Jump to content
BulForum.com

Истинско пилешко в Пловдив ... ?


Recommended Posts

Някой престрашава ли се да си купува от магазините? Аз спрях да си купувам преди 1-2години може би и повече. Чат пат по ресторанти хапва пилешко, но като цяло избягвам. Ако намеря някой човек, който гледа на село и продава бих купил, но иначе магазинерските са отврат.

 

Имате ли такъв контакт за свежо пилешко месо ? :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Никъде няма, освен на двора на село.... Ако намериш някъде домашни бройлери - бива, но хората обикновено ги гледат за себе си и не продават.  

 

Всякакви купешки пилци са така химизирани, че нямат дори вкус на пилешко.....

Link to comment
Share on other sites

Единственото вкусно пиле което съм ял от магазина е "Дюк", едно такова по жълто изглежда, защото такава порода било, уж били хранени с царевица. Но пък си мирише вкусно при приготвяне, "на пиле" :)

Link to comment
Share on other sites

Боже мили, кога ще спрете да се връзвате на тая мода с това "био" чудо...И да плащате безумни цени за неща идващи от едно също място...Връзка магданоз 95 стинки....ужас....портокали на 2,90 лв...брррр...идващи от био гръцка ферма...малееей, о чудо, о био...

 

Сори за спама, но не се издържа вече....ама който иска да си дава парите....

Link to comment
Share on other sites

Боже мили, ...Връзка магданоз 95 стинки....ужас....

 

Дааа...не е приятно да установиш, че даже и при скъпите биозеленчуци те продават за под левче. :lol:

 

Магданозе, това с био-то е повече мода, отколкото нещо смислено и е почти същото като нароилите се продукти с буквичката "i" ('ай') отпред и не говоря за айфоните и айпадите, а за всякакви глупости дето им прикрепят по едно 'ай' - щом вече и дюшек "аймемори" има няма какво да си говорим.

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно съм съгласен.И за двете ти констатации... :lol:

Но просто вече ми се повдига от ужасното експлоатиране на думите "еко" и "био"..Като всички знаем, че реалните такива продукти са изключително малко и хората ги произвеждат повече за себе си, отколкото за продажба...Както и да е..да не спамим повече тук...

 

И за да не съм съвсем извън темата, има един магазин (само за пилешко) на улица Никола Димков, в близост с кръстовището на ул.Георги Икономов.От там съм купувам няколко пъти пиле, видя ми се прилично....

Link to comment
Share on other sites

Като не знаете защо се обаждате? Има маса сертифицирани биоферми в страната вече, които се контролират много по-строго от останалите. То не напразно почти цялата им продукция е за износ. Нещата ИЗОБЩО не идват от едно и също място. Вземете прочетете как се сертифицира такава стока - и растителна, и животинска, пък тогава говорете.  

Link to comment
Share on other sites

Raptor, то става дума повече за нещата, които при нас се продават за 'био'.. Какво значи примерно 'био портокали'? Дърво като дърво. Или 'био сини сливи', 'био айран'?!? WTF? От 2 литра домашно прясно мляко си правя 4 бурканчета. 2 литра мляко струват 3 лева приблизително, което прави по 0.75 лева на бурканче, айде сложи ги 1лв. Но бурканчето се продава за 2.50 лева. При това, млякото, което ползват, не го купуват по 1.50 за литър, ами доста по-евтино. 150 грама масло за 5 лева?!? Айде няма нужда.

Link to comment
Share on other sites

Напълно логично е да се фалшифицира нещо, което понякога е с двойна и нагоре цена. Затова фалшифицират Версаче, а не фабриките в Габрово, примерно. Митко това за тебе се отнася. Оттам нататък - като си бил на такова място - докладвай го. Първата глоба е 5000 лева. 

 

Био/еко продукт означава продукт, произведен без използването на химия. Био портокали в частност у нас няма, лично аз на грък не вярвам никога, та не бих си купил (иначе нещата са свързани с химия). Какво са био ябълките например? Аз моите ги пръсках доскоро по 10-12 пъти в годината с химически бомби, каквито не можеш си представи. В крайна сметка есента ги извадих, защото ми писна да тровя себе си и децата си. Био ябълките не са пръскани с нищо. Съответно дървото ражда много по-малко и доста нелицеприятни плодове, понякога със съответните черни точки и деформации. Същото важи за сливи и де що овошка се сетиш. Дърво като дърво е доста лаишко разсъждение.  

 

В момента се интересувам и преминавам изцяло към био/еко земеделие и изхвърлям всичката химия от двора си. В името на децата си, преди всичко. Има елементарни, но трудоемки начини за био торене, компостиране, пръскане с био препарати (например позват се чесън, люти чушки, коприва,  билки и пр. срещу вредители). Вече втора година си правя биотор от коприва, която е уникално универсална в полезността си. Тази година вече минавам изцяло на натурални решения. Единственото, което засега не мога да заместя е тоталният хербицид, който така или иначе ползвам само по пътеките.  

 

Био млякото е от крави, които са на свободна паша и нямат химия във фуража си. Това, което ще си купиш, може изобщо да не е мляко. Био месото е от животни, които не са блъскани с антибиотици и хормони за растеж. Вярвай ми, един нормален бройлер НЕ Е готов за клане за 18 дни! Био яйцата са от свободно пасящи кокошки.  

 

На практика думата био би следвало да я няма, защото това са натурални, истински продукти. Другите масово продавани боклуци трябва да се кръстят с истинските им имена. А именно - месо с антибиотици, хормони и пр., плодове с отровни пестициди, химия за зреене и цвят, зеленчуци с химикали за зреене и цвят (мога да ти покажа как домат се бере рано на зелено, съхранява се на тъмно, малко преди пазарния бум се напръсква с химикал и за 10 дни става кърваво червен, а после ти се чудиш какъв е тоя чокур в средата), мляко с химикали и сухо мляко. И т.н и т.н. и т.н.

 

Защо са по-скъпи био продуктите? Ами защото са истински и сравнително чисти. Защото добивът им е в пъти по-малък и по-труден от този на обработените с химии и други отрови продукти. И защото като цяло са вече рядкост. Казвам вече, защото допреди къмто 25 години не беше така. 

Link to comment
Share on other sites

Виден, съгласен съм с теб. Това всичкото ми е ясно, но спекулацията с думичките е жалка, а още по-жалки са хората, които сляпо вярват в това и си харчат парите..

Както и да е.

Пиле? Къде има био, еко, зелено, натурално пиле? В кой магазин?

Link to comment
Share on other sites

Както искате го наричайте, просто все някъде трябва да има един производител, който не си инжектира пилетата с хормони, естрогени или каквото им слагат там.

Link to comment
Share on other sites

Виден, съгласен съм с теб. Това всичкото ми е ясно, но спекулацията с думичките е жалка, а още по-жалки са хората, които сляпо вярват в това и си харчат парите..

Както и да е.

Пиле? Къде има био, еко, зелено, натурално пиле? В кой магазин?

 

В никой към момента, поне в Пловдив такъв не знам, в София има не един и два. Там е друг свят и хората могат да си го позволят. 

 

Иначе натурални пилета има във всеки селски двор - масово по селата купуват малки бройлерчета по 50-100 броя и си отглеждат сами, след което колят и замразяват. Само че ги отглеждат НОРМАЛНО, за около 60 дни, не под 20. И обикновено не продават.  

Link to comment
Share on other sites

В понеделник ще питам майка ми - нейна колежка зареждат магазини из селата и отнякъде купуват пилета. Като големина изглежда 1/1 с друго пиле, но тежи доста повече. Опитах - кожата по принцип е по-дебела, пърлят ги (съдейки по миризмата и цвета на кожата), месото ми харесва. Печено, варено, все ми хареса.

Link to comment
Share on other sites

Био/Еко е едно, а аз доколкото разбирам темата е за домашно произведени пилета или айде по-широко погледното домашно произведена (вкусна) храна, което е значително по-различно понятие.

 

Ябълки и круши/дюли произведени у нас по биологичен подход няма. Отделно и на сертифицираните български био ферми не вярвам грам.

 

По темата: има такива хора, които гледат животни (пилета, зайци, прасета) по стария начин и за малко хора, цената е около 1,5 обаче и ветеринарно не са контролирани. Потърсете във фейсбук, има такива групи. 

Link to comment
Share on other sites

Био/Еко е едно, а аз доколкото разбирам темата е за домашно произведени пилета или айде по-широко погледното домашно произведена (вкусна) храна, което е значително по-различно понятие.

 

Ябълки и круши/дюли произведени у нас по биологичен подход няма. Отделно и на сертифицираните български био ферми не вярвам грам.

 

По темата: има такива хора, които гледат животни (пилета, зайци, прасета) по стария начин и за малко хора, цената е около 1,5 обаче и ветеринарно не са контролирани. Потърсете във фейсбук, има такива групи. 

 

На практика е едно и също. Разликите за минимални, до никакви. Не е лошо ти да попрочетеш повече, ако те интересува. Аз съм член на няколко такива групи от доста време и имам предимно позитивно мнение за хората. Изключвам веганите и кемтрейлърджиите, че много такива има сред членовете, пък и сред създателите...

 

Това подчертаното е абсолютно грешно. Подобни категорични тези са меко казано неверни. Биофермите се сертифицират И от международни органи, проверяват се надлежно и бидейки предимно износители е покзателно, че са в час. Нали се сещаш, че пред европеец българска схема не върви? Една осрана партида и си аут. А хората проверяват СТОКАТА.  

Link to comment
Share on other sites

Позволи ми да не съм 100% съгласен. И в така бленуваната европа има схеми...друга тема е това. Но на този сертифициран био/еко производител му проверяват износа...а това което остава тук, на нашия пазар, хм?

Link to comment
Share on other sites

Много добре знам какво говоря, т.к. по образование и професионално съм свързан със земеделски и хранителни продукти и сертификацията им, не просто да съм чул/прочел нещо. А всеки може да вярва в каквото желае.

 

Само изказването, че домашно и био-сертифицирано производство е на практика еднакво, за мен слага край на темата.

Link to comment
Share on other sites

Позволи ми да не съм 100% съгласен. И в така бленуваната европа има схеми...друга тема е това. Но на този сертифициран био/еко производител му проверяват износа...а това което остава тук, на нашия пазар, хм?

 

Бленуваната Европа няма такива схеми, каквито си мислиш. Има обаче по-лоши. Сега трябва да помислим дали е редно да ни ги налагат насилствено и на нас...

 

Много добре знам какво говоря, т.к. по образование и професионално съм свързан със земеделски и хранителни продукти и сертификацията им, не просто да съм чул/прочел нещо. А всеки може да вярва в каквото желае.

 

Само изказването, че домашно и био-сертифицирано производство е на практика еднакво, за мен слага край на темата.

 

Освен да те ползвам за консултант тогава. Ако си наистина запознат, би трябвало да знаеш изискванията за официално сертифициране на продукция. В момента болшинството такива  В БЪЛГАРИЯ са именно на домашно ниво. Говорим за обем подукция, нищо повече. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Стига с тия БИО глупости бе хора. БЕЗ Торове и препарати... няма да ядете нищо от градината.

На село си живея и на двора си гледаме всички възможни зеленчуци... не ториш ли... не пръскаш ли.. само ще гледаш и накрая с фрезата..

Приятен апетит. 

Отностно бройлерите си гледаме по 40-50 бр. годишно само за нас... и се хранят качествено по схема. Нищо общо нямат с тези гугутки по магазините.

Поздрави !

Link to comment
Share on other sites

Стига с тия БИО глупости бе хора. БЕЗ Торове и препарати... няма да ядете нищо от градината.

 

Това е абсолютно и тотално невярно. Иска се труд, иска се четене и постоянство. Вече все повече хора гледат продукция без химични боклуци. Ако ще си блъскам продукцията с химия - по-добре да си я купя от магазина. Излиза по-евтино и все е с химически букет - никакъв смисъл да се хабя да отглеждам. 

Link to comment
Share on other sites

RaptoR, разликата между Химия и препарат за боледуващо растение е огромна. Ние ХИМИЯ в градината не ползваме, а ползваме обогатена почва (Торф) пръскане против всякакъв вид мани и буболечки. Химия за бърз растеж, за гладки и красиви плодове, за по-богат добив НЕ ползваме. Въпреки това, пак не е ЕКО зеленчук. 

Link to comment
Share on other sites

Тези препарати какво мислиш представляват? Марна вода? Я ги спомени да видим кои са.

 

Аз тази година минавам на изцяло екологично пръскане. Но както казах - иска се четене, не просто ходене в агроаптеката.   

Link to comment
Share on other sites

Не смятам да влизам в полемики кой какво и как пръска и гледа. Казах че химии не се ползват, а Лекарства ! Ако не правиш разлика между двете... не мисля да ти го обяснявам. Почети малко. А 2-ри път повтаряш, четене.. Само с четене не ставаа.... Жена ми е Агроном със Собствена агроаптека, а семейството и от 30-40 години се занимава със земеделие. 

Към средата на Май излизат 1-вите краставички и домати, Ще ти подаря по кило, а ти иди си купи от пазара или сравнявай с твоите ЕКО зеленчуци, и пак ще си говорим .

Поздрави и Наздраве с Домашна Ракийка и Оранжериина салатка :)

Link to comment
Share on other sites

Поздрави и наздраве, ама тия "лекарства" искам да ги назовеш. Не става въпрос за полемики - кажи на три от тях имената да видим не са ли химия. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...