Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Какъв бойлер да купя за 250-300 лв, хоризонтален 80 литров?

Хоризонталния е компромис,единствената причина да се ползва такъв е липса на място.Няма никакъв плюс пред вертикалния само минуси...иначе неръждаем водосъдържател.Малко по скъпи са но доста по трайни.

Link to comment
Share on other sites

И тебе да питам - кажи някой минус, че явно 20 години не съм бил наблюдателен... 

Мълчи си сега и само седи и чети разсъждения на тема термодинамика, инженерни решения и как Бай Кольо, кварталният майстор е казал едиквоси....

Link to comment
Share on other sites

Мълчи си сега и само седи и чети разсъждения на тема термодинамика, инженерни решения и как Бай Кольо, кварталният майстор е казал едиквоси....

 

Путин е виновен накрая - не забравяй! :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Топлообмен, а-у...

 

Какво му е на топлообмена а-у по-точно? И в момента съм със 120 литра хоризонтален бойлер. Нямам проблеми с топлообмен. 

Link to comment
Share on other sites

Площта. Така съм чувал от хора, които се занимават с това, а и звучи логично. То проблем няма да имаш, просто една идея по-бързо ще свършва топлата вода. И си със 120 литра, дали на 80 няма да е по-различно...

Link to comment
Share on other sites

Не - няма да е по-различно - бил съм с 80л 15 години - водата не е свършвала абнормално. Общо взето никакви проблеми нямам с хоризонталните си бойлери и никога не съм имал. Нищо логично не намирам в нечии подобни приказки.  

Link to comment
Share on other sites

Дреме ти, аз съм на ТЕЦ  :grin:  :grin:  :grin:

Логиката е площта, ама колко точно по-бързо изстива - не знам. Освен да вземем два бойлера, да ги подгреем и да пуснем водата, да видим кой и колко по-бързо ще изстине.

Link to comment
Share on other sites

Путин е виновен накрая - не забравяй! :laughing1:

Четейки надолу...

Аз казах ли ти! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз "знам", че по-"изведнъж" свършва водата като наближи края й, при хоризонталните. То е и логично някак като се замисли човек. Не съм се замислял много, просто всички, които съм питал, имали са такива, и са сравнявали, това го дават като голям минус. Иначе докато има вода, не би трябвало да е проблем.

Има много по-голяма контактна площ между навлизащата студена, и топлата вода. А по-рязкото свършване на водата според мен се дължи на малкия "ход" на нивото между долната и горната точка (откъдето се отвежда топлата вода).

 

Edit: Което обаче при втори размисъл би трябвало да е обратно - в хоризонталния поради по-голямата повърхност би трябвало по-плавно да свършва топлата вода, т.е. по-бързо да става хладка, а при вертикалния да е по-рязко свършването, защото повече време ще се дифузират студената и топлата докато стане хладка. Явно по-точното е, че при хоризонталния по-бързо водата става хладка/"смесена" ако не се източи наведнъж цялата.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ш'съ сетиш  :laughing1:

 

Руми, не ги слушай тия глупости, слагай смело. Аз изхвърлих всички вертикални още 2000-та, а от няколко години обединих щранговете, затворих единия, турих хидрофора и един хоризонтален 120л със серпентина за бъдещи емоции в подпокривното и вкъщи няма нищо, освен тръбни разводки  :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Да си призная може би и тоя може да се оправи, но мен просто ме мързи. Преди 4 години като вземахме апартамента той си вървеше с него, хоризонталка на елдом, в началото си беше всичко тип топ, но напоследък къпането го правя бая бързо, за може би 4-5 минути върви топла вода и след това спирам напълно студената за да се до изкъпя...Най-вероятно е пълен с котлен камък, и отворили клапана да вкара вода вътре и всичко приключва....Иначе по ел часта си е тип топ...

Link to comment
Share on other sites

Е викни някой да го изтръшка де, може и вътре да е почупена "пръчката"  :laughing:

 

Обаче ако е някакъв на 10+ години го разкарвай. Може да ползваш рационално съдържателя - цял или нарязан. 

Link to comment
Share on other sites

Е викни някой да го изтръшка де, може и вътре да е почупена "пръчката"  :laughing:

 

Обаче ако е някакъв на 10+ години го разкарвай. Може да ползваш рационално съдържателя - цял или нарязан. 

Ако е поцинкован или нераждавейка - няма "пръчка" само котлен камък! На хоризонталните - това "котлен камък" е един от недостатъците :)

Link to comment
Share on other sites

Ако е поцинкован или нераждавейка - няма "пръчка" само котлен камък! На хоризонталните - това "котлен камък" е един от недостатъците :)

 

На котления камък не му пука дали е в хоризотален или вертикален бойлер. 

Link to comment
Share on other sites

 На хоризонталните - това "котлен камък" е един от недостатъците :)

А останалите кои са му? Питам, щото наистина ми стана интересна темата.

Link to comment
Share on other sites

А останалите кои са му? Питам, щото наистина ми стана интересна темата.

 

Аз съм потресен - сякаш 20 години съм бил в грешка! :laughing1:

 

Теди поне усети неговата

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

На котления камък не му пука дали е в хоризотален или вертикален бойлер. 

Да :) само дето площта дето се фаща "котлен камък" е по-голяма на хоризонталния !!!

Аз съм с вертикален . най-тънкият и най-дългият от 97 ма година !

До сега съм го чистил три пъти . Хоризонталният е извън законите на физиката!!!

Да , бил си в грешка , ама , ако ти харесва - бъди! 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...