Jump to content
BulForum.com

Бригада за мазилка с турбозол?


Recommended Posts

1 кръг е за осветление, като към него са вързани осветление на коридори и баня. Още 1 има от другата страна, за хладилник, телевизор и т.н. дребни, като него го ползвам за 2 контакта и в хола. Останалите 3 са на онази стена, във всяка кутия. Предвидил съм да имам мощност за плот с котлони, фурна, съдомиялна, сушилня, пералня, микровълнова, абсорбатор, еветнтуално бойлерче под мивката, на плота контакти за пекарна за хляб, машина за рязане на мезета :D , миксери и подобни. За сега не смятам в тоя живот да го променям, ако не ме кефи го затапвам и спокойно няма да го ползвам.  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Аха, така става. Така го написа, че всички разбрахме, че САМО в кухнята имаш 5 кръга, разбирай кухненската част, та там ми се губеше смисъла от тея 5 кръга. Печката е ясна, че си е на отделен предпазител.

Link to comment
Share on other sites

Аха, така става. Така го написа, че всички разбрахме, че САМО в кухнята имаш 5 кръга, разбирай кухненската част, та там ми се губеше смисъла от тея 5 кръга. Печката е ясна, че си е на отделен предпазител.

За да не ти е чудно, така съм си ги направил аз (само за кухнята!):

 

Плот индукционен с 5 котлона - 7.5 kW, (програмира се 3 до 7.5 кW, при мен e 4.0 kW) - 1 предпазител/кръг (32А).

Фурна и аспирация - 3.0 - 4.0 kW - 1 предпазител/кръг (25А)

Пералня и съдомиялна: около 2,5-3.0 кW - 1 предпазител/кръг (20А)

Дребни електроуреди, осветление за кухненските шкафове и хладилник - 1 предпазител/кръг (16А)

Осветление - 1 предпазител/кръг (2А)

 

Всички предпазители са крива C, промишлена серия на Шнайдер-Електрик. Aко искаш да използваш крива D (за да икономисаш някой лев), може да минеш един порядък надолу. Вместо 32А C може да сложиш 25А D. И т.н.

Сега ще слагам и мониторингово реле на Сименс (3UG4633-1AL30), което при токов удар ще деактивира главния БУШОН :) за да няма после изгорели "случайно" уреди. Чудя се само дали да да направя така, че при нормализиране на напрежението главният предпазител да се вдига автоматично или да го оставя да се вдига ръчно.

 

Ако те интересува и за другите помещения - ще ти напиша и тях :lol:

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не сте наред двамата с Жоро... Ама то и сте почти колеги, та я обяснимо де  :grin:

Поне ще сте сигурни, че ако трябва да ползвате електрожен или някаква сериозна монофазна машина, ще работи безпроблемно...

Link to comment
Share on other sites

За да не ти е чудно, така съм си ги направил аз (само за кухнята!):

 

Плот индукционен с 5 котлона - 7.5 kW, (програмира се 3 до 7.5 кW, при мен e 4.0 kW) - 1 предпазител/кръг (32А).

Фурна и аспирация - 3.0 - 4.0 kW - 1 предпазител/кръг (25А)

Пералня и съдомиялна: около 2,5-3.0 кW - 1 предпазител/кръг (20А)

Дребни електроуреди, осветление за кухненските шкафове и хладилник - 1 предпазител/кръг (16А)

Осветление - 1 предпазител/кръг (2А)

 

Всички предпазители са крива C, промишлена серия на Шнайдер-Електрик. Aко искаш да използваш крива D (за да икономисаш някой лев), може да минеш един порядък надолу. Вместо 32А C може да сложиш 25А D. И т.н.

Сега ще слагам и мониторингово реле на Сименс (3UG4633-1AL30), което при токов удар ще деактивира главния БУШОН :) за да няма после изгорели "случайно" уреди. Чудя се само дали да да направя така, че при нормализиране на напрежението главният предпазител да се вдига автоматично или да го оставя да се вдига ръчно.

 

Ако те интересува и за другите помещения - ще ти напиша и тях :lol:

Нищо не трябва да се възстановява автоматично в подобна система!

В това отношение съм абсолютен екстремист. А съм станал такъв заради планините говна изринати след тъпи решения на иначе умни системи.

 

 

 

 

Изобщо не сте наред двамата с Жоро... Ама то и сте почти колеги, та я обяснимо де  :grin:

Поне ще сте сигурни, че ако трябва да ползвате електрожен или някаква сериозна монофазна машина, ще работи безпроблемно...

Ти що намесваш тука електрожена? Пробвал ли си се да замериш консумацията на един съвременен такъв?

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не сте наред двамата с Жоро... Ама то и сте почти колеги, та я обяснимо де  :grin:

Поне ще сте сигурни, че ако трябва да ползвате електрожен или някаква сериозна монофазна машина, ще работи безпроблемно...

Сега да те питам:

Гърмяло ли ти е в ръцете китайско зарядно за батерии? Ама така, че да излезе огън с размери приблизително 30 на 50 см. И контакта да е през предпазител 25А със стопяема вложка?

А, сега си представи това да се случи на жена ти или дъщеря ти.

Вервай ми, хич няма да ти е до шеги.

Когато бях ученик, първото изречение на един от преподавателите ми в ОТЕТ беше: Токът е добър слуга, но лош господар.

 

Нищо не трябва да се възстановява автоматично в подобна система!

В това отношение съм абсолютен екстремист. А съм станал такъв заради планините говна изринати след тъпи решения на иначе умни системи.

Умната система си я програмирам сам, на индийци не вярвам :lol:

Въпросът ми беше по-скоро риторичен. Ситуацията е такава, че човекът който живее в апартамента няма възможност физически да вдигне предпазителя и трябва да вика някого, което пак е много трудно за него.

Има и опростен вариант с бутон, но трябва кабел по стената и се губи естетиката.

Link to comment
Share on other sites

Аз мисля да ползвам само крива С при мен, то да спестя баш от това сега едва ли ще стане. Както казах, запасил съм се да има, пък дали ще ползвам пълния капацитет е друг въпрос. Важното е, че имам запас.

 

Електрожен имам трифазен, тежащ 250 кила :D и на количка, но сега имам и инверторен дето не е кой знае колко като мощност, ама може да парнем някое желязо в кухнята. :laughing:

 

Когато бях ученик, първото изречение на един от преподавателите ми в ОТЕТ беше: Токът е добър слуга, но лош господар.
 

 

На мен същото ми го казаха едно време в ТЕТ-а по мое време. Даже Асата ми викаше да си взема дипломата от техникума, че като взема вишУ, ще съм поредния безработен инженер.

Link to comment
Share on other sites

Гърмели са ми доста неща в ръцете, но пак сте пресилили нещата.

 

@gado - за един от онея старите говоря аз.

 

Петко, нищо не пресилват, брат - спазват норми. 

 

Айде да не разправям какво е да ти избухне порцеланова 63-ка в лицето... Зарядни тука ще ми пали...  :laughing:

 

ЕДИТ - Жорка, имам го същия. Птеромисир - да, и танкове може да заваряваш с него. 

Link to comment
Share on other sites

На мен същото ми го казаха едно време в ТЕТ-а по мое време. Даже Асата ми викаше да си взема дипломата от техникума, че като взема вишУ, ще съм поредния безработен инженер.

Жак Шамая е голем пич. Още е жив и здрав. И правилно ти е казал, въпреки че той имаше 2 висши и учеше за 3-то.

Танкове ли заваряваш с него? :P

Ако е 250 кила, то той е между 800 и 1000 ампера. Може спокойно и танкове да се заваряват.
Link to comment
Share on other sites

Петко, нищо не пресилват, брат - спазват норми. 

 

Айде да не разправям какво е да ти избухне порцеланова 63-ка в лицето... Зарядни тука ще ми пали...  :laughing:

 

ЕДИТ - Жорка, имам го същия. Птеромисир - да, и танкове може да заваряваш с него. 

Всъщност... С инверторче на рамото съм заварявал и багерни кофи от по четири кубика, както и зъбците им  :)

Ти поне знаеш, че мога да работя с всичко, от оксижен, та до аргонов апарат и плазмен резач.

Link to comment
Share on other sites

Жак Шамая е голем пич. Още е жив и здрав. И правилно ти е казал, въпреки че той имаше 2 висши и учеше за 3-то.

Ако е 250 кила, то той е между 800 и 1000 ампера. Може спокойно и танкове да се заваряват.

 

Здрав не мога да кажа че е, последно като го видях беше много зле. Въпреки всичко ме позна, името не ми помни и нормално, но знаеше, че съм му бил ученик.

По мое време 3-тото го беше завършил, Кинематография доколкото си спомням.

Имам и инверторен, до 250А го дават и за дребни работи е супер.

 

Пък и е трифазен - стара школа. Заводи са строени с такива. Кво ми се лигавите с тия инвертори сега хаха 

 

За някой неща инвертора си е супер. Нали всичко го правим, да издържа на ядрен взрив на покрива на къщата освен греди има и стоманени Т-та спънати със стоманени тръби.... Е там нямаше как някой да иска тоя китюк да го качи горе, та прекрасно се справих и с инвертора. Този големия ми е по наследство и за това го пазя иначе щеше да иде на скрап от вуйчо ми....

Link to comment
Share on other sites

Ще слагаш крива D вкъщи?!? Стига глупости..и да е по-евтин от крива C...още глупости. Ако искаш да се утрепеш давай..дори е желателно да се слагат крива B (макар че няма смисъл, но ЕРП-тата го правят), че да не се разхождаш всеки път до EVN-ското табло за да си включваш предпазителя...

Link to comment
Share on other sites

Всъщност... С инверторче на рамото съм заварявал и багерни кофи от по четири кубика, както и зъбците им  :)

Ти поне знаеш, че мога да работя с всичко, от оксижен, та до аргонов апарат и плазмен резач.

 

Инверторче имам, че и на аргон може да работи. Конфискувах го от лош платец преди време, келешите му бяха изгорили интеграла, та дадох 300 кожи да го оправя. Точно с него един от добрите заварчици падна от 6 метра и добре че се размина само със строшена става, което ефективно прекрати кариерата му на тема метални конструкции... 

А кретенът го експлоатираше незаконно и както се сещате човекът нищо не видя освен болка и крив крак доживот. 

В тоя ред на мисли имам и тръбогиб ако някой му скимне... Ваден е от сандъка само за проба  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Нищо ненормално няма. И в къщата и в апартамента си имам по 5 кръга само за кухнята. Като единият е 3 фазов за котлоните. Крива Б. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Не е проблем, само ориентировъчно да кажеш за какво става реч, понеже ми се скараха вече. Няколко познати  звъняха за стая 2, а те за толкова няма да дойдат, само 1 ден е нагласяне на машина и 1 ден махане, за 1 ден работа...

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, jozo said:

Не е проблем, само ориентировъчно да кажеш за какво става реч, понеже ми се скараха вече. Няколко познати  звъняха за стая 2, а те за толкова няма да дойдат, само 1 ден е нагласяне на машина и 1 ден махане, за 1 ден работа...

@jozo Става въпрос за къща на колежка намира се зад Митницата Пловдив.
Като квадрати 400+ с прозорците.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Това с мазилките е много трудоемка работа. Говорил съм с братовчед, който е строител и ми е казвал, че без посочената машина като тази по-горе работата била трудна. Предпочитали да правят изолации, шпакловки, обръщане на прозорци и други неща обаче мазилката им била много досадна работа. Доста ме учуди между другото... Дойде ми и на мен реда за външна изолация и сега се чудя дали ето тази https://mr-bricolage.bg/boi/fasadni-boi-i-mazilki/mazilki/c/003004002 мозаечна фасадна мазилка за 85лв би била добра опция. Далеч сме още от този стадий на ремонта, обаче смятам бюджета. Някой може ли да потвърди, че това което гледам е ок? Мерси!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...