Jump to content
BulForum.com

FTP сървър - какво, как, защо...


Recommended Posts

Дерта ми е следния - искам да си пусна ftp сървър, имам си статично IP, но искам да го направя да бачка и зад рутер, демек с динамично... Цялата идея е, че имам няколко десетки гигабайта информация, които искам да споделя, а не става с облаци или по скайп. Посъветвайте за клиент, от кой сте доволен, някакви по-специфични моменти.. С Linux MInt Rebecca съм.

P.S. От много време не съм правил таквиз гимнастики и съм забравил абсолютно всичко. Ако има и нещо за portforward в рутера - казвайте :D

Link to comment
Share on other sites

Знам го това. Знам и че трябва да си насоча 20,21 към статичното IP. По самото конфигуриране на сървъра има ли да се прави нещо такова?

Link to comment
Share on other sites

Има си доста особености и проблеми с това FTP и NAT-рутерите.

(напр. https://enterprisedt.com/products/edtftpjssl/doc/manual/html/howtoftpthroughafilewall.html)

 

Отделно и в рутера ще ти трябват и т.нар. ftp helpers. При линукс рутери:

  • nf_conntrack_ftp

  • nf_nat_ftp

Ако ти е "готов" рутер-сапунерка, никога не е ясно дали горните модули ги има, и доколко работят.

Ще трябва да пробваш, и задължително да форсираш FTPклиента в Passive mode.

 

Успех!

Link to comment
Share on other sites

TL-WR740N. Сега чакам обаче да ми донесат пач кабел и май няма да се разправям с рутера...засега.

Link to comment
Share on other sites

TL-WR740N. Сега чакам обаче да ми донесат пач кабел и май няма да се разправям с рутера...засега.

 

Освен ако и двете лан карти не са 10 годишни, пач кабел не ти трябва, всичко от 2006-7 нататък идва с 'auto-negotiate' и се вързва само.

 

За рутера, намираш си ФТП сървър, който поддържа UPnP, инсталираш си го. А на самия рутер активираш UPnP функцията - готов си.

Не ти трябва порт-форурдинг, UPnP ще свърши нужното.

---

UPnP.jpg

Link to comment
Share on other sites

Да обясня за пача - имам цифрова телевизия и нет, идват ми през суич. Също така съм с две статични ip-та, едното е на рутера, второто ще го сложа на компа, за ftp-то.

Link to comment
Share on other sites

Да обясня за пача - имам цифрова телевизия и нет, идват ми през суич. Също така съм с две статични ip-та, едното е на рутера, второто ще го сложа на компа, за ftp-то.

 

Значи не ти трябва пач, както писах по-горе. Изисикването за "auto-negotiate" или още Auto MDI-MDIX / Auto Cross е една от двете ЛАН утстройства да го поддържа. Рутерът ти го поддържа, ако суича не го поддържа е без значение. Ако искаш да вържеш РС - РС, и ако не са някакви антики - по едното ще има auto cross и отново се елеминира нуждата от пач. Пробвал ли си да ги вържеш без пач?

Link to comment
Share on other sites

Не искам да връзвам  компютри. Искам да си стартирам собсвен ftp сървър под линукс от моя компютър.

Link to comment
Share on other sites

За да не минавам през рутера, а директно през суича да се връзвам. Както казах, имам 2 статични ип-та, едното е на рутера, другото го ползвам за компа, на който искам да пусна фтп-то...

Link to comment
Share on other sites

Извинявай, явно аз не се изразявам правилно. НЕ ИСКАМ ДА МИНАВАМ през рутер(жично или безжично). СУИЧЪТ Е НЕУПРАВЛЯЕМ. И не виждам как ще взема нет, ако не ползвам пач кабел.

Link to comment
Share on other sites

ОК, няма значение.

Инсталирай си ФТП сръвър с UPnP поддържка и си активирай UPnP опцията в рутера. Друго не ти е нужно.

Link to comment
Share on other sites

ОК, няма значение.

Инсталирай си ФТП сръвър с UPnP поддържка и си активирай UPnP опцията в рутера. Друго не ти е нужно.

Нищо по рутера не трябва да се пипа. Компютърът с инсталиран FTP съсрвър в неговия случай взима публично IP директно от доставчика и няма никаква връзка с рутера. Просто си пуска FTP сървър какъвто намери за добре.

Link to comment
Share on other sites

Ако решиш някога да ползваш компютъра през рутера, правиш си IP-то на Компютъра някакво статично във вътрешната мрежа, на рутера през опциите за пренасочване на порта пренасочваш портовете да са към статичното IP и готово. Само да имаш работещ FTP сserver на машината

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...