Jump to content
BulForum.com

Препоръки за монитор


vikktor

Recommended Posts

Ако можеш, взимай 32"! Ако имаш нормално голямо бюро и ще можеш да го гледаш от поне 80см или 90.

От друга страна, размерите, матриците и много други неща, реално са силно индивидуални. Слушам го това, че на 32" щял човек да си върти главата и т.н. - освен ако не го гледаш от 20 сантиметра, НЯМА такова нещо. С 32" LG съм от половин година някъде, и на мен също вече на моменти ми се струва малък. Ако имаше достъпен като цена 43" VA 144Hz, щях веднага да го взема.

Матрицата за мен вече няма TN, IPS..., има само VA. И това е индивидуално, някои не харесват недостатъците на VA, други на IPS. Не се занимавам с предпечат или подобно където точността и абсолютно uniformity на цветовете да е критично. Доста повече харесвам черното и контраста на VA, от дразнещите ме glow/bleeding, особено по краищата, и като гледаш нещ, в което има и черни фонове и т.н., да гледам сивкаво-синкаво "черно". По-често съм пред компа вечер на приглушена светлина.

Доста гледах по Dell-овете, бях фен. Последните години не са добре, особено с качеството, лотарията и т.н. Дори на външен вид вече другите марки не само ги конкурират, но и правят по-красиви и функционални модели. От LG като телевизори бях доволен дълги години с 4 телевизора през годините. Но мониторите са скъпички и излизат явно извън бюджета на човека.

За въпросния AOC и аз чувам само добри отзиви, и ако 32" не са проблем (а те не са, повярвай, ако можеш да го гледаш поне от 70-90 см), както и IPS не е проблем, не виждам какво му се чудиш, не е някакви 1000 лв, че да съжляваш горчиво ако нещо не те кефи.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 hours ago, w00x said:

Аха. Ами добре.
Между другото не знам какво и къде гледаш, но според сайта, който си показал, рамката на Dell-а е по-тънка от тази на BenQ. С по 1.5мм от всяка страна.

 

Освен това Dell-ът може да се регулира във всяка посока, докато BenQ може само да се накланя напред/назад. Дори не може да се регулира на височина, що за идиотщина?! Изобщо не говорим за обръщане на екрана в портретен режим.

И е по-евтин от BenQ с 30лв.

Ти си знаеш.

 

Ако ще ги избираш по красота, погледни и ето този Самсунг. Поне да има някакво функционално преимущество. Ще ти освободи много място на бюрото.

https://www.samsung.com/us/computing/monitors/uhd-and-wqhd/27-sr75-wqhd-led-space-monitor-ls27r750qenxza/

 

@w00x Не искам да изгежда все едно си правя ватър на устата и питам тука, а после правя каквото си искам. Просто мисля, че DELL вече е прехвален. Харесвам ULTRASHARP версията, но не ми се дават 700 лв. Попринцип не ми се дават и 600 (: защото аз нямах намерения да си купувам монитор. Видях, че има 27" по 300 лв, зачетох се, видях че са FullHD, което не е добре за 27" и от там почнах да търся 2560х1440 и стана мазало. Другата причина, поради която не ми се дават толкова пари е, че не знам след 2 години къде ще си преместя бюрото, понеже стаята, в която съм момента, може да стане детска.

Space Monitor-а го видях преди няколко седмици, но той е VA и за това го отхвърлих, но определено е най-красивия и функционален, който съм видял до сега. Той е 500 лв, което е много добре като цена. 

Прав си, че не може да се регулира, мислил съм и по този въпрос и там попаднах на един AOC за под 400 лв, който има такава възможност. Той също е толкова грозен  AOC Q27P1 
https://www.displayspecifications.com/en/model/3e4211ac

Link to comment
Share on other sites

Dell не е прехвален, ама никак даже... Не, че AOC е лош, но Dell да е прехвален за монитор... Дай линк към моделите, между които се колебаеш - 2-3 модела.

Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, tedy said:

Ако можеш, взимай 32"! Ако имаш нормално голямо бюро и ще можеш да го гледаш от поне 80см или 90.

32" ми е много.

 

20 minutes ago, Lucky Luciano said:

Dell не е прехвален, ама никак даже... Не, че AOC е лош, но Dell да е прехвален за монитор... Дай линк към моделите, между които се колебаеш - 2-3 модела.

Вече толкова много монитори гледах, че всичко стана кашля и като започна да гледам монитори, в общи линии почвам отначало. 

Определено ми се иска да може да се смъква надолу, тип Dell, но те малко монитори имат такава възможност. Гледам да е междъ 500 и 600лв. Ще го ползвам на този Mac Mini:

Quote
*This model supports "up to" three displays. It can support either (1) two displays up to 4096x2304 at 60 Hz via Thunderbolt 3 and one display up to 4096x2160 at 60 Hz via HDMI 2.0; OR (2) one display up to 5120x2880 at 60 Hz via Thunderbolt 3 and one display up to 4096x2160 at 60 Hz via HDMI 2.0.

The Thunderbolt 3 ports support native DisplayPort output using USB-C as well as Thunderbolt 2, DVI, and VGA output with adapters. In addition to HDMI, the HDMI 2.0 port supports DVI using an HDMI to DVI adapter. All adapters are sold separately.

Не знам трябва ли ми displayport или hdmi само е достатъчен, thunderbolt? В общи линии каква е разликата м/у HDMI и другите? Знам, че има DVI, Които пускат звук и такива, които не пускат. Толкова знам за портовете. 

 

Относно последните модели дел, четох в reddit, че имат проблеми с тях. Качеството е ниско. Но пък във всички класация ultrasharp модела си е топ. На много малко места Overall best monitor е някой друг. Ако последната буква е C от модела, оказва че има usb type-c. На места тоя type-c оскъпява с над 50 лв. Какво му е толкова хубавото?

 

М/удругото Samsung-а няма да мога да го закрепя за моето бюро, защото отзад има много малко разстояние между горния плот и гърба. А пък гърба е солидно дърво, не е шперплат.

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minko_vm said:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/e3ebe0392

те са почти едни и същи

аз също бих препоръчал DELL-a  в къщи имам два U2412M  ,U2714H   и мога да кажа че от към качество на изработка са едни от най добрите /но за по новите им модели има и оплаквания

 

Единият е с IPS, другият е с PLS панел. Само това е достатъчно, за да има огромни разлики в подсветката, например. Clouding, uniformity и т.н. От снимките на rtings, това бяха проблемите на U2719.

 

2 hours ago, vikktorpenchev said:

 

@w00x Не искам да изгежда все едно си правя ватър на устата и питам тука, а после правя каквото си искам. Просто мисля, че DELL вече е прехвален. Харесвам ULTRASHARP версията, но не ми се дават 700 лв. Попринцип не ми се дават и 600 (: защото аз нямах намерения да си купувам монитор. Видях, че има 27" по 300 лв, зачетох се, видях че са FullHD, което не е добре за 27" и от там почнах да търся 2560х1440 и стана мазало. Другата причина, поради която не ми се дават толкова пари е, че не знам след 2 години къде ще си преместя бюрото, понеже стаята, в която съм момента, може да стане детска.

Space Monitor-а го видях преди няколко седмици, но той е VA и за това го отхвърлих, но определено е най-красивия и функционален, който съм видял до сега. Той е 500 лв, което е много добре като цена. 

Прав си, че не може да се регулира, мислил съм и по този въпрос и там попаднах на един AOC за под 400 лв, който има такава възможност. Той също е толкова грозен  AOC Q27P1 
https://www.displayspecifications.com/en/model/3e4211ac

 

Да, разбира се. Може тонът ми да е прозвучал малко остър. :) Просто не искам да се набутваш и да взимаш някакъв продукт, за който после ще съжаляваш. От снимките на rtings, определено Benq изглежда по-добре от Dell-а в няколко категории, но има и много, които не са замерени. Но пък както написах по-нагоре в това мнение, P2720 и U2719 са с различни панели, което само по себе си е достатъчно, за да се гледа на тях като различни продукти, нищо, че корпусите им са 1:1. Проблемите в единия, може да ги няма в другия и обратното.

 

Ергономията на бюрото е едно от най-важните неща според мен. И освен ако не ти пасне перфектно тоя монитор с фиксираната стойка - ще ти създаде неудобства в последствие. Затова дори и да не гледаш Dell-а, гледай нещо, което да може да се регулира ПОНЕ на височина. Въртенето и портретния режим е много вероятно да не ги ползваш, но височината е почти сигурно, че ще ти е нужно да я нагласиш, за да ти е удобно.

 

VA не е толкова зле като технология. Цветопредаването е близко (зависи от монитора все пак, може VA монитор да има по-точни цветове от IPS) до това на IPS матриците, но черното е по-дълбоко. На чисто черен екран, подсветката на IPS панелите прозира и седи сиво. Аз свикнах с времето, защото от 7 години само работя и играя на него, но ако се гледат филми в тъмно помещение си е дразнещо.

 

1 hour ago, vikktorpenchev said:

  

32" ми е много.

 

Вече толкова много монитори гледах, че всичко стана кашля и като започна да гледам монитори, в общи линии почвам отначало. 

Определено ми се иска да може да се смъква надолу, тип Dell, но те малко монитори имат такава възможност. Гледам да е междъ 500 и 600лв. Ще го ползвам на този Mac Mini:

Не знам трябва ли ми displayport или hdmi само е достатъчен, thunderbolt? В общи линии каква е разликата м/у HDMI и другите? Знам, че има DVI, Които пускат звук и такива, които не пускат. Толкова знам за портовете. 

 

Относно последните модели дел, четох в reddit, че имат проблеми с тях. Качеството е ниско. Но пък във всички класация ultrasharp модела си е топ. На много малко места Overall best monitor е някой друг. Ако последната буква е C от модела, оказва че има usb type-c. На места тоя type-c оскъпява с над 50 лв. Какво му е толкова хубавото?

 

М/удругото Samsung-а няма да мога да го закрепя за моето бюро, защото отзад има много малко разстояние между горния плот и гърба. А пък гърба е солидно дърво, не е шперплат.

 

За да избегнеш объркването си задай параметрите. 27", WQHD резолюция, IPS/VA панел, 600лв бюджет. Ако сложиш и регулиране на стойката, доста модели ще отпаднат. :)

Портовете не те интересуват. Те са предвидени така, че да можеш да се възползваш максимално от характеристиките на монитора. Никой няма да ти направи 4К монитор, който има само DVI-D порт, например, защото няма да можеш да достигнеш резолюцията. По същия начин и видеокартата на компютъра ти няма да има по-ниска спецификация на стандарт (портовете) от това, което поддържа, защото няма да може да си изкара целия набор от възможности. Вероятността компютърът ти да пусне нещо, което мониторът не поддържа е много малка. :)

В последствие като си избереш монитор, ще намериш как да си го закачиш към устройството.

 

Разликата между портовете е пропускливостта. Колко резолюция на какви Hz и с каква дълбочина на цветовете (8-bit, 10-bit, HDR) могат да пуснат. DisplayPort и HDMI се препокриват на определени стандартни, но постоянно се разработват нови. Това също не трябвае да те притеснява.

 

Type C означава, че имаш Type C USB Hub на монитора, за да си включваш флашки и др. без да се протягаш към компютъра. Ако не е Type C си има нормален хъб с USB 2/3 портове. Освен ако не ти е супер наложително да закачаш Type C устройства директно към монитора, то тогава не ти трябва този модел.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Хубу де, за тия делове чета, че трябва професионална калибрация, профили. Ква е хавата? P-то, което обсъждахме по-рано е намалено на приятната цена от 569 лв

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, vikktorpenchev said:

Хубу де, за тия делове чета, че трябва професионална калибрация, профили. Ква е хавата? P-то, което обсъждахме по-рано е намалено на приятната цена от 569 лв

 

За всички монитори трябва професионална калибрация. Купи ги и ще ти кажа как да го настроиш. Ако искаш да имаш перфектна настройка, ще трябва да си купиш колоример така или иначе.

 

P2720 или P2719? Защото първият е 1440p, а втория е 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mockingbird said:

Има ли чалъм да го настроиш без колоример? 

 

Да. Само трябва да си поиграеш малко. Няма да е толкова точен, но за 95% от потребителите ще е напълно достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

Първо взимаш настройките на някой, който е калибрирал с колоример.

https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm

 

Въвеждаш ги същите на твоя монитор. Обърни внимание на профила (Movie, Game, Text, User и т.н), който е използван за конкретния монитор, защото R G B настройките на повечето монитори се отварят само на конкретен профил, а трябва да въведеш и тях.

Сваляш файла с калибрацията и го задаваш да е DEFAULT през Color Management.

 

Вадиш няколко снимки и ако ти хареса как изглежда го оставяш.

Ако нещо не ти допадне отваряш вградената в Windows калибрация за мониторите. Следваш стъпките, които те напътстват как да нагласиш яркостта и контраста на монитора, но не завършваш калибрацията, защото ще ти създаде профил и ще махне този, който вече си заредил от сайта.
Не помня вече дали имаше калибрация на сивото или не, но без значение.
Вадиш една сива скала преливка.

Отваряш R G B настройките от менюто на монитора (тези, които настройваше преди това в съответствие със страницата). Сега малко ги пипаш така, че сивото да стане сиво, а не червеникаво, зеленикаво или синкаво. С малки корекции, за да не се отклониш от първоначално зададените стойности, тъй като ще ти се разбутат полутоновете.

И си готов. :)

Ако имаш два монитора е малко по-сложно, защото много трудно ще се напаснат нюансите на сиво. Особено ако са различни марки и/или различни технологии на панела.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да. Харесва ми 1440p. Още ми е много ярък, не знам contrast /brightness колко да настроя. Гледах онези снимки, където трябва да се различават всички нюанси на цветовете, но нищо особеност не стана. На моменти ме дразни Power Saving Mode който има. 

Липсва ми още един hdmi вход. Другото е супер. 27 инча не е толкова стряскащо голямо. 

Link to comment
Share on other sites

Виж това, което съм написал по-горе. Зареди му профила и му настрой яркостта/контраста така, както е зададено.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

А добре де, за този бюджет около 500-600лв, който виждам, че се коментира не е ли по-добре Samsung извит. Аз съм си малко old school фен на корейците и може би съм субективен към тяхната електроника обаче ето тук https://plasico.bg/монитори-и-тv/монитори виждам че има 32Т550, който е от Curved серията и си мисля, че е много по-приятен за гледане. Единствен недостатък виждам, че е 1080р, а виждам, че предпочиташ 1440р, освен това е 31,5 инча, което може би идва прекалено голямо, но ако имаш място си струва. Едно време като минах от 14 на 17 инча си мислих, че е супер ъпгрейд. Сега минах на 22 инча съвсем скоро и пак си мислих, че е много, ама сега виждам, че е имало още на къде. :)

Link to comment
Share on other sites

31" на 1080p няма да е никак приятно. Не държа много на цветове, но 100% не искам извит. Харесва ми Dell-а. Симпатичен е, за Цветове нищо не мога да кажа. Парите му бяха добри, но сигурно са паднали още. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...