Jump to content
BulForum.com

Електронни книги


Recommended Posts

*.epub е най разпространения формат , но само за латиница. Книгите на кирилица по често са в *.fb2 формат разработен от руснаците. Допълнително предимство на руския формат е че има и компресирана версия - fb2 zip която заема много по малко място.

Абе по принцип е така, но всички големи производители поддържат кирилицата само на epub.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Благодаря.

Благодаря на всички за мненията.Книгата ме удовлетворява напълно за момента.Вчера се размазах от четене....Избих към 50 лева... :lol:

Първата половин книга ми беше малко терсене и странно, но после установих, че е много приятно да не ти са размотават разни хартиени страници напред-назад.

Жената взе да мрънка и тя...Та и на нея ще трябва да купувам.....

Link to comment
Share on other sites

Абе хубаво е всеки да си има собствен четец!Ние с жената пробвахме с един известно време ама е кофти и си купихме още един! :shy:

Link to comment
Share on other sites

На мен ми е ясно, че ще трябва да купувам, но няма да е скоро.А и тогава, вече мога да събера пари за нещо по-скъпо..Да взема друга марка..да пробвам нещо ново....

Link to comment
Share on other sites

Моделът е Prestigio PER 3574B.

Смятам днес да отскоча до Кауфланд

Цената е тънкаж, дори и жената да ме замери с него, няма да съжалявам много.

Сподели после някакво мнение, че може и аз да взема един за подарък.

Link to comment
Share on other sites

Колеги това не е точно електронен четец!По скоро е орязан таблет!!За да е истински електронен четец екрана му трябва да е eInk Pearl  !С този цветен дисплей и подсветка четеца ви ще кара не повече от 7-8 часа!

Link to comment
Share on other sites

Колеги това не е точно електронен четец!По скоро е орязан таблет!!За да е истински електронен четец екрана му трябва да е eInk Pearl  !С този цветен дисплей и подсветка четеца ви ще кара не повече от 7-8 часа!

Въобще не е задължително дисплея да е Pearl - E Ink. Новото поколение на VizPlex - E Ink и SiPix - E Ink по нищо не отстъпват и дори са по контрастни.

 

6022894c.jpg

 

6022898p.jpg

 

6022899K.jpg

 

6022900b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Въобще не е задължително дисплея да е Pearl - E Ink. Новото поколение на VizPlex - E Ink и SiPix - E Ink по нищо не отстъпват и дори са по контрастни.

 

6022894c.jpg

 

6022898p.jpg

 

6022899K.jpg

 

6022900b.jpg

Добре бе колега сподели тогва въпросният Prestigio PER 3574B с кой от гореспоменатите от теб дисплеи е?Аз съм споменал един модел E Ink дисплей,който е един от най разпространените!А ти смятам.че вкарваш в заблуждение колегите като даже проявяваш интерес към въпросния  Prestigio,който няма нищо общо с електроните четци както по горе съм споменал!

Link to comment
Share on other sites

В случая аз нямах предвид онова Кауфландско недоразумение PER 3547B и си абсолютно прав, че ЛСД дисплея не става за четене. Проявих интерес, защото ми трябва нещо (не много скъпо) за подарък. Тук ставаше въпрос за Престижиото на magdanos4o и въобще за видовете E Ink дисплеи. И също така нямах намерение да влизам в спор с теб, а само да ти покажа, че освен Киндъл има и други четци, които по нищо не му отстъпват и даже са по добри от него. Както и да покажа на заинтересованите (все пак темата е за ел. четци), че освен Pearl - E ink, който използват Киндъл, има и други технологии на E Ink, които са също толкова добри, че дори и в момента надминават Pearl по качество. Както казах по нагоре имам доста опит с въпросната технология и освен четирите които съм имал, през ръцете са ми минавали поне още толкова различни модела. Просто се опитвам да бъда полезен на хората, които в бъдеще им предстои такава покупка. И е хубаво колега, първо да прочетеш внимателно какво съм написал, преди да почнеш да ме обвиняваш, че вкарвам в заблуждение когото и а е било. Също така Престижиото с ЛСД дисплеи, както и други таблети насочени към четене (да има и такива), също са ел. книги. Просто е въпрос на избор коя технология ще избереш. Познавам доста хора с възможности, които предпочитат да четат книги през I Pad, Kindle Fire, Nook Color и дори споделят, че четат по добре, от колкото с E Ink дисплеите.

Link to comment
Share on other sites

Още едно нещо което може да наклони везните в полза на  SiPix - E Ink е че тези екрани са доста по нечупливи от конкурентите си защото са изцяли пластмасови, докато основата на другите е стъклена.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не можем да се разберем с тв'а колибри..Не ще и не ще да ми промени и болдне шрифта и все едно и също се получава като кача книгата в четеца..Мамка му..Текста ми седи един рехав, блед..все едно чета книга от 739 година...Няма да откажа малко помощ..

Link to comment
Share on other sites

   magdanoz4o    това ми прилича на проблемите които имах с моето Престижио и *.fb2 формата. Разстоянието м/у редовете беше прекалено голямо и ме дразнеше, затова и започнах да качвам само книги в *.epub формат. При мен най добре изглеждат книгите конвертирани от fb2 в epub  с помощта на конвертора на Lord KiRon , защото вгражда оптимизирани за четене шрифтове във файла.

Link to comment
Share on other sites

А всички тея проблеми, които коментирате, не съм ги имал с Kindle... 

Отново ще кажа, че който може да си го позволи и иска просто удобна, качествена книга, да се хвърля на Kindle, без да се замисля! 69 Паунда е в момента...

Link to comment
Share on other sites

Нещо не можем да се разберем с тв'а колибри..Не ще и не ще да ми промени и болдне шрифта и все едно и също се получава като кача книгата в четеца..Мамка му..Текста ми седи един рехав, блед..все едно чета книга от 739 година...Няма да откажа малко помощ..

Пробва ли да смениш шрифта. Ако не стане, конвертора който ти е дал Wolf ще ти свърши работа. Не съм имал Престижио, но имам приятел който има и довечера ще го питам за тоя проблем.

 

А всички тея проблеми, които коментирате, не съм ги имал с Kindle... 

Отново ще кажа, че който може да си го позволи и иска просто удобна, качествена книга, да се хвърля на Kindle, без да се замисля! 69 Паунда е в момента...

Имам чувството, че тази тема не е за ел. четците, а някаква рекламна за Киндъл!!! Момчето си е взело книга и просто му трябва някаква помощ, а не да му обясняваме какво е можел да си вземе.

 

EDIT: Вчера в Технополис видях, че са пуснали Pocket book touch за 289 лв., тези дни ще купя една такава за жена ми. Все пак този модел е признат за най-добрия в Европа за 2012 г.

 

http://www.reader.bg/news/item/528-computer-bild-announced-pocketbook-touch-as-the-best-european-reader.html

 

Това мнение (сравнение), го копирам от друг форум.

 

Личното ми мнение е, че устройството за четене трябва да е именно това - устройство за четене и като такова критериите за избора му следва да бъдат:

1. Задължително e-ink екран! Последващите спорове за качествата на Pearl, "нормален" e-ink или Visplex са чисто теоретични, докато сами не сравните на живо работата на поне 3-4 устройства.

2. Поддръжка на най-популярните формати. В България това май са PDF, EPUB, FB2, DjVU и донякъде PDB. Задължително тези формати трябва да се поддържат пълноценно - например да се изгражда коректно таблицата за съдържанието на EPUB, да се форматират коректно илюстрациите в FB2 и да се скалират снимките и текста в PDF.

3. Поддръжка на кирилица без необходимост от хакове

4. Размер на екрана - ако смятате да четете техническа документация и/или PDF файлове, задължително търсете 6-инчов екран

5. Задължително трябва да присъства възможност за смяна на големината на шрифта

6. Желателно е да можете да избирате и от няколко различни шрифта

7. Задължително ще трябва да екипирате устройството си с калъф!

8. Памет - дори и само 2GB вградена памет са повече от достатъчни да държите в четеца няколкостотин книги в FB2 формат. Т.е. наличието на слот за карта памет далеч не трябва да е решаващо при избора.

9. Батерия - както знаем, при електронните книги измерител е броят прелиствания с едно зареждане, доколкото след прелистването екранът не се нуждае от захранване. Статистиката показва, че за около два часа четене на ден, при 6-инчов e-ink екран, се прелистват около 600 електронни страници. Т.е., минимумът, който трябва да издържа батерията за нормално ползване следва да е около 4000-4500 страници, или една цяла седмица без презареждане. Повечето устройства декларират между 6000 и 12000 прелиствания с едно зареждане, но тази цифра масово не е реално измервана, а е чисто "инженерна" - капацитетът на батерията се дели на енергията, необходима за едно прерисуване на екрана. Един разумен подход е да считате, че реалната бройка на прелистванията е два пъти по-малка от рекламната.

10. Екстри: разглеждане на снимки, плеър на MP3, OGG, FLAC и т.н., WiFi+браузър, G-сензор, вградени игри, вградено осветление на екрана - може спокойно да минете без тези неща, въпреки че поне снимките и музиката май вече се вграждат стандартно и навсякъде. Наличието им най-често влияе отрицателно на основното предимство на електронната книга през лаптопа или таблета - огромната издръжливост на батерията.

 

11. Тъч-екран: В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ! Дори и най-добрият дигитайзер има своята степен на прозрачност и коефициент на отражение, като намалява съществено качествата на e-ink екрана.

12. QWERTY клавиатура: Освен че заема място на предния панел, клавиатурата се използва доста рядко. Ако наистина искате да си водите записки по даден пасаж от книга, по-добре го правете на големия компютър, на лаптоп или на планшет - дългото писане, дори с клавиатурата на Kindle, си е лек мазохизъм.

 

-----------

Воден от горните насоки наскоро реших да си купя е-ink четец. При бюджет от около 350 лева ограничих избора си до IRiver Story II, Sony B300, Kindle 3 WiFi и Prestigio PER3162B. При прякото сравнение в магазина (Technopolis), IRiver отпадна веднага, поради видимо по-лошото качество на изображението, в сравнение с наличния пак там Prestigio. Взех назаем от познати техния Kindle 3 и отидох в магазина на SONY, след което се разбра, че 5-инчовото SONY просто е малко. Остана да сравня Kindle с Prestigio. Няма да си кривя душата - текстът на екрана на Kindle изглеждаше по-добре. Обаче не толкова като контраст, а просто като общ вид на текста. Т.е., шрифтът, подбран от Kindle (Caecilia) просто е по-добър от freeware клонинга на Tahoma, използван в Prestigio. Уверих се и че работата с браузъра съвсем не е толкова удобна, най-малкото поради сериозно увеличеното време за изчертаване на страниците.

 

Поразрових се из форумите за мнения за Prestigio и почти веднага попаднах на руски сайт, в който се предлага начин за замяна на шрифта на устройството. Т.е. - този проблем отпадна.

 

Остана най-важното и пренебрегвано условие за покупка - калъфът! При Prestigio калъфът вървеше в комплекта, при обща цена 319 лева. При Kindle 3 калъфът трябваше да се купува отделно, при минимална цена от 59 лева без доставката, като така общата цена ставаше 384 лева.

 

Резултатът - сега съм доволен притежател на Prestigio PER3162B, със добавен шрифт от Kindle.

 

Изчетох вече над 70 книги с Prestigio-то - не разбирам, от какво трябва да НЕ съм доволен, след като и екранът и батерията, и бутоните и т.н. не са ме подвели нито веднъж, а от WiFi просто нямам нужда?

Link to comment
Share on other sites

Имам чувството, че тая тема не е за ел. четците, а някаква анти-Kindle, sour grape style...

 

Да цитирам и аз:

ИЗХОЖДАМ ОТ ПОСТАНОВКАТА, ЧЕ МИ ТРЯБВА КНИГА! ПРОСТО КНИГА!

 

1. Задължително e-ink екран! Последващите спорове за качествата на Pearl, "нормален" e-ink или Visplex са чисто теоретични, докато сами не сравните на живо работата на поне 3-4 устройства.  Ами Kindle си го има, според мен бих казал даже, че има най-добрия!
2. Поддръжка на най-популярните формати. В България това май са PDF, EPUB, FB2, DjVU и донякъде PDB. Задължително тези формати трябва да се поддържат пълноценно - например да се изгражда коректно таблицата за съдържанието на EPUB, да се форматират коректно илюстрациите в FB2 и да се скалират снимките и текста в PDF. Трябва ми книга,както казах... PDF не ме касае, нито снимки, ползвам Calibre, конвертирам си всичко.
3. Поддръжка на кирилица без необходимост от хакове - Мдам, имаме си го...
4. Размер на екрана - ако смятате да четете техническа документация и/или PDF файлове, задължително търсете 6-инчов екран - Мдам, и това си имаме...
5. Задължително трябва да присъства възможност за смяна на големината на шрифта - отново имаме
6. Желателно е да можете да избирате и от няколко различни шрифта - Не може да бъде! И това имаме!
7. Задължително ще трябва да екипирате устройството си с калъф! - Задължително е силно казано, но все пак едва ли има устройство с по-голям избор от калъфи от Kindle.
8. Памет - дори и само 2GB вградена памет са повече от достатъчни да държите в четеца няколкостотин книги в FB2 формат. Т.е. наличието на слот за карта памет далеч не трябва да е решаващо при избора. - Мдам, точно така!
9. Батерия - както знаем, при електронните книги измерител е броят прелиствания с едно зареждане, доколкото след прелистването екранът не се нуждае от захранване. Статистиката показва, че за около два часа четене на ден, при 6-инчов e-ink екран, се прелистват около 600 електронни страници. Т.е., минимумът, който трябва да издържа батерията за нормално ползване следва да е около 4000-4500 страници, или една цяла седмица без презареждане. Повечето устройства декларират между 6000 и 12000 прелиствания с едно зареждане, но тази цифра масово не е реално измервана, а е чисто "инженерна" - капацитетът на батерията се дели на енергията, необходима за едно прерисуване на екрана. Един разумен подход е да считате, че реалната бройка на прелистванията е два пъти по-малка от рекламната. - Зареждам горе-долу веднъж на 30 дни, а чета много!
10. Екстри: разглеждане на снимки, плеър на MP3, OGG, FLAC и т.н., WiFi+браузър, G-сензор, вградени игри, вградено осветление на екрана - може спокойно да минете без тези неща, въпреки че поне снимките и музиката май вече се вграждат стандартно и навсякъде. Наличието им най-често влияе отрицателно на основното предимство на електронната книга през лаптопа или таблета - огромната издръжливост на батерията. - Книга ми трябва на мен. КНИГА!
11. Тъч-екран: В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ! Дори и най-добрият дигитайзер има своята степен на прозрачност и коефициент на отражение, като намалява съществено качествата на e-ink екрана. - Не съм съгласен, но на мен пък ми е по-удобно да си сменям с копчетата. Въпрос на личен избор, предполагам...
12. QWERTY клавиатура: Освен че заема място на предния панел, клавиатурата се използва доста рядко. Ако наистина искате да си водите записки по даден пасаж от книга, по-добре го правете на големия компютър, на лаптоп или на планшет - дългото писане, дори с клавиатурата на Kindle, си е лек мазохизъм. - Факт. Книга ми трябва, КНИГА!

 

В момента, Kindle излиза на 157.15 $ с доставката и калъф.

Нещо не ми излиза математиката...

Link to comment
Share on other sites

Конвертирам от .txt и от .pdf. в .epub.Разстоянието между редовете си е идеално, но шрифта..бррр и то не толкова самия шрифт колкото това, че буквите са бледи и ужасно тънки...Когато обаче кача книга в пдф формат всичко е идеално, когато кача книга в epub, също...Но при конвертирането с колибрито не се получава.За сега ползвам адоб про, за конвертиране от .doc в .pdf и си чета.

Link to comment
Share on other sites

Хм защо ти е да го конвертираш от тхт в epub ? Или от doc в pdf ? Не че те ли това Prestigio txt ? Аз само такива книги си слагам и нямам никакви проблеми.

Edit:Тъч-а на мен пък изобщо до сега не ми е правил проблеми :) 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...