Jump to content
BulForum.com

електронен подпис


samkijot

Recommended Posts

значи ... майка ми е общопрактикуващ лекар и в скоро време ще й се наложи да си вземе един електронен подпис, с който да предава отчетите си към здравната каса. доколкото разбрах, в българия само 4 фирми предоставят удостоверителни услуги (ДУУ) за универсален електронен подпис - "Информационно обслужване" АД, "БАНКСЕРВИЗ" АД, "Инфонотари" ЕАД и "Спектър" АД.

не съм наясно обаче какво включва този електронен подпис .... пише за някакви смарт карти, карточетци (предполагам, че могат да се закупят и от друго място) .... веднъж ли се плаща или за всяка година ... каква е разликата между "персонално" и "професионално" .... примерно гледа тук (стр.6) на "банксервиз" и не мога да разбера кое да гледам, какво е необходими в случая (за общопрактикуващ лекар) .... еднo gp казва, че си е взело за 85 лв. въпросния подпис, друго - че дистрибутор на същата фирма му искало 140 лв. .... общо взето, докторите не са много "в час" и тея фирми (особено пък техните дистрибутори) така могат да ги завъртят .... така че, ако може за някакъв съвет и насока

 

благодаря предварително на отзовалите се :)

 

п.п. ако някое gp се включи и сподели съображения или опит с тази нова практика, още по-добре

Link to comment
Share on other sites

В четъртък ще мога да ти дам повече информация за електронния подпис. Към момента знам, че някоя от фирмите, предоставящи такива услуги си прави гавра с лекарите и не им казва, че аджеба на един компютър може да се ползва само 1 електронен подпис/предполагам,че се инсталира няакъв сертификат/

Link to comment
Share on other sites

Аз работя с Информационно Обслужване - няма проблеми да имаш двадесет ел. подписа на един комп, просто защото те не се инсталират на компа, а на смарт карта... изключително тъпо би било да е инсталиран на комп - едно, че не е сигурно, второ че те прави зависим от този точно комп. Така че не вярвам да го прави някой така.

 

Ел. подписа се плаща всяка година. Подновява се.

 

Смарткартата не може да си я вземеш от друг - те ти я дават с вече записан на нея подпис. Въпрос на сигурност.

 

Четец теоретично може и от друг да вземеш стига да поддържа точно тези карти. Но все пак - не е лоша идея да вземеш всичко на куп от едно място - може да позлваш и отстъпка. Да не говорим, че по този начин гаранитрано всичко е съвместимо (карта, четец, софтуер) и няма опасност нещо да не сработи...

 

Няма "дистрибутори" на електронни подписи - ако някой се представя за такъв и предлага на майка ти да й продаде подпис - измамник! Просто ще подаде документите вместо нея, но тя лично трябва да си вземе подписа и да си довърши процедурите - тоест ще й вземе пари за нищо.

 

Какъв подпис трябва на майка ти зависи от това какво иска да прави с него. Отиди на сайта на Информационно и прочети внимателно кой подпис за какво се използва - на нея ще й трябва такъв, който да я удостоверява пред НОИ, НЗОК и НАП предполагам - те "приемат" само определен вид подписи - по-точно е да се каже, че подписите са с различни "нива" - за комуникация с държавата се изисква определено ниво, различно от това което ти върши работа например за просто удостоверяване, че някой файл е писан от теб... На сайтовете на НОИ, НАП, НЗОК има подробни указания какъв вид ел.подпис трябва да се използва при комуникацията с тях - там също можеш да провериш.

 

Не се стряскай - всичко е обяснено просто и ясно на сайта им. Ако имаш въпроси - телефонирай им, ще ти обяснят всичко и подробно.

 

И пак - няма дистрибутори! Не се подвеждайте!

 

Защо съм избрал Информационно? Защото те бяха първите в тази област, имат най-голям опит, най-бързи са, най-коректни и реактивни. Останалите почнаха на основата на Информационно... а аз пък обичам да пия от извора :) Но това е въпрос на избор.

Link to comment
Share on other sites

@ov3rm4n, благодаря за изчерпателното разяснение по въпроса :)

 

... за просто удостоверяване, че някой файл е писан от теб...

май само за това ще се ползва и предимно за удостоверяване пред НЗОК и НОИ, но мисля че няма да е зле да има по-голям "обхват" този ел. подпис т.е. да може да се служи и за пред други ведомства/администрации.

 

обаче има една ситуация при общопрактикуващите лекари (gp-тата). всички те работят с определен софтуер, който изцяло покрива административната част от дейността им. по този начин те са изцяло зависими от тези програми. поради характера на дейността им, те нямат възможност да сменят един софтуер с друг, за да разберат кой е по-добър. започват с "X" и карат с "X" до край (освен ако не се появи някаква непреодолима трудност при работата с него). просто не им остава време да се учат (за младите доктори може би някак си ще е по-лесно в тази ситуация, но за старото поколение е почти невъзможно). та, накъде бия .... имат програма, от която са зависими, тъй като чрез нея се предават отчетите им към здравната каса, на базата на които те получават парите си. всички нови изисквания на касата, трябва да са "отразени" в тази програма ... и какво се получава. преди няколко дни, майка ми получава писмо от фирмата, предоставила (той не се купува, а само се предоставя) й работния софтуер, уведомявайки я, че (цитирам) "... въпреки опитите да установим партньорски отношения с всички доставчици на цифрови подписи, до този момент успяхме да се договорим само с Банксервиз и само техния подпис е вграден в нашата програма .... ... по този начин не й се оставя възможност да избере най-изгодната за нея оферта на пазара, а й се натрапва само една. за да се провяря как стоят нещата, написах идентичен мейл и на 3-те фирми, с които уж не е постигната договорка. досега една от тях ми е отговорила, че (цитирам) "Истината е, че както от "Сдружението на общо практикуващите лекари в България", така и от нито една софтуерна фирма, която работи с НЗОК не са се обръщали към нас като регистриран доставчик на универсален електронен подпис с предложение за съвместна работа ... " ... изводите мисля, че можете и сами да си ги направите.

Link to comment
Share on other sites

Ми това си е злоупотреба... Някой е взел едни пари, за да "канализира" всички лекари към един ДУУ... Струва си да се вдигне шум по въпроса, но трябва да го направят самите лекари... Прати всичко (писмото от фирмата, че не може друг подпис освен на Банксервиз, писмото което си изпратил до ДУУ-тата и отговорите им) на Господари-те ако щеш... Но най-добре е на някой по-сериозен вестник - Дневник примерно.

Link to comment
Share on other sites

пак да питам нещо :P ..... доколкото разбрах, самия процес на подписване се прави чрез някакъв софтуер. офертата на фирмата, която поддържа лекарския софтуер е, че ако се закупи ел. сертификат от "банксервиз", той ще бъде вграден в самата програма (сигурно срещу символична сума) и експортирането на документите от нея ще бъде вече с приложен подпис т.е. файла, който е нужен за месечния отчет на общопрактикуващия лекра ще е вече подписан. един вид удобство. в противен случай, "подписването" ще става извън самата програма, предполагам чрез някакъв специален софтуер. сега, интересно ми е този софтуер всякакви документи ли може да подписва или точно определени, тъй като файловете са във формат xml ....

Link to comment
Share on other sites

значи смело да избира най-изгодната за нея оферта ... т'ва че ще й се наложи да "подписва" файла след като го експортира от програмата, едва ли ще е кой знае каква философия :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

значи не мога да разбера едно нещо. притежаваш ел. подпис, с който имаш възможност да подписваш всякакви документи, обаче здравната каса те кара да ходиш на крака, за да подпишеш фактурите. е, толкова ли не може тези фактури да бъдат направени в електронен вариант и та да бъдат подписвани чрез въпросния сертификат?! :blink: за какво тогава ги карат да си взимат тези подписи? само заради един отчет накрая на месеца, който така или иначе се предава на ръка и само се спестяват хартиените носители ... вместо да им улеснят административната част, те ги карат да харчат пари за неща, които един бог знае дали ще ги използват пълноценно.

Link to comment
Share on other sites

значи не мога да разбера едно нещо. притежаваш ел. подпис, с който имаш възможност да подписваш всякакви документи, обаче здравната каса те кара да ходиш на крака, за да подпишеш фактурите. е, толкова ли не може тези фактури да бъдат направени в електронен вариант и та да бъдат подписвани чрез въпросния сертификат?! :blink: за какво тогава ги карат да си взимат тези подписи? само заради един отчет накрая на месеца, който така или иначе се предава на ръка и само се спестяват хартиените носители ... вместо да им улеснят административната част, те ги карат да харчат пари за неща, които един бог знае дали ще ги използват пълноценно.

 

https://efaktura.bg/

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Някой, който е използвал електронен подпис, може ли да сподели впечатленията си от използването му?

Защото сега се чудя дали да си взимам и съм се насочил към infonotary. Но четох за някакви проблеми със софтуера, също така, че за да се удостовери, че дадено писмо е от мен - на другия компютър също трябвали да е инсталиран този сертификат и т.н.

Имате ли някакви наблюдения? Работа, проблеми?

Кажете кой ел. подпис използвате. Мен ме интересуват тези за физически лица.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Някой, който е използвал електронен подпис, може ли да сподели впечатленията си от използването му?

Защото сега се чудя дали да си взимам и съм се насочил към infonotary. Но четох за някакви проблеми със софтуера, също така, че за да се удостовери, че дадено писмо е от мен - на другия компютър също трябвали да е инсталиран този сертификат и т.н.

Имате ли някакви наблюдения? Работа, проблеми?

Кажете кой ел. подпис използвате. Мен ме интересуват тези за физически лица.

Тъкмо си направих УЕП към Инфонотари. Като ми се наложи да го ползвам за пръв път, ще дам впечатления.

Дотогава имам 2-3 въпроса.

За удостоверяване през браузър само CAPICOM ли е нужен или трябва да се слагат драйверите от диска? Има драйвери за четеца и картата, кои се слагат? И нужни ли са?

За всекидневно ползване софтуера за управление на смарт карти нужен ли е, за какво е той? Предполагам за удостоверителни операции през Web само CAPICOM е нужен, а софтуера е за подписване офлайн на документи..

Предполагам ще разиграя тези сценарии под виртуална OS, но е друго някой да каже по-подробно.

Link to comment
Share on other sites

Тъкмо си направих УЕП към Инфонотари. Като ми се наложи да го ползвам за пръв път, ще дам впечатления.

Дотогава имам 2-3 въпроса.

За удостоверяване през браузър само CAPICOM ли е нужен или трябва да се слагат драйверите от диска? Има драйвери за четеца и картата, кои се слагат? И нужни ли са?

За всекидневно ползване софтуера за управление на смарт карти нужен ли е, за какво е той? Предполагам за удостоверителни операции през Web само CAPICOM е нужен, а софтуера е за подписване офлайн на документи..

Предполагам ще разиграя тези сценарии под виртуална OS, но е друго някой да каже по-подробно.

Аз също използвам подпис от Инфонотари. И двата драйвера ти трябват. Използвам го изцяло под Линукс и CAPICOM не съм инсталирал. В сайта им има много добра документация. Изтегли я и прочети внимателно.

Link to comment
Share on other sites

Инсталирал съм такива ел.подписи в няколко АГ кабинета които работят с Касата и ги ползват точно за тези отчети ли точно какво са които дават пред касата не е сложно а и момчетата от подръжката помагат ако има проблем но в момента не се сещам на коя фирма бяха.

Link to comment
Share on other sites

Мдаа, поиграх си няколко часа. Днес имах и 3 разговора със съпорта на Инифонотари. :)

Добре че разигравах сценариите под vmware.

Следвам си аз всички инструкции от ПДФ-ите при инсталацията на сертификати и драйвери. Всичко точно уж.

Но накрая нещо не работи уеб автентикацията, и подписването на поща.

Пробвам аз на Windows XP, и всичко е наред там.

Та накрая се оказа, че понеже съм с Win2008, стандартният драйвер на Windows 2008, който разпозна четеца от раз, не бил подходящия, и ми казаха отде да изтегля последния за Vista, слагам, и всичко заспа точно :) . Ама отде да се сетим, в ПДФ-а си пишеше, че Вин-а сам да си инсталира и намери от нета драйвера, което и стана в началото. Просто за четеца трябва последния драйвер от инфонотари. А драйвера за сим картата (с малък четец съм) всъщност не е никакъв драйвер, а само Card API, програмче.

Но поне вече наизуст знам къде какво се прави за инсталиране на ел. подпис :bgrin: .

Зарибявка е иначе.

Мисля, че вече ми се изясни всичко около подписа.

 

И наистина в Мозила си работи без capicom, добре че не го инсталирах това, обаче в Internet Explorer не става работата без него! Ако сайта пише че иска ЦАПИЦОМ, не може без него. Следователно ще се ползва само Мозила за тия операции. ЦАПИЦОМ е discontinued отдавна, не знам що не променят нещата, да не се изисква, доколкото четох, криптографски класове от .NET го замествали вече.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

И аз имам въпрос по тази тема, не знам дали тук му е мястото или в темата за правна информация. Става дума за електронен подпис, който е издаден на физическо лице да представлява юридическо лице (не знам дали има общо наименование на такъв подпис или всяка издаваща фирма им дава търговско име). Какво се прави, когато подписа е все още валиден, а по дадена причина физическото лице няма повече право да представлява тази фирма. Подписът физически ли трябва да се унищожи?

Link to comment
Share on other sites

Какво се прави, когато подписа е все още валиден, а по дадена причина физическото лице няма повече право да представлява тази фирма. Подписът физически ли трябва да се унищожи?

Няма такова нещо като физическо унищожаване на електронния сертификат. Той трябва да се анулира от издателя (Certification Authority), който го включва в т.нар. CRL (Certificate Revocation List). Само чрез този официално подписан от издателя списък може да се направи реално проверка, дали даден сертификат е бил анулиран преди да изтече срока му на валидност.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Някой да има проблем с УЕП и Firefox под Windows 7?

 

Имам УЕП от Инфонотари.

Наскоро инсталирах Win7 и драйверите за подписа, последните, чрез оная програмка на Инфонотари дето инсталира всичко нужно (btw голямо улеснение, добре че се сетиха).

Всичко е ОК навсякъде (браузъри), но има 2 много изнервящи проблема с FF.

 

1. Ако FF е стартиран и реша да ползвам подписа като го вкарам в USB, FF не го засича, а трябва да го рестартирам. Т.е. работи в ФФ само ако подписа е вкаран по време на стартиране на FF. Явно само при старт инициализира неговите си плугини там.

2. Да речем че съм изпълнил горното условие и ФФ е засякъл подписа нормално. След като го ползвам, го изкарвам от USB, FF седи пуснат. Като затварям FF, същия крашва по време на изход (ако няма подписа в USB). Това е дразнещо. ФФ ми седи пуснат с дни и седмици и адски ме дразни да изпълнявам точно определена процедура със затваряне ако реша да ползвам подписа под ФФ, където са ми всичките букмаркове, запаметени пароли и т.н.

 

Workaround, който ползвам уж временно: Преди да пусна ФФ, вкарвам подписа. Като се стартира ФФ, изкарвам подписа. При това положение мога да вкарвам и изкарвам подписа колкото искам, и ФФ го засича винаги. Преди изход от ФФ вкарвам подписа, за да го "види" и да не крашне. Изкарвам подписа.

 

Някой с подобни наблюдения?

Link to comment
Share on other sites

Някой да има проблем с УЕП и Firefox под Windows 7?

 

Имам УЕП от Инфонотари.

Наскоро инсталирах Win7 и драйверите за подписа, последните, чрез оная програмка на Инфонотари дето инсталира всичко нужно (btw голямо улеснение, добре че се сетиха).

Всичко е ОК навсякъде (браузъри), но има 2 много изнервящи проблема с FF.

 

1. Ако FF е стартиран и реша да ползвам подписа като го вкарам в USB, FF не го засича, а трябва да го рестартирам. Т.е. работи в ФФ само ако подписа е вкаран по време на стартиране на FF. Явно само при старт инициализира неговите си плугини там.

Подобно нещо имаше и под Линукс, но от много време е оправено. Сега си го засича и след като съм пуснал Firefox.

Link to comment
Share on other sites

При мен винаги по т.1 е било така. Като бях доскоро с Win2008, и с доста сменени версии на FF (но същите драйвери за четеца и т.н. инсталирани още 2009-та), също винаги е трябвало да рестартирам ФФ като ми потрябва подписа.

Сега само дето се добавя и краша при изход на FF ако подписа не е вкаран (но е бил вкаран при старт). Явно ако при старт го намери, го иска и при изход.

 

При IE няма никакъв такъв проблем, затова и нерядко копи/пасте на линкове за да влизам през ИЕ (който ми седи като втори браузър стартиран 24/7). ИЕ само ако имаше по-нормален интерфейс, щях изцяло да мина на него, деа.

А с Опера подписа пък не работи.

Link to comment
Share on other sites

При мен го има номера с "не виждането" ако е пуснат ФФ и под 7 и под ХР. Но не ми крашва ако изкарам подписа и затворя ФФ. И в двете ОС

Link to comment
Share on other sites

Явно няма оправия. Каквото е.

Ти ако си инсталирал драйверите преди повече време, може последните версии да причиняват краш, освен това не съм 100% сигурен за самия краш в каква точно ситуация става, но ми направи впечатление, че става точно като боравих с подписа, но не ми се пробва повече да видя кога крашва и дали е 100% от случаите. Ще се ползва ИЕ явно. при него няма никакъв проблем.

Link to comment
Share on other sites

Готово. Ама там ще имаме други.

 

(това не е проблем на Windows, а на некадърност или на екипа на ФФ, или на драйверописачите - под IE8 няма проблем).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...