Jump to content
BulForum.com

Viber за десктоп


tedy

Recommended Posts

Да не забравяме, че за Уиндовс 10 има две различни версии, та е хубаво да се уточнява за коя говорите. :)

Предполагам, че говорите за тази, която е по-стара и по-малко интегрирана, но все пак.

 

Аз ползвам Уин 10 версията от Уиндоус магазина и нямам особено големи проблеми. Като изключим тъпата синхронизация, но тя си е глобален проблем с това недоразумение на ИМ пеиложвнията.

Link to comment
Share on other sites

Да, аз по подразбиране се предполага (за които ме следят), че ползвам нормалните версии на всичко, още повече става въпрос за Server 2016, където няма Store.

Не обичам голяма интеграция в смисъла когато някоя програма се "бърка" надълбоко в OS, дори да идва от M$, това ми е като стар патиланец. "Нормалните" версии на всичко си работят съвсем както искам и трябва от десетилетия, и честно казано виждам цялата "нова" дандания с магазина на М$, както и другите, като носещо ползи предимно (само) на майкрософт.

Страничен въпрос - какви са ползите да се ползва "по-интегрираната" програма (по принцип, не само вайбър)? Подозирам, че нищо от доводите няма да носи полза за мен и моя начин на работа.

Link to comment
Share on other sites

Да, аз по подразбиране се предполага (за които ме следят), че ползвам нормалните версии на всичко, още повече става въпрос за Server 2016, където няма Store.

Не обичам голяма интеграция в смисъла когато някоя програма се "бърка" надълбоко в OS, дори да идва от M$, това ми е като стар патиланец. "Нормалните" версии на всичко си работят съвсем както искам и трябва от десетилетия, и честно казано виждам цялата "нова" дандания с магазина на М$, както и другите, като носещо ползи предимно (само) на майкрософт.

Страничен въпрос - какви са ползите да се ползва "по-интегрираната" програма (по принцип, не само вайбър)? Подозирам, че нищо от доводите няма да носи полза за мен и моя начин на работа.

Стор аповете рънват в sandbox, имат по-ограничени permissions, но понякога биват по-орязани. :)

Edit: И са тъч френдли :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Да, аз по подразбиране се предполага (за които ме следят), че ползвам нормалните версии на всичко, още повече става въпрос за Server 2016, където няма Store.

Не обичам голяма интеграция в смисъла когато някоя програма се "бърка" надълбоко в OS, дори да идва от M$, това ми е като стар патиланец. "Нормалните" версии на всичко си работят съвсем както искам и трябва от десетилетия, и честно казано виждам цялата "нова" дандания с магазина на М$, както и другите, като носещо ползи предимно (само) на майкрософт.

Страничен въпрос - какви са ползите да се ползва "по-интегрираната" програма (по принцип, не само вайбър)? Подозирам, че нищо от доводите няма да носи полза за мен и моя начин на работа.

 

Notifications идват в панела в дясно, а не си изскачат кой, както си е решил.

Освен това се подчиняват на правила като "Game mode", където не излизат докато играеш и ти ги показва после на куп всичките.

За разлика от Skype (старата десктоп версия, защото тази за Windows 10 не може да разделя чат прозорците, което за моя начин на работа е недопустимо), която решава да ме изкара от някоя игра, или да ми изкара нотификейшън НАД филма, защото намсикой имал рожден ден.

Link to comment
Share on other sites

Основно визираш нотификациите като може би най-важен довод за теб.

Ако е това, с мед да го намажа. Имам си специален Windows за игри само, а на главния игри няма, а нотификациите (изскачащи разни) на всичко съм ги изключил навсякъде (за десктопа става въпрос)! И няма как да ме изхвърли от нищо, още повече пък от филми, които се гледат на телевизора от друга машинка. Вайбър майбър, ако има нещо да ме нотифицира, съм оставил само трей иконите да си мигат или да се променят, това ми стига. Че аз и докато си работя много мразя нещо да ми изскача на десктопа като балони, диалози и т.н., затова всичко си нотифицира само с промяна в трей иконите, абс. достатъчно.

Иначе "неинтегрираните" нотификации са си стандартни от не знам си колко версии, balloons долу над трея, от някакъв вид. Ако съм оставил нещо да ми изскача балон, определено ми е важно да видя на момента, че нещо става, без значение дали играя или гледам филм. Поне аз съм така.

Link to comment
Share on other sites

Те се конфигурират ако искаш да ги виждаш въпреки всичко.

При положение, че това е ИМ програма и има 2 основни функции (да ти позволява да изпращаш съобщения и да ти показва, че си получил съобщения), начина, по който се борави с известенията, е доста голяма част.

Link to comment
Share on other sites

Е, ясно че надали не са оставили опция да се конфигурира да се виждат въпреки всичко, все пак ти самия каза за game mode като опция, значи се предполага, че ще може.

Прав си, че нотификациите са голяма част за IM. Но за моя начин (и за много приятели и познати, които обичата дискретността, вкл. за нотификациите) всичко това ново е "иррелевантно", защото:

1. Получаваните съобщения никога не може да са критични в буквалния смисъл, да мигне в трея е повече от достатъчно. Докато човек работи, съобщенията рядко са с топ приоритет, освен ако не са критично свързани с извършваната дейност. За критично изземване на вниманието ми има телефон ако се налага.

2. Навик ми е да оглеждам честичко системните области на Windows, колко е часът и т.н. за части от секундата, и няма как да пропусна мигаща икона в трея за повече от няколко минути примерно. Ако пиша текущо усилено с някого, то и прозорец е отворен в таскбара, а там мигането е доста забележимо и без това.

3. Мигането в трея (или промяната в икона без мигане) е по-дискретно, и изскачането на балон някакъв със самото съобщение за някои хора може и да е полезно изобщо да преценят дали си струва в близките секунди да отворят ИМ-а. Аз не съм от тях, и не пиша усилено в ИМ по цял ден, а относително малко.

4. Съгласен съм, че "новия" начин може да е полезен за някаква група хора, но за мен лично е по-скоро в областта на новите фийчъри, въведени колкото да оправдаят нова версия на OS. Лично мнение.

5. Някой каза за тъч-френдли. Ок, когато си купя виндовс таблет/convertible, тогава може и да има полза, но за десктоп повечето от нововъведенията за мен са просто като повечето сайтове днешно време - тъч-фърст, пък дектопите кучета ги яли - горе долу да запълва екрана огромните бутони и текстове, нали се вижда.... нищо че полезноъо съдържание, което преди години си го виждал в първите 1-2 екрана, сега е раздуто в 10-20 екрана с огромни празни области с фалшиво усмихнати лица, пльоснати да те облъчват по най-елементарния и тъп начин, малоумно.

Малко се отплеснах.. :)

Link to comment
Share on other sites

Viber за Win 10 няма икона в трея и таскбара, което за мен е още един позитив.

Като цяло предпочитам възможно най-много неща да са унифицирани, пред това всеки да си прави каквото си иска и да трябва да го играя падар.

Затова и ползвам тази версия, а не другата.

 

Мен ако питаш - изобщо няма да ползвам Вайбър, но като други хора го ползват - аз съм с вързани ръце.

Link to comment
Share on other sites

Дали има смисъл за про юзърите е една тема. Но Майкрософт се пробват да стандартизират начина по който се държат аповете.

Плюс, че store-а е тръстед сорс за инсталация на софтуер, което за повечето домашни юзъри си е удобство. И разбира се, sandbox и пърмишъни, което също помага за екстра секюритито. :)

 

Viber за Win 10 няма икона в трея и таскбара, което за мен е още един позитив.

 

Не само няма икона, процеса който остава да работи в бекграунда е супер мъничък и само стои и слуша за нотификации към него. Съответно пести и ресурси, новият Скайп се държи по същият начин. :)

Link to comment
Share on other sites

Да, в стил Андроид - еми това не ми харесва на мен! :) Не и ако няма опция тотално да го изключиш - нещо, което адски дразни в някои апп-ове и добре че поне на телефона съм инсталирал само това, което и да е 24/7 "онлайн", нямам против. Но това е телефон.

 

Колкото до унифицирането - че те 30 години не правеха ли точно това... какво му е неунифицираното на трея или таскбара (като двете места, където основно имаме досег с програмата)... или мигането в таскбара с даден цвят за нотифициране.

Всяка една "нормална" програма има изборът да е направена така, че да остави някакво малко процесче в паметта да следи за нещо, и ако се наложи да стартира основната (което понякога е ресурсоемко и бавно, затова хората предпочитат да им стои пуснато макар и с 200МБ).

Как може липсата на "белег" за дадената програма (в трея в слуая) да е позитив...., аз искам да знам, че е стартирана, че е Онлайн (а не с жълт триъгълник за някаква липса на свързаност), и това е критично за мен - чрез точно тези икони аз виждам че нещо съм получил, вместо с нотификации "унифицирано". Който не иска икона, има си унифицирано средство в Win от 100 години да се скрие иконата, а повечето програми имат и опции да не слагат изобщо икони там. Това за мен е доста по-гъвкаво, да реша дали искам видима икона, пред това "унифициране" изобщо да няма икона. Новите нотификации събират съобщения от програми, които ги поддържат, нали и на мен ми излизат системни такива, за ъпдейти и др.

 

Store-а - определено е предимство, особено за андроид аз само от плейстора инсталирам неща. За десктоп.... за най-обикновен домашен потребител може да е полезно също. Но за мен лично, ако поддържа единствено "новия" вид унифиц. програми, е напълно безполезно, и даже се радвам че го няма на Server 2016. Имам стотици програми и се съмнявам, че и 1/100 от тях ги има в стор-а, или ако има някои, ще са недопустимо окастрени, даже наскоро попаднах на една, мисля Hexchat, отскоро е в стор-а, казват си, че е скопена в някои отношения. Още мнооого дълго ще си разчитам на нормална инсталация на програмите, а не от стор. Дали е тръстед... ами аз инсталирам същите неща (нескопени) от официалните сайтове, по нормалния начин, а те същите автори пишат и онея в стор-а , ако ги има там. То даже в стора се намесва и М$ и там май са по-малко тръстед - освен ако вярвате безрезервно И на М$. Когато се увеличават участниците в една верига, тръст-а намалява.

 

За вайбър - и на мен не ми харесва особено, но на фона на повечето останали е направо цвете. Скайп за радост масово вече се изоставя от хората, но вайбър по моите наблюдения е следващия скайп. Аз лично слабо харесвам всичко като ИМ що съм инсталирал и пробвал под Windows, като Телеграм е най-лек, пъргав и надежден по принцип, само дето точно никой не го ползва от контактите ми, макар че има регистрирани 5-6.

Телеграм и вайбър - друго за десктоп така и не намерих, което изобщо бих ползвал. А да, Hangouts, но САМО през yakyak горе долу става за един важен контакт. Другото са тотални шитове.

Link to comment
Share on other sites

Колкото до унифицирането - че те 30 години не правеха ли точно това... какво му е неунифицираното на трея или таскбара (като двете места, където основно имаме досег с програмата)... или мигането в таскбара с даден цвят за нотифициране.

Всяка една "нормална" програма има изборът да е направена така, че да остави някакво малко процесче в паметта да следи за нещо, и ако се наложи да стартира основната (което понякога е ресурсоемко и бавно, затова хората предпочитат да им стои пуснато макар и с 200МБ).

 

Еми явно не са го правили, защото програмите, които са направени за Windows 10 си скриват нотификейшъните, когато играя игра (ако е активиран game mode). Останалите си бичат яко нотификейшъни върху играта, че и си позволяват да ме вадят от играта на десктоп-а, за да ми покажат нещо МНОГО ВАЖНО. Това не е окей за мен.

Link to comment
Share on other sites

Ясно.

Нещата се свеждат основно до възможността с един суич (game mode) да повлияеш на всички нотификации (които поддържат новите универсални) да спрат да се извеждат изскачащо. Извън това, почти всичко останало е само плюсове на "старата" система, за мен лично. Евентуално това че са всичките изглеждат еднакво кто ги отвориш, което за едни е плюс, за други минус. И че се натрупват, а не изчезват.

Осъзнавам, че за доста хора това е добра система. Особено натрупването. Но за мен лично ползата от това да скриеш всички, е леко спорна. Нотификациите могат да са различни видове, и за мен дискретната промяна на нещо в трея е достатъчно и предпочитано, хем не изскача нищо и не може да прекъсне нищо, дори да играя. Докато работя, също не обичам директното прекъсване, да не говорим че докато изскача нещо, то стои поне 4-5 сек, и блокира областта от екрана където е.

Май не съм срещал програма, на която да не мога да изключа изскачащите нотификации и да няма такива само през трей-иконата. Затова се нарича трея и notification area.

И друго - в новите нотификации често могат да се натрупат голям брой нотификации докато ги отвориш и видиш (примерно и в андроид). Често от едни и същи апп-ове. Гледам примерно при майка ми и фейсбука й - натрупват се десетки, тя даже отдавна и не ги гледа, те се трупат, даже изобщо нотификациите за нея все едно ги няма като фийчър. Кой ще си играе да ги чете там всичките - просто си отваря апп-а и там вижда какво има за прочитане. А ако пък имаме по една нотиф. от приложение/ИМ, пак - просто си отварям приложението.

Всяко нещо си има плюсове и минуси за различни хора. На телефон е Ок до голяма степен (донякъде и поради спецификата на интерфейса), но на десктоп това беше изкуствено присадено от тъч-устройствата, както много други елементи, с които развалиха множество програми, вкл. всичките IM за десктоп (извън нотификациите) - огромни бутони и контактлисти, ефекти, които повече пречат на ефективността при интеракция и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Уха, колко писане за нещо за което питаше какви са разликите, защото не ползваш и дори нямаш на сървър 2016... :))

:) Е, имам Win10 (за игрите) де, и там даже не бих пробвал подобни програми.

Писането е коментар (и reasoning-a, заради който защитавам "отхвърлящата" теза) около този фийчър, и останалите около които и ти завъртя ползите от универсалните аппс. С което се отклоних(ме) от конкретно темата за Вайбър, но понеже и Вайбър явно поддържа м$ стор-а, смятам че беше полезно.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой да каже как се махат досадните реклами на Вайбър за Win7.

https://www.iguides.ru/main/os/kak_otklyuchit_reklamu_v_viber/

 

79df32d2610778ecfe598a536cde9a27.jpg

 

Или добавяш следния ред във файла host (С:\Windows\System32\Drivers\etc\):

 

127.0.0.1 ads.viber.com

127.0.0.1 ads.aws.viber.com
127.0.0.1 ads-d.viber.com

Ако добавиш и следните редове в host:

 

127.0.0.1 update.viber.com

127.0.0.1 download.cdn.viber.com

Ще блокираш ъпдейтите и свалянето му :)

 

Може да ползваш и пач:

https://www31.zippyshare.com/v/JCEl3aJz/file.html

 

но не знам дали работи за последните версии.

Link to comment
Share on other sites

В горния пост първата част се отнася до андроид версията, там ми е изключено онова, и въпреки това рекламите са постоянни след всяко обаждане.

 

Колкото до въпроса за Windows версията, аз лично в hosts съм сложил само първото - ads.viber.com отдавна, и не съм виждал пукната реклама от месеци и сигурно година(и). Предполагам и само то е достатъчно.

Виж, за ъпдейтите може да опитам и update.viber.com.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...