Jump to content
BulForum.com

Маслен радиатор vs подов конвектор


Recommended Posts

Ако коефициентът за работа е 0.8, човек преди да се замисли за отопление, трябва сериозно да се замисли за изолация.

Аз имам два норвежки радиатора (оригинални - лично съм ги купил и донесъл от Норвегия).

С 1250W и 1000W отоплявам две стаи по 12кв.

Това + климатик за хола + всичко останало дето се нуждае от ток = 189лв. за най-студения месец на миналата зима.

Тъй де. Махни климатика и сложи конвектори за другите помещения до 100 кв.м и пак направи аритметиката като не забравиш да умножиш по 1,20... щото увеличението от миналата зима е 20%. Па ако ще и от зад Норвегия, Финландия и Лапландия да са конвекторите :)

А ако ще трябва да правя изолация за над 4-5 хиляди лева за да смъкна коефициента от 0,8 до 0,5... мерси. Няма възвръщане в близките 20 години.

=========

Истината е в климатика. Но, тъй като аз купих конвектора за стая за спане, където ще поддържа 17-18 градуса само през нощта... бива. Ако трябва да се поддържа обаче температура от 25 градуса през целия ден - забрави за конвектори, па били те и лъчисти, мъчисти и незнам кви си по 1к+ лева бройката па хептен. Все пак още имам остатък от боза в главата. Като изтече некой ден и тя и черепната ми кутия вземе да дрънчи на кухо... ще си купя точно такива конвектори - по 1к+ лева бройката и ще харча за капак на всичко и по 1к лева за ток на месец. И ще ми е готино, няма да ми бръмчи нищо, няма да ми духа, ще живея екологично, ще гласувам на референдума против ядрената енергия, ще се кефя да плащам тока по 1 юру киловата и така нататък.

========

Света масово изпростя последните години. Ма нищо, шъ съ упраим.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

А твойте климатици инверторни духалки са или оригинални японски климатици .Имай предвид че само инверторните платки излизат от завода в Япония на 400 долара парчето .Това е цена без ДДС и монтаж .Така че Японски оригинален климатик под 3000 лева и то за 7-ца няма да намериш.До ден днешен Японците работят на 100 волта и така ги изнасят на пазара с специален трансформатор.Това е независимо дали става въпрос за телевизор климатик или друга техника

Link to comment
Share on other sites

Добри хора, какво ще предложите на един беден студент за отопление на стая около 12квадрата, с две външни стени и не особено добра изолация?

Link to comment
Share on other sites

Добри хора, какво ще предложите на един беден студент за отопление на стая около 12квадрата, с две външни стени и не особено добра изолация?

1. Добър климатик втора употреба. С COP>3,5

2. Увеличение на доходите.

3. Манипулация на електромера.

4. По-често ходене на гости при заможни студенти.

5. Съдружие с още един студент и поделяне на разходите.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...