Jump to content
BulForum.com

Избор на пелетна камина за вкъщи


Recommended Posts

Здравейте,

моля за помощ при избор на пелетна камина с водна риза. Ще се монтира в жилище с чиста площ 70 кв2 в Пловдив. Ще е с водна риза, на която ще са закачени 4 радиатора, 2 лири и 1 бойлер 80-100л. Изчисленията за необходимата мощност и самата инсталацията имам доверен човек, който ще ми ги направи.

Въпросът ми по-скоро е свързан с избора на самата камина: марка, модел, важните моменти, на които да се обърне внимание и тн.

Ще съм благодарен някой ако сподели лични впечатления и/или аргументирано мнение.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Не ти прпоръчвам каминния момент освен за чекиже-фатидже да фрълиш по некое дръво по Коледа. Тури си котле ако ще скачаш на пелети, но мисли преди това - дали за тая малка площ си струва? 

Link to comment
Share on other sites

Нямам къде да сложа котел, а и не съм срещал толкова малки котли. Насочил съм се към пелетна камина, около 12 кВ. Въпросът е, че има камини от 1500 до 10 500лв, италиански, немски, български, сглобени в България с италиански части и прочее... 

Та въпросът ми не е "за и против пелетните камини", а какво трябва да се гледа и на какво да се обърне внимание при избора на такава.

А ако някой сподели личен опит и/или наблюдения за конкретна марка и модел- толкова по-добре :)

Link to comment
Share on other sites

Аз ще ти споделя за големи мащаби - ти си представи малките. Без автоматично подаващ бункер буквално няма да спиш, отделно ще се опепелиш добре. 

 

Ще седиш ли пред каминката да я храниш цяла нощ?

Link to comment
Share on other sites

Всички камини, които гледах имат автоматично подаващ бункер с малък шнек, който бута към горивната камера каквото е необходимо. Повечето са за по 15-20кг, което в моя случай би трябвало да стига за 24ч. Един път на ден да туриш по един чувал пелети мисля не е голяма драма. 

 

п.п.: до този зима бяхме с камина на твърдо гориво, та много добре знам какво е да мъкнеш дърва от мазето, да хвърляш през един час, всеки ден да хвърчиш с прахосмукачката и парцала, да ринеш пепел, да пребоядисваш стаята на всеки 2 години и прочее красоти. За замърсяването на въздуха да не говорим...

Затова минаваме на пелети, като по-чистият, по-екологичен и с по-малко робуване вариант за отопление. Затова ми се иска някой, който има такова чудо да сподели е ли това така, или съм тотално в грешка.

Link to comment
Share on other sites

Бате Видене, човека говори за т.н. пелетни печки им викат някой. Напълно автоматични са си и не е нужно нищо да слага освен пелети в отделението и от време на време да хвърли малко боклуци ако са се събрали.

 

Аз ти препоръчвам да избереш българска печка, 99.9 са копие на някоя чуждоземска и никой не открива топлата вода. Масово в БГ се ползва котли на Ерато, сега Грийн Екотерм, някой са доволни, други не толкова. Аз не ги харесвам, понеже някой възли уж те ги правят, пък ги внасят от Китай и къде ли не, уж ползват италиански части, ама не баш и т.н. Гледай да имат някакво по готино на външен вид управление, че има едни дето са с двуредов дисплей, като зимата на 62-ра и са с много орязани функции. Да има седмичен програматор, повече възможности за контрол на температурата, регулиране на мощности ако може, възможност за Wi-Fi управление, дистанционно и т.н. От фирмите търси да има специалист за поддръжка, да дойде да настрои всичко както му е реда и да можеш в по-дълъг период да му ползваш услугите. Ако има друго питай.

Link to comment
Share on other sites

Бате Виден винаги говори от страната на челен опит с товарния влак, но нека момчето да види как стават нещата. 

 

Наскоро гледах един апартамент с пелетна печка. Ми не му завидих на човека - нека така да кажем. Ввсеки сам си решава. 

 

Жоре, Ерато освен къщи и котли ли взеха да правят? 

Link to comment
Share on other sites

От българските, аз доколкото четох, има две фирми: едните са в Голдън файър в Благоевград, другите са в Шумен, Сън Систем се казваха май. И едните и другите казват, че използват италиански части, които сглобяват в Бг. Дали е вярно- не знам. Първите са чувствително по-евтини. но нямат такъв избор за мощността, която на мен ми е необходима (вариантите за 10кВ и после направо 18. Първото ми е малко, второто- твърде много). Тези шуменските са малко по-скъпи, но имат по-сериозно портфолио. Споменатите от теб Green Ecoterm още не съм ги разглеждал. Сега ще ги разровя.

Link to comment
Share on other sites

Голдън Файър са търговска марка на фирма Марели, силно ти препоръчвам да бягаш на далеч от тях. Освен цена, друго тая фирма не я интересува, ти вече сам си прави изводите. Нашите клиенти са много доволни от Грейко, също така и Прити пак от Горна Оряховица. Герканд имат хубави камини, имат и печка ама не знам дали я имат в нета дадена. Има много други фирми, които имат печки, но ги няма из нета. Трябва да обиколиш фирмите за отопление в града и ще ти предложат. Основно фирмите работят с горелки и печките/камините не са толкова популярни....

 

П.П. Бате, в тая сфера съм 12 години, поне от тогава се занимават Ерато с камини, печки и т.н. Преди няколко години уж фалираха и смениха името, реално всичко е същото.

Link to comment
Share on other sites

П.П. Бате, в тая сфера съм 12 години, поне от тогава се занимават Ерато с камини, печки и т.н. Преди няколко години уж фалираха и смениха името, реално всичко е същото.

 

Един вид бизнес с лог къщите не е потръгнал на тия цени - очаквах го...

 

А иначе ние котлите накрая сами си ги внесохме след като осъзнахме наглостта на нашите търговци. Спестихме къмто 50% от цената. Само за протокола да го кажа. Е те това е мъничкия, дето отоплява малката къща. Има два много по-големи за голямата. 

 

YyXFT71.jpg

Link to comment
Share on other sites

Нямам наблюдения над другия им бизнес.

 

Тоя малкия котел, като гледам управлението и веднага виждам, че е пълен въз. Това дето го пише на дисплея предполагам е температура на топлообменник, опциите за настройка ще са ограничени до 10 броя, което е крайно недостатъчно за ефективна работа. То се вижда и от самия вентилатор, дето са му сложили едно дроселиране и няма ОВ с горивния процес. Купил си S класа с двигател и арматурно табло от Москвич 407.

Link to comment
Share on other sites

Голдън Файър са търговска марка на фирма Марели, силно ти препоръчвам да бягаш на далеч от тях. Освен цена, друго тая фирма не я интересува, ти вече сам си прави изводите. Нашите клиенти са много доволни от Грейко, също така и Прити пак от Горна Оряховица. Герканд имат хубави камини, имат и печка ама не знам дали я имат в нета дадена. Има много други фирми, които имат печки, но ги няма из нета. Трябва да обиколиш фирмите за отопление в града и ще ти предложат. Основно фирмите работят с горелки и печките/камините не са толкова популярни....

 

П.П. Бате, в тая сфера съм 12 години, поне от тогава се занимават Ерато с камини, печки и т.н. Преди няколко години уж фалираха и смениха името, реално всичко е същото.

 

Благодаря за насоките. Другата седмица ще отделя 1-2 дни за обикаляне по съответните магазини.

 

А някакъв коментар относно шуменската NES (SunSystem)? По-конкретно например тази камина: http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/details.php?id=253 

Цената й е повече от добра (2300лв).

Link to comment
Share on other sites

Нямам наблюдения над другия им бизнес.

 

Тоя малкия котел, като гледам управлението и веднага виждам, че е пълен въз. Това дето го пише на дисплея предполагам е температура на топлообменник, опциите за настройка ще са ограничени до 10 броя, което е крайно недостатъчно за ефективна работа. То се вижда и от самия вентилатор, дето са му сложили едно дроселиране и няма ОВ с горивния процес. Купил си S класа с двигател и арматурно табло от Москвич 407.

 

Всяко нещо струва парите си. Тоя котел едва ли можеш предположи колко струва. 

 

А дали е пълен въз - ми работи си и отоплява 350 кв.м. къща - нека е въз за тия пари. Големите отопляват 3000 кв.м. и тон и половина вода. 

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за насоките. Другата седмица ще отделя 1-2 дни за обикаляне по съответните магазини.

 

А някакъв коментар относно шуменската NES (SunSystem)? По-конкретно например тази камина: http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/details.php?id=253 

Цената й е повече от добра (2300лв).

Като човек занимавал се професионално с изграждане на парни и гео-хидротермални инсталации, бих те посъветвал да седиш далеч от продуктите и модулите на Сън-Систем!

Брал съм страховити ядове с нещата им. Подробности обаче няма да споделям тук.

 

П.п. Видене, възможностите за управление влияят на работата на системата до толкова, до колкото да не ти се налага да трепеш мравка с бомба Толбой ;)

Инак, да... Старите котли, дето се управляват само с един воден термостат също си топлят... Не знам дали разбираш френския ми....

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за насоките. Другата седмица ще отделя 1-2 дни за обикаляне по съответните магазини.

 

А някакъв коментар относно шуменската NES (SunSystem)? По-конкретно например тази камина: http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/details.php?id=253 

Цената й е повече от добра (2300лв).

 

Не съм я виждал и не съм запознат с нея, на външен вид добре изглежда. Написали са, че е с керамична запалка което е един огромен +, защото все още има някой които монтират обикновени по 1200 вата.... Все пак попитай каква е общата и електрическа мощност и на всички като цяло, да не се окаже, че гориш пелети пък плащаш ток за акумулираща печка.

 

 

Всяко нещо струва парите си. Тоя котел едва ли можеш предположи колко струва. 

 

А дали е пълен въз - ми работи си и отоплява 350 кв.м. къща - нека е въз за тия пари. Големите отопляват 3000 кв.м. и тон и половина вода. 

 

То и Москвич 407 ще те вози от Пловдив до Крушево, ама как върви, колко гори, как вози и т.н. са съвсем различни неща. Та да, топли, ама как е "возенето" и т.н. са също толкова важни параметри.

Link to comment
Share on other sites

Като човек занимавал се професионално с изграждане на парни и гео-хидротермални инсталации, бих те посъветвал да седиш далеч от продуктите и модулите на Сън-Систем!

Брал съм страховити ядове с нещата им. Подробности обаче няма да споделям тук.

 

Да, срещнах подобни мнения по форумите, но последните са от 2013г. и реших, че има шанс нещата да са се променили в положителна посока към днешна дата :)

Link to comment
Share on other sites

Инак, да... Старите котли, дето се управляват само с един воден термостат също си топлят... Не знам дали разбираш френския ми....

 

Знам аз твоя френски. Толкоз добре го знам, че дори не се налага да ми го говориш :)

 

То и Москвич 407 ще те вози от Пловдив до Крушево, ама как върви, колко гори, как вози и т.н. са съвсем различни неща. Та да, топли, ама как е "возенето" и т.н. са също толкова важни параметри.

 

Ами освен да ти пиша и параметрите. Зора е да го вкараш турчето в пътя - след това върви та се кине. Ти дай 12 бона за 'талянски кутьел кат мойта помпа, дето Галин да ти каже как й намери части и що благославям великденския дъжд.

Знаем, миличък, че е по-добре да си млад, красив и богат. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ами освен да ти пиша и параметрите. Зора е да го вкараш турчето в пътя - след това върви та се кине. Ти дай 12 бона за 'талянски кутьел кат мойта помпа, дето Галин да ти каже как й намери части и що благославям великденския дъжд.

Знаем, миличък, че е по-добре да си млад, красив и богат. 

 

 

Еми мисля, че бяхме ясни с Галин. Естествено, че необяснимо висока цена не е гаранция за качество, но и за да е евтино има какво да са спестили хората. Та управлението си е важно, както казах най-вече за ефективната работа на устройството. По-високата цена при пелетните системи, почти винаги се изплаща с по-ниска консумация на ел.енергия и пелети, като ефективното управление помага и за двете.

Link to comment
Share on other sites

Туй се доказва между другото, ЖОре, но когато не аз взимам решенията... Засега добре че има кой да зарежда, другите проблеми се поизчистиха - въпрос на време. Но ако лаЙк вземе такова нещо - погинал е. 

Link to comment
Share on other sites

Знам аз твоя френски. Толкоз добре го знам, че дори не се налага да ми го говориш :)

 

 

Ами освен да ти пиша и параметрите. Зора е да го вкараш турчето в пътя - след това върви та се кине. Ти дай 12 бона за 'талянски кутьел кат мойта помпа, дето Галин да ти каже как й намери части и що благославям великденския дъжд.

 

Малко офтопик.

Ти заеби шибаните извратено нестандартни части, ами за капак, при сглобяването се оказа и че резбовите отвори за шпилките на предния фланец са разпробивани при по-голям радиус (спрямо оста) от колкото на задния капак. И на всичкото отгоре отворите са рапробивани съостно, а не под ъгъл спрямо променения радиус... Дет викат хората - Хубава работа, ама 'талянска. Та това беше поредното потвърждение за уместността поведението ми, тоест да псувам като изтърван, когато трябва да ръчкам някаква италианска мъртво родена мърша, без дори да съм я и докоснал още.

Та... Тази помпа съвсем чистосърдечно можеш да я завреш в кафявото отверстие (с работната част напред или напреки) на долната гнида, дето ти я е пробутала :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ЕВРЕИ, Галицин, казах ти - ЕВРЕИ!  :grin: 

А цената й нова в офертата за поливната система подминаваше 500 лева. 

Link to comment
Share on other sites

Принципно е възможно, освен ако котела не е италианско съчинение  :grin:

 

Е, виж, за това трябва да проверя :) Като имам повече инфо ще пиша пак да събера мнения и препоръки относно към коя фирма да се обърна.

Link to comment
Share on other sites

Това е най-честия вариант. Ако котела е с долно горене, маха се вратичката, слага се фланец и се монтора горелка. Другия вариант е като на колегата горе, маха се котела, слага се нов пелетен и готово.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...