Jump to content
BulForum.com

Какво сме дали на света?


Recommended Posts

След като вече имаме тема в която обсъждаме, как българите са неспособни да създадат работеща държава, мисля, че е редно и за по-позитивна тема.

Вчера попаднах на една статия и се почувствах поне за малко горд, че съм българин.

 

Какво сме дали на света!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Чудя се, дали и тази тема ще се обърне на национален нихилизъм? Човек през човек да се надпреварва да доказва, колко е скапана страната ни...

Link to comment
Share on other sites

Ами всъщност моята идея е да покажем, че колкото и да сме зле, все има нещо с което да се гордеем.

 

Погледнах 2. И двете бяха постижения на Българи живеещи извън страната.

Link to comment
Share on other sites

крадяши мангали

просещи мангали

проституиращи мангали/мангалки

олимпийски шампиони трафиканти

 

да не забравяме и мангалските бебета продадени из близките държави

абе даваме на света не е кът да не даваме

Link to comment
Share on other sites

Огневия вал

Иван Вазов/да, не се смейте/

Никола Вапцаров

Георги Димитров - негова е идеята за Балканска конфедерация, осъществена донякъде от Тито

Най-високата в света статуя на Богородица.

Най-старата писменост в света е открита у нас.

Най-старото злато е открито у нас.

Няколко древни цивилизации.

 

За съжаление, повечето ни поводи за гордост са в миналото.

 

Ако някои от проектите, разработвани в БАН(пак не се смейте, имам доста приятели там) получат финансиране, само правата могат да привлекат милиарди в България.Но...

 

И друго - аз нямам причини да се срамувам, че съм българин. Тази фраза е цитат на една от изброените личности. Вие се сетете коя.

Link to comment
Share on other sites

Огневия вал

 

Георги Димитров - негова е идеята за Балканска конфедерация, осъществена донякъде от Тито

 

За съжаление, повечето ни поводи за гордост са в миналото.

 

Ако някои от проектите, разработвани в БАН(пак не се смейте, имам доста приятели там) получат финансиране, само правата могат да привлекат милиарди в България.Но...

За огневия вал не бях чувал, сега ще се поразровя за повече инфо в нета.

Идеята на Георги Димитров, все повече ще става актуална, още повече, че според мен Европейския съюз няма да просъществува още дълго.

 

А относно проектите на БАН, също съм чувал, че разработват доста иновативни неща, но за жалост хора като Бойко - рапона, са доста недалновидни за да го оценят и съответно финансират.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще го намериш в нета, макар че не е невероятно. Огневият вал е използван за пръв прът при атаката на Одринската крепост. Тогава са създадени за пръв път в историята на света на и на военното дело няколко нови неща. Употребата на авиацията е само едно от тях. Просто другите не са известни. Огневи вал във военната терминология е, когато пехотата се движи непосредствено зад линията на оръдейния огън - тоест на ръба на зоната, където падат и се взривяват снарядите.

Link to comment
Share on other sites

Попаднах на нещо интересно в нета докато търсех за "огневия вал", което не го знаех. Генерал Георги Вазов, който с втора българска армия превзема Одрин е брат на Иван Вазов.

Link to comment
Share on other sites

За този огнен вал съм чувал, че използвайки оръдията се създава линия, която постепенно върви напред, а войската върви след нея и я използва като прикритие - т.е оръдията постоянно стрелят, гледайки да поддържат една линия, която постепенно се отдалечава и настъпва към противника. Той не може да атакува, защото попада под снарядите, а нашите вървят напред през доста разчистен от към армия терен.

И тогава за 3 дни превземат "непревземаемото", планирано от немците укрепление.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, без да ви обидя, но мненията и на двама ви са азбучна истина...Просто не е широко известна.

 

Стига толкова милитария. Апокрифната творба "Ходене на Богородица по мъките" е послужила за създаването на Дантевия "Ад". Българските богомили са причина за Ренесанса в Европа.

Link to comment
Share on other sites

Някои индивиди, които са били българи, са дали нещо значимо на света, но ние българите НЕ СМЕ дали нищо на света, защото не можем да работим заедно.

Много лицемерно и нагло е цял народ, който не е допринесъл с нищо, да си присвоява заслугите на някого, към когото често не изразява нито благодарност, нито навремето му е помогнал, за да може да създаде, това което е създал, а дори го е плюл понякога.

Има ли едно нещо, което сме създали като народ? Пирамиди, колизеум, виадукти? Защо няма нито едно нещо, създадено от повече от 1, максимум няколко българина???

Относно БАН-Ако искате ТЪПА МУТРА да я е грижа за науката и просветата, то изглежда наистина сте наивни. БАН има бюджет колкото за уличните кучета. Ами е*ал съм ги и уличните кучета и обезпаразитяването им и гледането им в клетки, кое е по-важното-БАН да разработва научни иновации, които да се продават по света ИЛИ да хвърляме тези пари за уличните кучета, които така и не изчезнаха, защото няма изгода това да стане.

Link to comment
Share on other sites

Някои индивиди, които са били българи, са дали нещо значимо на света, но ние българите НЕ СМЕ дали нищо на света, защото не можем да работим заедно.

Много лицемерно и нагло е цял народ, който не е допринесъл с нищо, да си присвоява заслугите на някого, към когото често не изразява нито благодарност, нито навремето му е помогнал, за да може да създаде, това което е създал, а дори го е плюл понякога.

Има ли едно нещо, което сме създали като народ? Пирамиди, колизеум, виадукти? Защо няма нито едно нещо, създадено от повече от 1, максимум няколко българина???

Относно БАН-Ако искате ТЪПА МУТРА да я е грижа за науката и просветата, то изглежда наистина сте наивни. БАН има бюджет колкото за уличните кучета. Ами е*ал съм ги и уличните кучета и обезпаразитяването им и гледането им в клетки, кое е по-важното-БАН да разработва научни иновации, които да се продават по света ИЛИ да хвърляме тези пари за уличните кучета, които така и не изчезнаха, защото няма изгода това да стане.

Идеята на темата беше да бъде позитивна. Въпреки, че като цяло си прав.

Link to comment
Share on other sites

Идеята на темата беше да бъде позитивна. Въпреки, че като цяло си прав.

Ако видиш списъка, много неща, които са дали индивиди, които са по националност българи, са ги създали не в България, а другаде.

Много ми е криво за това. Че ние не създаваме условия за реализация в собствената си страна, а когато някой българин направи откритие в друга държава си го приписваме, въпреки че с нищо не сме допринесли за него.

Историята на един български изобретател.

Всичко започнало през 1944 в София. Тогава е роден Румен Антонов. Учи инженерство, после промишлен дизайн, изкарва курс по физика. Изобщо голям активист.

Още тогава той е наясно, че ако иска да види идеите си реализирани, трябва да бяга на запад.

Бюджетът на БАН е колкото този за бездомните кучета

Учените са категорични, че ще съдят държавата в Страсбург

Учените от БАН ще съдят държавата в Страсбург заради орязания бюджет на институцията през следващата година. Това обявиха академиците на пресконференция днес. Учените са категорични, че това не е проблем само на БАН, а касае цялата българска наука. „50 милиона за бездомни кучета, 54 милиона за бюджет на Академията. Ето къде е приоритетът на правителството”, заявиха академиците....

Продължение тук http://www.razkritia.com/121232/бюджетът-на-бан-е-колкото-този-за-бездо/

Когато повече от 1 българин даде нещо на света, нещо плод на колективен труд, а не борбата на един българин срещу обстоятелствата в България, тогава смело ще мога да кажа-"Да, ние българите като нация дадохме важни неща на света..."

Link to comment
Share on other sites

Искам да допълня още малко - цифровото кодиране на човешката реч и универсално средство за превод (инж. Койчо Митев), говорещата книга за незрящи (Лъчезар Цветанов), първото в света антиоръжие ( инж. Юри Марков).

Link to comment
Share on other sites

Нека се включа и аз.

Дали сме на два пъти възможност на цивилизованият свят в средните векове да продължи да съществува като такъв. При първият, дори е канонизиран за светец от Ватикана и един български (забележете) кан. Кой е той и за какво точно говоря..., оставам на вас да откриете сами (щеше ми се да добавя и думата патриоти в кавички, но няма да го направя).

Като допълнение само ще кажа, че съвременната цивилизация съществува като такава, каквато е благодарение на нас.

Link to comment
Share on other sites

Ако може все пак да разсясниш, ако ще и накратко. Стана ми интересно :)

 

За единия случай предполагам, че визираш спирането на кръстоносния поход на Балдуин.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност става въпрос за кан Тервел, който е спрял инвазията на арабите в Европа, избивайки над 100 000 хиляди от тях. В онези времена са го смятали за спасител на Европа и византийската империя. Затова е канонизиран като светец.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...