Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

Да, hap ac2 е текущия актуален модел в диапазон 100-150 лв.

Микротик в тоя клас като гледам никога не са наблягали особено на wifi възможностите. По-силни са при софтуера и гъвкавостта на рутирането.

Аз с моя допреди няколко месеца имаше проблем с wifi, при който xiaomi устройства не можеха да развият над 20 мегабита при даунлоуд. След някой скорошен ъпдейт на ROS това се оправи и вече и на wifi съм много доволен, 6-7МБ/с, колкото очаквах.

За повече пари имат нов актуален модел 4011, около 300-350 лв.

Като цяло и за неголеми разбирачи от мрежи стават ако ще се ползват като базова сапунерка, има си quick set уизард за основните стандартни функции от 1 WAN и останалото - LAN.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да си похваля сапунерката, Tenda W316R.

Ъптайма и зависи единствено от ЕВН, а менюто е супер интуитивно. За 20лв с вкл доставка преди 2-3 години е направо идеална.

Обхвата и със сигурност няма да е от силните, вкъщи обаче винаги е на макс.

4К не гледам, 3 устройства го ползват, със сигурност не го тормозят,  със 100мбита на Куул, никакви дертове.

Link to comment
Share on other sites

За МикроТик нямам мнение, защото не съм използвал. Колкото пъти отворя сайтът им се връщам в началото на 2000 година с тоя дизайн. Не мога да намеря изобщо какво ми трябва. Може и аз да гледам нещо грешно. Кой техен рутер е двубандов, гигабитов и поддържа всичките стандарти до AC?

 

За другото не мога да се съглася с теб. Аз ползвах TP Link заради цената главно в началото. Като започнах с всепознатият 740 за 30лв, който смених защото не смогваше на мрежата на Куулбокс и скопяваше скоростите. Пък и си е компромис както и да го въртиш, ако имаш повече от 2 устройства.

После сложих 1043, с който също нямах никакви проблеми. Смених го, защото исках 5ГХц мрежа. Проблем имах единствено като сложих DDWRT и ми дропеше 2.4 мрежата. Върнах стоковия и всичко си вървеше. Нещо му стана веднъж, но ми го смениха в гаранция.

Взех Archer C2, с който отново - никакви проблеми. 3-4 месеца си работеше без проблем, може и повече да са били. Изобщо не си спомням да съм имал някакви ядове. Просто исках по-сериозен рутер, защото мрежата ми се натовари и вече има към 8-9 различни устройства накачени жично и безжично.

Взех ей тоя Нетгиър преди по-малко от месец: Netgear Nighthawk R7000P AC2300

За справка, в магазина редовна цена е ~400лв.

Цената беше много добра. За 220лв го взех нов.

Слагам го, ъпдейтнах фърмуера, след 1 ден - всичките устройства на 2.4 - без интернет. Просто не им даваше IP.

Правих струвах - стабилизирах го. Сега ме е страх да го сложа перманентно на стената. Очаквам го вече 2-ра седмица да спре отново.

 

Никога съм нямал проблеми и притеснения с TP Link. Дори не съм ги мислил. Тоя само му бая. Половината функции са изключени и ме е страх да ги включа.

 

Като работи иначе - работи като пушка. Всичко е супер бързо, никакво забавяне, огромен обхват. Макбукът ми за първи път се свърза с повече от 150мбит (450). Преди просто не искаше. Apple бяха казали, че ако искаш максимална скорост трябва да си вземеш техния рутер, иначе не става с другите.

 

Та, чакам го сега още 10 дни да видя дали ще изкара без рестартиране, за да го пиша "работещ".

 

Софтуера им е супер зле явно на Нетгиър и много, много се дъни. А хардуера им е хубав.

 

И за капак - няма къстъм фурмуер различен от DD WRT, който изобщо не харесвам. Четох малко мнения на хора - пак дропи 2.4 мрежата от време на време. Скоростта пада до 1мбпс и става неизползваема докато не се рестартира.

 

Има сумати фърмуери за R7000, който е AC1900, но не и за моя R7000P, който е AC2300.

 

Хората с R7000, които слагат къстъм фърмуери казват, че всичките проблеми изчезват.

 

Ти сам си описал проблемите де... След 1043, всичко е с проблем. Не съм чул някой, след 3 месеца да има проблеми с Mikrotik или Asus. Тъплинк нещо им става, все едно им е заложено да се прецакват. В повечето случаи, реално, проблемите са от калпави захранвания, но не винаги. Има по 10 версии на модел, като с всяка следваща, идеята им е да спестят. Слагат по-бавни процесор, паметта се слага най-евтината, която е на ръба на всичко и т.н. и т.н. Първата /стария дизайн/ и втората версия на 1043 са от най-яките рутери евър, с уговорката, че при натоварване, на първата версия, трябваше да се монтира вент, защото не смогваше. Някои ги слагаха килнат настрани и се случваха нещата. От версия 2.1 нагоре, всичко се прецака, взеха да клякат, обхватът падна, взеха да ставата нестабилни и т.н. Всичко ново е кофти, освен по-скъпите версии, които трябва да си тотален мазохист да си купиш. Тоест 200лв. за Тъплинк, при 120 за Микротик, трябва да си слънчасал, за да дадеш. Другият им здрав рутер беше 841 и пак първите версии, до 3-та. Оттам - мармалад. То не забиваха, то не горяха портове, то не бе чудо.

Имал съм доста техни рутери, минавах им за фен дори, но в един момент, след като един от последните ми 1043, взе без всякаква причина да реже скоростта и още нещо, което вече не помня, директно ги прехвърил в графа "never ever". Ползвам два техни гигабитови суича, от първите им модели и толкова. В момента дори си ползвам SAM-а на Кулбокс за Ви-Фи и след него съм сложил единия суич. Системата си работи перфектно в този вариант.

Link to comment
Share on other sites

https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT

Това е най - доброто което можеш да вземеш.

С какво е по-добър от тоя:https://m.emag.bg/bezzhichen-ruter-asus-ac1200g-plus-dual-band-gigabit-rt-ac1200g/pd/DDJSD3BBM/?cmpid=73386&gclid=Cj0KCQiAgf3gBRDtARIsABgdL3kcNcwHYbET_NUy0rP1SS69kq87ezfj2bz7iLrCghzDKMAikxlrFMQaAjeAEALw_wcB

 

И как се представя като покритие с тия вградени антени?

Link to comment
Share on other sites

Ако има "H" в модела, значи е high power, 1 ват и въпреки вградените антени е доста по-обхватен от друг "нормален" с 123 външни антени.

Моя е по-стар модел, с вътрешни антени, но е 1 ват и го хващах на около 200 метра по улицата. И понеже ми писна да ми превключва тел-а между мобилен и wifi докато се движа в близост до нас, наскоро му намалих мощността да покрива г/д само апартамента нормално до минимум 3 черти да пада покритието, и съм Ок.

 

Иначе аз се чудя защо този да е по-добър от наследника му ac2, който освен това е и 2 пъти по-евтин..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Как този е по-добър от моя? Хардуерно.

Във всяко едно отношение е по - добър. С малко по - стар модел съм от незнам колко години вече. До момента не е имало случай веднъж да забие или да имам някакви проблеми.

 

С какво е по-добър от тоя:https://m.emag.bg/bezzhichen-ruter-asus-ac1200g-plus-dual-band-gigabit-rt-ac1200g/pd/DDJSD3BBM/?cmpid=73386&gclid=Cj0KCQiAgf3gBRDtARIsABgdL3kcNcwHYbET_NUy0rP1SS69kq87ezfj2bz7iLrCghzDKMAikxlrFMQaAjeAEALw_wcB

 

И как се представя като покритие с тия вградени антени?

Много по - добър е. Преди години когато си взимах техен модел и аз се чудих дали няма да старада заради вградените антени. До момента обаче не съм видял рутер който да докарва по - добър обхват от този.

 

edit:

Сега ще погледна за ac2, но когато го гледах последно, не беше по - добър от ac.

 

edit2:

Значи ac2 е малко по - бърз в някои операции. ac обаче има по - добър обхрват. Разликата обаче е минимална и като се сравнят цените, определено ac2 е правилният избор в момента. Даже се замислих дали да не си го поръчам и да сменя един от рутерите с него.

Link to comment
Share on other sites

ac2 от доста време (месец-два) е изчерпан почти навсякъде, вкл. в senetic. Поне допреди седмица-две. И в момента там дава, че нямат наличност.

 

Единствен недостатък, който чух за него е че загрява. Няма дупки за отвеждане на топлината. Търсели са подобряване на външния вид, за сметка на практичността. На мен лично външния му вид не ми харесва, предпочитам по-правоъгълните по-"ентърпрайз"-looking кутии, но това е лично предпочитание.

Link to comment
Share on other sites

Във всяко едно отношение е по - добър. С малко по - стар модел съм от незнам колко години вече. До момента не е имало случай веднъж да забие или да имам някакви проблеми.

Аз нещо май не разбирам. Моя Нетгиър има и по-бърз процесор и двойно повече РАМ. Как МикроТик-а е по-добър в този аспект или при рутерите бързината върви обратно пропорционално на хардуерните параметри? :)

 

Не мога да видя от тая спартанска спецификация дали MicroTik-а поддържа MU-MIMO и колко му е пропускливостта като Mbps в нормални разбираеми стойности, както останалите производители го обявяват (AC750, AC1200, AC5200 и т.н).

 

И пак да спомена, че питам за хардуерните характеристики. Софтуера ми е ясен.

Link to comment
Share on other sites

Като го гледам с тия залепени жички на капака нещо хич не ми вдъхва доверие...

 

ofrm04.jpg

 

Ще взема да викна един за експерименти,иначе като безжично покритие най-доволен бях от едно Бъфало WHR-HP-G54S до ден днешен все още работи на един таван...

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Аз взех HAP ac2 преди 2-3 дена и още ме чака да му налея конфиг-а :)

В mikrotikbg.shop i vesuvius трябва да го има.

https://mikrotikbg.shop/bg/wi-fi-ruteri/106-hap-ac-rbd52g-5hacd2hnd-tc.html

 

Иначе 4011 е в момента върховия модел на Микротик.

 

Отговора на всички въпроси с какво са по-добри е СОФТУЕР.

Микротик никога не са блестяли с хардуерен дизайн.

 

Колкото за снимката на колегата по-горе. Това са антени.

Въпросния модел е много много добра машинка с по 3 вериги на 5 и 2.4GHz

Link to comment
Share on other sites

И аз не намирам нищо кой знае какво негативно в горната снимка. Просто антените са писти на PCB, вкарани в жлебове в капака. Подобни похват с "антени" върху платки се ползва от повечето други с вътрешни антени.

Моя рутер специално не съм го отварял, но мисля, че на платката има запоени едни ламаринки, и вероятно не е хептен на платка, а стърчащи ламаринки. Все ми е едно, стига да има обхват, а на антените им дават 2.5dBi.

Хардуера им определено не е най- хай-енд да блести с нещо, но пък излиза, че е относително доста стабилен, а в комбинация със софтуера, са съвсем прилични на фона на останалите сапунерки в съответния диапазон.

 

Edit: Хм, даже като гледам на снимката горе, и тоя има ламаринки, запоени за платката, явно за антените за 2.4ГХц предполагам, а другите са за 5гхц.

 

За греенето - някои си го модват като пробиват дупки с дрелка, естествено губят гаранцията, но който не го интересува гаранция... а и те май рядко се повреждат в началото. Аз ако си взема такъв и ми грее, бих му пробил дупки и това е.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

И аз имам като на pavlan от няколко месеца. Все не остава време да го конфигурирам. Забелязах че доста пари като поработи обаче. Дано да са го изчислили.

Link to comment
Share on other sites

 

Комбинация от хардуер и софтуер. Двойното повече рам с какво ще му помогне? Сериозните рутери(не домашните) не блестят с някакво голямо количество рам и кой знае колко mhz в процесора.
Link to comment
Share on other sites

Комбинация от хардуер и софтуер. Двойното повече рам с какво ще му помогне? Сериозните рутери(не домашните) не блестят с някакво голямо количество рам и кой знае колко mhz в процесора.

На път съм да поръчам такъв,тествал ли си го със закачен външен хард диск през usb,ак се представя като скорости?

Link to comment
Share on other sites

Съмнявам се. Истинските мрежари ползват дедикейтед устройства за такива цели :) . И аз не бих закачил на микротик ХДД на USB, дори да поддържа. Рутера да си знае неговото.

Иначе за рама, повече рам помага за поддръжка примерно на повече устройства, които обслужва, или някои други функции. Моя има 128МБ, и повече от 18-19МБ заети (грешка, повече от 28МБ) досега не съм го видял да минава, като разлика общо взето почти не виждам като закачам/разкачам 2-3 устройства, вкл. по wifi. Предполагам ще загълта РАМ ако се включат неща като опашки, QoS, бандуит лимити и др.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

На път съм да поръчам такъв,тествал ли си го със закачен външен хард диск през usb,ак се представя като скорости?

Не съм ползвал до момента закачен диск към рутер.
Link to comment
Share on other sites

Понеже наскоро провайдъра ми ъпгрейдна безплатно скоростта на интернета от 150 Мбит на 300 Мбит се наложи да почна да се ослушвам за нов рутер, защото старата машинка (Asus RT-AC68U от 5 години) макар и желязна, вече е морално остаряла и не може да навакса, особено с толкова много устройства в мрежата, жадни да запълнят 300 Мбитовия трафик (това е интернет трафик, не "локален"). И така днес на прословутия boxing day (нещо като канадски черен петък) в лудницата на един от близките молове успях да се докопам до последния Asus ROG Rapture GT-AC5300 за уникалата цена от $275 (канадски), това по днешния курс е към 347 лева. Уникален дзвер е това нещо и след като приключа с всички настройки ще пиша за повече впечатления! Точно преди Коледа се чудех за Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN на цена от $330, но като видях убийствената цена на Азуса (от $407 на $275), просто не се замислих и за секунда.  :)

 

 

asusrog-s.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

След като Netgear-а R7000P, който купих, не спира да прави проблеми, които нямат оправяне, ще го връщам и ще взимам нов.

Гледах рутерите на MikroTik, но изобщо не мога да се ориентирам в това, което ми се предлага. Имат по 10 гигабит порта, от които нямам абсолютно никаква нужда, а май няма среден вариант.

 

Спрял съм се на TP-Link Archer A10 или AC2300. Първият не е излезнал още, а втория е на бая години и най-вероятно няма да получи нов ъпдейт на фърмуера никога вече, което малко ме притеснява. Не ми се ще да взимам устройство за толкова пари, което вече си е стигнало End of life.

Гледах също и Asus RT-AC87U, но се оказва, че той има абсолютно същия проблем като Нетгиъра. AC86, AC68, AC88 също го имат проблема. Най-вероятно голяма част от другите модели над определен клас - също.

 

Проблемът е: Произволно просто дропят устройствата свързани на 2.4GHz канала и трябва да се рестартира, за да се оправи. Също и 5GHz мрежата просто изчезва или скоростта пада драстично.
Проблема май е при устройства с Broadcom чипове. Лошо написан фърмуер също допринася, защото Netgear XR500 използва някаква къстъм DumaOS и няма никакви проблеми. Струва 600лв обаче, което просто няма как да се случи.

 

От горните, TP-Link Archer AC2300 е с Broadcom, а Archer A10 е с MediaTek.

Май клоня към Archer A10 за момента поради 2 причини.

1. Нов е и ще има ъпдейти ако трябва да се оправят бъгове.

2. Надявам се като е с MediaTek да го няма този проблем с дроп-а на безжичните мрежи.

 

Мнения, предложения и коментари?

Link to comment
Share on other sites

За микротик - имат варианти, и средни, и ниски (35-40 лв, и нагоре) и не е трудно да се ориентира човек. Въпроса с тях е, че все пак извън най-базовата настройка ако трябва да се пипне нещо, иска все пак някакви базови мрежови познания. Quick Setup-а, заедно с default configuration предоставя лесно основните настройки за 1WAN и останалото LAN.

Друго - микротик общо взето не залагат толкова много на Wifi-то, макар че за неголеми изисквания аз нямам оплаквания никакви. Средните моделчета има dual chain, а ако вземеш модел с H в името (high power), ще има по-добро покритие от повечето сапунерки, въпреки вградените антени.

Настоящия популярен модел, който си взех и аз е hAP Ac2, с N300 + AC 867 2х дуал чейн. За телефони и подобни, е идеален, но моите изисквания не са големи. Но предимно ме радва жичния пърформънс (силния 4-ядрен проц) и естествено софтуерните възможности.

 

За Асус и Нетгиър, ако голям брой имат този проблем, там наистина нещата са доста на лотариен принцип явно, вкл. дали софтуера ще е Ок и т.н.

На твое място може би бих взел един микротик за жично рутиране, и отделно AP на ubiquiti.

За 100 мбитов интернет има и за под 100 лв микротици, а ако се вземе само жичен, и по-евтино и остават повече пари за AP. А ако не залагаш на микротик, само за жично рутиране може общо взето всеки рутер да се справи май.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

За микротик - имат варианти, и средни, и ниски (35-40 лв, и нагоре) и не е трудно да се ориентира човек. Въпроса с тях е, че все пак извън най-базовата настройка ако трябва да се пипне нещо, иска все пак някакви базови мрежови познания. Quick Setup-а, заедно с default configuration предоставя лесно основните настройки за 1WAN и останалото LAN.

Друго - микротик общо взето не залагат толкова много на Wifi-то, макар че за неголеми изисквания аз нямам оплаквания никакви. Средните моделчета има dual chain, а ако вземеш модел с H в името (high power), ще има по-добро покритие от повечето сапунерки, въпреки вградените антени.

Настоящия популярен модел, който си взех и аз е hAP Ac2, с N300 + AC 867 2х дуал чейн. За телефони и подобни, е идеален, но моите изисквания не са големи. Но предимно ме радва жичния пърформънс (силния 4-ядрен проц) и естествено софтуерните възможности.

 

За Асус и Нетгиър, ако голям брой имат този проблем, там наистина нещата са доста на лотариен принцип явно, вкл. дали софтуера ще е Ок и т.н.

На твое място може би бих взел един микротик за жично рутиране, и отделно AP на ubiquiti.

За 100 мбитов интернет има и за под 100 лв микротици, а ако се вземе само жичен, и по-евтино и остават повече пари за AP. А ако не залагаш на микротик, само за жично рутиране може общо взето всеки рутер да се справи май.

 

Бюджетът ми е 350лв, не ми се занимава с малките рутерчета. Имам доста устройства свързани по Wi-fi, повечето от които стриймват. Искам да са свързани на максимална скорост, тъй като мисля да си пусна и гигабитовата услуга на Куулбокс. N300 определено не ме устройва. Искам да е задължително AC стандарт.

 

Не съм се замислял за отделен AP на друг производител чесно казано. При това положение и този Netgear, който имам, ще ми свърши работа, тъй като като изключим загубата на Wi-Fi мрежите си работи много добре и като хардуер ми се струва супер (Broadcom 1gh dual-core, 256MB RAM), а съм дал 230лв за него. Ако дам 100-120 за хубав AP, ще ми изпълни бюджета.
TP-Link-овете, които съм споменал горе, са по 260лв. Предполагам, че и A10 ще е толкова като излезе. В САЩ излиза на 7-ми Май. От ТП-Линк ми казаха, че не знаели кога щял да е на пазара в България.

Не ми се занимава много с отделни устройства, но май като вариант изобщо не е лоша идея, тъй като поддържа по-лесни ъпгрейди ако искам да сложа Wi-Fi 6 след време.

 

Изобщо май не са на лотариен принцип. Според мен щом проблемът не е при 100% от потребителите, значи се причинява от самата мрежа и навързаните устройства, което означава, че ако ще и още 10 да взема - пак ще го има проблема. Един колега има по-малкия модел на моя рутер R7000 и каза, че има същия проблем с 5GHz мрежата. Даунлоуда изведнъж пада на 5-10мбит, докато ъплоуда си седи на 90. И ако се правят редовно тестове се вижда как с времето просто си пада в рамките на няколко дни. От 80-90, на 50, на 30 и накрая до 5-10.

 

49 minutes ago, ARPAnet said:

D-Link DIR-882  може би ?

Също е с Медиатек

 

Изглежда добре. Ще разгледам разни ревюта да видя дали и той има проблема с губенето на мрежите.
Имаш ли лични наблюдения от него?

Видях един TP-LINK C2700, който е с Intel, но не мога да го намеря никъде в Европа. Явно го има само в САЩ.

 

https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-c2700/


Има и един AC2600, който е с Qualcomm, но пък той явно е стар, защото навсякъде е изчерпан.

 

https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-c2600/

 

Дали мога да видя някъде дали тези чипове, на Intel примерно, не се използват и в рутерите на други производители?

Link to comment
Share on other sites

Еми то това е лотарийния принцип, не знаеш каква точно комбинация от устройства, хардуер, софтуер и т.н. прави тази мизерия, защото това губене е явно от самия рутер, нещо се бъгва вероятно с повече устройства или комбинация от нещо.

Отделен AP винаги е най-добрата идея ако човек иска качествено Wifi. Но на ubiquiti по-добрите са си цифра, 250 лв и нагоре. Хубав AP е доста над 100 лв. С добро AP може да се мине и с по-евтин "само жичен" рутер, това ми беше идеята под по-евтин, защото ти каза, че ще връщаш този нетгиър, съответно ще си вземеш парите.

Според мен всичко в тоя бюджет ще има голяма опасност да прави подобни проблеми ако е едно устройство, защото то ще е "всичко-в-едно", все ще се води "сапунерка". За съжаление не мога да кажа нищо за конкретните питания за чиповете. Аз лично с всички сили избягвам да ползвам Wifi за по-критични и натоварени мрежови дейности. Но ако се наложи, със сигурност ще е с отделни AP-та (повече от едно), макар и по-евтини.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...