Jump to content
BulForum.com
mIRCata

Ще мъча да снимам Млечния път

Recommended Posts

Пламене, понеже и аз съм се мъчил да го правя това, ето ти едно от пособията, които съм ползвал. Не е много по-различно от снимането в пещери, с разликата, че в дупките ти си носиш светлото.

Процеса е труден за да искараш такива резултати. В повечето случаи се снима със доста широки обективи - 11,14,16 мм стъклария, като в зависимост от наличния обектив се взима на предвид правилото "500", като по тези изчисления се избягва движението на земята/звездите/ в снимката.

The-500-Rule.png

Също така в експозициите, където се наблюдава голяма част от ландскейпа, се прави втори кадър с доста по-дълга експозиция, 3-5-10 минути само на него. Както е видно от твоите кадри, можеш да забелезиш, че има доста снимки, които земята въобще не се вижда, тоест, снимката е от един кадър със фокус във звездите. Има от кадрите горе и доста фотоманипулации.

Като цяло апаратите, които се ползват имат голяма чувствителност на светлина, и настройки от порядъка на 6400 ISO са им без много шум.

В снимките горе не пресъввта подобна снимка:

За нея е още по-трудно, защото се оравят повече кадри на едно и също нещо, като за целта се ползва монтировка, с която водиш апарата за да избегнеш ротацията на земята. В горния случай това са 10 кадъра от по 60 секунди всеки, ползват се и други обективи, не широки - <50мм

Чудех се къде да го поместя и реших да го плясна тук за всички любители астрономи - мамка му, как не съм го знаел тоя адрес досега...https://www.google.com/sky/...със зуум, инфрачервен спектър, в микровълновия спектър и какво ли още не, та чак древния план на съзвездията и всичко е с плъзгачи за наслагване едно върху друго! :woot