Jump to content
BulForum.com

Старо радио вместо усилвател


Recommended Posts

Знам че звучи много странно, но съм чувал и че може да стане. Значи проблема е (не е проблем де), че имам 2 колони респром и нямам усилвател пък тва радио ми е излишно и реших да питам може ли да се направи нещо по въпроса. Отделно на едната респромка не и работи баса може ли да се оправи или да се примиря, че ще вадя звук само от едната. И третия ми въпрос е - самите колони не знам щото са много стари ли какво имат малко странен жак за включване, в кантатата няма проблеми, но за друго не знам. Но основното е да знам ще имам ли нужда от усилвател или мога да се справя по някакъв начини без :)

Link to comment
Share on other sites

Може да се оправи.Махаш баса които е развален и го хвърляш колкото се може по на далече..:)) отиваш и си копуваш 1 за около 13-15 (20см)лева същия пак български сменяш го и тръгваш..кажи нещо повече за радиото да те опътя точно какви говорители да вземеш доколкото за буксите те са по 50ст,но май радиото е без букси в такъв случей режеш и снаждаш ....:)

Link to comment
Share on other sites

Знам че звучи много странно, но съм чувал и че може да стане. Значи проблема е (не е проблем де), че имам 2 колони респром и нямам усилвател пък тва радио ми е излишно и реших да питам може ли да се направи нещо по въпроса. Отделно на едната респромка не и работи баса може ли да се оправи или да се примиря, че ще вадя звук само от едната. И третия ми въпрос е - самите колони не знам щото са много стари ли какво имат малко странен жак за включване, в кантатата няма проблеми, но за друго не знам. Но основното е да знам ще имам ли нужда от усилвател или мога да се справя по някакъв начини без :)

хмм дай някфи снимки на радиото .. !?

Link to comment
Share on other sites

Виж, ако може да се оправи баса на едната - понякога се прекъсва гъвкавия проводник към шпулата. За целта се взима едно снопче от кабел-маса за кола. Ако колоните са от тия дето си мисля (ОТМ1-13 30 W, 8 Ohm), не ги прецаквай със смяна на говорител, те са си много добре изчислени и къртят яко. В момента съм с такива и не чувствам много липсата на 5+1, такава атмосфера създават!

Не е проблем да ползваш радио за усилвател, по всяка вероятност няма да претовари колоните. Само ще ти заема повече място.

Link to comment
Share on other sites

Мястото не е проблем, снимки ще кача довечера, значи радиото е "Респром" и то и върви комплект с колоните. Ако и някой може да ми обясни мога ли да го свържа с компютъра и как ? А иначе за колоните - значи трябва да ги отворя и да поръчкам самия кабел на баса - така ли ? (аз самия скоро осъзнах, че едната няма бас, щото бяха една до друга и баса на едната си звучи достатъчно добре)

 

[EDIT] : alchemy - колоните са модел (или поне така пише на тях) : Респром 10 W / 4 Ohm 1-02 - явно доста по-слабички от твоите, но също със завидни качества :punk

Link to comment
Share on other sites

Обикновено си правя аудио кабелите сам. Не знам колко струва готов кабел, но сигурно има такива ("Конрад електроникс", "Квазер", "Викиват"). Трябва ти кабел от единия край малък жак стерео (откъм звуковата карта), а от другата - петица (DIN). Петицата се включва във входа за магнетофон на радиото (което е и усилвател) и се избира копчето "магнетофон" съответно. Има и вход за грамофон, но той е по-чувствителен и ще се претоварва. Ако не намериш готов кабел или друго решение, обади се - ще ти помогна. Колкото до колоните, сещам се за тях, и те обаждат яко, ще ти свършат работа. Но не говорех за външния кабел на баса, а за тънкото гъвкаво кабелче, което свързва клемите на говорителя с шпулата на самата мембрана. Преди да се скапе окончателно, обикновено баса започва да "хърка", защото все пак жичките от това кабелче захапват отвреме-навреме и раздвижват мембраната. Може и да е друго, но ако не си наясно, питай, преди да предприемеш нещо.

Link to comment
Share on other sites

Мястото не е проблем, снимки ще кача довечера, значи радиото е "Респром" и то и върви комплект с колоните.

Сетих се още нещо. Ако ти се изясни електрическата част - добре. Обаче можеш да подсилиш ефекта на колоните за ниски честоти, ако ги сложиш на пода, до стената, и още по-добре в ъгли. Така басите се подчертават акустически. ;) Ако не си пробвал, ще те изуми разликата.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...