Jump to content
BulForum.com

Съвет за мишка


operator

Recommended Posts

Logitech е Logitech за хубавите мишки както всички марки са хубави за относително добрите си модели. Най-добрите модели им са без конкуренция обикновено обаче си имат цена. Ако ти се дават пари за свестна мишка - един човек от форума продава MX Revolution за 120лв - това Е правилната мишка. Както и МХ 1000. От 3те нито една не е нито лазерна нито безжична като кабела определено много ми пречи напоследък когато попадна на компютър с такава мишка.

 

Бутоните не си свикнал защото не си имал такава мишка. Поработи на мишка с такива бутони и след месец ще си говорим пак :) Както и колелцето за скролване.

 

За симетричната форма теди е прав въпреки че има един много стар модел на Logitech който хем не е нищо особено хем ми е страшно удобен (само че няма back/forward бутони, не е лазерна и е с кабел). Тази мишка я ползвам когато забравя да заредя МХ1000-та и свършат батериите а трябва да свърша нещо и въпреки че не е чак толкова удобна като хубавата мишка все пак ми върши работа без да ме дразни особено (като 99% от всички останали мишки)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

аз мишка без кабел, на която да й зареждам батериите не бих взел ... трябват 2 (+2 резервни) презареждащи + зарядно ... то ще стане ебати и покупката. не, мерси. не съм си насмогнал по масрафа, че да правя подобна инвестиция (а и безкабелните не са много евтини). освен това често като играя партии шах, мишката го отнася. ако е без кабел, просто не ми се мисли в случай, че забравя колко съм дал за нея и полети на някъде ....

Link to comment
Share on other sites

айде и аз да вметна една мишка над която да размишлява samkijot :bgrin:

 

MS_intellimouse_optical.jpg

 

Intelli 1.1A, може да се купи от стемо ( магазина се намира в ляво на колелото на панаира към каршака ) самата мишка струва към 28лв

Link to comment
Share on other sites

айде и аз да вметна една мишка над която да размишлява samkijot :bgrin:

....

Intelli 1.1A, може да се купи от стемо ( магазина се намира в ляво на колелото на панаира към каршака ) самата мишка струва към 28лв

@predatora, тая мишка въртележката свободно ли се върти без tracking, т.е. като на МС мишките, без усет за стъпчестост при въртене?

Ако скрола е с усет за стъпчест, мисля да си взема такава за бекъп докато зареждам другата.

@samkijot, това за зарядните и комплектите батерии е така, но що се отнася до трайността, тия дето са с АА батерии, траели с месеци и ще има нужда от зареждане веднъж на 2-3-4 месеца, което е доста добре.

Logitech тия с Li-Ion вградените батерии траят малко (5-6 дена средно, 4 при усилена работа:по 12 ч на ден), но пък за 2 часа са готови докато излезеш някъде на разодка или нощем докато спиш.

Дори и да свършат докрай батериите докато правя нещо, 5-10 минути на стойката са достатъчни да довърша деня.

2 батерии 2100mAh струват около 6 лв, зарядно 12-15, не ти трябва втори комплект, понеже след 2-3 месеца като се наложи заряд, просто ги пускаш нощем за 8 часа и са готови.

Не виждам проблема. Ти и жична ако блъснеш в земята, ще се чупи, а една безжична не е кой знае колко по-скъпа от жична вече.

Link to comment
Share on other sites

..... а една безжична не е кой знае колко по-скъпа от жична вече.

Правилно...настоящият ми комплект безжична мишка + клавиатура придобих за скромната сума от 25 лв. (с 4 бр. 1300 mAh) пак от тука (форума). :P ...недостатъците ги казах по-горе - черни клавиши на клавиатурата и 2-3 дена живот на батериите на мишката (12 часа работа на ден). Предимства - огромно количество допълнителни бутони, напълно програмируеми от драйвера, заметяващи всякакви комбинации, макроси, стартирания на програми и т.н. , врътка за скролиране (която ползвам много рядко) ; удобна за ръката мишка (снимка) със 7 бутона, отново гъвкаво програмируеми, колело със стъпаловиден скрол, допълнителен офис бутон, програмируем за отделно меню с допълнителни функции и др.

Нека не прозвучи като съвет "купувайте си само A4Tech"...просто споделям впечатления и наистина мишокът и кийборда са ми удобни. :)

Link to comment
Share on other sites

а бе, тея в most нищо нямат, а уж са вносители на A4 Tech ... взех една X6-57D (само тази имаха, от моделите които бях харесал в интернет; бях решил да взема някоя от X7 серията, ама нямали). общо взето съм свикнал с logitech (досега имах една s96 и b58) и ся малко с тоя a4tech ми е чоглавно, макар че не е някаква кой знае к'ва изкелефещена .... btw тая мишка смърди на боя (гумираната част). ебати и евтинджоса :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

а бе, тея в most нищо нямат, а уж са вносители на A4 Tech ... взех една X6-57D (само тази имаха, от моделите които бях харесал в интернет; бях решил да взема някоя от X7 серията, ама нямали). общо взето съм свикнал с logitech (досега имах една s96 и b58) и ся малко с тоя a4tech ми е чоглавно, макар че не е някаква кой знае к'ва изкелефещена .... btw тая мишка смърди на боя (гумираната част). ебати и евтинджоса :bgrin:

 

Що не каза че искаш Х-7 по-рано?Щях да ти кажа къде е има и да си в вземеш.В Мост за такова нещо малко трудно да ти намерят :)

 

Иначе тея бутони напред/назад са много удобни отстрани.Аз не бях работил никога с такива и ми се струваха адски неудобни ама сега както казва колегата дядомраз нейскам да видя друга. :D

Link to comment
Share on other sites

а бе, тея в most нищо нямат, а уж са вносители на A4 Tech ... взех една X6-57D (само тази имаха, от моделите които бях харесал в интернет; бях решил да взема някоя от X7 серията, ама нямали). общо взето съм свикнал с logitech (досега имах една s96 и b58) и ся малко с тоя a4tech ми е чоглавно, макар че не е някаква кой знае к'ва изкелефещена .... btw тая мишка смърди на боя (гумираната част). ебати и евтинджоса :bgrin:

Ми ти баш в Мост си се наврял, в Computer+ примерно имаха последно доста повече модели. Специално пък Х750Ф навсякъде я има. И е лазерна, логитецха също. Тоя майкрософтец е оптичен на предатора обаче.

За калвиатурите на а4, и мен много ме дразни тва А-style на бутоните и такава не бих си взел никога. За мишките им, преди бях и с една Wop-35, класика в жанра, много ми допадаше, ама оптиката й куцаше леко и често трепереше, макар че бутоните й бяха твърди и здрави, но и кабела й беше твърд, което дразни, поне откакто съм с безжична някои от тиковете ми, свързани с замятането на кабела озчезнаха :bgrin: .

А и откакто съм с тоя Логитецх, осъзнах че А4 не са ми удобни.

@Midex, влез в сайта на А4 и виж поне 80% от моделите им са с 2-3 дизайна всичко на всичко :) .

Няма вече разнообразие в дизайна при тях, както Логитецх, почти всяка мишка им е различна като форми.

А тая дето си показал с 2-та скрола май в сайта никъде я не виждам :) . Още преди ВОП-35 бях и с друга А4, която ми беше удобна също, изглежда от доста време новите им модели са все по-кофти откъм качество и мисъл при дизайна. Абе мишка мишка, ама ако човек търси нещо което което да ползва доста и иска да му е приятно, се оказва че хич не е лесна работа да се спре на модел.

МС ги изключвам заради скрола и слуховете, Гениус не ми вдъхват доверие, ако сега търсех,

щях да гледам или Логитецх от МХ620 нагоре, или А4 ако са изкарали някоя нова и по-добра, или Trust като гледам имат някои сполучливи, макар че трудно бих се доверил и на тях, че като гледам колко е 'богат' избора на лазерни..

Да, задължително лазерна и безжична - тук избора не е голям, и затова от една страна кофти, от друга хубаво, защото избора е стеснен.

Абе както и да гледам, по-удобна от MX Revolution едва ли ще намеря, въпреки 1-2 кусура в нея, които намирам. Тръст имат една MI7700или нещо такова, ама първо едва ли ще я има на пазара тук, второ нещо формата й леко ме притеснява и тия двата бутона вляво от левия бутон за къв *** са ми.. абе такива работи.

...

Иначе тея бутони напред/назад са много удобни отстрани.Аз не бях работил никога с такива и ми се струваха адски неудобни ама сега както казва колегата дядомраз нейскам да видя друга. :D

Ми то е така, в началото човек все се дърпа, но като става въпрос за такива разпространени неща, трябва да поработи с тях за да осъзнае удобството. Освен ако не е достатъчно особен като характер и навици че да не е като повечето хора :) . Същото преди и с скрола като се появи, сега мишка без скрол все едно не е мишка.Преди няколко седмици седнах на комп с мишка за 2-3 лв само с един скрол и двата основни бутона. Хората само дето не ме гледаха странно защото пръстите ми инстинктивно 'играеха' в търсене на всички бутони с които съм свикнал, но не ги намираха. Трудно се работи с такава. Все едно съм без една ръка.

За сметка на това обаче, при клавиатурите хич не ползвам допълнителни бутони, ако ще и 50 да са, не мога да свикна, неудобно е за мен, защо по дяволите ми е Undo/Copy отстрани, след като са достатъчно удобни като Ctrl+Z/C, а и пръстите ми са вече над тия клавиши и други команди веднага мога да изпълня понеже кутрто вече ми е на Контрола и с 'напипване' :) . Докато за едно Ундо да отида с поглед да търся бутончето, после да се връщам ръката да наглясям пак на Ctrl, да не говорим за мултимедийните дето са отгоре, да се протягам като улав за едно Play, след като съм си настроил удобното Win+X за плей, Win+(и т.н.) за другите хави, каквито и клавиатури съм имал с бутони и съм пробвал да им свикна, неудобно ми е, или ги слагат на неудобни места. И тук се иска мислене още.

 

@samkijot, Цомпутер+ се намира до Университета старата сграда, близо до Техническия, перпендикулярна улица на А. Велешки, по нея има доста кафененца по тротоара.

За двеойния ефект на back/forward, ми не слагай драйверите, ползвай си ги както Win-a ги сетва, нормално back/forward, той по дефолт ги разпознава, до 5 бутона вече отдавна. След 5 бутона ако мишката има, вероятно няма да ги познае, освен ако не са от 6-ти вид, примерно вече и ако има Search бутонче, може и да го познае.

 

(ебахти поста дето се получи :bgrin: )

Link to comment
Share on other sites

а бе, нещо тея back/forward бутони не бацат както трябва ... аз натискам един път, а то ме премества 2 пъти назад/напред ... т'ва да не е нещо от софта?

 

@tedy, къде е тоя computer+?

 

хм, тоя "двоен ефект" става точно когато бутоните са нагласени на back/forward, а нормалнот напред/назад (един път) е като е на scroll left/scrol right ... странна работа

 

на този модел X6-57D май няма да му свикна със страничните бутони, тъй като държа мишока малко изотзад :P т.е. не го обхващам с цялата си ръка

Link to comment
Share on other sites

tedy ти провал ли си клавиатура с такова А-style или другото му наименование AntiRSI?Аз бях първият от приятелите ми който си взе такава и сега всички други са с такива и никой нейска да е сменя.Даже като седна на обикновенна в университета аз и ми е терсене.

 

Иначе за допълнителните бутони и аз съм така.Като седна на някоя стара щайга която няма скрул и гледай как стържа с пръста върху бутоните и се чудя що не се мести :D

 

Компютър + е на ул "Цанко Дюстабанов" до не безизвестната дупка "Мей" :D

Link to comment
Share on other sites

tedy ти провал ли си клавиатура с такова А-style или другото му наименование AntiRSI?Аз бях първият от приятелите ми който си взе такава и сега всички други са с такива и никой нейска да е сменя.Даже като седна на обикновенна в университета аз и ми е терсене.

 

Чувствай се поканен на гости за да видиш една наистина сериозна клавиатура и тогава да си говорим. Ако имаш някъде при познати или в някоя фирма - пробрай Microsoft Natural 4000. С теди вече 1 пъти обменихме опит за мишки - той пробва моята аз неговата и 2мата стигнахме до извода на кой коя мишка му е по-удобна :)

 

 

 

btw. ей това ми е клавиатурата: http://xahlee.org/emacs/ms_keyboard/ms_nat...board_4000.html

Link to comment
Share on other sites

@predatora, тая мишка въртележката свободно ли се върти без tracking, т.е. като на МС мишките, без усет за стъпчестост при въртене?

Ако скрола е с усет за стъпчест, мисля да си взема такава за бекъп докато зареждам другата.

ами несъм 100% сигорен но май е без tracking т.е като другите MC мишки.

Link to comment
Share on other sites

Аз имах следващата версия на тази мишка : IntelliEye Explorer и колелцето за скрола цъкаше. Мисля че по-новите при които това колелце е леко прозрачно и по-дебело - те не цъкат. Тази точно според мен ще си има tracking. Но не съм сигурен дали има back/forward бутони.

Link to comment
Share on other sites

Но не съм сигурен дали има back/forward бутони.

точно тази на снимката си има - сивите пластмаси отстрани (от двете страни) :)

 

сериозно ли повечето мишки на ms нямат това леко съпротивление (tracking ли се нарича), което е при въртенето на скрола? аз точно това си прецаках в logitech-a (счупих телчето, което беше за съпротивлението при въртене на скрола) и просто това мазно търкаляне не можах да го преглътна .... та се наложи да отида и да си взема нова мишка :( .... а logitech-a си беше идеален за моите нужди, дейба

Link to comment
Share on other sites

Чувствай се поканен на гости за да видиш една наистина сериозна клавиатура и тогава да си говорим. Ако имаш някъде при познати или в някоя фирма - пробрай Microsoft Natural 4000. С теди вече 1 пъти обменихме опит за мишки - той пробва моята аз неговата и 2мата стигнахме до извода на кой коя мишка му е по-удобна :)

 

Добре кажи само и ще ти дойда на гости да е пробваме.Не съм сигурен обаче дали ще ми е удобна поради факта че не пиша с десетопръстната систяма. :bgrin: Това обаче не пречи да пробвам :)

Link to comment
Share on other sites

точно тази на снимката си има - сивите пластмаси отстрани (от двете страни) :)

 

Ами първо че тези са от лявата страна и май на мойта МС мишка имаше подобни декоративни от дясно а от ляво работеха само че back бутона беше леко отделен от другия а тука изглежда като 1 цяло. Но може и това да са бутоните само че или снимката е обърната огледално или е за левичари тази точно.

 

jozo, сериозно ако искаш ела хем ще те подразня малко и с дискове и т.н. дай на ЛС ще ти дам координати и ще се разберем (малко съм сложен откъм времето кога точно да стане ама все ще измислим нещо за тая седмица)

Link to comment
Share on other sites

Бутоните на мс-а даден по-горе са от двете страни,което за мен лично е малко кофти

Да, от двете страни е, като Forward (отдясно) се натиска с безименния пръст. Дълго време бях с A4 WOP-35, която е с същия тип бутони от двете страни и доста бях свикнал, но се оказа, че когато и двата са над палеца е по-удобно, защото поне на А4-то, както си държа мишката, и нерядко без да искам натисках бутоните понеже почти за тях се държи мишката като цяло. Да не говорим че си бяха бая големжки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

мноо нерви ми вкарва мишката (A4 X6-57D) ... софтуера се държи супер странно (за страничните бутони). функцията back/forward един път си работи нормално, но след известно време (не знам от какво се предизвиква) започва да връща/дава напред по 2х :blink: , а не както е нормално по 1х (т.е. вместо една страница назад/напред, като натисна бутона ме връща две страници назад/напред) ... затова (даже и в момента) използвам scroll right / scroll left ( :blink: ) за да е по един път. освен това в coreldraw скрола не zoom-ва (както ми беше преди), а мести надолу/нагоре работния плот :bgrin: ... и няма оправяне. е, става като се махнат драйверите на a4 (софтуера върви с тях) и се оставят майкрософтските, но тогава мишката пък не се държи много прецизно.

търсих за проблема със зуумването при мишки на а4 в корелска среда в google, ама нищо не открих ...

Link to comment
Share on other sites

А пробва ли да си свалиш драйвери от сайта на производителя?Аз лично с Х-750 нямах драйвери и си и дръпнах от там.Вече 5 месеца не съм имал нито 1 от тези проблеми които споменаваш.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не е наред в А4 мишките напоследък май.

Midex няма да е много съгласен, ми се струва, но А4 си остават евтини китайски .. хм.. плъхове с недобро качество на изработка. С Майкрософтските драйвери не виждам как да е не много прецизна, след като с тях всичко де що мишка съм имал си е работила много прецизно (освен ако махайки драйверите, си забравил да включиш Enable Pointer Precision опцията). За аномалиите с back/forward може и мишката да е виновна, но щом без драйверите няма тоя проблем, като нищо нещо по Windows-a ти да е причината. И аз имам 1-2 програми, които в някои от опциите си имат определен 'аромат' в поведението, и така от години си ги карам като знам че явно се дължи на някой друг софт, който така или иначе слагам (но не слагам софтове от които нямам нужда), но след като са дребни детайли, си карам с тях и съм им свикнал щото не са хич болка.

За пореден път мога да спомена, че инветсицията в добра периферия, с която човек има досег е еднакво важна с другите параметри на машината.

Аз не бих изтраял мишка с подобни своеволия на back/forward или подобни неща. Или нестабилност/липса на прецизност на курсора. Недоумявам как съм карал преди с WOP-35 дето толкова често й трепереше стрелката или скачаше насам натам. Ама то се свиква с всичко.

А да, и за нервите си трябва да отделиш внимание. Като ти дойде да удряш, удряй стените, а не компютъра или като мен, вратите, че 2 от вратите у нас са хлътнали вече (дървени са). Но това беше отдавна, когато бях с долнопробни чаркове, на които даже ХР вървеше доста време. От години вече нямам причини от хардуерно (следователно и софтуерно) естество (примерно сини, зелени, пембени екрани), които да събуждат звяра в мен. А мен най- ме нервират проблеми с хардуера/софтуер и нестабилност. Това може да ме вкара в болница в буквалния смисъл, макар че вече и в това отношение се оправям, понеже се стремя да гледам философски на нещата.

Link to comment
Share on other sites

А пробва ли да си свалиш драйвери от сайта на производителя?Аз лично с Х-750 нямах драйвери и си и дръпнах от там.Вече 5 месеца не съм имал нито 1 от тези проблеми които споменаваш.

да. няма ефект.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...