Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

Горе долу и аз така гледам. Затова поне две бройки и да балансираш устройствата между тях. Горе plameni каза, че за 20 лв се намирали АП-та АЦ1300, предполагам качествени, защото това беше контекста все пак.

Ако искаш отделно устройство да достига 1Gbps реална скорост (ако то е в състояние), вече нещата са по-сложни.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не искам да достига 1Гбит, но просто не искам да имам 1Гбит връзка, а Плейстейшъна ми примерно да се връзва на 150-200мбит.

 

Сега погледнах рутера на Xiaomi и ще взема да го обмисля и него. Имат си някаква къстъм OS, която го захранва. И е 1КГ. Ще успея да го закрепя на стената някак... мисля. Сегашния е 800гр и си седи без проблем и без видии.

 

https://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_674329.html?wid=1433363#goodsDetail

 

Не е особено скъп, така че ако не ми хареса, мога да го продам на някой, на който ще му върши работа.

Link to comment
Share on other sites

Тоя не включва ли и харддиск в него? И $200 не е малко пак. И изглежда обемист, заради хард диска.

Иначе аз разбирам за принципа, но ако плейстейшъна му стига и 200 мбит, какво толкова :) . Ама всеки си знае де, за мен жично е важно да постигат, там е където реално се сваля, торенти, сървър и т.н.

Виж и за него да няма някакви оплаквания :) .

Link to comment
Share on other sites

Тоя без диска е $99. Този с диска е $199, но и процесорите им са различни.

99 доларовия е със същия процесор като на Кръстника AC86U.

Другият е с двуядрен 1.4GHz Qualcomm..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

Ама всеки си знае де, за мен жично е важно да постигат, там е където реално се сваля, торенти, сървър и т.н.

Виж и за него да няма някакви оплаквания :) .

На PS4 се свалят изключително големи файлове. Има игри по 80гб които се свалят онлайн.

 

Ангеле, не знам защо не си вземеш това и да забравиш за всичките си проблеми:

https://www.senetic.bg/product/RBD52G-5HACD2HND-TC

Link to comment
Share on other sites

Мда, така е, вярно. И пак не разбирам защо едно такова стационарно устройство не се свърже с кабел. Постоянно слушам по форуми как "жената не дава да се прекарва жица", "не ми се разбива", "ще стои грозно"... но пак не вдявам :Р .

Wifi е само за мобилните устройства, пък в случая и говорим за машини в една стая.

 

Въпросния рутер и аз свенливо го бях попрепоръчал, и е супер, но безжичната част няма да го устрои. Дуал чейн с 2 вътрешни комбинирани антени само, и AC867 мбит.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, netrootbg said:

На PS4 се свалят изключително големи файлове. Има игри по 80гб които се свалят онлайн.

 

Ангеле, не знам защо не си вземеш това и да забравиш за всичките си проблеми:

https://www.senetic.bg/product/RBD52G-5HACD2HND-TC

 

Ето затова.

Wireless Details AC speed AC1200

 

Ако ще е така, по-добре да си бях останал на стария рутер. :)

Имах доброто желание да взема Микротик, но те явно не познават концепцията на "среден клас".

 

Защо да го свързвам с кабел, като мога да го свържа със същата скорост безжично? :) Не ми се връзва. Имам достатъчно кабели там, за да добавям още един. Нарушава се потока на въздуха с толкова много кабели и се създават джобове с топъл въздух.

Аз гледам как да ги разчистя, а ти ми казваш да свързвам още. :D

 

В началото като сложих този Нетгиър, страниците ми се отваряха осезаемо по-бързо на мобилните устройства. После всичко отиде по дяволите.

Link to comment
Share on other sites

Точно щот са много, добавянето на още един няма да коства нищо :D .

Шегувам се. Това с топлите джобове е малко странно и не знам какви толкова кабели визираш, но стационарно ли е, кабел за мен е най-доброто (това е ясно), и разумно. Най-малкото облъчването на Wifi е излишно, особено при трансфер на данни напрегнатостта и интензивността на полето е много по-голямо отколкото ако примерно само стои вързано устройството без трансфер.

Горния рутер е идеален за хора като мен, за които wifi е просто и само за разни телефони и таблети, на които 13-14МБ/с на N са предостатъчни.

Според мен най-накрая просто смени марката и повече не взимай нетгиър :Р . Ако нетруут или там който ползваше онзи AC68 или който беше 2600, не се оплаква, вземи такъв.

Link to comment
Share on other sites

Нетгиър със сигурност няма да взема. ТП-Линк и Шиоми обмислям в момента. Ще видя само да не вземе да се оправи тоя Нетгиър сега като му направих статичен канала на безжичната мрежа. Ще го изчакам 1 месец, а до тогава ще чета и ще се образовам.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2019 at 10:49 AM, tedy said:

...Горе plameni каза, че за 20 лв се намирали АП-та АЦ1300, предполагам качествени, защото това беше контекста все пак...

 

За мен са достатъчно качествени. Ползвам 4 бр. при домашни условия и десетина в служебни.

Този спийдтест е на разстояние 5-6 м. (пряка видимост) от рутера. Връзката е на 866.7 Mbps.

4.4 GB торент се свали със скорост 21-26 MBps

 

Speedtest-01.png Speedtest-02.png

 

Wi-Fi картата е Intel AC 7265 и по спецификация максималната скорост е толкова - 867 Mbps

Link to comment
Share on other sites

При 867 чета, че постигат хората средно 50-тина МБ/с реални.

Това АЦ1300 иначе обикновено означава AC867 + N400 или нещо от сорта.

Ако 40-50МБ/с на устройство го задоволяват, за 40 лв две АП-та такива и разпределя устройствата на тях. При 5ГХц поне сигурно ще има свободни много канали за две АП-та спокойно.

Link to comment
Share on other sites

Преди година и половина...

Преди две седмици...

 

2 hours ago, tedy said:

При 5ГХц поне сигурно ще има свободни много канали за две АП-та спокойно.

 

При мен всички са с абс. еднакви настройки, т.е. заема се само един канал/диапазон.

Направил съм 2.4GHz и 5GHz да са с различно SSID.

Link to comment
Share on other sites

Plameni, поръчах 2 бр от BT hub5 , въпроса ми е флашваш ли ги с къстъм фирм или ползваш оригиналния и SSID с еднакви имена ли ги правиш за ас примерно ? Благодаря за отговора.

Link to comment
Share on other sites

С оригиналния фърмуер. 

Ако не ме лъже паметта, префлашването с LEDE изискваше физическо отваряне на устройствата.

Всички у-ва са с едно и също SSID/канал/парола за 2.4 GHz и съответно друго SSID/канал/парола за 5 GHz (отново еднакви за всички устройства).

И естествено, задължителното за ползване на рутер като АП, спиране на DHCP и връзка по кабел през който и да е от LAN-портовете, както и задаване на фиксиран IP-адрес от локалната мрежа.

Ограничил съм 2.4 GHz мрежата да работи само до 144 Mbs, защото някои стари n-устройства имаха проблем с 300 Mbs.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше да са с различни SSID и канали отделните АП, защото ще са в една стая, за да балансира броя устройства всяко да се свързва само с едното АП, а други у-ва с другото, и да не са на един канал. В противен случай няма ли да е проблем със смущения и интерференции между двете АП-та..

Link to comment
Share on other sites

Полустационарните устройства (лаптопи и т.н.) се свързват към устройството с най-силен сигнал, а мобилните (телефони, таблети), при движение динамично се прехвърлят от АП на АП.

 

Link to comment
Share on other sites

Ясно, но на него ще са в една стая, вероятно едно до друго, и мисля че ще иска ръчно да ги разпредели.

Освен това защо ми се струва, че цената на това устройство в линка, я виждам като 80 лири (200+ лв), а не 20 лв...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 5/10/2019 at 1:08 PM, plameni said:

С оригиналния фърмуер. 

Ако не ме лъже паметта, префлашването с LEDE изискваше физическо отваряне на устройствата.

Всички у-ва са с едно и също SSID/канал/парола за 2.4 GHz и съответно друго SSID/канал/парола за 5 GHz (отново еднакви за всички устройства).

И естествено, задължителното за ползване на рутер като АП, спиране на DHCP и връзка по кабел през който и да е от LAN-портовете, както и задаване на фиксиран IP-адрес от локалната мрежа.

Ограничил съм 2.4 GHz мрежата да работи само до 144 Mbs, защото някои стари n-устройства имаха проблем с 300 Mbs.

 

Днес пристигна едно от у-вата BT Hub. Настроих го както каза plameni, с едно малко изключение, на 2-рия LAN съм закачил смарт тв-то , засега не виждам проблем така , работи си , спрял съм му DHCP и си взима ip от основния рутер.

Link to comment
Share on other sites

След като промених каналите на Wi-Fi мрежите от Автоматично на ръчно избран канал, проблемите при мен спряха.
Вече 14 дни ъптайм на рутера без никакъв проблем на нито една от двете мрежи. Не знам каква е логиката спадовете в скоростта на 5ГХц мрежата да се влияят от автоматичния канал на 2.4ГХц мрежата, но ...... факт.
Ще изчакам още известно време преди да се радвам, но съм оптимистично настроен за момента. Може и да не ми се наложи да сменям рутер.

Link to comment
Share on other sites

Радвам се за теб, че се е оправило така, още повече иначе си си доволен от рутера.

Доколкото знам, автоматичното сетване на канали не е статично завинаги, и в даден момент рутера може да реши да го смени сам, вероятно чат пат сканира околните мрежи. Това за мен винаги е било проблематично схващане. Общо взето със съседите сме си "разпределили" каналите спрямо кой е най-силен в даденото място, и всеки "нов" просто трябва да провери къде за него ще е най-свободно или слабо, в противен случай ще страдат всички. Ако пък някой се случи да си рестартира по-често рутера по други причини или нещо търси канал, ако си на автоматично, може да почнат и при теб да стават мизерии ако твоя рутер почне и той да прави нещо като "види" промяна в обстановката.

Иначе 5ГХц ти е била на ръчен канал ли? Ако да, вероятно е някакъв бъг просто. Ако сега работи, спи спокойно и не го мисли :) .

Link to comment
Share on other sites

За 5гхц дори няма възможност да е на автоматичен.

Проблемът със скоростта винаги се проявяваше след като пусна да гледам Туич през конзолата. Дали защото само тогава ми е трябвал по-сериозен канал или е нещо свързано - не знам. Другата седмица пак ще стриймвам, та ще го видим какво ще направи. Да не е нещо свързано с това пък.

 

Тъкмо се бях навил да взимам рутер и само дебнех за нещо подходящо. Много мразя така значи...като се познавам, ако излезе нещо на оферта, ще направя смяната, въпреки, че ще ми коства пари, защото този го взех едва за 220лв, а по принцип струва 400.

 

Още нещо, което смених има - включих захранването директно в разклонител, който е към мрежата, а не в разклонител, който е закачен на UPS-а.

 

Ако се задържи така 2 месеца - пиша го работещ. Може само да пробвам да го върна на UPS-а, да видя дали нещо ще се промени.

 

Не ми се търси сега по форумите, но кръстника може би си задава ръчно каналите и затова няма проблеми с неговите Асуси. Или ако е Автоматично, да няма толкова много смущения наоколо и да не се налага рутера да ги сменя.

Link to comment
Share on other sites

Аз също така правех. Преди съм имал проблеми и с други рутери точно заради същото, но реших да се доверя на този. Нали скъп и ...викам си “Айде, прави си всичко автоматично щом си толкова добър”.

 

Ако това се окаже проблема - никога повече.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...