Jump to content
BulForum.com

Използване на четирите чифта в един Cat.5 FTP кабел


zaqq

Recommended Posts

Бих искал съвет от някой с опит, дали е възможно в последните 10 метъра от кабела (Cat.5 FTP) на интернет доставчика ми да ползвам свободните чифтове за връзка м/у рутера ми и второ РС, т.е десет метра преди края на кабела режа синия и кафявия чифт кримпвам един конектор, съответно същото правя 30см преди края на кабела и го включвам в рутера. Дали двата 100 мегабитови сигнала, този от доставчика и другия от рутера ми няма по някакъв начин да си пречат и от там да ми създават проблеми със скорост или устойчивостта на връзката.

Цялата тази гимнастика се налага за да мога да пусна интернет в друга стая без допълнително дупчене на стени.

 

Заб. рутера не мога да преместя в другата стая поради ред съображения.

Link to comment
Share on other sites

Бих искал съвет от някой с опит, дали е възможно в последните 10 метъра от кабела (Cat.5 FTP) на интернет доставчика ми да ползвам свободните чифтове за връзка м/у рутера ми и второ РС, т.е десет метра преди края на кабела режа синия и кафявия чифт кримпвам един конектор, съответно същото правя 30см преди края на кабела и го включвам в рутера. Дали двата 100 мегабитови сигнала, този от доставчика и другия от рутера ми няма по някакъв начин да си пречат и от там да ми създават проблеми със скорост или устойчивостта на връзката.

Цялата тази гимнастика се налага за да мога да пусна интернет в друга стая без допълнително дупчене на стени.

 

Заб. рутера не мога да преместя в другата стая поради ред съображения.

 

Може, не би трябвало да имаш проблем.Просто внимавай когато кримпваш сините и кафявите, да са същата последователност и от другата страна.Пример:

 

1) б.с - 1) б.с

2) с - 2) с

3) к - 3) к

6) б.к - 6) б.к

 

или нещо такова :)

Link to comment
Share on other sites

Може, не би трябвало да имаш проблем.Просто внимавай когато кримпваш сините и кафявите, да са същата последователност и от другата страна.Пример:

 

1) б.с - 1) б.с

2) с - 2) с

3) к - 3) к

5) б.к - 5) б.л

 

или нещо такова :)

 

Това добре, но ме притеснява при генериран трафик (и то често) от почти 100 Mbit/s между двете РС-та, дали няма да внеса смущения в чифта на провайдера и да се чудя аджеба при доставчика ли е проблема или при мен.

Link to comment
Share on other sites

Според мен не би трябвало да имаш проблем стига да спазиш няколко условия:

- мястото на интервенцията да е на закрито (най-вече да не се мокри и да не се трупа прах);

- да запазиш стъпката на усукване на двойките до самия конектор;

- екранирането на "отбивката" е добра идея, също и възстановяването й на мястото на интервенцията.

Срезовете да са чисти и да не се наранява изолацията на заетите чифтове.

Link to comment
Share on other sites

Правил съм я тази гимнастика.

Няма проблем.

 

1) б.с - 1) б.с

2) с - 2) с

3) к - 3) к

5) б.к - 5) б.л

 

 

Пиновете на RJ-45 конектора са 1,2,3 и 6

Link to comment
Share on other sites

Ами отрязох го, за сега не усещам никакви проблеми с интернета и вътрешната мрежа, благодаря на отзовалите се.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...