Jump to content
BulForum.com

Обичате ли да четете книги?


Grimjaur

Колко книги сте прочели?  

157 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Когато си прочел над 3000 книги, това значи ли че обичаш да четеш :) Тъпото е, че напоследък не мога да се съсредоточа над никоя книга. В главата ми винаги се въртят други мисли и не мога да чета :( Но като се пенсионирам някой ден ще си наваксам :D

Link to comment
Share on other sites

Не знаех,че съществуват хора,които си броят книгите...Тъжно :cry

Ебаси тъжното, направо се разплаквам. Не тъжно ами трагедия направо. А представяш ли си ги тия дето даже си имат списъци - какво са прочели и какво да прочетат. Как мислиш, дали на ръка си го пишат или в .txt файл?

Link to comment
Share on other sites

Чалгата.Напиването с алкохол. Първият секс.Абитурентската. Шофьорската книжка.Броя на прочетените книги.Заглавията на гледаните филми.

Link to comment
Share on other sites

Просто не мога да разбера що за простотия, да кажеш "bg avtori SUXX"?? Чети Хари Потър тогава, много тъжно ми става за хората, които растат вече само с Cartoon Networks, манга и долнопробни американски филми......

Link to comment
Share on other sites

Мда, има добри български автори, аз се кефя на Стефан Цанев, по специално на Мравки и богове, доста разтърсваща книга наистина

Link to comment
Share on other sites

Абе кво е тва нещо наречено книга??? Аз такова нещо не съм отварял откакто бях в първи клас(тогава прочетох 1-2 книжки щот мама ма накара). И както вече казаха: Има НЕТ няма книжки, няма НЕТ няма книжки :P

Link to comment
Share on other sites

И Достоевски ми е най-противния автор класик

що бе,достоевски е готин :rolleyes: мен лично ме кефи как пише..е макар че съм чел само една негова книга 'idiot" но все пак ми хареса-сега ако я прочета незнам дали ще ми допадне,ама като бях в 6-ти клас и се изкефих доста.иначе по принцип не обичам да чета класики-някак си са прекалено тежки и трудни за четене-затова предпочитам по-лека литература-най-вече фантастика,а също и разни документални книги...макар че от бая време не съм прочел и една книга деа-или нямам време или пък седна,прочета 50-100 страници и ми омръзва :wacko:

 

а за горния пост нама да коментирам-имай си нетец пич,ама лошото е че всеки може да има нет,ама ще доиде време когато ще усетиуш липсата че не си чел никаква литература

Link to comment
Share on other sites

И както вече казаха: Има НЕТ няма книжки, няма НЕТ няма книжки

 

Има нет-има глупаци.Няма нет-пак има глупаци.

 

Аз пък съм изчел сичките :sick по задължение.И курсова съм правил върху него...Хубав автор е,ама да не го четеш по задължение-затова съм го намразил

Link to comment
Share on other sites

Чак на жена не бих отказал. Все пак жената е друга книга... ;) Но общо взето е така. Аз примерно много мразя да ми се наложи да прекратя четенето и да го отложа за по-късно... Хвана ли книга - трябва да се прочете наведнъж. Иначе на четенето влияят дребните проблеми на ежедневието и нарушават цялостността на възприятието. Много неприятно. За това напоследък съм се отдал на късия разказ. И трябва да ви кажа - наистина само големи майстори могат да пишат къси разкази. Романите са като че ли по-лесни. Има и място и време за развиване на идеи и разгъване на планове. Ама я опитай да набуташ цялата динамика и всичките емоции в 5000-10000 думи... Ей това е майсторлък. Хем да е въздействието силно, хем формата да се запази кратка. От там и по-силното въздействие на късите разкази. Пробвайте ако не сте.

Link to comment
Share on other sites

Романите са като че ли по-лесни.

Я пак? Колко неща трябва да съобрази авторът на един роман? Колко случки и събития трябва да натамани, да свърйе хомогенно, така че да не се изгуби темата и идеята? С колко особености на времето, нравите и мястото трябва да се съобрази?

Късият разказ си е къс разказ и има различна цел от романа.

А ти кой майстор на късия разказ четеш че те навестяват подобни размишления?

Link to comment
Share on other sites

Казах "като че ли"... И наблегнах защо - заради необходимостта това което автор на роман може да ти внушава на 10 страници, ползвайки разни похвати, автора на късия разказ да успее да свие до 10 реда. Като все пак успее и да ти го внуши същото. Кой майстор? Ми те не са много. Чехов няма нужда да споменавам. Само неговите стуват всеки колкото един роман. Не харесвам О'Хенри - не знам защо му викат майстор на разказа. Да - интересни са му работите. Но са като от шаблон излезли. Което е обяснимо, като се има предвид как и защо ги е писал. За мен той си е просто занаятчия - владее си инструментариума до съвършенство, но не бих го нарекъл творец. Радичков - не е лесно да се превърнеш в класик приживе, но за гениите няма трудни работи. Йовков. Елин Пелин също не ми е много по вкуса. Но има блестящи творби. Не и Вазов. И той е занаятчия. Западните автори. Там май Сароян няма стигане. Има и други, разбира се. Но да спрем само с поизвестните изброяването - все пак на доста хора и Сароян едва ли им говори нещо. Сигурен съм, че и ти ги знаеш кои са не по зле от мен. Не се изпитваме, нали?!

Не знам. Може би се пристрастявам към разказа, защото е най-близката форма до лириката... Това "ударно" въздействие ми е много приятно. С малко да кажеш много. Да кажеш всичко.

 

П.С.: Да не останеш с впечатление, че искам да кажа, че романите са недодялани и че сред романистите няма майстори?! Гор Видал, Еко, Толстой, Достоевски...

Link to comment
Share on other sites

Е де, не се изпитваме :)

Странно или не, взимайки предвид и онова с ехото ;) първата асоциация към "къс разказ" ми беше О'Хенри и неговите толкова неочаквани разкази, че очаквайки неочакваното, дочакваш най - тривиалното.

Да се пристрастиш към ударните дози е лесно и приятно. Аз го приемам така - търсиш "многото" в "малкото", дори повече отколкото всъщност има. Намираш накрая каквото искаш. От "всичко" съм далече... А то всичко е в онова - "малкото".

Пък и прекалено многото емоции са ми вечи уморителни. Предпочитам да се потопя и разлея в един по-дълъг разказ.

Абе - време за всичко и всичко с времето си :)

Като се сетя с какъв трепет четях Сароян, и Селинджър :) Майстори!

Чете ми се нещо което да ме удави като с мокър парцал по главата. Идеи?

 

П.С. Питаш ли го Джойс? :D

Link to comment
Share on other sites

"Бягай,Заеко,Бягай"-страхотно нещо е.Едгар Алън По също ми харесва доста/умела гротеска/

Според мен Ъпдайк се изложи с тази комерсиална плява...Тъпа книга,изтъркана е вече историята за американския начин на живот...

Link to comment
Share on other sites

Не знаех,че съществуват хора,които си броят книгите...Тъжно :cry

 

Ебаси тъжното, направо се разплаквам. Не тъжно ами трагедия направо. А представяш ли си ги тия дето даже си имат списъци - какво са прочели и какво да прочетат. Как мислиш, дали на ръка си го пишат или в .txt файл?

 

 

Много умно момичета :) Може би ще се досетите, че навремето имаше едни неща наречени библиотеки, в които ти даваха едни картончета, в които пък картончета пишеше кога, колко и какви книги си взел. Там последно пишеше 1780 книги за последните 12 години, докато не затвориха комунистическата според много хора библиотека. И би било смешно да не знам броя на книгите в домашната библиотека, който надхвърля 1400 книги, но има книги които не съм чел, тъй като се смятам за недорасъл за тях. Та когато решите да ръсите умствени бисери, добре е все пак да помислите преди да почнете да го правите :) Книгите за мене дълги години бяха страст и любимо занимание, но както казах напоследък не мога да се съсредоточа и да прочета книгата, така както искам да я прочета. Но какво ли ви обяснявам, вие вече побързахте да ме осъдите :) Enjoy

Link to comment
Share on other sites

Чете ми се нещо което да ме удави като с мокър парцал по главата. Идеи?

 

 

Щом искаш нещо дълго и дълбоко, но мокро, парцаливо и удрящо ;) :

 

"И магарето видя ангела" - Ник Кейв,

издание на Обединени издатели, София, 1997

от поредицата "Колекция `Ах, Мария`"

превод на Светослав Тодоров.

 

Първото издание на оригинала е:

"And the Ass Saw the Angel" - Cave,Nick

Black Spring Press Ltd., 1989

http://www.warez.ru:8080/FTP/Docs/FOR_ARRA...e.Angel.rtf.zip

 

Това е същия оня Ник Кейв (Bad Seeds). Книгата е потресаваща. Възможно е да ти заприлича на подражание на Фокнър, но не се поддавай - стила е близък, но останалото... Виж сама.

Хммм... Това с асоциациите не го разбрах. Онова с ехото как те навело на мисълта за О'Хенри... Ми тривиален съм си. Ама чак пък като разказ на О'Хенри. За малко да се обидя...

 

 

Абе - време за всичко и всичко с времето си

 

"...да, ще дойде, да, ще дойде време
да приготвиш ти лице, за да посрещаш всяко
                                         срещнато лице;
време да убиваш и създаваш,
време за каквито щеш дела и дни и за ръце,
които вдигат и изтръскват във чинията ти
                                         своите въпроси;
време за теб и време за мен,
време за стотици колебания, видения
и решения, и отрицания накрая,
докато си изядем препечения хляб със чая.
..."
Т.С.Елиът

 

Това по повод времето и в случай, че някой се чуди от къде е взел заглавието за романа си John Grisham... ;)

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n,не знаех,че Ник Кейв има и книга.Благодаря за информацията,ще се напъна да я намеря.Интересно ми е какво ще представлява

Link to comment
Share on other sites

Оле,Ник Кейв има книга!!!

Аз съм му голяма фенка,а не знаех...тцтц

Ще е нещо разбиващо,сигурна съм.Като се има предвид какви са текстовете му...

Link to comment
Share on other sites

Щом искаш нещо дълго и дълбоко, но мокро, парцаливо и удрящо ;) :

 

"И магарето видя ангела" - Ник Кейв,

издание на Обединени издатели, София, 1997

от поредицата "Колекция `Ах, Мария`"

превод на Светослав Тодоров.

 

Първото издание на оригинала е:

"And the Ass Saw the Angel" - Cave,Nick

Black Spring Press Ltd., 1989

 

 

ov3rm4n, гениално...

Както определението, така и произведението ;)

Ударът започва още от заглавието, но не на българския превод, а на оригинала - та какво друго, ако не удар с мокър парцал по главата е: "And the Ass Saw the Angel".

:D :punk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...