Jump to content
BulForum.com

Трептене на картината на LCD TV в PC режим при включена антена


fashion_m

Recommended Posts

При включване на антената от кабелната ТВ в телевизора възникват следните явления:

- в PC режим на телевизора се получава леко трептене на картината;

- в TV режим има светли хоризонтални линии и лек фонов шум (т. нар. "брум") (edit: ето и клипче)

Горните явления се получават само когато и външния проводник на коаксиалния кабел е свързан. Ако само вътрешния е свързан няма проблеми. Защо става така?

P.S. към DCC съм.

Link to comment
Share on other sites

Малко объркано си го обяснил, но смятам, че става въпрос за някакво напрежение между оплетката на коаксиалния кабел и нула/земя. Това може да е причинено от много фактори, но ти първо провери дали всичките ти контакти са занулени и след това да предприемеш действия по заземяване/зануляване на оплетката на коаксиалния кабел. Най-добре още на сплитера, даже има специално "ухо" с резба.

Link to comment
Share on other sites

А това напрежение по коаксиалния кабел право ли е или променливо, да знам как да настроя мултицета като меря спрямо нула/земя?

Link to comment
Share on other sites

Опитай първо на променливо, да речем в обхват до 200 V и после намали. Ако не отчете променливо, опитай на постоянно.

Не е зле да послушаш колегата pamporov, той ги разбира тия работи.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

И аз имах такъв проблем миналата година.

Оправих го точно както Пампоров казва - с галваничен разделител.

Купих го от Викиват.

Link to comment
Share on other sites

За по-ясно заснех клипче на проблема. Режим на картината 4:3. Избрах празен канал, защото на черен фон най-добре си личи. Сигнала минава през цифров приемник преди да стигне до TV-то. Ту свързвам, ту прекъсвам външния проводник на коаксиалния кабел. Ясно се забелязва, че като свързвам външният проводик се появяват светли хоризонтални линии и фонов шум: http://www.flickr.com/photos/fashion_m/4141722058/

Измерих напрежението на външния проводник на коаксиалния кабел спрямо земя - няма ни прав, ни променлив ток (0V)

Сложих ей туй нещо - http://img177.imageshack.us/img177/3037/snc00300.jpg , което на времето стария ми доставчик Евроком го бяха сложили преди кабелния модем. Не знам какво е. С него няма светли линии и фонов шум, но пък има една тънка линия, обикаляща от горе до долу.

Link to comment
Share on other sites

DCC мисля, че слагаха такива галванични разделите след усилвателите си. Обади им се да дойдат и да видят за какво става въпрос и да го оправят.

 

@pamporov - Да, прав си, някъде по трасето ще има нещо. Може да поиска да му сложат разделител, ако не да им каже да си обират кабелите и да смени доставчика.

Link to comment
Share on other sites

DCC мисля, че слагаха такива галванични разделите след усилвателите си. .....

Да, но всички абонати след този усилвател не са галванично разделени помежду си, и познай ако някой от тях "бълва" нещо от някое неизправно устройство какво се получава.

 

....Сложих ей туй нещо - http://img177.imageshack.us/img177/3037/snc00300.jpg .....

Това "нещо" няма нищо общо с галваничен разделител.

Link to comment
Share on other sites

Днес дойдоха техници унас. Разясних им какъв е проблема и те казаха че нямам нужда от никакъв галваничен разделител, ЗАЩОТО ВЕЧЕ СЪМ ИМАЛ ТАКЪВ (!!!) - и посочиха сплитера ( снимах го ) който ми разделя сигнала към ТВ-то и към компа. Това според вас галваничен разделител ли е?

Тяхното решение: сложиха изолирбанд на шукото на телевизора (демек махнаха заземяването му) и проблема изчезна. Аз си знаех, че при махане на заземяването на ТВ-то проблема ще изчезне, но не се наемах да предприема тази опасна стъпка и очаквах друго решение от тях.

Нещо не ми харесва цялата тая работа. Мнения?

Link to comment
Share on other sites

Ами взели са те за канарче, това НЕ Е галваничен разделител, спестили са на фирмата 10-ина лева като са разделили все пак галванично ТВ чрез изолирането на клемите на щепсела, но така НЕ СЕ ПРАВИ! Какъв ти е ТВ, марка, модел? Интересно ми е защото по принцип от много години няма ТВ с щепсели шуко. Повтарям, купи си един истински галваничен разделител и си го монтирай сам. Престани да се занимаваш с техниците,и като го сложиш си махни лепенките от шукото, за твое добро е.

Link to comment
Share on other sites

Ами взели са те за канарче, това НЕ Е галваничен разделител, спестили са на фирмата 10-ина лева като са разделили все пак галванично ТВ чрез изолирането на клемите на щепсела, но така НЕ СЕ ПРАВИ! Какъв ти е ТВ, марка, модел? Интересно ми е защото по принцип от много години няма ТВ с щепсели шуко. Повтарям, купи си един истински галваничен разделител и си го монтирай сам. Престани да се занимаваш с техниците,и като го сложиш си махни лепенките от шукото, за твое добро е.

Като го гледам ми се струва, че е LCD телевизор, a LCD телевизорите са със шуко. Поне моя е със шуко, пък и повечето които съм ги гледал в магазините са с шуко.

Link to comment
Share on other sites

Samsung LE26R71B.

Изолирбанда го махнах веднага след като излезнаха.

Ако мина на оптична ТВ и интернет няма да имам такива проблеми, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Тадааам, минах на оптичен нет и TV и проблема изчезна, както и предполагах :) Друго си е като няма мед в кабела :)

Link to comment
Share on other sites

Имах същия проблем с цифровата телевизия, когато си купих LG LCD TV. От DCC дойдоха и сложиха на кабела такъв разпределител срещу 10 лв. и всичко сега е 6. Имам едно друго питане към вас - гледам филми от лаптопа TV-то. Ползвам VGA кабел тъй като лаптопа няма друг изход. Телевизора и компа се разбират перфектно, всичко се настройва автоматично и бях много очарован. HD филми излизат с уникални цветове на LG-то. Обаче на третия филм, който гледах забелязах леко трептене в образа и съм почти сигурен, че преди това го нямаше. Изключих всички други сигнали от TV-то и остана само лаптопа, но пак го има. Кабелът е от Техномаркет за 9 лв.. Дали е от него проблема, дали от буксите на ТВ или на лаптопа или някакви токови смущения?

Link to comment
Share on other sites

Имах същия проблем с цифровата телевизия, когато си купих LG LCD TV. От DCC дойдоха и сложиха на кабела такъв разпределител срещу 10 лв. и всичко сега е 6. Имам едно друго питане към вас - гледам филми от лаптопа TV-то. Ползвам VGA кабел тъй като лаптопа няма друг изход. Телевизора и компа се разбират перфектно, всичко се настройва автоматично и бях много очарован. HD филми излизат с уникални цветове на LG-то. Обаче на третия филм, който гледах забелязах леко трептене в образа и съм почти сигурен, че преди това го нямаше. Изключих всички други сигнали от TV-то и остана само лаптопа, но пак го има. Кабелът е от Техномаркет за 9 лв.. Дали е от него проблема, дали от буксите на ТВ или на лаптопа или някакви токови смущения?

В един разклонител ли са включени ТВ-то и компа? Ако не - пробвай да ги включиш в един разклонител. Ако проблема остане, ще ти дам опасен съвет, който не ми се иска да изпълняваш - пробвай да изолираш шукото на ТВ-то или лаптопа.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...