Jump to content
BulForum.com

Търговия по Интернет чрез eBay.com


sandman

Recommended Posts

много от нещата, които се продават по ebay, не са предвидени за европа. особено конзолите - дори и да тръгне на телевизора ви - има такива и с ntsc, игрите няма да тръгват - много от тях са като dvd-тата - кодирани за са определен регион. сега че има разни разкодирания и т.н. сигурно има, ама аз не бих пробвал.

 

иначе ако ме питате мен, е малко рисковано от бг да се пазарува - какво правите ако се получи стоката dead on arival (doa) - счупена при транспорт? usps (us post service, а не ups - united parcel service) както някой беше писал) е тяхната поща и за международни пратки (както и всяка друга поща) гаранции нe се дават, щото не зависи само от тях. иначе застраховки има - 4% - 5% от сумата за която застраховаш, като тази сума е записана на етикета с пощенската марка и е видима и е на пакета и по нея ще ви търсят на митницата. ups, от друга стана, има включена застраховка за 100$ в цената пратката. то хубаво ще ви изпратят ново ако е свесен продавача (почти всички го правят), ами нали трябва да платите счупената стоката да се върне до изпращача (никой няма да ви прати още едно без да види повреденото).

 

иначе аз най-много намирам смисъл в дрехите - не са чупливи, много много не са привлекателни за митничарите, най-често марката която се рекламира отговаря на това което получаваш (не е пришит етикета и други такива номера). отделен е въпроса дали някой толкова е луднат по дрехи.

 

а за това кой колко печели в бг по 100% и т.н. - не гледайте все в чуждата паничка. като е толкова голяма печалбата почвайте и вие да печелите. много от големите фирми имат ценова политика спрямо пазара.

 

edit: иначе на повечето електроника доколкото знам няма мито, а "само" ДДС. и незнам защо ама в главата ми се върти че за неща под 100$ май нищо не се плаща, ама може и да греша.

 

edit 2: и тука незнам защо фокуса на темата се измести - темата не е пазаруване от ebay, а търговия - за мен това звучи повече като да се продават неща. а това за мен е още по-трудно - никой няма да прати пари (дори и да има как да ги получите по western union или друго например), на някой дето е извън usa, без нищо продадено до момента, без да си с "проверена" самоличност през paypal и т.н. и т.н. а за немското ebay - може и да има далавера, аз малко не го разбирам немския, но един приятел ми поръча книги от немския amazon - около 10$ беше по-евтина доставката, ама като време незнам защо имам чувството че беше като да е от usa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 467
  • Created
  • Last Reply

Пазаруването от ибей е чудесно.... Лошото е че много се чака!Месеци наред....

Аз работя като диджей в Пловдив и си бях поръчал грамофон Technics SL1210mk2 от щатите и след 3 месеца най-накрая пристигна! хубавото е че е почти като нов и не платих нито ддс нито мито ;) Наскоро пък си купих миксер Pioneer DJM500 от Дания.... Отново пристигна след 2 месеца някъде но пак е перфектен почти нов! Много съм доволен от Ибей за сега но проблемите ми изникват като дойде плащането... PayPal не поддържат България и няма как да регистрираш кредитна карта от България.Аз лично единия път платих през роднини в щатите втория път пратих парите през Western Union и ми излезна солено....

 

едит: За стоки под 100 евро не се плаща мито...

Link to comment
Share on other sites

Ми като нямаш роднини и приятели там си е твой проблем ;) Направо си открил топлата вода . DHL е достатъчно скъп за да се изравни цената с тук или поне да стане близка...

А аз пък ще те светна, че с изказвания с такъв тон не изглеждаш кой знае колко умен...

 

/оффтопик

ти пък с това си изказване не изглеждаш по-малко глупав отколкото си :) :laughing: следващите ти обиди на ПМ плс,няма смисъл да раздаваш тука нещо което нямаш :)

Link to comment
Share on other sites

Не можеш и да четеш значи ;) Аз не виждам някъде да съм те обидил

 

/отново оффтопик

 

и 10 000 поста да направиш : пак ще ми изглеждаш еднакво "умен" като преди 2 години :) както казах : тънките ти прояви на хумор или както и там да го наричаш - на ПМ,не е тук мястото да се правиш на умен.Тва ми е последният off в тая тема заради тебе.

Link to comment
Share on other sites

много от нещата, които се продават по ebay, не са предвидени за европа. особено конзолите - дори и да тръгне на телевизора ви - има такива и с ntsc, игрите няма да тръгват - много от тях са като dvd-тата - кодирани за са определен регион. сега че има разни разкодирания и т.н. сигурно има, ама аз не бих пробвал.

 

Това са пълни глупости - мога да ти кажа, че и в магазините в БГ продават конзоли на NTSC /лично аз съм работил и съм продавал/ и няма никакви проблеми след като се чипират, а по принцип се чипират 95 процента от закупените конзоли/демек с чип четат ВСИЧКО/. Само да спомена, че има игри, които се продават или се отдават под наем в БГ и на Pal, и на NTSC - говоря за оригинални игри/пак да отбележа, че лично аз съм продавал, както ntsc конзоли, така и ntsc игри/. А това с кодиранията на филмите не знам кой си ги измисля тия неща /сигурно има някаква истина ама кой знае каква е щото и други са ми казвали затова .../, ама вече знам за 4 двд-та /внесени от Америка - две от тях са лично мои :) / и мога да ти кажа, че съм пускал всякакви двд-та на тях без разкодирвания и незнам си още какво. Между другото един приятел си взе камера в Америка от Американски сайт и даже му пристигна с кабел за нашия стандарт/за нашите контакти демек/, а не за техния, та там като я ползваше аз му дадох кабел за да може да зарежда батерията. Общо взето съвместимостта е почти пълна /има и изключения - аз примерно исках да си взема домашен усилвател на sony, но беше на 110 волта и понеже е с траф, а не с импулсно и не ставаше и за 220/, но изключенията са малко.

Link to comment
Share on other sites

Това са пълни глупости ...

 

Май ти малко избърза с глупостите. Ако в България се продават под път и над път отключени GSM-и, "чипирани" (не бях се сетил за такъв израз) конзоли и прочее чудеса на кракерското изкуство, кажи ми как така реши, че и в eBay всичката стока ще е такава? Някои хора може да не желаят да си "чипират" техниката. Друг е въпроса каква е цената на това чипиране и колко "по-евтино" ще стане, като прибавиш всички патила с транспорта, плащането и валутните курсове.

Link to comment
Share on other sites

Май ти малко избърза с глупостите. Ако в България се продават под път и над път отключени GSM-и, "чипирани" (не бях се сетил за такъв израз) конзоли и прочее чудеса на кракерското изкуство, кажи ми как така реши, че и в eBay всичката стока ще е такава? Някои хора може да не желаят да си "чипират" техниката. Друг е въпроса каква е цената на това чипиране и колко "по-евтино" ще стане, като прибавиш всички патила с транспорта, плащането и валутните курсове.

 

?????? Някъде да съм споменал, че конзолите от e-bay пристигат чипирани или се слага чип по избор на клиента - аз писах за чипирането на българския пазар, защото доскоро бях продавач в такъв магазин. И не се "продават под път и над път чипирани конзоли", а се плаща за това, но както писах почти всеки след като си купи конзолата си я чипира в БГ /независимо дали е купена отвън или от наш магазин/ - само сега да не ми кажеш че не знаеш къде се чипират щото аз имам към 10 познати с PS2 и всички са чипирани/демек ако не знаеш къде ще ти намеря ако се интересуваш :) /. Това разбира се не значи, че ако някой не иска чип не могат да се намерят оригинални игри на NTSC в Бг - въпрос на личен избор. Ама такова нещо че ги няма на нашия пазар си е заблуда. А за gsm-и нищо не съм споменал..../имам и приятели, които си вкараха и телефони и ги разкодираха за по 15лв, което при разликата в цените си е нищожна сума,но това е друг въпрос...../ Относно по-евтиното не помня някъде да съм писал нещо от сорта на - "хора, купувайте от e-bay, а не от нашите търгаши и се радвайте на живота..." Даже напротив - препоръчах ако не се транспортира в ръчния багаж/на приятел примерно който се прибира/ по-добре въобще да не се купува от чужбина, защото не се знае в какво състояние ще пристигне.

Link to comment
Share on other sites

Имам регистриран акаунт в PayPal с USA Visa карта, но понеже ми е скъпо да я захранвам от БГ си поръчах кредитна Mastercard от Първа Инвестиционна Банка. Те ме убедиха, че става за плащания по Интернет и тия дни като я получа ще се пробвам да я добавя, не виждам причини да не стане?

Относно eBay, само да вметна, че сигурно под 1/3 от продавачите в USA поддържат shipping извън страната, а с куриерски служби излиза СОЛЕНО.

Link to comment
Share on other sites

Тъй като виждам, че много хора имат роднини и възможност за доставка на стоки от us, ви питам директно дали някой е съгласен да ми поръча един psp giga pack като съответно ще получи скромна сума в размера на 30-40 лева за труда. :)

Link to comment
Share on other sites

А някой да знае как се продава в eBay?

http://sell.ebay.com/sell

тр да се регистрираш и потвърдиш регистрация.после обявяваш нещо пускаш го на търг за което си плащаш и после го шипваш на победителя.Друг е въпроса че не можеш да се регистрираш в пейпал...

Освен това хората са много резервирани спрямо селъри от БГ.Има много неща за който трябва да се помисли преди да се захванеш да продаваш сериозно...

Аз ги проучвах преди нещата защото исках да върта търговия , но ....отказах се след като ги проучих нещата отблизо...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Много е шибано, че ако нямаш кредитна карта (Visa/MasterCard и подобни) не можеш да се регистрираш дори, пък камоли да се договаряш с продавачите. Някой знае ли какви пари вървят Visa картите, че на 1-2 сайта на банки, които проверих, нямаше никакво инфо?

Link to comment
Share on other sites

a primerno ako sum naddal nai mnogo pari,sus sigurnost li prodawa4a ste mi prodade stokata ili moje da se otkage ako ne go ustroiwa

Значи случайте са няколко:

Ти да спечелиш и да не платиш!В този случай продавача уведомява ибей , че не си платил и те ти пращат unpaid item strike. Възможните изходи са няколко-или да възразяваш в секцията дискусии или да не правиш нищо, при което със сигурност продавача ще ти сложи negative feedback, което не е много добре!

Да кажем , че си спечелил търга , платил си на продавача навреме, той е получил парите, а са минали повече от 2 седмици и ти не си получил стоката. В този случай можеш да уведомиш ибей и пейпал за това ,че селъра не ти е пратил стоката и очакваш те да се занимават с него. Обикновенно ако селъра не е някой измамник случая ще се реши благоприятно за теб. Но ако е някой , който е искал да ти вземе само парите , тогава лошо...

Ако търга е имал paypal's buyer protection up to $1000, и си платил чрез paypal, тогава ще ти бъдат върнати средствата до $1000. Всичко, което си платил над тази сума - гориш!

А ако не си платил с paypal , тогава можеш да ползваш само ebay's standart buyers protection, при която могат да ти върнат до $200, като $25 от тази сума отиват за административни разходи. Сиреч връщат ти само 175!

 

В ибей , както и повечето сайтове с участието на кредитни карти има много измамници и за това трябва да си много внимателен от кого и как купуваш. Найстина там е най-евтино, но и риска е доста голям!

Link to comment
Share on other sites

Аз искам да се вмъкна в темата и да попитам дали някой си е поръчвал стока от БГ сайтове, без кредитни карти и т.н.

Сега се сещам само за бельо напр. интересува ме колко време се чака ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
http://www.sgexpressbank.bg/bg/php/openpag...y&subitem=cards

Международна дебитна карта MasterCard taq karta mi se struwa dosta dalaverska za pazaruwane po neta ili ne e taka

Въпроса е дали сайта, от който искаш да си пазаруваш работи с карти от БГ. А чак да е далаверска...всяка кредитна карта ти върши същата работа. Дори може и да не е кредитна карта ами Виза Електрон и пак да можеш да пазаруваш он-лайн.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sgexpressbank.bg/bg/php/openpag...y&subitem=cards

Международна дебитна карта MasterCard taq karta mi se struwa dosta dalaverska za pazaruwane po neta ili ne e taka

Не става PayPal не приема карти от България :) Иначе има сайтове от които може да пазаруваш с нея но там върши работа и Visa Electron,Master Card,Dinners Club.

Link to comment
Share on other sites

e nali e master card bi trqbwalo da vurvi v powe4eto saitowe(ne v ebay),ne e kato visa electron koqto mnogo rqdko vurvi,plus twa e debitna i po-trudno moge da izgorish s neq

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://cgi.ebay.com/NOKIA-8910i-Slide-Mobi...1QQcmdZViewItem

 

какво трябва да направя за да поръчам тази нокиа по какъв начин трябва да я платя ?

Първо трябва да спечелиш търга.Видя ли , че телефона е използван?

 

Най-добре се свържи със селъра и го питай дали ще ти го изпрати до Бг. Но остават по-малко от 3 дни.

Така като гледам пише Will ship to Worldwide. За плащането е споменато - Пейпал и кредитни карти. Виза, Мастъркард.

Link to comment
Share on other sites

да след като го видях това се отказах , кофтито е че има един които е 40 долара , ама ония не е "worldwide" а е само "us only" и това доколкото разбирам не позволява да се прати до бг

Link to comment
Share on other sites

Ако не си регнат в Пейпал няма смисъл да се ровиш в ибей. Има много изгодни неща там и много измами. Трябва добре да можеш да различаваш едното от другото. А и от Бг да пазаруваш по тоя начин...си е рисковано с нашите пощи.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...