Jump to content
BulForum.com

Препоръчайте моторна пръскачка


poznai

Recommended Posts

Тази пролет съм решил да си взема моторна пръскачка.

Гледам продават разни китайски по 300 лв. Някой има ли лични наблюдения над такива?

Имам градинка от 3-4 декара. Ще пръскам зеленчуци, лозе, овощни дръвчета, като повечето са с ниска корона, само черешите са по-високи. Четох, че при евтините варианти на пръскачки, като вдигнеш над 45 градуса "маркуча" и спира, та се чудя, така ще мога ли да пръскам по-високите дървета. Иначе са с турбина и мятали до 11 метра. Кето ще рече, че при 45 градусов наклон, ще мога да пръскам до 8 метра високи дървета, ако не се качвам с 20-30 кг на гърба по стълбата.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с такава и съм сравнително доволен. 8 метра малко трудно ще пръскаш (не виждам коя пръскачка би могла), но към 5-6 става при тихо време. Машината работи много добре, но тази година започна да ми прави проблеми. Все още не съм разбрал какви точно, но ще установя напролет. Подозирам, че аз съм си виновен, защото само я юркам без много да се грижа за нея.

 

Ако няма да се занимаваш с големи площи и много пръскане, няма никакъв смисъл да даваш много пари за Хускварна. Китайската машина се оказа издържлива и за моите нужди (около 40 овошки) се справя добре. С времето ще свикнеш на настройката, защото ако много я форсираш за високо пръскане, гори доста бързо бензина. Употребата е много лесна. Машината обаче си е тежичка и в тая връзка гърбина да ти е яка. След като си с 8 декара дървета, вземи 15 литровата. Аз съм с 12.

 

Може да си я купиш на добра цена от магазина на Карловско шосе. Намира се до големия агро център, преди него отдясно. Доста е голям, ще го видиш.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговора. А да кажеш все пак марката, за модела ще се досетя по 12-те литра. Аз гледах Raider и Gradina. Първата е с 20 литра и турбина за 270 лв. Втората е с 15 л и турбина за 330 лв, но пък има и спусък на ръкохватката. Raider е с двутактов двигюател, Gradina е с четиритактов.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да не е Gardena ? Това са едни от най-добрите моторни пръскачки.Ние имаме Stihl и за 8-10 години сме нямали никакви проблеми.Използвахме я за пръскане на картофи,а сега и за овошки.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговора. А да кажеш все пак марката, за модела ще се досетя по 12-те литра. Аз гледах Raider и Gradina. Първата е с 20 литра и турбина за 270 лв. Втората е с 15 л и турбина за 330 лв, но пък има и спусък на ръкохватката. Raider е с двутактов двигюател, Gradina е с четиритактов.

 

Градина ще да е или Гардения, не Райдер. Според мен бягай от Райдера - много големи боклуци са всичките продукти.

 

Да не е Gardena ? Това са едни от най-добрите моторни пръскачки.Ние имаме Stihl и за 8-10 години сме нямали никакви проблеми.Използвахме я за пръскане на картофи,а сега и за овошки.

 

Гардена, мойто момче, може да си вземеш за около 900-1000 лева евентуално. Тук говорим за КИТАЙСКИ пръскачки.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Има магазин за селскостопанска техника срещу стадион Ботев на булеварда почти срещу централната трибуна - отвън винаги има изкаран някой мотокултиватор, та се вижда добре. Там продават също китайски пръскачки, имат избор от модели и зимата, поради намаленото търсене, може да се договорите за цената.

Link to comment
Share on other sites

Точно там говорих с продавача за пръскачките. Само че той не е собственика. Малко странно ми е да влезна в магазин и да се пазаря за цена. Ти така смъквал ли си оттам? :)

Link to comment
Share on other sites

Просто попитай за отстъпка. А на Карловско, където споменах, ако не са ме подвели случайно, са най-добрите цени на тази техника.

Link to comment
Share on other sites

Точно там говорих с продавача за пръскачките. Само че той не е собственика. Малко странно ми е да влезна в магазин и да се пазаря за цена. Ти така смъквал ли си оттам? :)

Точно там говорих за пръскачка ... мисля, че беше най-скъпият модел .... и като видя, че не питам просто от любопитство, сам смъкна цената, а като разгледах и моторните резачки за комплекта ми направи още по-голяма отстъпка. Ако продавачът е просто продавач, то той не може да прави такива уговорки, но ако попаднеш на собственика (попитай кога ще е в магазина) ... с удоволствие ще се договорите. Всички по-малки магазини са склонни веднага да направят отстъпка от обявената цена 5-10-15%, за да те привлекат като клиент, а не да идеш и да го купиш от някое техно-нещо-си.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Да напиша малко прясна информация от първа ръка за китайските пръскачки след моята одисея - за пръскане на земята и до ниво около половин метър над земята стават тези без допълнителна нагнетителна помпа за разтвора - 3wf-3 и др. - разтворът тече гравитачно с лек натиск от налягането от турбината. За пръскане на дървета пръскачката трябва да е с такава помпа, та когато се вдигне тръбата да продължи да пръска от разтвора, а не да прави само вятър. В момента се предлагат два модела - 3wf-3S и 3wf-600. 3S е китайски модел, докато 600 е 100% копиe Stihl sr 420. 3S е с мощност около 1,5-2 коня, а 600 е два пъти по-мощна (независимо че в магазина ви казват за 3-5-7 коня, производителят си е написал в книжката реалните данни - проверете ги в нея). 3S вдига облака на височина около 5-6 метра, а 600 до 9-10 метра при спокойно време. 3S е окачен на гумени тампони и вибрациите от двигателя са доста осезаеми, докато 600 е на пружини и вибрациите пак се усещат, но са доста по-омекотени. Има разлика в карбураторите, като този на 600 е по-добър - с поплавък, платна и т.н. - не ги разбирам. Турбината на 3S е пластмасова и с остаряването на материала и хилядите обороти (7-8000) в минута може да се пръсне и да гръмне (има доста такива случаи), докато на 600 е алуминиева и такъв проблем не съществува. Управляват се чрез джойстик на тръбата, който е много по-удобен, икономичен откъм гориво и разтвор в сравнение с управлението с ръчките - по-трудно, бавно и неудобно. Разходът на гориво зависи колко газ се дава, но по груби сметки с един резервоар от 1,5л. бензин се изпръскват 6 резервоара разтвор от 10л. Разходът на разтвора зависи от настройката на дюзата. Маслото трябва да е на щил или хускварна, а не за двутактов автомобил, защото автомобилното е предвидено да предпазва до 7000 оборота, а другото е до 14 000 оборота и е съобразено със спецификите на двигателчето.

Като цяло машинките са перфектни за цената си. Не са предвидени за 8 часа непрекъсната работа, а за по-чести почивки за охлаждане, но за малка градина или домашна употреба вършат идеална работа, защото няма смисъл от двойно и тройно вложение на средства за уред, чийто възможности няма да се ползват оптимално.

Надявам се да съм бил полезен. Ако някой има въпроси - да ги задава и колкото мога ще отговоря.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...