Jump to content
BulForum.com

Надписана сметка за ток от EVN Пловдив


jdru

Recommended Posts

Здравейте, случаят е следния: токущо си проверих сметката за ток в нета и ми настръхна косата...

Показанията в сайта на EVN-то на моя електромер (за миналия месец) са 3-пъти по-високи от текущите в момента.

Ако някой знае каква е процедурата по подаване на жалба или е имал подобни проблеми, моля да сподели.

Link to comment
Share on other sites

Ами...отиваш в Енергото и подаваш жалба в еди коя си стая (още на входа ако попиташ бодигарда ще ти каже).

Ако има компютърна грешка в данните - няма да имаш проблем, но ако самият електромер показва данните от сайта или над тях - почти нямаш шанс да направиш нищо...ще дойдат да ти замерят електромера дали е наред, че и ще си платиш за измерването...и 99% ще ти кажат, че измерва коректно (в останалия 1% даже може да ти кажат, че мери по-ниски стойности и трябва да го сменят :P ). В крайна сметка ще ти кажат, че тия киловати си си ги изгорил...но щом казваш, че в момента показва по-ниско от това в сайта - преди да подаваш жалба, иди първо на гишето и си свери сметката с тази от компютъра на касиерката. Нищо чудно да се окаже, че тия данни от сайта и данните на касите ги взимат от различни места. ;)

Link to comment
Share on other sites

Много ясно, че ще ти кажат, че всичко ти е наред, нали лабораторията е тяхна, а не независима. Единствено наистена, ако цифрите се разминават може да се напрви нещо, но дори и тогава ще ти го преспаднат от другия ток. А има и още нещо, ако наскоро ти е сменен електромера не се учудвай. Новите модели са толкова чуствителни, че като кихнеш до тях и се навъртва ;) Успях

Link to comment
Share on other sites

Много ясно, че ще ти кажат, че всичко ти е наред, нали лабораторията е тяхна, а не независима. Единствено наистена, ако цифрите се разминават може да се напрви нещо, но дори и тогава ще ти го преспаднат от другия ток. А има и още нещо, ако наскоро ти е сменен електромера не се учудвай. Новите модели са толкова чуствителни, че като кихнеш до тях и се навъртва ;) Успях

има си стандарти - електромера не трябва се върти без да има консумация (дори има праг ама не ми се търси сега коло е)

 

не знам ама си мисля че трябва да има някаква независима лабораторя където да го тестват

аз лично в момента в който ми го сменят с цифров си вързвам другия и ще следя -

защото тези цифровите много лесно могат да ги излъжат -да ги превъртят или да ти навъртят няколко стотин квч еи така по въздуха - тези електромери имат оптична връзка и с един лаптоп е много лесно да те сменят показанието колкото си искат :angry1

 

по темата ... щом са записали 2пъти повече от колкото показва в момента - ходи и се разправяй (или пък не щото нали ще има увеличение ;) )

Link to comment
Share on other sites

има си стандарти - електромера не трябва се върти без да има консумация (дори има праг ама не ми се търси сега коло е)

 

не знам ама си мисля че трябва да има някаква независима лабораторя където да го тестват

аз лично в момента в който ми го сменят с цифров си вързвам другия и ще следя -

защото тези цифровите много лесно могат да ги излъжат -да ги превъртят или да ти навъртят няколко стотин квч еи така по въздуха - тези електромери имат оптична връзка и с един лаптоп е много лесно да те сменят показанието колкото си искат :angry1

 

по темата ... щом са записали 2пъти повече от колкото показва в момента - ходи и се разправяй (или пък не щото нали ще има увеличение ;) )

 

 

 

И на мене ми таковаха майката тия два месеца.При положение,че сме си само аз и жената по цял ден сме на работа от 8ч сутринта до 6,7ч вечерта.Ползвам хладилник с вграден фризер,Бойлер проточен и един компютър направо не е истина взеха да ни работят както си знаят и тва откак "Тока" стана частен.

Два месеца ми идват сметки по 160лв и направо незнам какво да правя къде ли не ходих какви ли не глупости ми изговориха.На другата ми къща пък съм с електронен електромер,ами да ви кажа 1000пъти съм по доволен.Отчита си напълно нормално.Незнам как ще се оправяме с тия съединители от Енергото ?

Link to comment
Share on other sites

ма си стандарти - електромера не трябва се върти без да има консумация (дори има праг ама не ми се търси сега коло е)

 

Искам да ти кажа, че аз сменях електромери в продължение на половин година из Пловдив. Има си стандарти, но кой ги опредля??? Има си праг добре, но кой го опредля??? Изобщо не се заблуждавай, електронен нормален все тая е нов ли е, той е толкова чуствителен колкото писах горе. Всяко едно диодче се отчита всяко

Link to comment
Share on other sites

аз пък съм разработвал подобни уреди :devil

 

нека си отчитат всичко

само казвам че е практически невъзможно да отчитат абсолютно всичко и да не отчитат когато P=0W затова има праг :excl:

 

най много ме притеснява Optical Port чрез който могат да злоупотребяват от енергото за разлика от механичните където са невъзможни подобни шашми

 

IEC 62053 е стандартът на който трябва да отговарят - щом си слагал трябва да си видял какво пише на кутииката

 

bobymdance тоя Бойлер проточен ме съмнява да не гълта много ... въпреки че 160лв е пак много ако не се къпете по 6 пъти на ден :bgrin:

 

също не мога да разбера защо все се оправдават че виждате ли новите отчитат всичко и за това плащат хората повече ... една проста сметка показва че тази малка консумация която преди не се е отчитала всъщност е не повече от 10лв !

Link to comment
Share on other sites

аз пък съм разработвал подобни уреди :devil

 

нека си отчитат всичко

само казвам че е практически невъзможно да отчитат абсолютно всичко и да не отчитат когато P=0W затова има праг :excl:

 

най много ме притеснява Optical Port чрез който могат да злоупотребяват от енергото за разлика от механичните където са невъзможни подобни шашми

 

IEC 62053 е стандартът на който трябва да отговарят - щом си слагал трябва да си видял какво пише на кутииката

 

bobymdance тоя Бойлер проточен ме съмнява да не гълта много ... въпреки че 160лв е пак много ако не се къпете по 6 пъти на ден :bgrin:

 

също не мога да разбера защо все се оправдават че виждате ли новите отчитат всичко и за това плащат хората повече ... една проста сметка показва че тази малка консумация която преди не се е отчитала всъщност е не повече от 10лв !

ще ми изясниш ли как пък точно оптичния порт ще е основната причина за възможност за манипулации с електромера? и с какво точно той пречи на работата му?

що ли си мисля че същата работа може да се свърши дори и през доброто старо РС232? какъв обем данни се пренасят от един електромер до централата?

Link to comment
Share on other sites

Всяко едно диодче се отчита всяко

 

Напълно вярно. В момента новите електронни електромери отчитат консумацията дори на Power

on/off диода на телевизора, което си е гавра просто.

 

най много ме притеснява Optical Port чрез който могат да злоупотребяват от енергото за разлика от механичните където са невъзможни подобни шашми

 

Този порт служи за настройка на електоромера и проверка. Моите вече 3 пъти идват от енергото да ги проверяват за евентуални грешки и отклонения (както и за злоупотреби). Този порт основно се ползва за крадене на енергия извън служебните му функции. На мен (а и на всички предприятия в района) са ми предлагали като единичен ползвател и плащащ 1500 лева и отгоре. Правят го хора от енергото и знам кои са. Офертата е следната - 15 мин работа при електромера с един лаптоп, разполовяване на сметката и процентна делба на остатъка между "момъка" и собственика. Почти навсякъде едноличните консуматори се възползват и пестят хиляди левове всеки месец. Аз разбира се отказах. тъй като префактурирам всичкия ток, който минава през собствените ми контролни електромери на наемателите си и в един момет ясно ще лъсне, че евентуално имам електроцентрала и произвеждам електроенергия...

Няма сметка от еввентуално надписване на сметки, тъй като първо лесно се хваща при наличие на контролни електромери и второ - извършителите нямат никаква полза от това.

При старите електромери, особено при тройнотарифните Landis подобни манипулации бяха рисковани и трудни - общо взето излишни. В домашни условия маса шашми съм виждал (включително прескачане на електромера и водене на домашно електросчетоводство хахах), но това само на село минава вече и то където не са минали на елетроника.

 

 

ще ми изясниш ли как пък точно оптичния порт ще е основната причина за възможност за манипулации с електромера? и с какво точно той пречи на работата му?

 

Мобо изясних по-горе. Порта по никакъв начин не пречи на работата на електромера. През него се настройват дати, часовник, тарифни времена и т.н., които вече всички са вградени в новите електромери.

 

 

Изводът мили деца - купете си от уредите, които "коригират" отчитането - по 60-70 лева са - колеги вече доказано плащат до 30% по-малко ток. Скоро ще ми го предоставят пробно за месец и на мен. Един уред е достатъчен за цяла затворена мрежа.

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам пусналият темата къде ти се намира електромера и кой го засича?Ще ти кажа защо питам.У нас ми се случи следният проблем.Инкасаторката която ни засича тока в отпуска и пуснали няква бабка на 70 години да ми засича електромера.У нас е на високо и съответно и давам столче да стъпи и да види какви са показанията.Тя обаче твърдеше че виждала перфектно...... :angry: :angry: :angry: :angry: Оказва се после че е видяла предишният месец какво е показанието и е решила да пише само 152 киловата и то нощна тарифа за което получавам сметка 26 лв....На следвашият месец като се върна другата жена гледай какво става ни напраскаха тока за 2 месеца на 1 щото оная дъртата "вижда перфектно" :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 :angry1 Така че колега виж като записват кой записва и какво пише...

Link to comment
Share on other sites

............

 

 

 

 

Мобо изясних по-горе. Порта по никакъв начин не пречи на работата на електромера. През него се настройват дати, часовник, тарифни времена и т.н., които вече всички са вградени в новите електромери. ............

т.е. както и предположих същата работа би свършил какъвто и да е информационен интерфейс, през който да бъдат управлявани и манипулирани показанията. предполагам просто презаписват някакво дребно файлче с конфигурацията на самото устройство.

знам за предлаганите услуги за абонати на едро за "пренастройване на електромери" за да отичтат по-малко и да "пестят". знам и за хванати такива абонати и един с условна присъда ;)

 

любопитството ми се дължеше на факта, че човека по-горе го подчертаваше дебело и се притесняваше че по някакъв начин дистанционно и без негово знание "ония измекяри от ЕВН' ще му надпишат сметката, заради оптичния порт. това че те могат да си му я надпишат както си искат и при въвеждането на данните в централата е друг въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Относно тва за новият електронен електромер ви казвам че съм изключително доволен.Преди плащах по 40 до 70 лв максимум ама къде е 160 лв сега.Незнама,какво правят тея в енергото,но и на тях да им е.а мамата.Та статистиката ми е такава че новият електромер в другата къща си работи идеално(да чукна на дърво може все още да не са правели шмекерий с него),а старият който ми е в Пловдив го работят и то здраво без да мога да разбера как.То и по цял ден ни няма в къщи та е.а ли ги кво правят.Ще си взема некое яко(Мощно)куче в къщи в най скоро време и некой ще изреве ама де да видим !

Link to comment
Share on other sites

това че те могат да си му я надпишат както си искат и при въвеждането на данните в централата е друг въпрос.

Мобо каквито са показанията на уреда - такива се въвеждат и в централата. Не могат да му ги надпишат само в централата без да са му ги "навъртяли" на уреда, тъй като всеки абонат има право да снеме сам показания и да ги занесе за проверка

Link to comment
Share on other sites

Мобо каквито са показанията на уреда - такива се въвеждат и в централата. Не могат да му ги надпишат само в централата без да са му ги "навъртяли" на уреда, тъй като всеки абонат има право да снеме сам показания и да ги занесе за проверка

айде сега да не навлизаме в територията на "компютърните грешки" и "софтуерните недостатъци"......... няма невъзможни неща :lol:

 

обясних от какво ми беше възбуден интереса. благодаря ти за обяснението, не оспорвам нищо от него.

знам че ЕВН имаха планове за въвеждане на система за дистанционно отчитане на всички абонатни електромери, но за тази цел им трябва комуникационна мрежа, каквато още не ми е известно да са развили. сега-засега имат една относително малка и я позлзват изключително за административни нужди, т.е. австрийците да пишат заповеди в имейли към местните служители и да доказват после колко много работят и как ефективно мениджират :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Незнама,какво правят тея в енергото,но и на тях да им е.а мамата.Та статистиката ми е такава че новият електромер в другата къща си работи идеално(да чукна на дърво може все още да не са правели шмекерий с него),а старият който ми е в Пловдив го работят и то здраво без да мога да разбера как.

 

А замислял ли си се, че може някой така нежно да ти бодва от точеца...да си цоцка сладко, сладко докато ти му плащаш сметката? Щото сме били свидетели и на такива шмекерии :)

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам пусналият темата къде ти се намира електромера и кой го засича?...

От Кючука съм. Пуснах он-лайн жалба, че няма как да ходя до ЕВН-то да се разправям, щот съм на работа все пак...

С електронен електромер съм, а тока едвали някой го краде - дадените показания на бележката са драстично по-високи от тези които ми показва електромера в момента, т.е. трябва следващата ми сметка да дойде чак на есен :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...