Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Мултисплитът ми е на 16 години - ти си прави математиката за каква кошница говорим. И съм го плащал 3000 лева... Никога вече няма да взема мултисплит, а в момента цената на две Мицубишита, които са технически в космоса спрямо тоя кошник е по-малка... Като ти казвам, че разликата е огромна - вЕрвай ми, бре, нЕма се лъжеме тука  :laughing: 

Условията на ползване са почти еднакви. И да - поне 3 месеца, аз дори ги броя 4 са на охлаждане. Ако живееш като мен на пилон - 8-ми последен етаж изток-запад и може да разбереш как се чувства джолан в конвектомат от май до края на октомври...

 

Технически недей да си мислиш, че и аз съм кой знае колко грамотен. Говоря ти директно от опит и наблюдение на работа на машините. Математиката в сметките пък няма как да лъже. Минимум двойна е разликата в консумацията на ток. Аз също не вярвах, когато един от пичовете, които слагаха Мицубишито на село каза, че на баба си зел същия и сега се топли зимата с 30 лева на месец, но се оказа тотална истина. Какво ли не си помислих наум като чух тая приказка, но после като се доказа ми идеше да си плесна шамар... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Радвам се, че не ми се нахвърляш в стил "ненормалник, който хвали конвенционалните" :) .

Иначе се заражда въпросът защо не изхвърлиш този мултисплит кошник и не вземеш по-евтини два инвертора, които са в космоса технически :) ?! А, вероятно има и финансов отенък примерно - докато работи защо да го сменяш, но пък ако ще плащаш 800 вместо 2000 лв за ток, пак чуденката остава.

 

За разликата, както казах, имам наблюдения и над 3 инвертора, и по сметки, аз огромна разлика не намирам. Намирам такава (само единия е 24/7), но и съответната стая е по-хладна през лятото, има и по-добра дограма.

 

За джолана те разбирам, и аз тук е последен етаж южно, и благодарение на постоянно работещите компютри и online UPS, сещай се каква топлина се генерира от всичко, барабар с голям телевизор. Като се повреди санг-а баш в жегата, една седмица в стаята беше 35 градуса. Сега с 26 е приказка :) .

 

За разликата в тока пак - кое по-точно генерира тази разлика (която отново - аз не виждам да е толкова фрапираща, каквато я обясняваш), предполагам трябва да се порови в по-технически неща, но това друг път.

Link to comment
Share on other sites

Откъде накъде да ти се нахвълям, че и баш па на тебе - аре ся приказки! Ш'мъ убидиш!  :laughing: 

Отдавна се каня да го засиля към село тоя кютук, но има един тънък момент - новите двата са къмто 2600 лева с монтажа. Аз от година вече нямам как да събера 2-3 хиляди за телевизор дето гръмна, днес ми се обадиха, че колата ми е готова, ама нямам 1200 за сметката, та леееееко така ми идва нанагорно, да кажем. 

 

Откъде идва разликата аз не мога да ти обясня, щото съм лаЙк, но пък ти споделям факти от житието - доказани. 

Link to comment
Share on other sites

Покажи ми конвенционален, който консумира 110W... Разликата е от тук до небето. Първата и ОСНОВНА разлика е комфортът! Инверторът поддържа температурата в темперирано помещение с много малка мощност, тоест задаваш му 25 и той държи 25. Конвенционалният стига 25 и нещо, изключва, става 24, включва, прави жега, защото работи на пълен капацитет, а не на ниска мощност, после изключва, пак изстива стаята, после пак включва. През цялото това време има непостоянна струя. Отделно дефростите зимата при конвенционалките се правят през определено време, тоест има-няма нужда от дефрост, той го прави и гълта около киловат само за дефроста. Някой правят на 20мин. Отделно от тая консумация, дефростът създава дискомфорт в стаята, който се изразява в шумно изпъшкване на вътрешното тяло, последвано от издухване за няколко секунди на студен въздух, като ако си под него, ти замръзва перчема. За охлаждането е същото - инветорът охлажда и започва да поддържа с ниска мощност охладеното вече помещение. Другият - охлажда, изключва, затопля се, включва пълна мощност става хладилник, след малко пак изключва... А това, че си го пробвал, че топли лятото... Виж го зимата около нулата дали ще топли.

 

Все едно да сравняваш електронно лъчева тръба монитор и такъв с IPS... Нищо общо. А и Виден ти е обяснил относно консумацията и избиването - абсолютен факт. Смених при дядо ми и баба ми конвенционален Елит /макар и с компресор Мацушита/ с едно такова Fujitsu за 1200лв. Сметката спрямо предната зима, при това с по-висока цена на тока и няколко доста по-студени дни с минусови температури, падна около 3 пъти! И двата работеха денонощно. 3 пъти!!! От около 150-170лв. за климатик, бойлер, готвене всеки ден и т.н. на 50-55лв. Като Елита си работеше до последно, тоест не е имал проблем, че да го махна или нещо подобно. Просто си гори. Нали се сещаш, че 3-4 месеца по 100лв. по-малко сметка, грубо си е 1/3 от цената на новия климатик.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Ок, каквито и да са твоите наблюдения, моите са далеч от тези фрапиращи, които описваш. 3 пъти?! Невъзможно. Ти казваш, че конвенционалния е гълтал 120 лв ток (само той) на месец, което е смешно.

Както и да е, всеки си има мнение. Сравнявал съм, разликите са доста малки.

Комфорта - да, струята е студено <-> стайно поради вкл/изкл на компресора. Рейнджа на температурата е 25-26 градуса ако е зададена температура 25. Като се покачи до към 26 тръгва и сваля до 25 и спира. Даже не е 2 градуса рейнджа. Но и не съм отричал, че нивертора поддържа по-тясно зададената температура и е малко по-комфортно в това отношение. Но като ти духне студеното във врата ако си близо до него, дискомфорта е същия, зависи къде е поставен.

 

По-скоро бих сравнил TN с IPS в мониторния свят. И двете имат както сериозни недостатъци, така и плюсове (особено ако намесим ужасна LED подсветка, което може да направи един TN по-поносим ако е с CCFL). Ясно е, че IPS надделява във времето, а и цените вече са почти същите, за разлика от климатиците.

 

Колкото до 110W консумация - еми конвенционалния като е изключил компресора, върти само вътрешния вентилатор, сигурно е под 100W :) . Единия включва/изключва константен като мощност компресор, другия варира компресора почти без да го изключва изцяло през цялото време.

 

RaptoR, така е, понякога човек има други неща предвид и един неочакван харч, особено с толкова скъп уред (добър хладилник често е по-евтин) и мен ми беше фактор да се насоча към това сега.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Аз пък седя и се чеша по главата... Какъв ще да е бил този компресор за 100 лева? Да не би климатикът да е някаква седмичка? Щото до колкото успях да разшифровам написаното... Тоя човек наистина не ти е взел никакви пари и на всичкото отгоре се е овътрил яко... Сигурен ли си, че и компресорът ти не е емнайста ръка?

И да... Нейде доста по-на горе съм споменавал, че по-голямата част от инверторите в режим охлаждане работят като конвенционални. Освен ако... няма излишно упоменаване, че е инвертор и на охлаждане.

Колкото до личните ти размишления относно инверторите и представянето на тези размишления като факти тип - Щото така... Наистина се чудя дали да те бъзикна или да се впусна в разяснения.

За първото, нещо нямам мерак точно тази вечер, а за второто... Същата тази вечер няма да ми стигне, съдейки по нивото на познанията ти в областта.

Съвсем приятелски само ще ти подметна, че...В нета има достатъчно много информация по темата, при това съвсем достъпно поднесена, за да може един що-годе технически грамотен човек да да разбере за какво иде реч. Гарантирам ти, че изобщо не става въпрос за черна магия или някаква мрачна абра-кадабра :)

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Както казах вече, не разбирам много от климатици. Иначе нямаше да допусна тази грешка с този 2 ръка. Но след "проучването" след това разбрах, че и да бях взел друг от друга обява, огромен беше шансът да попадна на друг (или същия) проблем.

Размишленията ми... не са точно размишления по принципа на действие на едните и другите, а както ясно съм написал - някакви наблюдения над двата типа, както и размишления на цитираните плюсове (от една статия) на инверторите от потребителска гледна точка. Факти не съм поднасял, освен наблюдения, така че моля не изопачавай.

Точно аз на магии никога не съм вярвал, така че нещо си се объркал и тук ;) . Иначе май ти си Галин, за който се чува, че е майстор в областта, но май съм пропуснал, понеже отдавна не пиша редовно :) .

За принципа на инверторите спрямо конвенционалните смътно съм чел малко преди, и наистина се намира информация. Но мислите ми бяха по-скоро по-общи и малко тролски :) .

Иначе нека е "вашето", мир да има, нямал съм намерение да хваля конвенционалните за всичко, а само че за дадени ситуации е оправдано да не се дават много повече пари за инвертор. Поне за моите разбирания с оглед имането и сравняването на 4 инвертора, не съм краен в мненията си относно едното или другото, и комфортът на инвертора не е толкова фрапантен спрямо другия, че да се предизвиква едва ли не ирония (не визирам теб, а по принцип).

 

Колкото до това за майсторите, отново, на база няколко доста самоуверени майстори, на които съм попадал, вече гледам доста скептично на всеки майстор, не само на климатици. И да, тези "майстори" разбираха много, поне даваха такова впечатление (е, със сигурност повече от мен). Естествено далеч не всички са такива, но..

Тъй че се извинявам ако нещо съм засегнал, не е умишлено, просто покрай сухото често гори и мокрото, живеем в такова общество. Аз лично го изпитвам на мой гръб за областта, в която пък аз разбирам, и съм свикнал.

 

P.S. за компресора - огледал съм, масово 2 ръка се продават по 80 лв. Раптор каза, че нов за неговия мултисплит е 260 лв, т.е. сметката г/д излиза нормално за 2 употреба. Този човек специално, се занимава и с рециклиране, не знам дали е сложил такъв, но поне не личеше.

Малко странично - на семейните автомобили аз съм се грижил за оправянето на бензинови помпи , и други части. Рециклирал съм бензинови помпи няколко (а те знаеш, че са запечатани фабрично машинно без опция за отваряне), и с изключение на веднъж, винаги работят с години след това безпроблемно.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Вярваш, невярваш - фактите и сметките говорят сами. Няма кое да е свалило консумацията. Нищо друго не е променено. Сметката падна три пъти и то не един месец, а всички зимни. И двата работят денонощно и двата на 25-26 градуса, в зависимост от това колко им е студено. И ако сметнеш сам по 1.5кВ на час, по 24 часа, по 30 дни в месеца, по цената на киловата. Колко излиза? Това за конвенционалния?!  :)

И аз самия не вярвах, че ще е такава разликата, но... повярвах.

Link to comment
Share on other sites

Вярваш, невярваш - фактите и сметките говорят сами. Няма кое да е свалило консумацията. Нищо друго не е променено. Сметката падна три пъти и то не един месец, а всички зимни. И двата работят денонощно и двата на 25-26 градуса, в зависимост от това колко им е студено. И ако сметнеш сам по 1.5кВ на час, по 24 часа, по 30 дни в месеца, по цената на киловата. Колко излиза? Това за конвенционалния?!  :)

И аз самия не вярвах, че ще е такава разликата, но... повярвах.

Ок, за спорта ще пиша отново.

Първо, среден конвенционален 12-ка не е 1.5 киловата, а около 1.1 - 1.2. Второ, поне 1/3 (и повече) от времето в едно денонощие (ако е включен 24/7) компресора (и фана) са изключени (режим Стоп).

Инвертора за да поддържа, постоянно върти, но по-бавно, и пак, поддържането зависи от стаята, дограмата, зеенето на същата и вратите, и др. Това го пиша просто да покажа, че често има преувеличение в доста мнения.

Но щом казваш за 3 пъти разлика в сметката за ток (между колко беше... 180 и 50 лв), така да бъде, мир да има :) .

Link to comment
Share on other sites

Теди, миличък, слушай Галицин когато говори - той не обича да повтаря. Влиза с бутонките, но то е полезно - бързо се учиш. 

Какъв хабер бих имал да те лъжа, когато ти казвам ФАКТИ от ОПИТ? 

Link to comment
Share on other sites

Ок, за спорта ще пиша отново.

Първо, среден конвенционален 12-ка не е 1.5 киловата, а около 1.1 - 1.2. Второ, поне 1/3 (и повече) от времето в едно денонощие (ако е включен 24/7) компресора (и фана) са изключени (режим Стоп).

Инвертора за да поддържа, постоянно върти, но по-бавно, и пак, поддържането зависи от стаята, дограмата, зеенето на същата и вратите, и др. Това го пиша просто да покажа, че често има преувеличение в доста мнения.

Но щом казваш за 3 пъти разлика в сметката за ток (между колко беше... 180 и 50 лв), така да бъде, мир да има :) .

Е, то не спорим нещо, а си говорим де. Познаваме се  :)

Писал съм:"От около 150-170лв. за климатик, бойлер, готвене всеки ден и т.н. на 50-55лв.", което е около 1/3. Отделно, че мисля, че беше около 1.5kW - моделът е Elite 12ER13. И пак отделно, че казвам, че на всеки 20 или 30 минути, не помня вече, превеше дефрост, като само дефростът гълташе почти киловат, ако не бъркам. Не виждам защо си мислиш, че не знам какви пари съм плащал миналата и по-миналата зима. И Виден ти казва, ти не ни вярваш  :)

 

Пф, излизам аз в тея жеги... Wish me luck... :sayjin

Link to comment
Share on other sites

За протокола - знам, че инверторните се справят по-добре (неслучайно струват повече), както и напълно се доверяван на Галин и не знам дали разликата е 3 пъти...но в случая Теди е прав със сметките за киловатите на конвенционалните 12-ки, както и за времето през което реално работят. Задълбочавайте се малко над това кой какво пише, щото в случая и вие сте прави, както и Теди е прав - изобщо не става дума кой вид климатици са по-добри, а само за някакви сметки...

Link to comment
Share on other sites

Именно защото става въпрос за сметки, а аз съм смятал и следил дълго, обяснявам на Теди каква ламя е стар кютук като моя на тема ток в сравнение с бижутата на Мицубиши. Тук никой с никого не спори - обменяме опит или поне аз така си мисля. 

Link to comment
Share on other sites

Я у назе имам нЕкъв ХАйер...долна мастия, която никогиш не бих си купил, ама такъв го заварих.Конвенционалка, 12-ка, зимата смуче 1300-1500W, следя го само него с уред за енергиен мониторинг.Моментна мощност, ампери, сичко си му гледам....И тази консумация постоянно се движи..1360-1324-1380-1430...не го знам защо, явно му такъв модела...Както и да е, като му спре компресора (бахти блаженството да е тишина около теб) и вътрешния му вентилатор си дуфа, показва 100-300W диапазон, защо, пак не знам....Абсолютен боклук са конвенционалките, освен ако не се ползват само за охлаждане.Защо, Галин е обяснил, макар и кратичко, по-горе.Лятото е същата талибанска история...смуче здраво то, измръзваш като куче вътре, никакъв комфорт...заеби, баси ако не бях под наем, да го бях сменил хиляда пъти до сега.Даже редовно се замислям да си купя друг, ('щото хазяите не желаят да участват) и после, някой ден да си го взема с мене.... смятам ,че до 4-5 години макс, ще го избия.И най-важното, ще ми е тихо зимата....и ще ми е комфортно.Аз казах.

Link to comment
Share on other sites

Тишината беше главната причина да сменя моя. Просто не исках да се занимавам с хамалогиите покрай смяната. Добре, че компресора му замина тая година, та го смених.

Link to comment
Share on other sites

...Конвенционалка, 12-ка, зимата смуче 1300-1500W, следя го само него с уред за енергиен мониторинг.Моментна мощност, ампери, сичко си му гледам....И тази консумация постоянно се движи..1360-1324-1380-1430...не го знам защо, явно му такъв модела...Както и да е, като му спре компресора (бахти блаженството да е тишина около теб) и вътрешния му вентилатор си дуфа, показва 100-300W диапазон, защо, пак не знам........

 

И аз съм мерил моя (12) на всички режими - сега лятото на "турбо" + вентилатора на макс е 1100 вата, а иначе стандартно си харчи киловат...само не знам твоя в режим на вентилатор защо е толкова лаком, понеже моят и на най-силния режим не стига 100 вата. А иначе що се отнася до тишината, когато го избирах, този параметър стоеше пред всички останали и съм много щастлив, понеже в режим поддръжка с включен компресор и вентилатор на най-ниска степен практически не се чува, а е на 2 метра от ушите ми.

Link to comment
Share on other sites

Я у назе имам нЕкъв ХАйер...долна мастия, която никогиш не бих си купил, ама такъв го заварих.Конвенционалка, 12-ка, зимата смуче 1300-1500W, следя го само него с уред за енергиен мониторинг.Моментна мощност, ампери, сичко си му гледам....И тази консумация постоянно се движи..1360-1324-1380-1430...не го знам защо, явно му такъв модела...Както и да е, като му спре компресора (бахти блаженството да е тишина около теб) и вътрешния му вентилатор си дуфа, показва 100-300W диапазон, защо, пак не знам....Абсолютен боклук са конвенционалките, освен ако не се ползват само за охлаждане.Защо, Галин е обяснил, макар и кратичко, по-горе.Лятото е същата талибанска история...смуче здраво то, измръзваш като куче вътре, никакъв комфорт...заеби, баси ако не бях под наем, да го бях сменил хиляда пъти до сега.Даже редовно се замислям да си купя друг, ('щото хазяите не желаят да участват) и после, някой ден да си го взема с мене.... смятам ,че до 4-5 години макс, ще го избия.И най-важното, ще ми е тихо зимата....и ще ми е комфортно.Аз казах.

Я кажи, като си го засичал, колко му е сумарната консумация за 1 час и колко смуче на дефрост, че да изчистим темата :grin:

Сега го видях тоя, който беше при тях Elite 12ER13 - 1400W.

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си проверя записките, но съм почти сигурен, че в режим размразяване консумира същото на час, като в режим работа...т.е. 1300-1500 вата.

Edited by piper4o
Link to comment
Share on other sites

Чува се и питаш. Проблема не е във вътрешното...външното....външното е драмата............но съм почти сигурен, че в режим размразяване консумира същото на час.........

 

Значи не ти е добра изолацията. ;) При мен даже и да направи резонанс външното, пак няма да влезе звук вътре. А иначе въпреки, че моят не съм го засичал единствено когато е тръгнал да размразява, консумацията би трябвало да е приблизително същата, понеже основният консуматор е външното тяло - при мен на макс (както споменах) е 1.1 киловата, а на обезвлажняване е почти пак толкова - 1 киловат, въпреки че при моя това е практически безшумен режим на вентилатора, но пък в този режим компресорът отново е включен.

Link to comment
Share on other sites

Ооо, изолацията си е много добра и дограмата също.Просто не знаеш какви външни има, както каза и Лъки.Има вибрации дори по едната вътрешна стена.А се е случвало даже стъклената врата на хола да вибрира от това чудо зимата...

Link to comment
Share on other sites

При тежко натоварване и раздрънкани тампони, моят доста тежък мултисплит, разположен връз козирката на терасата спокойно успява вибрира цялата таванна плоча... 

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си проверя записките, но съм почти сигурен, че в режим размразяване консумира същото на час, като в режим работа...т.е. 1300-1500 вата.

Е..., много ясно! Размразяването си е чист режим охлаждане, но без вътрешен вентилатор.

То не, че не съм срещал и рожби на италЯнската инженерна мисъл, дето си въртят и вътрешния (макар и на минимум) с цел да откраднат още някой ват в помощ на размразяването.

По отношение на битката инвертор срещу конвенционалка. Дебело подчертавам, че следващото го казвам и важи САМО за режим отопление.

Съвременните инвертори имат възможността да развъртат до около 30-40 процента върху номинала си, което и правят в огромна част от случаите при първоначално пускане и наистина ниска температура в помещението. Тънкият момент е, че при достигане на зададените температурни параметри, преминават в подържащ режим с консумация от около 15-20-25 процента от номинала. И докато някой не стори дивотията да го изключи или да разчекне широко прозорци и врати, той си работи с такава консумация.*

Докато конвенционалният си бримчи винаги на сто процента мощност и в масовият случай съотношението между работа и почивка е нещо от порядъка на 45 срещу 15 минути. Тоест съотнесено към консумацията му е нещо от порядъка на 75 процента от номинала му на час

Ето от тук ви иде и разликата в консумация на енергия, драги ми шопи, и обяснява, как аджеба, е възможно да се плаща толкова по-малко. Проста аритметика, дет сА вика.

 

Сега да разясня и за звездичката по-горе.

Именно благодарение на този факт, редица неграмотни, нагли и надъхани продавач-консултантчета пробутват инвертори с по-ниска номинална мощност от изискуемата за помещенията ви. Естествено вие сте доволни от егати и далаверата да си купите по-еФтинко климатик и на цена по-ниска от прогнозната на  онзи Мошшшшеннник - Майстора. След което започвате да се тюхкате, вайкате и люто да кълнете по форумите, как видиш ли, инверторите били егати и търговския трик да ви вземат с труд скътаните парици, а файдата от него... никва. И тва дето го плащате пак било кат на онзи климатик, от на баба ви времето.

 

С риск да стана вече досаден, но ще ви затормозя и с още малко елементарна аритметика.

Според дебелите книги писани по канона на БДС, за кубически метър обем са ви нужни 45 вата топлинна мощност. Аз обаче на приятелите и близки препоръчвам за тази база да приемат стойност от 65 вата. Добавям допълнителните ватове заради евентуалните загуби, термо мостове и несъвършенства в изолация и дограма. Пък и машинката няма да се ползва в лабораторни условия с цел тестове. Следващото, което се прави е внимателно да се прочете табелката на климатика, да се намери стойността на номиналната мощност и после на коляно да се направи простичката сметка, дали отговаря на кубатурата ви.

 

От мен толкова. При бурен интерес, може да се явя и на бис.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...