Jump to content
BulForum.com

iPhone


AssassiN

Recommended Posts

Оптимизацията на иОС-а спрямо хардуера е значително по-добра в сравнение с другите платформи и телефони.

 

Един андроид трябва да обезпечава десетки радио модули, уайфи карти, видео резолюции и контролени, портове и техните протоколи.

 

Подкрепям! Това е точно така. От гледна точка на разработването на софтуер е предимство да има по-малко разнообразие на хардуера.

 

Преди време като спорихме в другата тема споменах че всяко нещо си има предимства и недостатъци. И че софтуера за iOS e по-изпипан и направен най-малкото защото е ясен хардуера а не се пишат 1 камара модули и проверки за да се нагоди. Най-очевидния пример е навигация - устройствата с андроид имат 1 камара разлики, докато iPhone е ясен - само проверяваш версията и знаеш какъв размер е екрана, колко бърз е процесора и т.н. И много по-лесно се нагласят много неща ако имаш по-подробна информация за хардуера.

 

w00x тогава говори че предимство на андроида било че имало всякакви устройства но за един програмист това е равносилно на 1 камара главоболия в повече и ако погледне някой маркета ще види как има доста оплаквания как еди коя си програма не работи на определено устройство примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Едит: Дядо ме изпреварил с отговора - моето е към Krassy:

 

Прав си, но има и нещо друго. Ако е написано правилно ОС-а, може да има драйвери за 1000 устройства, но ако са на модули и за телефона се зареждат само модулите, които му трябват ОС-а само ще заема просто повече дисково място, за да пази всички драйвери, но ще зарежда и работи само с тези, които и трябват за конкретното устройство. Пак ще работи един драйвер за графика, един за GPS и т.н. Но тук опираме до момента колко добре са написани отделните модули/драйвери за всичките устройства. Така, че за мен и в двата случая е важно качеството на написаните драйвери - колко са или не бъгави и колко са оптимизирани. Аз лично съм виждал разлика в стотици пъти във времето на изпълнение на едно и също нещо, на една и съща машина във вариант оставих си ръцете и оправих му бакийте.

 

Edit2 за Дядо:

Мдаа. В доста от програмите, когато ги ъпдейтвам е точно това - оправен проблем еди кой си телефон, оправен проблем за еди коя си машинка и т.н и т.н. Доста голяма част от проблемите са в това - многото като различен хардуер устройства.

Link to comment
Share on other sites

Аз лично съм виждал разлика в стотици пъти във времето на изпълнение на едно и също нещо, на една и съща машина във вариант оставих си ръцете и оправих му бакийте.

 

<offtopic>Ей това ми е любимо занимание - да хвана нещо и да го оправя. Преди време оправих едно търсене, траещо към 45секунди за което индиеца ужким го беше оптимизирал, като го хванах за гушата да го питам в какво точно се е изразявала оптимизацията (да не би да сме я затрили нещо) пича изтърси "създадох индекс" (в единствено число) при което паднах от смях. След като си поиграх ден-два защото това нещо беше критична функционалност времето падна до под 50мс.

 

Друго нещо е смяна на алгоритъма - приятели бяха дошли при мен да ме питат как да оптимизират програма която първо писана на паскал работела над 8 часа, после пренаписали на асемблер и паднало до под 4 с максимум оптимизации които можели да се сетят... и идваха при мен евентуално да погледна да дам акъл какво още да оптимизират... смених им алгоритъма - не помня какво беше но някакви операции с матрици, малко сортировка преди това и о чудо - работи за 10 секунди като тези 10 секунди всъщност са четене на 800мб-товия файл и записването му, алгоритъма мина през него за милисекунди.</offtopic>

 

 

A това с хардуера - колкото и кадърно да са написани драйверите, колкото и умно да си написал програмата винаги се налага да се направи някаква дребна разлика според хардуера. Най-малкото примерно за да не се скролира при по-малък екран а при по-голям да не стоят нещата само в горната половина и да са прекалено малки буквите. Колкото и хитро да го измислиш все има нещо което зависи от хардуера по някакъв начин

Link to comment
Share on other sites

w00x тогава говори че предимство на андроида било че имало всякакви устройства но за един програмист това е равносилно на 1 камара главоболия в повече и ако погледне някой маркета ще види как има доста оплаквания как еди коя си програма не работи на определено устройство примерно.

Ама дедо, основната идея е потребителите да имат избор и да се кефят на различни неща, а не само на това, каквото е заповядал пророка Стив Джобс. А това, че програмистите ще бъдат нагърчени си е съвсем в реда на нещата - никаква милост за тях, колкото по-нагърчени, толкова по-добре. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Би ли обяснил ако обичаш ТЕЗИ думички:

 

-да се кефят на различни неща

-пророка Стив

 

и също така били ми разяснил на МЕН, понеже авно не разбирам посланието или скритият смисъл в думите ти, как ТЕЗИ неща влияят конкретно на мен или ме ограничават в нещо?

 

Ако може конкретно и в примери?

Link to comment
Share on other sites

Абе това с Епъл ми заприличва на марката "Кола". Да има много на пазара ама една е толкова наложена, че потребителите не ги касае дали има др. типове от продукта със сходни, по-добри или не-най-си-какви качества. Те си искат кола... Кока-кола и това е. Не им дреме как, защо, къде и как се прави, дали има по-добра. Тя им запълва нуждите, достатъчна им е, рекламирана им е и това е.

 

Греша ли?

Link to comment
Share on other sites

Грешиш :music

 

Колата пристрастява, но наистина няма друга напитка с достатъчно близък вкус до нея. Просто не могат да я имитират.

А и примера ти не е точен.

 

Верно, има фенове на марката.

Както има фенове на опел, мерцедес, спортни ски хеад или усилватели марантц.

Недей осъжда техните симпатии и решения, те дават своите пари, не твоите.

 

От друга страна има хора, които ползват епъл пълноценно.

 

Би ли ми казал какво аз губя, като ползвател на епъл?

 

Би ли ми казал как пророка Стив ме използва? БЕЗ общи приказки, с нещо конкретно.

 

Би ли ми казал какво ме ощетява ОС-а и конкретно айфон 4?

 

Чакам конкретни примери :music

Link to comment
Share on other sites

Ньет, за примера > Въпроса е, че те въобще не се интересуват дали ги ощетява. Те си искат тоя продукт, по тоя начин. Не е нужно продукта да ги ощетява. Той си предлага нещото Х и те това си искат. И до толкова е наложен продукта и толкова добре се рекламира и работи добре, че потребителя НЕ иска да опитва, сменя, пробва други. Мен това ми беше мисълта.

 

Примера ми беше , още по-ясно да го кажа, както като на някой му предложиш Пепси вместо кола, той ще ти откаже. Не, че едното е по-добро или еди-си-какво. Той просто иска това което иска. Защо, той си знае. Потребител си е на него. Не иска другото, пък ако ще да има 1000 нови неща в него, той си иска "неговото".

Link to comment
Share on other sites

И какво лошо има в това да харесваш и искаш нещо, което ти пасва идеално?

 

Тези, които си купуват епъл знаят, какво им предлага и колко е затворена системата и явно това не им пречи, защото е факт, че епъл СЕ продава и те с минимална загуба могат да се 'отърват' от техниката си!

 

Обаче опонентите реват и ги сочат с пруст: Ууууу, маниаци, зомбирани, прецаквате се и ви смучат кръвчицата от епъл...

 

И аз съответно питам: Как аджеба се прекарваме и с какво сме ощетени?

 

Все още не разбирам... 10-на години съм ползвал какви ли не марки, О2, ХТЦ, Уизърд, Пакард Бел, ХП ... все ПДА-та и смартфони, Нокиа Навигатор имахме в офиса, 2 броя...

Еми сега съм от половин година с епъл и наистина не разбирам с какво съм ощетен и набутан и без да плюч и соча другите марки и техните ползватели?

 

Някой ще ми обясни ли... ама не с общи приказки, искам конкретни примери?

Link to comment
Share on other sites

Не съм ползвател на нито една от двете марки, но ако трябва да избирам, определено ще е Андроид. Просто от четенето до сега оставам с впечатление, че с Андроид ще имам много по-голяма свобода на действие, пък майната му, че примерно дадено приложение ще зарежда половин секунда по-бавно от еквивалента му на АйОС. Ей това кара голяма част от хората, които се чудят АйОС или Андроид да избират второто.

Link to comment
Share on other sites

Това е тъпо да сравняваш скоростите и да изтъкваш, че едното устройство ти спестявамо 2-3-5 секунди. Голям праз... важното е докато го ползваш да не те дразни!

Толкова ли са ти ценни тези секунди? Толкова друго време губим докато висим в разни форуми докато се обясняваме с този и онзи...

 

Сега за свободата.

Какво не мога да правя с айфон, но да е и важно от друга страна?

 

П.П.

ГОЛЯМА част от хорате НЕ си вземат айфон, защото са наплашени от приказките на десетки умници, че с тази система се заробваш, ограничаваш и почва едно вечно доене...

Link to comment
Share on other sites

Това за скоростта беше даден като довод да избереш АйОС пред Андроид. За това казвам, че конкретно за мен скоростта не е от значение и за това бих избрал Андроид.

Както казах, не съм ползвал двете системи и нямам личен опит, но това, че АйОС те ограничвава по някакъв начин, бил той и минимален, просто ме отказва да избера него. В тоя ред на мисли, какво повече предлага АйОС спрямо Андроид?

Link to comment
Share on other sites

Не съм ползвател на нито една от двете марки, но ако трябва да избирам, определено ще е Андроид. Просто от четенето до сега оставам с впечатление, че с Андроид ще имам много по-голяма свобода на действие, пък майната му, че примерно дадено приложение ще зарежда половин секунда по-бавно от еквивалента му на АйОС. Ей това кара голяма част от хората, които се чудят АйОС или Андроид да избират второто.

 

Както бях споменал в другата тема за Desire HD срещу iPhone, приложенията за Android се зареждат по-бързо, но изглежда, че се зареждат по-бавно ако държиш само едното устройство. Магията на преминаващите анимацийки.

 

Логиката за единия продукт, защото било по-удобно е желязна.

Трябва да се адаптира и при автомобилите. По-малко масла, по-малко гуми, по-малко части. Общо взето - по-малко от всичко.

 

Много ми напомня на Equilibrium или комунизма, когато всички в България са имали еднакви прахосмукачки, еднакви холови гарнитури и еднакви холни маси.

Link to comment
Share on other sites

Давам ти КОНКРЕТЕН пример. Никога няма да го взема защото дори сега с 4гб флаш на тел-а и най-скапаната с-ма в света (Симбиан) не нося флашове у мен. Нося си само датакабелче навито в чантата. И имам един оставен и на работата и един в нас. Едно у-во по-малко.

 

Файлове от РС за печат, за прехвърляне, разнасяне ми трябват в седмицата поне по 3-4 пъти. Защо да НЕ правя това щом мога с тел? Логично обяснение не виждам.

 

Да, примера е дребнав. Да примера е точно на МЕН какво би ми пречило.

 

И аз съм на мнение, че няма "най-добра" с-ма, телефон и т.н. Има си хора и хора. Всеки си преценя какво му върши работа. На него каквото му хареса и му е по-джоба ползва. Епъл имат НАЙ-ДОБРИЯ маркетинг и позициониране спрямо всички други. ФАКТ. Точно както и Кока-Кола.

Link to comment
Share on other sites

Сега за свободата.

Какво не мога да правя с айфон, но да е и важно от друга страна?

Гледам нещо доста си се разгорещил. Вземи глътни няколко диазепама, да не колабираш върху клавиатурата. След като се успокоиш, можеш да пробваш да си ъпгрейднеш паметта на айфона примерно или да му смениш батерията на първо време, макар и това да не са важни неща, признавам си. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Гледам нещо доста си се разгорещил. Вземи глътни няколко диазепама, да не колабираш върху клавиатурата. След като се успокоиш, можеш да пробваш да си ъпгрейднеш паметта на айфона примерно или да му смениш батерията на първо време, макар и това да не са важни неща, признавам си. :lol:

 

Много сложни задачи. Да си прехвърли SIM картата на друг телефон различен от iPhone и да направи обаждане.

Link to comment
Share on other sites

Издребнявате. За някой интеграцята с iTunes е кофти, на други им харесва. Най-важното е това как ползваш телефона си ежедневно и да ти върши работата за която си го взел. За мен приложенията за iOS са по-добре написани от тези за Андроид най-малкото защото iOS съществува от повече време а Android-а се развива още и доста често се променя. На мен примерно първите iPhone-и ми харесват като дизайн повече докато 4ката ми е отвратително грозна и ръбеста, докато предните ме кефеха много.

Link to comment
Share on other sites

Пак се зачекнахте с глупости. Лошото е, че телефона си е у баща ми и не мога да действам на място... Определено и аз мисля, че нещо върви на втори план, но не мога да разбера какво е... biggrin1.gif

 

Да не би да е Фейса, защото той нещо се бъзика там през телефона?

Link to comment
Share on other sites

Гледам нещо доста си се разгорещил. Вземи глътни няколко диазепама, да не колабираш върху клавиатурата. След като се успокоиш, можеш да пробваш да си ъпгрейднеш паметта на айфона примерно или да му смениш батерията на първо време, макар и това да не са важни неща, признавам си. :lol:

 

 

Това, че си модератор ти дава право да обиждаш и да си офтопик?

Разгорещил, диазепами, колабираш...

 

Не си ли надскачаш правомощията напускайки добрият тон и преминавайки в личностни обиди и нападки?

 

1. защо да си ъпгрейдвам паметта, при положение, че 10ГБ е празна?

2. защо да сменям батерията, при положение, че е в чудесно състояние и знам, че ще е така много след като сменя телефона?

 

А за колегата ХОСТ с печата ще спомена за втори път случай от моята над 10 годишна практика в рекламата, че досега нито един, ама нито един човек не е дошъл и да си е предоставил телефона за да източвам файлове за печат/реклама. А вярвай ми, всеки ден идват хора, имам собствена цифрова печатна база и това ми е работата.

 

Но ДОРИ и да ми се наложи да занеса някъде файл - то мога да го копирам на айфона и да си нося само кабела. Където и да го вържа мога да си изтегля нещата с необходимият софтуер, който съм инсталирал. Но не го правя... защото на практика хората НЕ правят така, дори и с андроид устройства :)

 

А сега модератора за собствено успокоение да вземе да зачисти постовете и да ме банне, а?

Постовете ще изчезнат, но безсилието ще се помни :)

Най малкото аз ще помня ;)

А и това е най-лесният начин да се наложиш, нали така?

 

...

Link to comment
Share on other sites

А сега модератора за собствено успокоение да вземе да зачисти постовете и да ме банне, а?

Постовете ще изчезнат, но безсилието ще се помни :)

Най малкото аз ще помня ;)

А и това е най-лесният начин да се наложиш, нали така?

 

<offtopic>Обърка модератора приятелю. Конкретно този преди години дори съм го обиждал на компетентност и не ме е банвал. Виж за лиготии в раздела купува/продава са ме слагали на мод режим поне 3 пъти, но други модератори. Ти пък много лесно се и обиждаш - тук нормално така си говорим и никой не се засяга.. аз поне не съм забелязал.</offtopic>

Link to comment
Share on other sites

Аз вече една година имам "тройката". Не съм го взимал по някаква кокнкретна или специфична причина или нужда. Просто исках да е телефон с тъчскрийн, а Айфонът ме кефеше и така. Освен това неговата технология на екрана лично на мен ми се струва доста по-добра и усъвършенствана, от колкото на другите марки телефони, които така да го наречем не се занимават с тъчскрийн телефони, а само са пуснали тук-там някой такъв модел и чиито екрани са някви сензорни и прочие бози, които след 6 месеца започват да засичат, защото сензорите са се е преебали.

 

Още от началото бях наясно с "тайната" за джейлването и че така можеш да качиш много повече неща от колкото, ако телефона е с оригинален софтуер. Аз така и не съм я правил тази операция и не смятам да я правя. И да знам, че не използвам пълния потенциал на телефона и т.н. и т.н. но в крайна сметка реших да оставя всичко както си е . Може би след време ако ми потрябват по-специфични и ширкои опции на телефона ще го направя. Другата причина поради, която не съм го направил е, че искам всичко по телефона да е оригинално и "автентично", без подбни бърникания и хаквания.

 

П.П. Малко офф- говорил съм си с приятел, който имаше първо Айфон, после се прехвърли на Блекбери. Много е доволен от него и все ми го е хвалел. Като дизайан някои модели и на мен ми харесват(тези широките с много копчета, какъвто има и моя познат. Обмислял съм идеята един ден, когато дойде време да си сменям айфона дали и аз да не се прехвърля на боровинката. Някой би ли изказл кратко мнение, кое от двете е по-добро и би предпочел.

Link to comment
Share on other sites

Dunc, много си назад с материала. Разликата между капацитивен и резистивен дисплей гледам са ти я обяснили но леко са те заблудили. HTC Diamond Touch е една бира, HTC Desire е съвсем друга.

Link to comment
Share on other sites

Аз в случая нямах предвид HTC, iPhone, марки като Нокиа, LG и т.н. които напоследък напускаха разни модели с тъчскриийн, които станаха мнохо масови, обаче екраните са им много ниско качество и се преебават много бързо.

Link to comment
Share on other sites

Аз в случая нямах предвид HTC, iPhone, марки като Нокиа, LG и т.н. които напоследък напускаха разни модели с тъчскриийн, които станаха мнохо масови, обаче екраните са им много ниско качество и се преебават много бързо.

 

Най-масовия телефон с тъчскрийн в Пловдив е iPhone 4.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...