти говори нещо, добре (то е ясно, че не, ама... :()

Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички, които се отзоваха, но аз го пуснах за ваше забавление, не толкова че ми трябваше. Пуснах го просто ако някой има интерес да се опита да го разшифрова :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ми не ми се пускаше нова тема, затова ще го сложа тук. Аз вече от вчера се мъча, изписах две листчета и още не мога да го схвана. Ето и задачата:

 

Условия:

 

1. Има пет къщи, всяка с различен цвят.

2. Във всяка къща живее по един човек от различна националност.

3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определен вид цигари и гледа домашно животно.

4. Никой от петимата не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно като някой друг.

 

Указания:

 

1. Англичанинът живее в червената къща.

2. Шведът гледа куче.

3. Датчанинът пие чай.

4. Зелената къща е отляво на бялата.

5. Норвежецът живее в първата къща.

6. Собственикът на зелената къща пие кафе.

7. Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка.

8. Мъжът в средната къща пие мляко.

9. Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill.

10. Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка.

11. Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill.

12. Пушачът на Winfield с удоволствие пие бира.

13. Норвежецът живее до синята къща.

14. Немецът пуши Rothmans.

15. Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода.

 

Въпрос: Кой гледа рибката?

Link to comment
Share on other sites

Това горното е известно като загадката на Айнщайн.И мисля,че е пускано.И да допълня,че и аз не мога да го реша.

Link to comment
Share on other sites

Аха, е, не знам, на мен ми го пратиха по мейла... Ако някой знае решението да ми каже как се стига до него, защото вече се отчаях :( (пояснение: ако наистина е пускано някъде, и всички го знаете, моля да не ми казвате само верния отговор, а и защо е верен...)

Link to comment
Share on other sites

Oтговор: (има малко и на другата страница) :)

Офф, прочетох как са я решавали хората за 15 минути и реших да не гледам отговора и да я реша сам каквото ще да става. Благодаря все пак!

Link to comment
Share on other sites

Аха, е, не знам, на мен ми го пратиха по мейла... Ако някой знае решението да ми каже как се стига до него, защото вече се отчаях :( (пояснение: ако наистина е пускано някъде, и всички го знаете, моля да не ми казвате само верния отговор, а и защо е верен...)

 

Реших я за 10 минути по най-елементарния възможен начин - с табличка. Просто и нагледно. Попълваш данните и си готов.

Link to comment
Share on other sites

Реших я за 10 минути по най-елементарния възможен начин - с табличка. Просто и нагледно. Попълваш данните и си готов.

И аз я решавах с табличка,ама ми отне около час и нещо.Като попълниш всичко в таблица се получава във всяка редица по един признак по различен критерий.Или иначе казано има 4 сигурни неща,и 4-те по различен признак.Имам чувството,че съм оплескал нещо,а в отговора не е даден пълния(само у кого е рибката).

Та аз получих:

1-вата къща:жълта,живее в нея норвежеца,пие вода,гледа котка,пуши Dunhill.

2-рата:синя,живее в нея датчанина,пуши Малборо,гледа кон,пие чай.

3-тата:Червена,живее англичанина,пуши Pall Mall,пие мляко,гледа птица.

4-тата:Зелена,живее германеца,гледа риба,пуши,Rothmans,пие кафе.

5-тата:Бяла,живее швед,гледа куче,пие бира,пуши Winfield.

Link to comment
Share on other sites

След като начертах схема на квартала успях да я реша и аз. Проблемът е, че сега се комплексирах че съм я решил толкова бавно :wir :wacko:

Link to comment
Share on other sites

След като начертах схема на квартала успях да я реша и аз. Проблемът е, че сега се комплексирах че съм я решил толкова бавно :wir :wacko:

Е,че ти до сега как си я решавала??? :confused :blink:

Споко.Ако не я решиш първите 1-2 часа след това зацикляш и цял ден неможеш да я решиш ;)

Link to comment
Share on other sites

Y(why) IT IS HOT и остават -> R E S C A D B H :blink:

Нещо за глобалното затопляне ше е.... :ghost

 

След като последните цифри ги взех заедно и поотделно и ги пренаредих се получи: Y(считам го за why) It is Hot in Chad?

или ... Защо е горещо в Чад!

Чад - държава в,да кажем, средна Африка.

Link to comment
Share on other sites

Споко.Ако не я решиш първите 1-2 часа след това зацикляш и цял ден неможеш да я решиш ;)

Това не е точно така. Задачата се натиска докато се предаде. Тази по точно много прилича на

работата на авиодиспечерите : трябва да се напишат на отделни листчета признаците , и да се

подредят на масата. Ако се чете внимателно, след третото или четвъртото минаване по условието

не остават непопълнени полета. Аз обаче не четох много внимателно и поставих бялата и зелената

къщи в средата, а не накря на редицата, та се мотках около час докато си открия грешката :wacko:

Може би защото е след работа, и вече съм поуморен малко.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...