Jump to content
BulForum.com

Остриета, ножове и др. режещи инструменти и уреди


host

Recommended Posts

...

 

 

Не са прай на остроумен... Нали за тва питах ве...дай за 30лв нещо по-добро или дай оферта за дръжка.

Ръкохватката ебава лайката на ножа ! Ако е пипната и правена специално за този нож, пък ако си има и специална дрешка...., тогава нещата отиват на друго ниво и дори острието да е мекичко, пак си се грижиш за него. Тоест, тогава ножето се превръща в нещо специално. Инак с гадните найлони си е просто сечиво от типа на - Дроп енд форгет....

Оферти няма да ти вкарвам, понеже за да се захвана да правя нещо такова ми трябва муза, а тя в момента е натирена в дън гори тилилейски заради ред други хави.

Просто изказах мнението си по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Въпроса ми беше по-скоро дали описанието на материала на острието ще има нещо общо с реалното ...

 

А наясно ли си в подробности с различните модели и свойства стомани та питаш точно за материала? Преди време бях направил тотално проучване на пазара и покрай това се бях пообразовал малко и в областта на различните видове стомани. По онова време си взех 8 различни модела китайци (2 прави и 6 сгъваеми)  - за 4 от сгъваемите мога да кажа, че са изключително сполучливи и като механизъм, и като дизайн, и като ергономика и не на последно място - като вид стомана. Останалите 2 (макар и на сходна цена) са далече от първите почти по всичко с изключение на външния дизайн, което изобщо не ме топли при положение, че има опасност механизмът да изпусне и острието да се прибере и да ми затисне пръста. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Все си мисля, че ако тоя нож ше ти седи като бекъв в жабката на колата, по-добрият вариант е да търсиш нещо от неръждавейка. Просто защото не иска никаква поддръжка и знаеш, че няма да ръждяса.

 

Относно стоманите - като основен принцип, черната стомана (или въглеродната) по-лесно се закалява (чисто технологично) и става с по-висока твърдост от неръждавейката (известна още като "бяла" стомана или легирана стомана). Минусът на черната е, че става и по-крехка и не носи много на срязващи напрежения. Неръждавейката е по-жилава, с не толкова висока твърдост, но по-лесно понася срязващи и огъващи напрежения. Това са чисто основни принципи на металургията. Вече конкретния материал, начина на обработка, закалката и всякакви видове процедури могат да доведат до много различни свойства на конкретното парче метал.

 

За мен поне, тъй като не съм чак такъв маниак на тема ножове и поддръжка, идеалният случай е неръждавейка с твърдост поне 57HRC. В повечето случаи държи ряза и не е претенциозен от към съхранение. Просто си сигурен, че имаш нож, който ще ти свърши работа по всяко едно време, а като се затъпи, заточването не е еднодневно приключение.

 

Харесал съм си тоя - http://www.morashop-bg.com/catalog/turisticheski-nozh-fire-knife-orange/само дето малко скъпичък ми идва. Компромисните варианти са

http://www.morashop-bg.com/catalog/turisticheski-nozh-mora-scout-440-red/

http://www.morashop-bg.com/catalog/loven-nozh-mora-outdoor-2000-orange/

 

И трите са неръждаеми и с ярки цветове. По-лесно се забелязват и на тъмно, и оставени на земята, и в ръцете на някой, дето си му го дал уж за малко...

Link to comment
Share on other sites

Обмазано можеш да го държиш в смислена кожена кания или поне такава, подплатена с подходящ материал. Тея като ги гледам - едва ли са правилните. Относна патината - познай какво се случва при заточване или при по-сериозна работа ;) Без да броим, че получена по такъв начин, едва ли ще държи повърхността да не ръждяса още повече.

 

Но всичко казано до тук не взима под внимание цената от под 20 лева за прилично изглеждащ нож за в колата :) Давай смело и не му мисли, няма се жениш за него :D :D

Link to comment
Share on other sites

Тия глупости за дръжките и т.н. при нож под 20лв ... мисля че са нереални превземания.

Верно!?!

Сега разбирам, че си обикновен салатаджия, който не знайно защо пусна тема за.... сечива.

 

П.п. В началото помислих, че си мераклия и за това изобщо се хабих да пиша, ама явно съм сгрешил.

Link to comment
Share on other sites

В колата ножките са ми все... мераклийски (ти го измисли това). Прекрасно си вършат работата за която съм си ги взел и моднал. Друг е въпроса, че май на тебе ти убягва незначителната подробност, какво точно искаш от дадения нож. И не, до сега не съм губил или чупил.

За хора като теб (съдя по писаниците ти до момента) съществуват две възножности или сечиво за емнаесестотин лева, или онези сечива от битака за по пет кинта.

Link to comment
Share on other sites

Ок ша та послушам и повече няма да пиша никакви линкове , нито ще питам неща дето не ги разбирам. Ясно.

Link to comment
Share on other sites

Я кажете разбирачите този нож дали си струва. Нещо много са го намалили в момента от $75 на $37.50 и се чудя дали да не го извъртя за "жабката в колата". Ножката е Buck Ergohunter Select Small, стоманата е 420HC (58-60 HRC). 18 см. обща дължина с 6.4 см. острие. Дръжката е някаква Alcryn специална композитна гума. Произведен е в Щатите, а не в Китай.

 

490%20%283219%29.jpg

Link to comment
Share on other sites

Много ми е интересен тоя номер с ножа в жабката - за чий чеп ви е? От любопитство питам. 

 

Сега и аз държа един комбиниран в колата, след като ми го подариха другарите от Мишлен... Принципно и без това имам работилница в багажника откъм инструменти, НО - за чий чеп ви е нож в жабката? :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Я кажете разбирачите този нож дали си струва. Нещо много са го намалили в момента от $75 на $37.50 и се чудя дали да не го извъртя за "жабката в колата". Ножката е Buck Ergohunter Select Small, стоманата е 420HC (58-60 HRC). 18 см. обща дължина с 6.4 см. острие. Дръжката е някаква Alcryn специална композитна гума. Произведен е в Щатите, а не в Китай.

 

490%20%283219%29.jpg

За жички и дребни работи е перфектен. Стоманата не носи дълго заточването, ама пък се и точи лесно. Аз лично за работен нож (в бачкането) използвам ноже именно от такава стомана. Инак за бивакуване в т.ч. бушкрафтинг си трябва нещо по-сериозно и с фиксирано острие (12-16см или повече, според предназначението).

Link to comment
Share on other sites

Много ми е интересен тоя номер с ножа в жабката - за чий чеп ви е? От любопитство питам. 

 

Сега и аз държа един комбиниран в колата, след като ми го подариха другарите от Мишлен... Принципно и без това имам работилница в багажника откъм инструменти, НО - за чий чеп ви е нож в жабката? :laughing:

 

По същата прична, по която си държа челник, малко инструменти, одеяло и некво желязо тип мачете в багажника. Жъст ин кейс, че сме някъде и ми трябва смислен нож да си нарежа пържолата :D

Link to comment
Share on other sites

Видене, от 4 страници с си написал 12 мнения. От тях само 2-3 са по темата. Другите 10 са тотален спам. Спри се.

Link to comment
Share on other sites

Гледам и не вярвам на ушите си, както се казва... 

 

========================================

 

Коста, защо си си затрил всички постове? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

За ножове 2 броя керамични = 60 лв. близо. Купуваш и те е страх да режеш с тях първите 6 месеца. 

Правиш си подложки от ламинат като дъски за рязане, и след 2 години пак режат. Ламината висок клас 3хААА затъпява много ножовете.

За крадците май ръждива брънгия у жабката ще върши. Поне от тетанус да умре хайвана.

Иначе и аз имам любими ножове /над 20 г./ с мека стомана и си ги точа седмично.

Link to comment
Share on other sites

За ножове 2 броя керамични = 60 лв. близо. Купуваш и те е страх да режеш с тях първите 6 месеца. 

Правиш си подложки от ламинат като дъски за рязане, и след 2 години пак режат. Ламината висок клас 3хААА затъпява много ножовете.

За крадците май ръждива брънгия у жабката ще върши. Поне от тетанус да умре хайвана.

Иначе и аз имам любими ножове /над 20 г./ с мека стомана и си ги точа седмично.

 

И аз имам доста ножове - дизайнерски и по-обикновени, сгъваеми и несгъваеми, с мека, по-твърда и много твърда стомана, маркови и китайски...и автоматични даже имам....абе всякакви.

Керамични също имам, основно малки и средни...даже и 1 сгъваем имам, на който вече успях да му отчупя едно парченце на върха. А твоите керамични каква дължина са (и каква марка), че тия 60 лева ми се виждат малко множко за 2 броя, освен ако не са много маркови или просто са си големи кухненски ножове?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ами Casa Linda пише на тях, беше цял сет 3-4 бр. и си ги разделихме с майка ми, аз взех 2 и тя 2. Или единия голям и белачка не помня какво беше целия сет. Големия е 15 см. малкия е 8 см. Мисля майка ми взе най - големия 22-25 см.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...