Jump to content
BulForum.com

Избор на първа кола - Seat Ibiza ?


head_up

Recommended Posts

Имало едно време един левент на средна възраст, с червено сако, китка на ревера и чИрвен нексус 5...един ден левента решил, че се нуждае от пичеловка с която да може да стига да оборотните заведения по морето и модерните партита у София. Героят ни гледал ли гледал коли, но не бил притежавал до сега собствен транспортен кош... Допитал се един ден до крайно компетентните Юзери от любимото му форумче. https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=123903&page=1

 

Искал да си купи мощно, бързо, красиво и удобно БМВ, но накрая си взел печка... Опа, алфа гт jtd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Приятелю, всичко е въпрос на късмет. Преди 6 години моята съпруга взе книжка и точно на същия ден и взех една Фиеста за 700 лв,92 година на която да се  учи да шофира, без да се притесняваме дали ще я блъска, стърже, драска и т.н. Въпросната Фиеста все още върви и вярвай ми за 6 години даже и маслото не съм и сменил. Юркали сме я 4 пъти до Каварна, София, Крайморие и т.н. пустата Фиеста просто не се разваля. Тази Фиеста надживя две други „скъпи” коли. Мисърта ми е, че и да се чудиш и да не се чудиш, всичко брат е един шибан късмет. Успех в покупката.

 

Link to comment
Share on other sites

Тва да не си сменяш маслото ... съвет ли е, хвалба ли?

 

А за късмета, ако нищо не те интересува за тая кола съм съгласен и я купуваш като пакет цигари едва ли не.

 

Link to comment
Share on other sites

Каквото и да вземеш за тези пари, ще си постоянен абонат на сервизите. Лично мнение. В този смисъл - трябва ти кола с евтина поддръжка и налични части втора употреба, както и цели двигатели и скоростни кутии на ниски цени. Както колегите са ти писали - само от човек. Виж Рено Клио. И тези приказки, че французите не ги бива, ги кажи, когато си карал френска кола, а не по приказките на кварталния майстор или някой, който е попадал при него  ;)

По въпроса с горивото, на което ще караш - не виждам смисъл да караш 20+ годишна кола на бензин, а и като цяло при положение, че има толкова добри газови системи, но ти сам ще стигнеш до този извод, вероятно. Скоро мернах Клио 1994 в Пловдив с 1.2 мотор и газова за около 1400лв. С пари кеш, ще го вземеш поне на 1200лв. Клиото изглеждаше гледано и доколкото помня, беше гаражно. В момента нямам време да ровя за обявата, но беше в Cars.bg

 

Edit: Тази гаражната не я намирам, но виж тази и тази. Първата изглежда доста запазена, а втората има нов акумулатор и комплект зимни гуми с джанти, които само биха ти стрували около 200-300лв. Акумулаторът също е минимум 100лв.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност това с френските коли си е от наблюдение (имам поглед какво се случва с фасона на тия коли, като минат някакви годинки) и информация на човек, който ги продава (или продаваше, не съм сигурен сега какво прави). А той знае и неща, които кварталния майстор, който всички така обичате да споменавата, не знае. Но покрай другото спомена, че до 406 включително се правили да живеят колкото може повече - прекрасно! След този модел взели да ги правят с планиран цикъл на живот, къс явно, както немските :) Което се и очаква, пазарна икономика. Иначе и шефа ми кара 306, втора кола от пежо му е - очерован е, наистина вози много меко това, паважа за нищо го няма. И всеки път като се кача в това нещо се чудя защо се усещам седнал в картонена кутия на колела - това си просто мое усещане, не казвам, че е правилно. И не знам защо го имам... После сядам в роувър 200 примерно и дяволите го взели, много по приятно е, по-тежко, ускорява различно, спира различно, вози прекрасно, катери баирите, не се плаши и от черен път. А купето мисля, че може дори да е по-леко. Ако цените на роувъра бяха по-поносими и разхода им не беше !№$%@ щях да се замисля за него, но уви не си струва 10-11 л градско. Друг е въпроса колко излиза ремонта  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

В допълнение на по-горния пост, твърде вероятно е колата която вземеш да е с монтирано газово, малко будали като мен останаха да карат на бензин :grin: Хората искат да се возят еФтино и са прави, никой не му пука двигателя 500к ли ще изкара или 450, след като с времето ще спестиш пари за още няколко такива коли.

 

Това за ограничения живот на немските коли :blink: Имаш ли идея на колко реални километри идват повечето? Мнението ми за рено е ужасна изработка, ужасен салон, но евтино - става за градски кенеф (точно кенеф и нищо повече). От ровърите кола с по-гаден и рязък съединител не се сещам да съм карал. И да, не си струва 11 градско, защото има по-интересни коли с тоя разход :)

Link to comment
Share on other sites

Не ти знам наблюденията, но аз от 11 години карам само френски коли, по-точно Пежо, и друго не искам да видя. Като поддръжка са нищо, а карам поне 20-25 хиляди на година, като по равно са градско и извънградско. Приказките колко са лошо френските коли, са само на некадърни гаражни майсторчета, които повече от Вектра и Голф не разбират, но това е друга тема.

Успех с избора.

Link to comment
Share on other sites

С очите си видях как клиото на позната (която не може да кара :lol:) при тръгване със завъртени гуми към бордюра, счупи два зъба на рейката. Не удар в движение, а потегляне от място! После помагах за смяната на рейката и се чудя как може сигурността на пасажерите да е поверена на тая солетка :blink:Вярно беше много смешни пари втора ръка. Имали сме рено 5 някога, запазено и лъскаво, карал съм го и знам за какво става въпрос. Частите наистина са без пари. Вектра и голф не ги намесвам :) Успех и от мен.

Link to comment
Share on other sites

Ти добре си видял и си помагал, но откъде знаеш тая рейка какво е преживяла преди това и дали изобщо е била рейката на тази кола или някакви свободни съчинения на някой майстор+някой от морга. Наблюденията ми върху такова Клио са точно обратните. Няма убиване, точно като на charmock Фиестата. Возията за малка кола е супер прилична, изключително икономичен мотор и с много, ама много евтина поддръжка.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък с очите си виждам как всеки ден на работа колегите от съседния сервиз с БМВ-та не могат да тръгнат без да дигнат предния капак да видят дали мотора ще запали. Има един дето трябва снимка да му направя, по 3 пъти на ден се дига капака, все се човърка нещо, все прекъсва нещо, та форсира та гледа. Еми то начи тея са гати боклуците.

 

Ако ви снимам предното окачване на Голф 3 и Меган 1 без гумата ми е много чудно колко хора, ще познаят кое на коя кола е, ама нали БГ знаем "От голфу по здраву нема" и едно си баем...... Аз как 6-та година на Мегана по предницата един тампон не съм сменил, а я карам всеки ден и редовно я проверявам за луфтове.

 

Клиото наистина ако е подържано е неубиваемо, ама за втора ръка коли да даваме генерални заключения. Грам не се знае как е карана и подържана тая кола.

Link to comment
Share on other sites

съседния сервиз с БМВ-та не могат да тръгнат без да дигнат предния капак да видят дали мотора ще запали

 

Кви БМВ-та, какъв Голф? Нещо !? 

 

Човека вече каза разход 8/100 градско и 6 извън. Да се придържаме към темата. Тия нападки по марки ... знаеме си вече лафовете, мисля че няма нужда пак да си ги разправяме. 

 

А тва кои коли палят и кои не ... вярвам си достатъчно наясно, че поддържаните палят, заебаните кошове не палят. Тва е разграничението.

 

________________________

 

А тва за тампоните на мегана ... ми и аз преди 2г си поднових тампоните като взех колата, още са си здрави само по павета всеки ден - буквално. Но въпроса не е в това колко "не поддържаш една кола", а по-скоро дали си струва тая кола да я поддържаш... като влезеш в нея всичко да е гадно, неудобно, да тропа, скърца, да вози зле, да завива зле, да ускорява зле. Всеки си преценя. Не е никакво достижение да купиш един дарак и да го караш докато роди без 1лв да не дадеш за него.

 

И понеже аз не смятам малката кола за предимство ако е основна на човек - друго е ако му е само за "в града" - няма да е лошо да се погледне едно автмобилче което толкова години отнася всякакво отношение, частите са адски евтини, всеки сервиз може да го оправи и гори наистина малко >

 http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11405879632265287&slink=71a52k

 

Лично карам понякога такъв на извънградско и харчи до София 9.5литра газ с 3ма човека и икономично каране със 110км/ч. По-икономично от тва здраве му кажи, в една кола с нормални размери и приятно возеща. 

 

Или едно рено лагуна например ... 

Link to comment
Share on other sites

Да си призная и на мен ми е малко слабост (пасата), ползвали сме такъв, товарно животно, добре (горе-долу) вози. Беше дизел, но то там всички бяха дизели. Достатъчно време съм прекарал в него, имам си представа какво е. Е, не е малка, както ми се искаше, но пък... знам ли, вече почвам да се чудя защо искам малка кола...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...