Jump to content
BulForum.com

Какъв лаптоп да си избера ?


MaiconDogg

Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Бюджет 2000 лв

монитор 15+
рам 16

светеща клавиатура 

не държа да е геймърски 

 

какво да избера?

Предпочитам физически магазин, защото ми трябва за уикенда 

 

нещо такова:

читаво ли е за тези пари или не си заслужава: https://ardes.bg/product/lenovo-thinkpad-e15-21e6s05100-287936

 

edit 2:

би било добре да е по-добър от текущият ми gf63 thin

Intel(R) Core(TM) i7-9750H CPU @ 2.60GHz / 8GB RAM / 

NVIDIA GeForce GTX 1650 with Max-Q Design

 

 

edit 3:

купих го.

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Точно щях да пиша, че аз харесвам ThinkPad серията. От това, което съм видял, смятам, че предлагат добро качество на изработката.

Аз не съм видял кой знае колко де. Разни ревюта, които са ми попадали и мострите по магазини, които съм разглеждал от любопитство.

Доволен ли си от покупката?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Трябва да взема за жена ми лаптоп за работа. Ще се ползва основно за обработка на снимки, видеа и текстове, т.е. трябва да може да подкарава безпроблемно и да кара продължително време новите версии на CorelDraw и Photoshop. По-голям размер на екрана също е предимство. 

Бюджет: да кажем до 2000лв

Последно ми се е налагало да купувам компютър 2008-а година, а сега вече всичко е тотално различно като наименования и номенкалтури и ми е тъмна индия да се ориентирам, така че моля за помощ. 

Целта е да си набележа няколко модела, които да дебна на черния петък и да взема този с най-голямата отстъпка. 

 

п.п.: десктоп-машина НЕ е опция. 

 

п.п.п.: препоръчителните системни изисквания на фотошоп са следните:
 

  Minimum Recommended
Processor Multicore Intel® or AMD processor (2 GHz or faster processor with SSE 4.2 or later) with 64-bit support
Operating system Windows 10 64-bit (version 1909) or later; LTSC versions are not supported
RAM 8 GB  16 GB or more
Graphics card
  • GPU with DirectX 12 support
  • 1.5 GB of GPU memory
  • GPU with DirectX 12 support
  • 4 GB of GPU memory for 4k displays and greater
  • GPUs less than 7 years old. Currently, we don't support testing on GPUs older than 7 years.
See the Photoshop graphics processor (GPU) card FAQ
Monitor resolution 1280 x 800 display at 100% UI scaling 1920 x 1080 display or greater at 100% UI scaling
Hard disk space

4 GB of available hard-disk space; additional space is required for installation

16 GB of available hard-disk space; additional space is required for installation
  • Fast internal SSD for app installation
  • Separate internal drive for scratch disks.
Internet Internet connection and registration are necessary for required software activation, validation of subscriptions, and access to online services †
 
  Minimum Recommended
Processor ARM processor
Operating system

Windows 10 ARM device running Windows 10 64-bit (version 1909) or later

RAM 8 GB 16 GB or more
Graphics card 4 GB of GPU memory  
Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

за снимки и видеа знам, че по принцип маковете с по-оптимизирани. Особено за работа с фотошоп. Но са цифроци.

И все пак обработка на такива неща на лаптоп ми е странно, обикновено това са тежки операции и искат ресурс.

Link to comment
Share on other sites

Живеем на две места, апартамента в Пловдив и къща на село, като времето прекарано на двете места е горе-долу 50:50. Трябва да е лаптоп, за да може да се работи на него навсякъде. 

Link to comment
Share on other sites

CorelDraw и Photoshop на лаптоп - директно се насочи към 17".

Приеми Recommended като почти задължителни изисквания. Даже за продължителна работа бих препоръчал 32GB RAM.

За Photoshop винаги е важала максимата "Колкото повече, толкова повече"

  

4 hours ago, deus_pld said:

десктоп-машина НЕ е опция. 

 

При тези параметри и бюджет, обмислял ли си вариант за second hand от клас Mobile Workstation.

В Изот-а има интересни модели - https://izotcomputers.com/bg/mobilni-rabotni-stancii-14?q=Клас+на+продукта-A/Размер+на+дисплея-17.3"

Като хардуер, тия зверове нямат нищо общо с масовата продукция. Само подчертано геймърските донякъде се доближават до тях.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Единствения вариант, който обмислих е да набележа нещо и да чакам цена на черния петък, а mobile workstation като термин го чувам за първи път :lol: 

Но ще ги разгледам със сигурност. Кой от моделите в линка според теб е най-добре като съотношение качество/цена?

Link to comment
Share on other sites

Ми... Прегледах ги по-внимателно и за съжаление, не намирам "твоя" лаптоп.

Въпреки, че са "железни", не трябва да се пренебрегва фактът, че всички под 2к лв. са с доста стари поколения процесори. Ако решиш да ползваш 11, май няма да стане със стандартна инсталация.

Link to comment
Share on other sites

Ами в такъв случай вдигаме бюджета, просто ще търся вариант за взимане на изплащане.

И все пак- най-полезно би ми било някой да посочи конкретни 2-3 модела, които отговарят за заданието и които да ми послужат за отправна точка в търсенето. 

 

ЕДИТ:

В момента служебния лаптоп на жена ми, който ползва на работа е следния:

ACER NITRO 7
Screen 15,6” FullHD 1920x1080 IPS Anti glare

CPU Intel Core i7-9750H 2.60 GHz, 12 MB 6 cores / 12 threads

MB Intel HM370 Mobile RAM 16GB DDR4 SoDimm 2400MHz

SSD 1000GB NVMe HDD HDD cage included

SVGA card GeForce GTX 1660Ti 6GB GDDR6

Network Gigabit ethernet, WiFi 802.11ac,

Bluetooth 5.0 USB 1

USB 2.0, 2 USB 3.1, 1 USB Type-C

Other HDMI, HD Camera, 2 stereo microphones

Тегло 2,50 кг

Гаранция 24 месеца

 

Купуван е април 2020-та за 2000лв без ДДС. Към момента й върши работа и си кара малко по-стари версии на Фотошоп и Корел  без проблем. 

Проблемът е, че нямам идея доколко тези параметри са актуални към днешна дата и дали ще се справят и с новите версии на програмата, ако/когато се наложи ъпдейт. Все пак купувайки нова машина за лично ползване се надявам поне 3-4 години да не го мисля след това. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Единствено видеокартата и екрана могат да се надградят в тази конфигурация ако купиш нов лаптоп и не е ясно колко реално подобрение ще има извън гейминга. Новите версии на графичните програми не предлагат кой знае какво ново, за да завишават изискванията. Ако работят старите (от последните 5 години), ще работят и новите.

 

Изключваме това, че самата машина е от ниския клас на Acer. С машини от класа, който Пламени е предложил, ще имаш по-добра изработка, по-добро качество на екрана и като цяло по-качествен продукт, в който на теория се залагат по-качествени компоненти. Като реална производителност обаче, няма да забележиш огромна разлика при работа. Да не казвам, че може да не забележиш никаква.

Link to comment
Share on other sites

 @w00x т.е. да разбирам, че лаптоп със сходни параметри и по-добра видеокарта е ОК за целта? И ако да- коя да е тая по-добра видеокарта? 

Геймингът по принцип не е фактор в случая. за тази цел си имам конзола и удобен диван :) 

Link to comment
Share on other sites

Сегашния развален ли е? Останах с впечатлението, че си работи. Просто искаш да вземеш нов, с идеята да изкара още 3-4 години. Не е ли така?


Това, което исках да кажа по-горе е, че с нов лаптоп, реално ще подобриш само видеокартата, а с нова карта, няма да видиш никаква промяна в производителността. Освен ако естеството на работата с графичните програми не натоварва видеокартата. Тогава може да видиш някаква промяна. Намалено време за рендър на някои филтри и т.н. Не съм сигурен за какво точно Фотошоп използва видеокартата.

 

Ако не търсиш по-добро качество на изработка и по-добър екран, няма смисъл от ъпгрейд. Само ще си хвърлиш парите, а след 2 години ще търсиш пак нов, както го правиш в момента. За 2 години хардуера не е напреднал толкова, че да се изисква ъпгрейд. Ако беше 6-7-8 годишен лаптоп - да. Но за 2 годишен няма смисъл.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, w00x said:

Сегашния развален ли е? Останах с впечатлението, че си работи. Просто искаш да вземеш нов, с идеята да изкара още 3-4 години. Не е ли така?

Не. Въпросният Ейсър Нитро 7 е служебният лаптоп на жена ми, който й е даден от фирмата и на който работи в офиса. Той е купуван 2020-та година и си работи нормално. Даже в интерес на истината изработката му е учудващо добра- метален корпус, хубави панти и тн. 

Сега в случая търся друг лаптоп, които вече да си е лично нейн и на който да си върши от вкъщи страничните й проекти, по които си действа. Опитва се в момента да стартира нещо като малък частен бизнес, отделно от редовната й работа, съответно й трябва друг компютър за вкъщи, който обаче трябва да е лаптоп, тъй като "вкъщи" реално са две различни жилища на 50км едно от друго. 

Надявам се да съм го обяснил разбираемо. :) 

3 minutes ago, ARPAnet said:

Вчера гледах разни, но да попитам докато ги потърся отново - има ли претенции към габаритите на лаптопа? Да е тъничък и т.н.?

 

Няма такива претенции. Водещото е стабилната работа с посочените програми. И по възможност да не заграява прекомерно (Ейсъра си грее, особено след 2-3 часа непрекъсната работа).

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, deus_pld said:

Не. Въпросният Ейсър Нитро 7 е служебният лаптоп на жена ми, който й е даден от фирмата и на който работи в офиса. Той е купуван 2020-та година и си работи нормално. Даже в интерес на истината изработката му е учудващо добра- метален корпус, хубави панти и тн. 

Сега в случая търся друг лаптоп, които вече да си е лично нейн и на който да си върши от вкъщи страничните й проекти, по които си действа. Опитва се в момента да стартира нещо като малък частен бизнес, отделно от редовната й работа, съответно й трябва друг компютър за вкъщи, който обаче трябва да е лаптоп, тъй като "вкъщи" реално са две различни жилища на 50км едно от друго. 

Надявам се да съм го обяснил разбираемо. :) 

 

Няма такива претенции. Водещото е стабилната работа с посочените програми. И по възможност да не заграява прекомерно (Ейсъра си грее, особено след 2-3 часа непрекъсната работа).

 

Сега разбрах вече. Защото спомена графичните продукти, реших, че пак ще работи на него. Вместо служебен, не по личните проекти.

 

Има ли възможност за поставяне на по един монитор на двете "вкъщи"-та? Питам, защото един вариант е да се вземе един малък Макбук Еър с М1 чип, който да се закача към монитор, клавиатура и мишка, за да става като работна станция. Това нещо кара по 11 часа на батерия и почти не загрява. Освен това е супер производително.

Ако искаш да избегнеш загряването, трябва да се целиш в по-висок клас и да бягаш от геймърските, защото те бая си греят по подразбиране. Общо взето изборът е труден и това, че има стотици модели на пазара, не го улеснява със сигурност. Трябва да има ревюта в нета, в които да мерят топлината, защото иначе без личен опит, можем само да гадаем.

 

Ако ще използва лаптопа като основно средство на работа (без закачен монитор както е в по-горното ми предложение), то тогава трябва да търсиш такъв с добър екран. Все пак каква графична работа се върши без точно цветоподаване? Това е първото, от което трябва да се започне. В този ред на мисли, лаптопите на Apple по подразбиране имат добро цветоподаване и добри екрани.

 

В линка на plameni, има разни модели МакБук Про за по 1400лв - Mid 2018. Ще свършат чудесна работа, но не съм сигурен дали са добро решение, тъй като новите макбуци с M1/M2 чиповете са значително по-бързи и като цяло по-добри, от старите с Интел процесори. А МакБук Еър с М1 може да се намери за около 2000+лв нов от магазина. Ако си склонен да гледаш втора ръка, може и по-ниско да паднеш.
Ако се спреш на Макбук, предишните години, Технополис имаха промоция "-10% на всичко" за Черен Петък. Тъй като са един от официалните дистрибутори на Епъл, а продуктите на Епъл мноооооооого рядко са на промоция, може да се възползваш от едно евентуално намаление от 200-300лв.

 

С МакБук получаваш значително по-добра изработка от ниските (че дори и средните) класове лаптопи на другите производители. Операционната система не е трудна, така че жена ти ще свикне лесно ако не е ползвала до момента.
Ако имате Айфон/Айпад/Епъл Уоч/ЕърПодс, интеграцията става дори още по-голяма.

 

От Уиндоуските лаптопи, тези на Хуауей са като добро отношение цена/качество. От бегъл личен опит и бързо търсене виждам, че явно, дори в различни модели, имат заложен проблем с драйвера на тъчпада. Крашва и тъчпадът спира да работи. По някое време се оправя, но това е недопустимо по принцип. С отделна мишка, този проблем се оправя. Като изработка обаче са супер, особено скъпите модели. Matebook X, например.

Link to comment
Share on other sites

+1 За Макбуук M1 с външни монитори 

 

Иначе като интересни лаптопи до 2К лева и очаквано добър пърформанс от АМД-тата. 

ASUS Zenbook 14X OLED UM5401QA-OLED191W Jade Black full metal from 24 990 Kč - Laptop | Alza.cz  Зенбууците обикновено не се отварят лесно и вероятно не може да се ъпгрейдва рама, но пък е с ОЛЕД екран което трябва да е плюс от към цветопредаване. Минуса е, че е огледален.. 

ASUS ROG Strix G15 G513IH-HN008W Eclipse Gray from 23 990 Kč - Gaming Laptop | Alza.cz гейм машина е, но е 15-ка има дедикейтнато видео и вероятно ще се справя по-добре с жегата в сравнение от някоя тъничка машина. 

 

Link to comment
Share on other sites

Такъв Зенбук (малко по-стар модел и не с ОЛЕД) взехме на една приятелка през 2019-та. Тя искаше да си го носи навсякъде в дамската чанта, затова за нея беше идеален вариант. Като изработка е много хубав, но ако няма да се разнася постоянно, бих заложил на друга серия за същите пари. Тук се плаща много за компактност.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря и на двама ви за отговорите.

Честно казано никога не съм се замислял за епъл-ски продукт. Ще ги разгледам въпросните Макбук Еър М1. Ако правилно се ориентирам, имаш предвид нещо като ТОВА . Минусът е малкият, 13,3' екран, но предполагам затова препоръчвате допълнителен монитор. 

 

Асусът изглежда як, на първо четене. Намирам го на 2100лв , ще го дебна на черния петък.

 

 

Link to comment
Share on other sites

+1 за външен монитор

 

29 minutes ago, w00x said:

Ако искаш да избегнеш загряването, трябва да се целиш в по-висок клас и да бягаш от геймърските, защото те бая си греят по подразбиране.

Всъщност, за начина по който ще се употребява важи точно обратното.

Геймърските лаптопи се проектират и правят с много по-добро и ефективно охлаждане, заради постоянното интензивно натоварване. Дори непрекъснатото ползване на фотошоп и корел натоварва в пъти по-малко от една игра и съответно охлаждането ще се използва и натоварва в много по-малка степен. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, deus_pld said:

Благодаря и на двама ви за отговорите.

Честно казано никога не съм се замислял за епъл-ски продукт. Ще ги разгледам въпросните Макбук Еър М1. Ако правилно се ориентирам, имаш предвид нещо като ТОВА . Минусът е малкият, 13,3' екран, но предполагам затова препоръчвате допълнителен монитор. 

 

Асусът изглежда як, на първо четене. Намирам го на 2100лв , ще го дебна на черния петък.

 

 

 

Да. Нещо такова, но гледай да има повече РАМ. 13.3 е, но ако няма да се използва за основен монитор повреме на работа е идеален. През другото време, 13.3 инча са напълно достатъчни, дори да ти звучат малко.

 

13 minutes ago, plameni said:

+1 за външен монитор

 

Всъщност, за начина по който ще се употребява важи точно обратното.

Геймърските лаптопи се проектират и правят с много по-добро и ефективно охлаждане, заради постоянното интензивно натоварване. Дори непрекъснатото ползване на фотошоп и корел натоварва в пъти по-малко от една игра и съответно охлаждането ще се използва и натоварва в много по-малка степен. 

 

Възможно е да си прав. Просто съм останал с впечатлението, че някои от геймърските духат почти нон-стоп, без значение какво правиш на тях.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, deus_pld said:

Асусът изглежда як, на първо четене. Намирам го на 2100лв , ще го дебна на черния петък.

Това е хубав билд с тези 32Г-та рам, може би сложи и 500Г ссд за да не го мислиш. Предполагам, че тя с времето ще има нужда от повече място. 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз лично на пук на всички бих ти препоръчал модел от серията MSI Katana. От опита който имам, а вярвай ми той хич не е малък, за мен това е най-доброто в този ценови клас.

Link to comment
Share on other sites

@charmock благодаря, ще ги разгледам :)

 

EDIT:

сега ги разглеждам, но като дам селекция на 8-ядрен процесор i7 и 32 гиги рам, цените започват от 2700лв, което ми е свръх бюджета. В смисъл, мога да се напъна докъм 2,2-2,3К, но 2,7 вече е твърде много.

Та въпросът ми е, в конеткста на работата с Фотошоп и корел, кое е по-важното за добрата производителност: повече рам, или по-мощен процесор? Или иначе казано с кое може да се направи компромис за да се влезе в бюджета?

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...