Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Ами дръж си го тогава щом ти е мерак... При мен ако се пусне цялото осветление в къщата и подминава 2 киловата. Под 25 никога не бих сложил. Всеки си знае за себе си. Само да не си мислиш, че има някаква съществена разлика в цените на прекъсвачите - почти никаква е на тия ампери. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Знам, гледам, че цените не само, че нямат разлика, ми са направо еднакви. Merlin Gerlin съм избрал за предпазителите, добре ли е? Последно всичко по 25А, само кухнята 32. Договорились?

Link to comment
Share on other sites

При мен пада винаги пръв, а евн не искат да ми го сменят защото не бил техен, същевременно пък таблото е пломбирано с тяхна пломба и нямам достъп сам да го сменя.

А на мен ми го смениха... Последно ми падна заради гръмнала крушка и им вдигнах грандиозен скандал по телефона. Дойде един малък пич, отвори таблото, чеса се по главата, вади трески изпод ноктите и на края рече - Абе тия кво са пушили, кога са го слагали тоя бушон... Пет минути по-късно вече бях с чисто нов, бавно действащ предпазител.

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си сложиш някъде главен бушон между тяхното табло и домът ти за да пада той при късо или претоварване и да можеш да си го вкючваш и смениш, ако се наложи!

Edited by maistor
Link to comment
Share on other sites

Защо за осветление да слагам 25А? Има 20 крушки общо и всички са енергоспестяващи Филипс и луни някакви.

И главен няма да слагам, защото главен мой си имам на таблото в кооперацията и е 50А. Но винаги пада ЕВН бушона, моят никога не е падал. Реално мога сам да си сменя този в таблото на ЕВН, защото човекът, който засича електромерите, винаги го разпломбира и мога докато ги засича да си го сменя. Познавам го, няма да ми откаже. Не ми е дошло на ум това.

Защото един ден можеш да решиш да си направиш таван като моя и осветлението в стаята да може ако светнеш всички лампи да е около 3KW :lol:

Link to comment
Share on other sites

Лъки не ги слушай, изговориха големи щуротии..

Първо - слагаш си главен - 50A.

Второ - за кухнята - 25А ако не искаш да се запалиш.

Трето - за контакти - ако са на отделни кръгове слагаш - 16 и 20 A, ако са на общ - 25A.

За осветление - 10A.

 

А най-добре в понеделик ела при мен да ти обясня кое, къде и какво

Link to comment
Share on other sites

Лъки не ги слушай, изговориха големи щуротии..

Първо - слагаш си главен - 50A.

Второ - за кухнята - 25А ако не искаш да се запалиш.

Трето - за контакти - ако са на отделни кръгове слагаш - 16 и 20 A, ако са на общ - 25A.

За осветление - 10A.

 

А най-добре в понеделик ела при мен да ти обясня кое, къде и какво

 

В никакъв случай не следвай тези идиотски съвети! Ще се подпалиш (примерно с 25 в кухнята)! Контакти на 16?!?!?  :Facepalm:  :Facepalm:  :Facepalm:

 

Младеж, с какво си объркал магданоза днес? 

Link to comment
Share on other sites

Както решиш, звучи добре. Сигурен ли си, че главния ти бушон е извън къщата? Не би трябвало да е така... 

 

Главният е на табло пред кооперацията. Отделно, на старото табло в кооперацията имам още един главен. И външният и вътрешният са по 50А, но винаги пада този на ЕВН. Вътрешният е някаква марка ES или нещо подобно и до момента никога не е падал.

Link to comment
Share on other sites

Много странна система... Редно е да си имаш главен при теб, в твоето табло. Един в общото също има, но още един е вече щуротия. Отново ти казвам - не пипай ЕВН-ския, файда няма. 

Link to comment
Share on other sites

Един в общото също има, но още един е вече щуротия. Отново ти казвам - не пипай ЕВН-ския, файда няма.

:FU:

Отдавна не бях чел по-голяма простотия....

Link to comment
Share on other sites

Ако някой си прави ел.таблото по съвети от форум - ЗАСЛУЖАВА да се подпали.

Конкретно - предпазителя НЕ се определя от това за къде е - кухня, баня, хол, тоалетна, антре, вила, кино, театър ...., а от това с КАКВО сечение е съответния кабел !!!

Ако имаш интерес мога да ти пратя на ЛС тел. на професионалист електротехник, който проектира и изпълнява и много по-сложни ел. инсталации.

 

 

 

В никакъв случай не следвай тези идиотски съвети! Ще се подпалиш (примерно с 25 в кухнята)! Контакти на 16?!?!?  :Facepalm:  :Facepalm:  :Facepalm:

 

Младеж, с какво си объркал магданоза днес? 

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

И аз съм го писал същото, ама тук слушат този дето вика най-силно :)


за 4мм2 - 25А, за 6мм2 - 34А се полага. Съобрази с горния ми пост и ги сложи бързодействащи за да не ходиш всеки път до електромерното. На осветлението 15А

 

Това са максималните стойности според сечението на кабела, може да сложиш и на по малко А

Link to comment
Share on other sites

Аз изрично казах, че всеки може да прави каквото пожелае. То ако ти е монтирано грешното сечение в инсталацията, бушон няма да ти помогне особено. Това е пределно ясно. 

 

Но дори при правилно пуснати кабели 4 квадрата в една кухня за мощни консуматори, предпазител 25А не е на място, пък кой каквото иска да разправя. 

Link to comment
Share on other sites

Преди време до ректората на ПУ имаше магазин предимно продаваха всякакви CD-та и кутийки за тях и периферия, но като минах в скоро време и видях, че беше затворен.

-Можете ли да ми препоръчате друг магазин с по-голям избор на CD-та и кутийки за тях

Link to comment
Share on other sites

Аз изрично казах, че всеки може да прави каквото пожелае. То ако ти е монтирано грешното сечение в инсталацията, бушон няма да ти помогне особено. Това е пределно ясно. 

 

Но дори при правилно пуснати кабели 4 квадрата в една кухня за мощни консуматори, предпазител 25А не е на място, пък кой каквото иска да разправя. 

 

Пределно ясно е, че всеки си пише каквото му е на ум и никой не прави елементарна справка с официалните документи.

Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли дали в exel може да задам да маркирам в таблица сумите от дадена колона по ключова дума съдържаща се на съответния ред? Примерно в огромна таблица да кажа да ми сумира и маркира всички суми от редовете които пише НАП

Edited by NEO_DDT
Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли дали в exel може да задам да маркирам в таблица сумите от дадена колона по ключова дума съдържаща се на съответния ред? Примерно в огромна таблица да кажа да ми сумира и маркира всички суми от редовете които пише НАП

правиш нова колона в която слагаш подобна формула =IF(ISNUMBER(SEARCH("НАП",A1))>0,B1,0) и после сумираш новата колона

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Дедо, няма да стане така. Почти съм сигурен, че човека има таблични данни, в които записите са от числови и текстови клетки и той иска ако в определена клетка на един запис се съдържа НАП, да се добави числената стойност на друга клетка от същия запис към някаква обща сума от всички записи.

Така, ако предположим, че в колона C би могло да се съдържа текстовия низ "НАП", а в колона Е е някакво число, то предложения от теб вариант с отделна колона трябва да съдържа следната формула: =IF(C1="НАП";E1;0) и да се сумират стойностите в създадената колона. Алтернативно, използваме SUMIF в произволна клетка: =SUMIF(C1:C1000;"НАП";E1:E1000). В случая визирам 1000 записа (реда), но вместо C1 C1000 ще фигурират номерата на първия и последния запис (ред).
Респективно, COUNTIF със синтаксис като горния ще върне броя на редовете, съдържащи "НАП". 

Не знам обаче как да се селектират записите, отговарящи на критерия "НАП". Може би пак с отделна колона и логическа функция:

=IF(C1="НАП";"*","") и после да се приложи филтър с показване само на звездичките в тая колона.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Почти съм сигурен, че е търсил точно тях :) Не знаех, че са се преместили.

Интересен факт относно горните - името на фирмата е обратното на собственика - Леонид :)

Link to comment
Share on other sites

Но дори при правилно пуснати кабели 4 квадрата в една кухня за мощни консуматори, предпазител 25А не е на място, пък кой каквото иска да разправя. 

 

Освен ако не искаш да тренираш вдигане на бушони  :grin: Имайте предвид че това не са ония бушони от преди 20 години. Когато си смених таблото (преди 2 години) реших да сменя и бушоните, естествено взех същите амперажи най големия беше на бойлера и на кухнята 25А другите по 16А и 10А. Вярвай ми уморих се да ги вдигам, на единия кръг ми е вързан бойлера пералнята и микровълновата, ако работи бойлера и пуснеш пералнята и нъц, стигнах до 40А на Schneider, и от тогава нямам проблеми. 

Защото един ден можеш да решиш да си направиш таван като моя и осветлението в стаята да може ако светнеш всички лампи да е около 3KW :lol:

 

Какво правите вие с това осветление бре  :Facepalm:

При мен две спални, хол, кухня, две тераси, коридор, баня и тоалетна, общо всичките не надвишават 230-240W ?!??!?

 

EDIT: Едно разглобено 400W РС захранване вкарано в ел. таблото (че не влиза цялото) върши перфектна работа, дори да пусна цялото осветление, не чувам да вдига оборотите на перката даже.

Edited by mladenski76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...