Jump to content
BulForum.com

Работа във фирма Осрам


Recommended Posts

Според мен за да уважаваш служителите си, трябва първо да уважаваш себе си, и също така да уважаваш това, което правиш - да го правиш не просто за да изкараш някой лев в повече, а защото усещаш, че е полезно за другите, че е нещо хубаво, което си заслужава от гледна точка на общото благо.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Според мен за да уважаваш служителите си, трябва първо да уважаваш себе си, и също така да уважаваш това, което правиш - да го правиш не просто за да изкараш някой лев в повече, а защото усещаш, че е полезно за другите, че е нещо хубаво, което си заслужава от гледна точка на общото благо.

 

Много точно казано! 

Link to comment
Share on other sites

Заплата от 500 лева взимат хората от гетото които работят в "Паркове и Градини".Какво работят всички знаят.Лично аз непознавам човек който работи и не взема по малко от 650.И работата е относително лека и неангажираща.Работя на търговийте на Брезовско.Там заплатата на ден е не по малко от 25 лева чисто.Заплатите варират от 700 до 1000 нето.Зависи колко и къде работиш.Имам познати с 1400 лева нетна заплата.Зависи на кой колко му се работи...

Link to comment
Share on other sites

Заплата от 500 лева взимат хората от гетото които работят в "Паркове и Градини".Какво работят всички знаят.Лично аз непознавам човек който работи и не взема по малко от 650.И работата е относително лека и неангажираща.Работя на търговийте на Брезовско.Там заплатата на ден е не по малко от 25 лева чисто.Заплатите варират от 700 до 1000 нето.Зависи колко и къде работиш.Имам познати с 1400 лева нетна заплата.Зависи на кой колко му се работи...

Точно така е! Заплатите са според способностите. 

Link to comment
Share on other sites

Само няколко поста по-нагоре беше направен анализ на потребителската кошница на пловдивчанина и тя очевидно се състои в: наем, храна, ток, вода, интернет, телефон, кафета и кръчми. 

Би ми било любопитно - какво следва да произвежда една фирма при гореописаното потребеление, за да може да предложи 2000лв на служителите си? Като същевременно да бута и някак си БВП, но да не бъдем максималисти :D 

Link to comment
Share on other sites

Баш там е проблемът, боклучавата храна има мизерна добавена стойност, билетчетата нямат никаква стойност, освен преразпределение, а лекарствата са 90% внос - т.е. изтичане. В същото време супермена вдига МРЗ с часове и вече чистачките и тея на смените бухат на едни пари, съответно мрънкането се увеличава с темпове, несъответстващи на темповете на растеж /ако има такъв изобщо, освен изкуствено създавания ... аве комунизъм демек, искаме го, имаме го/. 

Link to comment
Share on other sites

Би ми било любопитно - какво следва да произвежда една фирма при гореописаното потребеление, за да може да предложи 2000лв на служителите си? Като същевременно да бута и някак си БВП, но да не бъдем максималисти  :D

Ето това е много добър въпрос. Няма значение какво, важното е да има производство и да се вдига КПД-то. Което може да стане или с опитни работници или с модернизация.

Баш там е проблемът, боклучавата храна има мизерна добавена стойност, билетчетата нямат никаква стойност, освен преразпределение, а лекарствата са 90% внос - т.е. изтичане. В същото време супермена вдига МРЗ с часове и вече чистачките и тея на смените бухат на едни пари, съответно мрънкането се увеличава с темпове, несъответстващи на темповете на растеж /ако има такъв изобщо, освен изкуствено създавания ... аве комунизъм демек, искаме го, имаме го/. 

За ниския износ, фалиралите предприятия (който изнасяха) и големия внос може да се сърдите на СДС. Те поставиха началото на разрушаването на българската икономика. Увеличаването на заплатите без да се увеличи производството може да доведе само до инфлация и нищо друго. Тоест трябва да се увеличи производството и износа. Тогава ще може да се постигне това което искат всички, да работят малко и да взимат много пари. Проблема е, че дори сега да се започне да се работи в тази посока, то ефекта ще го усетят или децата им или внуците (най-рано). То и на запад е било така и някой се е мъчил и трудил за да може поколенията напред да са добре (автоматично и пенсионерите ще са добре), а тук всеки гледа за днес и за себе си и не мисли за утре и за това, че НИЕ е много по-силно от АЗ. 

Link to comment
Share on other sites

Една поправка. Големия износ не генерира големи заплати, а само големи печалби за собствениците. Те пък най често не са български юридически лица, та и данъци плащат в страната в която са регистрирани. За нас си остава един неоколониален режим с генерал-губернатор и дефакто назначавани от няколкото метрополии чиновници. Предназначението им е да създават илюзия за демокрация докато господарите им ни грабят, за което имат и картбланш да крадат колкото могат. Няма значение как са боядисани - все са си еднакви.

Link to comment
Share on other sites

И този проблем има решение. Малко родолюбие, патриотично мислене и малко фокусиране за НИЕ вместо за АЗ и българите ще изберат българското. 

Link to comment
Share on other sites

Според мен трябва да се благодари на фирмата за това, че е открила нови работни места някъде по света (в частност в Пловдив), както и да се благодари на автора на темата ако може да предостави някаква по-специална информация за условията на труд в тази фирма (имам предвид информация по-различна от свободно достъпната или пък и той самият като вътрешен човек от първа ръка да потвърди как стоят нещата).

 

Иначе има си пазар на труда, има си търсене и предлагане, както се предполага стандартна процедура - подава се CV, ако те викнат на интервю работодателят си поставя условията, кандидатът за мястото и той си поставя условията и вече се вижда има ли съвпадение на интересите или не :)

Link to comment
Share on other sites

Иначе има си пазар на труда, има си търсене и предлагане, както се предполага стандартна процедура - подава се CV, ако те викнат на интервю работодателят си поставя условията, кандидатът за мястото и той си поставя условията и вече се вижда има ли съвпадение на интересите или не :)

 

По принцип е така, ама в доста случаи има и допълнителни подробности - слагане на нормална като сума минимална работна заплата, профсъюзи, които натискат за още по-добро заплащане, следене за стриктно спазване на законодателството (без извънреден неплатен труд например). Та не е само търсене и предлагане пазрът - иска си/има си и регулация.

Link to comment
Share on other sites

ооо, регулация си има и още как! А си открил фирма, а си регулиран да десето коляно. Директно за носа те хващат и те регулират до следващата хранилка със засилка с шут отзад. Регулировчици в тази държава - колкото щеш. В пъти повече от клиентите са регулировчиците. 

Link to comment
Share on other sites

То за това си има офшорки, и светлия пример на епъл как се прави така, че да не се плащат данъци в държавата, където основно работиш. Това ли е регулацията, нещо много едро сито ми се вижда.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Един + за vkirov и от мен.

Преди време тъкмо това си говорихме със Слави (inherit.hit.bg).

Той вече работи в София, аз идвам само за очните (следването ми се проточи малко).

Та отражението във форума дава и ясна картина за града ни :).

Всичко тук западна, старите муцуни ги няма, такъв стана и градът ни.

Имам познат сервитьор в Мемори и той ми разказва как бат ви Иван Тотев се събира 

в петък вечер на работна вечеря със всички работодатели, които коментирате и договарят

картел, който уж бил тема табу. Ресторанта стана известен с това, че всеки служител там

се бори да е на смяна на въпросните сбирки, за да може да лапне 5% от оборота и да си

изкара една заплата от една смяна :). С какви пари мислите, че се пият вина от по 700лв. бутилката?

Станахме буквално като негриге от захарните плантации, едно време. В чужбина, за да те вземат

на работа в една такава фирма първо подписваш договор, че няма да се самоубиваш. Какво да кажем,

че и там служителите са по- зле от нас, а средната заплата е 5000 Euro. На нас ни хвърлят 1000лв. и се

радваме като малки деца, а работим повече и от тях. В Опел от почти 17г. е приет 6ч. работен ден.

Тук те водят на 8, а реално работиш и по 10ч. В почти всеки нормален свят хората отдавна имат 6ч. работен ден.

Получават минимална пенсия след 7г. стаж, а тук трябва да работиш 35-40г. и пак си под тяхната минимална пенсия.

Мислех да не се включвам, но ми е жал за Пловдив и се радвам, че вече ме няма тук.

Всъщност вече и пловдивчани не срещам като си идвам, но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

Очевидно правят града столица на еу културата - истинската такава, а не оная, дето е по филмите и масмедиите. Затова трябва подходящ материал, та са се заели сериозно с работата.

Link to comment
Share on other sites

Да се върна малко на темата Осрам. Новата ни колежка от вчера идва именно от там в малката ни фирма. Като я питах, защо напуска, каза ниско заплащане, работа на 3 смени и кофти локация.....В интерес на истината от там имахме още 3-ма кандидати за работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Включвам се, защото днес имах възможност да се запозная със жена, която работи там и естествено бърза да напуска.

На практика жената е с опит в бранша (започнала е от бившето ЗЗУ) и е изумена от анархията там.

Взимат всеки, който е подал молба за работа. Няма входящ контрол за знания и умения.

В момента, тарторки там са бивши шивачки, които се изявяват като обучаващ персонал. Те са със стаж само 2м. във фирмата.

Кога шивачките започнаха да разбират от SMD елементи и качествено вълново запояване :)?

Отделно машините са на средна възраст от около 30г. (бракувани от някъде) и постоянно се развалят.

Новият персонал е навикван като на мегдан и работата буквално куца.

Усилено във фирмата се говори за яко източване на евро средства и явно само името ще си остане - OSRAM.

Първият ден, въпросните шивачки дали груба пинцета (за вадене на конски зъби) и с нея жената трябвало да 

насиша платките със SMD елементи. Когато жената показала знания и поискала друга пинцета, шивачките и отговорили

че давали такива инструменти, защото им било наредено и тях да пускат в обръщение :).

Много странно се развиват нещата и то за немска фирма? Със сигурност някой нашенец върти всичко :).

Адски много персонал постъпва и напуска. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Не, че нещо ама мръсната вода (смесена с обратната/отходната) най-малкото ще има цвят и мирис. Кой ще пие такава вода? 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...