Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

И аз ги видях тези на ubiquiti. Те са за някакво индустриално приложение. По 200-500 потребителя на AP. Няма ли нещо като за дома? :)

Нямам нужда от mesh мрежа, та тоя вариант отпада като цяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ами не знам, и аз гледам, че единственото, което би си заслужавало е Unifi серията и AC Pro, което е близо 300 лв и е само AC 1300 мбит, ти вероятно търсиш повече скорост за едновременно на няколко устройства.

Едва ли тук ще са много хората с подобни рутери, които да се включат, вероятно нетруут или годфадър евентуално., някой ден.

Тогава май по-добре търси асуси, и се възползвай от 14-дневните срокове ако имат същия проблем. Разните арчъри... не знам, не бих рискувал, прекалено много лоши мнения съм чел за арчърите досега като цяло.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Изглежда добре. Ще разгледам разни ревюта да видя дали и той има проблема с губенето на мрежите.
Имаш ли лични наблюдения от него?

Не, просто се разгледах в рутерите с цена подобна на посочените от теб и го забелязах.

Имам предишен модел, вече 3 години си работи като АП без да ми създава проблеми. А ти елиминира Асусите като вариант.. :))

Link to comment
Share on other sites

Който Асус погледнах, всеки има тоя проблем с дропенето на поне една от двете Уайфай мрежи. Без изключение.

 

С ТП Линк съм нямал никакви проблеми до сега. Само един 1043 изгоря, но ми го смениха гаранционно. Продадох го на един колега и още работи. Имал съм общо 3бр. Последния имаше ъптайм от по няколко месеца без никакъв проблем.

 

С тоя Нетгиър направо се видях в чудо.

 

А за Д-Линк-а четох ревюта, но пишат, че си се рестартирал произволно и се ресетвал сам до фабрични настройки.....

 

Това не е истина просто. :D :D И това са рутери за по 250-300лв. Нетгиъра ми се продава за 420 в БГ. Как е възможно всичките да са проблемни?

 

Другият ми вариант е да взема Асус AC87U и да му сложа асус-Merlin къстъм фърмуера. Имаше няколко ревюта, че оправя проблема с дроповете на 5гхц връзката.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, w00x said:

Как е възможно всичките да са проблемни?

Ми възможно е колкото повече ревюта и статии четеш... толкова по- нищо няма да смееш да купиш накрая :) . В нета все повече се убеждавам че всичко е адски относително. 

Link to comment
Share on other sites

Ами тук говорим за един и същи проблем при различни рутери на различни производители в един и същи ценови диапазон?

 

Ревютата нищо не казват. Само замерват скорости и това е.

Клиентските мнения споменават проблема със загуба на мрежите.

 

Моя Нетгиър последно си работи 9 дни без проблем. Точно мислех, че се е оправил и за 2 дни трябваше 2 пъти да го рестартирам, защото 2.4гхц мрежата даваше “incorrect password”. След рестарт се оправя.

Link to comment
Share on other sites

Да, и това имах предвид. И хорските мнения са често доста относителни. Кой знае къде, от кого какви мнения четеш и доколко са представителни. Има много фактори. То излиза, че повечето марки, модели и т.н. в даден диапазон да имат един и същ проблем?!  Много често чета за някакъв проблем в нета преди да купя нещо, и почти винаги се оказва, че аз нямам такъв проблем като го купя.

Според мен хващай за ушите някой и пробвай.

Щом 9 дни е работел без проблем, да не би да е друг проблем нещо, тока, сканирай каналите дали все още е бил на по-свободен, щото понякога съседите сменят рутери и настройки?

Смени ценовия диапазон :) - два по-евтини АП-та или рутера, и лоуд-балансирай различните устройства между тях вместо всички да делят един по-голям (и скъп) АП/рутер и неговия бандуит. Само идея.

 

Edit: Всъщност и микротик имат АП-та, макар вътре май да са почти същите като хардуер като по-нормалните рутери, примерно това cAP. То същото като хардуер като hAP Ac2, същата цена.., не ги знам как са, но съдейки по тия дето имам, нямам проблеми с wifi-тата. Преди 2г. имаше някакъв проблем с недостатъчен даунлоуд, но с някоя нова версия на фърмуера се оправи.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

Който Асус погледнах, всеки има тоя проблем с дропенето на поне една от двете Уайфай мрежи. Без изключение.

 

С ТП Линк съм нямал никакви проблеми до сега. Само един 1043 изгоря, но ми го смениха гаранционно. Продадох го на един колега и още работи. Имал съм общо 3бр. Последния имаше ъптайм от по няколко месеца без никакъв проблем.

 

С тоя Нетгиър направо се видях в чудо.

 

А за Д-Линк-а четох ревюта, но пишат, че си се рестартирал произволно и се ресетвал сам до фабрични настройки.....

 

Това не е истина просто. :D :D И това са рутери за по 250-300лв. Нетгиъра ми се продава за 420 в БГ. Как е възможно всичките да са проблемни?

 

Другият ми вариант е да взема Асус AC87U и да му сложа асус-Merlin къстъм фърмуера. Имаше няколко ревюта, че оправя проблема с дроповете на 5гхц връзката.

 

Добрем, значи не го искам този Д-линк, че вчера тамън се замислях .. Но май някой МЕШ ще е по-добро решение.

Ами това чудо на техниката : TP-LINK Archer C3150 ?

Но наистина е смешно за тези цени да има проблеми. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tedy said:

Да, и това имах предвид. И хорските мнения са често доста относителни. Кой знае къде, от кого какви мнения четеш и доколко са представителни. Има много фактори. То излиза, че повечето марки, модели и т.н. в даден диапазон да имат един и същ проблем?!  Много често чета за някакъв проблем в нета преди да купя нещо, и почти винаги се оказва, че аз нямам такъв проблем като го купя.

Според мен хващай за ушите някой и пробвай.

Щом 9 дни е работел без проблем, да не би да е друг проблем нещо, тока, сканирай каналите дали все още е бил на по-свободен, щото понякога съседите сменят рутери и настройки?

 

Аз съм съгласен, че са относителни, но в случая различни хора докладват идентичен проблем. Скоростта например е нещо относително. Лесната настройка също. Но това да ти изчезнат устройствата на определен канал и да трябва да рестартираш, за да се оправи - не е. :) Също така, ако погледна рутер с MediaTek, Intel или Qualcomm - няма такъв проблем. Има други проблеми, като този D-Link, който се ресетвал самичък, но го няма конкретно този проблем с падналите мрежи.


Тока? Каква е логиката проблема да е в тока и да губи само част от функционалността без да се рестартира? Включен е зад UPS. Мога да пробвам да го включа директно в разклонителя преди UPS-а, ако смяташ, че тоците могат да създадат подобен странен проблем, който на всичкото отгоре и да се повтаря всеки път. Аз също имах някакво подозрение, че може да е тока, защото е с UK адаптер и е включен с преходник.

Както казах - един колега има почти същия рутер и при него 5ГХц канала също губи скорост след определено време и се оправя с рестарт.
Каналите съм ги сложил на Auto и за двете мрежи. Мисля, че е избрал 13-ти за 2.4, а други 5ГХц мрежи няма. Освен да пробвам да ги настроя ръчно?

 

3 hours ago, ARPAnet said:

 

Добрем, значи не го искам този Д-линк, че вчера тамън се замислях .. Но май някой МЕШ ще е по-добро решение.

Ами това чудо на техниката : TP-LINK Archer C3150 ?

Но наистина е смешно за тези цени да има проблеми. 

 

 

Мешовете ги гледах, но нямам нужда от чак толкова обхват, колкото функционалност. Мешовете имат по 1-2 гигабитови порта в повечето случаи, които не ме устройват.

Хората с C3150 се оплакват от същия проблем с дропнатите мрежи, а и последния фърмуер ъпдейт е от 2017-та.

Иначе имаше един за 280лв в OLX. Момчето каза, че го е ползвал само 1 ден, но бил на някаква обща фактура към Румънска фирма и няма да стане с гаранцията ако се наложи. Ако имаше гаранция - щях да го взема.

Link to comment
Share on other sites

Еми ток или нещо друго, предвид че все пак 9 дни е работил без проблем, може да има и друг фактор, не знам. Но явно е бъг и нещо го trigger-ва по някое време.

Иначе с тия фърмуери, знам че малко като черна станция звуча, но ако това е важно, при микротик редовно излизат ъпдейти :) , и реално се фиксват неща. Не бих ги отсвирил като възможност съвсем на твое място, макар че с wifi-то е малко неясно дали наличните опции ще са достатъчно bandwidth-ни за теб.

Иначе не разбрах, въпросния тп-линк също имал проблема с дроповете, но си щял да го вземеш (ако има гаранция)..

Не съм търсил много, но толкова масово като проблем с дроп на wifi сигнал при рутери, не си спомням да съм попадал и да съм чел.. но пък и аз рутер за 300-400 лв не бих взел (ако не е от определенаТА марка :Р ), та явно при скъпите го има основно проблема :) .

Та според мен накрая ще остане на теб да споделиш ако и как си решил този казус. Всичко останало са мнения и разсъждения.

Link to comment
Share on other sites

Не, определено 300мбит не ми стигат. Аз ако исках толкова, щях да си седя със стария рутер.

 

Щях да го взема, защото не чак толкова много хора се оплакват, а и има 2 ревизии. Не е ясно от коя от двете са оплакванията.

Пък и имам някакси вяра в TP-Link, защото до сега съм нямал никакви проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Еми то и аз съм нямал проблеми, но масово в нета се оплакват от тп линковете, особено по-новите модели и ревизии на стари. Щото нали ако гледаме отзивите и на тях в нета от разни хора, ще ни се уплаши окото.

Един познат мрежар също ми препоръча cAP AC че бил железен а-у... и бих се доверил, но не знам това че е AC867 доколко е "бавно" в твоя случай. Предполагам беше със същия хардуер като Ac2-то.

5те гигахерца не са ли ти с слабо покритие? Аз на 5ГХц като изляза от стаята и вече във втора по далечина стая покритието е смешно и не става за почти нищо.

Link to comment
Share on other sites

Да де ама всичко зависи от типа на проблемите, които потребителите докладват. При положение, че са точно това, което ми се е случвало и на мен - някакси съм предпазлив. Определени модели имат други оплаквания, но не и тези конкретно.

 

На 5GHz са ми Плейстейшъна, телефона с таблета. И трите устройства са в една стая с рутера, та нямам проблем с обхвата. С този рутер в момента се връзват на 886mbit. Или 866. Едно от двете, не помня точно. Също така, с предния рутер, при максимум капацитет на канала от  300mbit, Макбука ми се връзваше на максимум 130mbit на 2.4Ghz N. С този се връзва на 480mbit.

 

Скоростите определено са по високи...... когато мрежите работят. :D

Link to comment
Share on other sites

В същата стая да, няма проблем с 5ГХц.

Иначе дали дроп на wifi или други проблеми, всички могат да са еднакво дразнещи. За дропването, някои рутери поддържат скриптиране и може да се направи нещо дори ако имаха този проблем, да се рестартира само wifi модула при отпадане и т.н.

Твоя нетгиър е 2300 като гледам, от които май около 1700 се падаха на AC/5ГХц. Ако ми е важно 4-5-6 устройства да получат високи скорости и не намирам единичен рутер, който да ме удовлетвори, бих взел поне 2 по-евтини АП-та (които могат спокойно да са и 867Mbps), за които не съм чел много негативи, на които да разпределя устройствата, което има плюса, че когато всичко е на едно АП, всичко се бори за "внимание", лаговете са по-големи, понеже всичко споделя бандуита на рутера. При разпределени устройства на 2-3 АП-та, при възможност на хубави не много замърсени канали (което е пък някакъв негатив на този метод, че ще се ползват повече честотни ленти, но пък на 5ГХц е почти празно така че не е проблем), може да се постигне желана надеждност, по-голяма гъвкавост и някои други ползи.

Link to comment
Share on other sites

За толкова много пари (2АП-та с рутер), направо можеш да си вземеш три-бандов рутер като онзи, който Кръстника е постнал по-горе. Той има 2 канала на 5ГХц.
Не съм чак толкова запознат с технологиите, но май MU-MIMO е точно с такава цел. Да не се борят за внимание устройствата свързани на една честота.

След като го спомена, аз също бих взел един рутер с отделен AP, но просто не ми се дават толкова пари за качествен AP.

Link to comment
Share on other sites

То качествен може да се намери за подобна цена заедно с рутер за твоя бюджет, проблемът е, че няма да е AC2300 ili AC1700 :) . Масово са AC867 (+ N300 евентуално), или 1300 за вече доста пари.

Тъй че както виждаш, май сам ще трябва да рискуваш с някой модел.

Един въпрос, със сегашния нетгиър дадено устройство на wifi успява ли да постигне гигабитова Реална скорост? Знам, че каза, че още не си на кулбокс, но тестове към и от локална жична машина можеш да направиш. Това мисля, че трябва да е отправна точка и дали реално желаеш даден примерно лаптоп на wifi да може да постига 100МБ/с реални скорости безжично. Защото по моите виждания поне, никога не съм държал лаптоп или телефон да постигат някакви огромни скорости по wifi, за разлика от жични устройства като NAS, server, Desktop.  Поне по моите скромни изисквания лаптоп с 16-17МБ/с (колкото постигам и съм постигал с N300, вкл. с телефони) скорости безжично е напълно достатъчно. Конзола, десктопи, телевизори, всичко това само жично щом е стационарно.

Link to comment
Share on other sites

W00x-е, не знам как ги гледаш и как се доверяваш на тия ревюта, но трябва да ти кажа, че един много голям процент от пишещите въпросните ревюта хал-хабер си нямат не само от мрежови технологии, ами изобщо от това как работи компютъра. Да не говорим за умишлените тролове на конкуренцията. През последното десетилетие съм сменил една камара Азус рутери и нито един от тях не е имал въпросния проблем с дропенето на 2.4 GHz клиенти, та да се налага да го рестартираш. И то говорим за един доста обширен диапазон от лайфсайкъла на рутера, включващ бая ъпдейти на фърмуера. Още по-интересното е, че старите рутери съм ги раздал наляво-надясно на различни познати и същите продължават да работят безотказно. Аз на случайни ревюта на анонимници изобщо не обръщам внимание, ама ти си знаеш. :)

Link to comment
Share on other sites

Интересно, май е по-масов и сериозен проблем, и някъде мернах, че се корени може би в употребата на настройка включваща 160MHz широчина на лентата. При 20/40/80 уж нямало този проблем.

И при микротик, модел за над 400 лв. И само при 5ГХц.

Link to comment
Share on other sites

Казах ти. Нещо не е наред някъде.

Моя няма 160Hz. 80 е максимум.

 

Един рутер, за който не виждам такива проблеми е Synology AC2600.

 

8 hours ago, Godfather said:

W00x-е, не знам как ги гледаш и как се доверяваш на тия ревюта, но трябва да ти кажа, че един много голям процент от пишещите въпросните ревюта хал-хабер си нямат не само от мрежови технологии, ами изобщо от това как работи компютъра. Да не говорим за умишлените тролове на конкуренцията. През последното десетилетие съм сменил една камара Азус рутери и нито един от тях не е имал въпросния проблем с дропенето на 2.4 GHz клиенти, та да се налага да го рестартираш. И то говорим за един доста обширен диапазон от лайфсайкъла на рутера, включващ бая ъпдейти на фърмуера. Още по-интересното е, че старите рутери съм ги раздал наляво-надясно на различни познати и същите продължават да работят безотказно. Аз на случайни ревюта на анонимници изобщо не обръщам внимание, ама ти си знаеш. :)

 

В Amazon главно, но също така и във форуми. Ако напишеш модела на рутера + проблема - излизат много резултати.

Вчера гледах една тема във форум за къстъм фърмуери. Човек питаше за мнения. Отдолу имаше няколко човека, които казваха, че дори с Asuswrt-Merlin имат проблем с безжичните мрежи. Други казваха, че нямат проблеми. Проблемите са там, но просто не са при всички.

И нека уточня, че говоря за модели над определен ценови диапазон. Всичките ти рутери до сега ли са били такива? Евтините нямат проблеми, въпреки, че един колега с Асус за 60-70лв го рестартира веднъж месечно, но явно го приема за нормално и не му пречи.

Link to comment
Share on other sites

При микротик имаше проблем с ARM устройства и скоростите на 802.11ac безжичното,  но ги решиха , уж :))

Като цяло генералните проблеми от страна на АП са рядкост, в повечето случай става въпрос за

съвместимост с клиентските у-ва.

Пак микротик например имаха такива проблеми с последните модели IPhone.

 

А тези AC рейтинги са такива бози, пълна глупост : https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac#Advertised_Speeds

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, w00x said:

И нека уточня, че говоря за модели над определен ценови диапазон. Всичките ти рутери до сега ли са били такива?

Моите да. В началото бях с RT-N56U, след това го смених с RT-AC68U, а от края на миналата година съм с ROG Rapture GT-AC5300. В България съм инсталирал на близките машини от ниския клас. 

Link to comment
Share on other sites

От изброените само AC68U и AC5300 се класират в това, което пиша.

 

За първия пише същите проблеми. След няколко месеца работа, една от мрежите започва да изчезва или не позволява на устройствата да се свързват.

Другите докладвани проблеми ги игнорираме.

Каква е вероятността Асус да имат същия проблем като Нетгиър в същия ценови диапазон? Много скъпите Нетгиъри, които имат друг софтуер - нямат такъв проблем.

 

За AC5300 също пише, че след няколко месеца работа, изведнъж дефектирал и мрежите изчезвали, но като цяло масово докладваните проблеми са различни от това, което наблюдавам като коментари за рутерите, които попадат в моя ценови диапазон.

Главния проблем с него е, че след известно време спира, което си е проблем в качеството и аз лично бих го отдал на бройка.
Няма го описан един и същи проблем отново и отново.

Вярвам ти, че ти си нямал проблеми с твоите устройства. Факт е обаче, че проблемите са там при по-скъпите от нормално рутери, по някаква необяснима причина. Лотария е явно да ти се падне някой, който няма проблем. Може и от свързаните устройства да е. На майка ми телефона е старо Галакси С3. Може от него да е. Или от на баща ми стария лаптоп. Но пък защо не правеха проблем с предния евтин рутер тогава?! Не знам, предал съм се.

А след като на гърба си съм изпитал проблема, вече съм мноооого предпазлив. Само като видя някой да описва моята ситуация и ми се изправя косата. Дори сериозно обмислям да дам 440лв за това Synology AC2600, защото нито един споменат проблем не е "2.4ГХц мрежата изведнъж отказва на устройствата свързаност" или "Даунлоудът на 5ГХз изведнъж пада до 6-7мбит.". За разлика от останалите. Мога да ти покажа цели теми обсъждаши един и същи тип проблем за всеки един от големите производители и устройствата им в среден ценови диапазон. Обикновено с характеристика "AC1900 до AC4000". Над тези скорости или хардуера, или софтуера се сменя, но проблемите, които потребителите докладват са различни, а не идентични за всички производители.

 

До сега винаги съм слагал ръчно каналите на безжичните мрежи. Сега го бях оставил на автоматично, защото, нали уж рутерът е скъп и му имам доверие да се оправи сам.
Сега я сложих ръчно, да видим дали пак ще покаже incorrect password на всички устройства след няколко дни. И адаптера преместих в разклонител, който отива директно в контакта, а не минава през UPS, да не е нещо той проблема. С това ми се изчерпват вариантите май. И без това чакам TP-LINK да си пуснат новите устройства на пазара или да намеря далаверска цена за Synology AC2600, че в САЩ е $199, а тук е 447лв. Някой пак е смятал с разваления калкулатор като е правел ценовите конверсии.

Link to comment
Share on other sites

Аз вече забравих, но с 5-те ГХц ли само си имал проблема или с 2.4?

Каналите абс. винаги ръчно, ако ще за 1000 лв да е рутера. Просто сканираш с някой туул и си избирам най-свободен канал, или където мрежите са най-слаби.

Иначе разбирам, парен каша духа :) .

Но близо 500 или нагоре лв да дам заради такова нещо... все повече бих клонял към отделен 1 или 2 AP-та по-евтини, ако ще някви тъплинкове щом толкова си нямал проблеми, и отделно жичен надежден рутер, и така. Щот едно е да смениш АП при проблеми, друго е целия рутер за 500 лв барабар с все настройките, които вероятно ще му направиш.

Ако за някой модел или марка рутер не намираш много оплаквания, възможно е това да е така не щото са толкова безпроблемни, а защото асус и тъплинк са в пъти по-купувани и разпространени от другите марки. Synology аз лично ги знам само с нас-овете им примерно. Разгледай и Xiaomi (3) рутерите, нещо доста ги хвалят, макар че май интерфейсите им са само на китайски :Р . И Тенда чат пат имат попадения, макар и рядко.

Link to comment
Share on other sites

И с двете.

2.4 дропи потребителите и казва, че паролата е грешна, а 5Гхц губи скоросста. От 90/90мбит изведнъж става 7/90мбит.

 

Аз гледам ревютата да са сходни като бройка, естествено. Нетгиър е много по-разпространен в САЩ отколкото тук. Ще разгледам опциите за отделни AP, ако не намеря надежден рутер. Само не мога да намеря нещо с добра скорост. Всичките стигат до AC 1200.

 

Xiaomi са само на Китайски. А и аз искам да го сложа на стената, пък техните да много тежки и големи, и няма как.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...