Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Напротив - най-вероятно ти не си разбрал на лекцията. Сестра ми е фармацевт и си отчита рецептите за наркотиците именно в ХЕИ. Няма как да се бъркам. Но нищо, де. Да не спорим, че става малко оффтопик

Едит: Моя грешка. Сега проверих и се оказа, че ти си прав. Извинявам се още веднъж

Edited by sarkis_999
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Искам да попитам нещо по въпроса за правата на потребителите, ако можете да ми помогнете.

Проблема е следния - преди 3 месеца си купих монитор Самсунг от Жаркомпютърс(техния представител тук е Арт технолоджи). На техния сайт пише, че монитора е с гаранция 0 ДЕФЕКТНИ пиксела. Сега един пиксел започна да свети само червено. Като отидох до офиса им срещу св. Петка ми казаха, че гаранцията е към техномаркет Европа(те ги внасят и има отделна гаранция) и трябва да се обърна към тях. На сайта на техномаркета обаче за този монитор пише гаранция 0 изгорели пиксела. В случая моя пиксел не е изгорял, а е дефектирал.

Как мога да процедирам в този случай? Възможно ли е да ми откажат гаранционно обслужване ( в случая замяна с нов) при това положение. Все пак аз съм го купил с информацията, че пиксел може да дефектирал, а не да изгори напълно и пак ще ми бъде сменен. Какви са ми правата и какви претенции мога да имам към отделните фирми? По принцип искам същия монитор, но ако се опре до връщане на пари от кого да ги искам? От продавача или от обслужващия гаранцията?

Link to comment
Share on other sites

Значи гаранцията е към K&K Service, като за магазин е посочена Арт технолоджи. Отзад пише, че производителя, вносителя или сервизът поемат гаранционните задължения към потребителя, и че търговците на едро и дребно нямат право да променят гаранцията. Това значи ли, че каквито и претенции да имам те са изцяло към сервиза?? Замяна, поправка или връщане на пари.

 

Относно сайтовете - все пак въз основа на тази информацията в тях, аз като клиент съм се излъгал и съм си купил стоката от тях, именно с идеята, че ако стане нещо подобно ще ми се смени. Та затова попитах. Понеже стана сложно - един я предлага, втори ми я продава, трети прави поддръжката и се чудя какво да правя.

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам нещо свързано с правата на работника. Кой се занимава със защита на работниците?

Моя шеф ме кара да работя 10 часа а ме осигурява на 8 часа.

Като повдигна пред него този въпрос той ми казва - "Намери си шеф дето ще те осигурява по-добре.Нашата фирма е бедна и нямам възможност да те осигурявам на тези часове за които работиш".

Работното ни време е от 9.30 до 19.30 часа.

РАБОТИМ 5 ДЕНА В СЕДМИЦАТА.

Колко дена почивка ми се полагат за това работно време?

Има ли изобщо институция която да прави проверки и да наказва такива безотговорни работодатели?

Link to comment
Share on other sites

В магазин.

А какво ще стане след като службите минат?

И плюс това излизам в майчинство,но искам да знам занапред когато се сблъскам с такъв проблем какво да правя. Къде да търся правата си и изобщо ще има ли ефект или само ще направим дандания ?

Пък и за кво трябва да се чака да се подават сигнали? Ако се направи една проверка на магазините по центъра ще си изпатят 70 % от работодателите. И децата в детската градина знаят че продавачките на центъра са най-потърпевши.

Link to comment
Share on other sites

Прав си за това че не си търсим правата. Аз лично се въздържам от много години. Досега нито един работодател не е бил коректен спрямо мен. Да не говорим,че като им кажеш че напускаш,веднага ти правят ревизия и те изкарват че си им супер длъжник и ти задържат заплатата защото ревизията "не ти е излезнала". Има един задник за който и аз съм имала нещастието да работя преди години,когато бях почти дете. Този си заслужава една хубава проверка,въпреки че е голям връзкар и си е накичил заведението с "дипломи" издадени от Общината за най-добро заведение или нещо от сорта. Но ако знаете как използва невинните деца. Наема работнички за по една две седмици и после ги изритва и парите не им дава,а те няма как да докажат че той им е длъжник защото не са подписали трудов договор,под предтекста,че "нека да те "пробвам" една две седмици и ако ставаш ще подпишем договор", след което като те изхвърли,ти нямаш доказателство,че си работил изобщо там.

Аз лично не приключих по този начин "взаимоотношенията" си с него. Просто той беше изключително доволен от работата ми и даже нямаше намерение да ме гони.Работих там около един месец и сигурно съм единствената която е работила там толкова дълго,но може и да греша.Та през това време той само използваше момичетата,които идваха по обявата му-елата да ви пробвам,пък ще видим.Вярно е,че някои от момичетата наистина не си вършеха работата,но имаше и такива,които се справяха добре. Най-ме е яд,че аз реших да уредя на работа там една приятелка,която спешно се нуждаеше от работа. Та уредих я,но два дена след като тя започна работа,аз се скарах жестоко с Гришата(така се казва шефа) и си тръгнах веднага,въпреки заплахите му,че ако си тръгна няма да ми даде заплатата.Скарахме се защото ме изкара в най-големия дъжд да мета пред заведението... На мен парите ми ги даде защото тогавашното ми гадже беше много серт и щеше да го пребие,но една седмица след това ми се обади приятелката,която уредих там и ми се оплака,че я изритал без да и плати. Аз лично нямам за какво да го "съдя" защото си получих заработеното, но като знам че бях свидетелка(пряка) на гаврите му с другите момичета и...още ме е яд. Това е най-наглия работодател,който трябва да бъде наказан. Мисля,че той все още се държи така с работничките си. Пратете му една проверка. Заведението се намира точно срещу "Туин Пийкс" на бул. Васил Априлов. Казва се "Фокус".

А със сегашните ми шефове не ми се занимава,защото както вече казах излизам в майчинство и не искам да се подлагам на допълнителен стрес и без друго съм с тежка бременност.

След като ми свърши майчинството обаче,ако нещата не са се променили ще си търся правата,гарантирам!

Link to comment
Share on other sites

Значи монитора може да го занесеш в сервиза , но замяна на стока и връщане на пари естествено си ги искаш от Арт технолоджи.Да не забравиш да вземеш гаранционната карта като ходиш в сервиза.Кик Сервиз просто извършва сервизна дейност , тя няма отношение към гаранцията , за извършения сервиз по гаранции и се заплаща от Арт технолоджи.

T.e ако от сервиза кажат е може да се оправя, трябва да се смени - да ходя да си го искам от Арт Технологжи, пък те се да оправят по между си?

Link to comment
Share on other sites

Искам да те попитам и още нещо.

Бременна съм,в 5-я месец. Казаха ми , че имам право на две "еднократни помощи". Едната е за бременност,а втората е за раждане. Кога,къде и как мога да ги получа.И какви са размерите им?Благодаря ти предварително!!!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти за бързия отговор,но не си прочел внимателно въпроса ми или може би не си разбрал правилно "запитването " ми. Та въпроса ми беше на какви парични помощи имам право и на колко възлизат.

Това за отпуските го знам,но не това ме интересува.

Питам за еднократните помощи,които се отпускат. Казха ми ,че имам право на 2 такива помощи като едната е преди да родя,а втората е след като родя. Да,но къде трябва да отида и какви документи трябва да се попълнят?

Link to comment
Share on other sites

здрасти и от мен :D ! и аз искам да попитам нещо. какъв е реда, ако искам да продам газов пистолет на някой познат примерно, купил съм го от магазин. трябва ли да се ходи до районното.

Link to comment
Share on other sites

здрасти и от мен :D ! и аз искам да попитам нещо. какъв е реда, ако искам да продам газов пистолет на някой познат примерно, купил съм го от магазин. трябва ли да се ходи до районното.

Не съм вещ в правото, но тъй като имам 2 газови пистолета бих могъл да споделя нещо. Когато ги купувах в магазима изрично ми казаха, че не е необходимо разрешение за закупуването и ползването им. Единствено фактурата за закупуването им е на мое име и тя е доказателство за произхода им. Според мен не би трябвало да има проблем да се продаде газов пистолет, защото той не се явява като "стандартно" огнестрелно оръжие, а по-скоро се води "средство за самоотбрана", каквото е и напр. спреят с газ. Единствено проблем за новия собственик ще се яви доказването на произхода му ако бъде проверен навън от органи на реда. Така разсъждавам...може и да греша...не знам. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...