Jump to content
BulForum.com

Car Audio


xXx

Recommended Posts

Пуснах една-две проверки в сърча,но нещо не намерих такава тема.Идеята ми е,който има някъкви въпроси или питанки относно аудиото по колата си да ги задава,и по-опитните да помагат.Аз съм супер куц в тая сфера и за това започвам с няколко бързи въпросчета:

-Колко пари трябва да заделя за един приличен MP3 player(ако има USB вход идеално) на някоя от добрите марки-SONY,Pioneer,Kenwood?

-Гледам по магазините...най-различни видове тонколони.Основния ми въпрос е-има ли тонколони,които може да се окажат несъвместими с радиото,което е в колата(знам,че може да е глупав въпроса но все пак)

-И третото...освен две колони на кората на багажника искам да сложа и някъква Бас каса...нещо с нормални размери но пак да свири прилично.Бас-а пак ли към радиото се свързва като колоните?

Иии горе долу какви пари ще излезнат въпросните три компонента.Аз след разходка из Техномаркет установих,че някъде около 300-350 лева би трябвало да ми стигнат

Link to comment
Share on other sites

второто - усилватела в плеъра има минимално позволено съпротивление на товара (обикновено 2 ома), повечето говорители са 4 ома, така че няма проблем. За мощността (понеже не може да се вярва на ватовете) можеш да прецениш докато слушаш дали ти се претоварват говорителите и да намалиш малко wink.gif Повечето плеъри са 4х25-4х30 реални вата, това 4х50 е някаква си измислена търговска мощност.

 

третия въпрос - обикновено радиото има изходи за външно крайно стъпало, слага се усилвател в мостов режим (двата канала работят на един говорител), в усилватела си има лоу пас филтър, който реже високите. Другия вариант при по-скъпите плеъри е да има изход за субууфър, филтъра е в плеъра и настройките се правят от него, но пак трябва външен усилвател, много кабели и тн.

И няма такова нещо бас каса, нито Буфер/субБуфер, казва се subwoofer (субууфър).

Link to comment
Share on other sites

Такамм:

Първо - В най-ниския клас плеъри, най - добрите варианти са на Пайнер и Кларион.Ако искаш поне малко качество , бягай далече от всички останали.Въпросните плеъри имат най-много настройки и приемливо качество на звука.

Второ - Провери първо какъв размер са говорителите (тези които имаш в момента) или мястото за монтаж. 165, 130, 100 мм.След това вече се ориентираш какво да търсиш.И дали искаш компонентна система (НЧ говорител + ВЧ говорител и пасивни филтри) или коаксиални говорители (НЧ говорител с монтиран в него ВЧ говорител).

Трето - Баскаса, буфер-муфер.Всъщност е субуфер.Ако търсиш сток (готова кутия с бас от магазина) бягай от Блаупункт.Просто не стават.По-добре Тъндър.Но ако търсиш нещо по-качествено е добре да се насочиш към други марки - Херц, Хеликс, Алпайн.....Друг е въпроса каква мощност искаш, като според това вече, ще търсиш бас и съответно усилвател за него.Не забравяй захранващите кабели за усилвателя (сигнални и силови).

Ако кажеш бюджет, мога да ти направя, няколко различни предложения.Но с тези пари, които си посочил няма да купиш нищо.

Плеър + предна линия+усилвател+субуфер+кабели - поне 600 - 700лв.Отделно е монтажа.Освен ако не си ги монтираш сам.Но понеже каза, че не разбираш, не е желателно да опитваш.На изгорели компоненти гаранция няма. :laughing:

Ако имаш повече въпроси аз съм на линия.Мога още да пиша, но е добре да ме ориентираш в бюджета, за да ти помогна повече.

Link to comment
Share on other sites

Второто на magdanoz4o е много важно. Аз съм в такава ситуация сега - малко е мястото фабрично и трябва да правя две отливки, по 200 лв всяка!!!

Бюджета от 600 лв, също е силно оптимистичен за нещо добро, да не кажа абсурден. Само плейъра е 350-400 лв, само кабелите за субуфера са 100 лв. Оттам имаш още по 160-170 лв за свестни двойки говорители отпред и отзад, около 160-200 лв за субуфера и поне 60-70 лв труд, аз бих заложил на 100+. Общо около 1000 лв си приготви!

Говоря за средно качество, което ще ти хареса много. Високите изпълнения няма какво да ги коментираме, там цените са брутални. Евтините решения пък, са пълна загуба на пари.

 

А за тея 350 лв, за които говориш, по-добре да ти продам аз Sony CDX-GT300 с двете ми трилентови елипси Pioneer. Плейъра е в перфектно състояние, с работещо дистанционно. За още 40 лв си сменяш фабричните говорители с Pioneer(тук вече зависи каква е колата, на моя Golf 3 бяха толкова) и имаш една съвсем прилична музика.

Link to comment
Share on other sites

Е, за отзад на първо време може да си спести говорителите.И без това почти няма да ги чува.

Иначе ти какво искаш да набухаш отпред, че не ти влизат говорителите? :bgrin:

Пък и тези отливки много скъпи ми се струват.Ясно е, че е с тапицирането, ама само отливките ли или и корите ще тапицираш?Цената предполага и корите, но...знае ли човек.

Link to comment
Share on other sites

Само отливките!

Ще монтирам Morel-и.

 

Относно елипсите - вярвай ми, ще ги чува! Бая пеят...

Пак казвам, зависи от колата, не знам какво му влиза на фабрично определените за това места.

Link to comment
Share on other sites

Аз даже не се бях и замислял за смяна на говорителите отпред-първоначално обмислях направо да изрежем кората отзад и да монтрам 2 елипси+някакво радио прилично за 150-200 лева.По принцип всички колони в колата са си фабричните-тоест кората на багажника дори не е рязана-колоните са разположени точно под задните прозорци.И все пак до колкото разбрах няма начин да мина без усилвател ако искам да сложа суббуфер и трябва да видя какви колони мога да събера отпред(на мястото на фабричните)...добре и благодаря за съветите.До няколко дни ще ги свърша тея работи и ще кача снимки.

Link to comment
Share on other sites

Само отливките!

Ще монтирам Morel-и.

 

Относно елипсите - вярвай ми, ще ги чува! Бая пеят...

Пак казвам, зависи от колата, не знам какво му влиза на фабрично определените за това места.

Хммм Морели, явно си от SQ сектата. :lol: Много добри говорители.Високите може да не ти харесат как свирят, но зависи.Всеки според слуха му.

Задната линия, че пее, пее.Но при наличието на една добра сцена отпред, задните не са толкова важни.

 

Аз даже не се бях и замислял за смяна на говорителите отпред-първоначално обмислях направо да изрежем кората отзад и да монтрам 2 елипси+някакво радио прилично за 150-200 лева.По принцип всички колони в колата са си фабричните-тоест кората на багажника дори не е рязана-колоните са разположени точно под задните прозорци.И все пак до колкото разбрах няма начин да мина без усилвател ако искам да сложа суббуфер и трябва да видя какви колони мога да събера отпред(на мястото на фабричните)...добре и благодаря за съветите.До няколко дни ще ги свърша тея работи и ще кача снимки.

Скромното ми мнение е, че е по-добре да смениш предната линия със едни сериозни говорители и да си оставиш старата задна (поне за сега).Особено и щом искаш система със субуфер.Вярвай ми, ще останеш по-доволен.По-нататък може да смениш задната линия, със нещо друго.Колкото да ти подкрепи предната и да вдигне качеството на звука в автомобила.

Кажи все пак, за каква кола си говорим.

Link to comment
Share on other sites

SQ - Sound quality.Т.е. феновете на висококачествената музика в автомобилите.Или опитите на аудиофилите, да вкарат HiFi , DTS5.1, DTS7.1 и т.н. в колите си. :lol:

Морела ще свирне по-добре от Пайнера.Със сигурност.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

имам една щура идея, в която малко по малко да почвам да инвестирам, че не ми стига вече фабричното аудио :D

 

Хед юнит Pioneer 5-та серия ще храни с вграденото стъпало 4 елипси 5х7, а на кората на багажника мисля да закича или едни 6х9 или едни 20см с допълнителен амп, за да не претварвам усилвателя на ЦД-то. Те ще носят ниските основно. Става въпрос за фИкус мк1 хетч, а всички тела са във вратите.

 

Това ще бъде за старт, като в последствие ще се сменят предните фабрични елипси с нещо по-добро, но без отливки и разни подобни.

 

 Как ти звучи като вариант? Най-добре ще е с бас-каса, може би, за да не режа кора и тотално фабрично да изглежда, но не съм фен на бас-касите и си мисля, че с каса няма да звучи по-добре. Тук ми е голямата чуденка, защото цифрата между каса и колони е почти една и съща. Ако ще е каса, ще е нещо малко, а не 15-ка :D

Link to comment
Share on other sites

Забрави за монтажите по кората...Ще си похарчиш парите на вятъра....И започни със добра предна линия и суб, а после мисли изобщо за задната....

Най-правилно и разумно инвестиране е по следния ред:

Главно устройство.

Предна линия

Амп + суб

Задна линия - евентуално...

 

Всичко останало са money for nothing...

Link to comment
Share on other sites

Тя задната линия ще е като за финал, след всичките хамалогии... добре, ще помисля над въпроса със суба...

Link to comment
Share on other sites

При всички положения суб-а е най-добрия вариант...Просто всякакви други галимации са абсолютна дивотия...Нито ще е красиво, нито ще свири хубаво, нито ще си доволен, а и винаги имаш шанса, да усъмнеш без задна кора...само главоболия после...По-добре главоболията да идват от баса, не от другото.... :)

Link to comment
Share on other sites

Е, аз си карах сумати години с колоните на кората, кога бях с предните две коли. С тая - просто дойде абсолютно сток и вече не издържам с тея нещастни ФМ трансмитери...баси падението :D

 

Та ще поразгледам някой 8" или 10" макс, колкото да държи ниво. Само се чудя, предната линия дали да се нахаплярвам и там да ги прекарвам през амп или ЦД-то ще свърши работа

Link to comment
Share on other sites

Зависи какво искаш да постигнеш.

Ако ще храниш предната от плеъра гледай говорителите, които ще купуваш да са с чувствителност над 91dB.Също така е желателно предната линия да е компонентна.Но там вече зависи от фабричните места на говорителите в колата, щом не искаш да се занимаваш с отливки...

За суб, по-добре 10-ка..не е много по-скъпа от 8-цата и носи повече...Ако ще е малък(т.е. под 10''), тогава гледай нещо по-качествено...И за бога, не купувай Сони или Кикер..не си причинявай тази болка...

Link to comment
Share on other sites

:D yes master! Има и вариант да взема на психито съба, ама той е проекто-вариант. А за компонентна предна - има варианти и без отливки. Просто високите ще ги кача на таблото и мисля, че ще е добре. Ще порагледам още, че и без това съм 5х7 във вратите, не е като да има бол...

 

Edit: на първо четене hertz esk 570 като система. Иначе за коаксиалки - повече варианти има. Първо да оправя плейъра обаче, пък после другото.

Link to comment
Share on other sites

Да попитам и аз. Колата ми фабрично има някакво радио. Ти си комуникира с бутоните на волана. Имам увеличаване/намаляване,предишна следваща и режим.

Мога ли да сменя радиото като запазя управлението от волана ?

Колата е great wall steed.

 

Link to comment
Share on other sites

Има начин да се направи, но трябва някой с малко познания да се заеме. Контролът е на принципа на съпротивление във веригата. Можеш да питаш тук http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=22245дали има някакво решение за теб или ще трябва да се съставя съвсем нов модул. 

Link to comment
Share on other sites

На Ванката касата аз съм я правил...дали е добра , ще си замълча, нека той да ти каже...ESK е добър вариант, но има и по-добри..не съм правил фикус, но ако искаш, може да го огледаме някой ден заедно и да ти дам препоръки...в крайна сметка всичко зависи от бюджета.

 

П.П. Има два вида управление, резистивно и капацитивно.., като и при двата афтърмаркета не винаги е достатъчно ефективен..

Link to comment
Share on other sites

Аз съм адски очарован от заводската музика на Форда. Буфери, усилватели, колони, всичко е на Сони и на Интернет или HD радиата гърми и не криви дори увеличено до край. Жалко, че това му е единственото хубаво на фокусника

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...