Jump to content
BulForum.com

Астра ф 93г


dragomir375

Recommended Posts

Здравейте колеги да питам искам да си направя вентилатора на радиатора да го включвам принудително с копче от купето та въпросът ми е къде се намира релето за включване на вентилатора на високата скорост ? Колата е астра ф 93г 1.6 на гас.

Благодаря предварително :) 

Link to comment
Share on other sites

Няма реле. Вентилатора се включва от датчика, завинтен отдясно на радиатора и минава през стопяем предпазител №11. Ако вентилаторът не сработи на загрял двигател над 92 (понякога сработва на 95) градуса - или е предпазител, или е датчик. За принудително включване трябва да свържеш ключа с двужилен кабел до датчика и така да го шунтираш.

За повече инфо може да си свалиш мултимедийно ръководство, там има снимки, схеми и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Няма реле. Вентилатора се включва от датчика, завинтен отдясно на радиатора и минава през стопяем предпазител №11. Ако вентилаторът не сработи на загрял двигател над 92 (понякога сработва на 95) градуса - или е предпазител, или е датчик. За принудително включване трябва да свържеш ключа с двужилен кабел до датчика и така да го шунтираш.

За повече инфо може да си свалиш мултимедийно ръководство, там има снимки, схеми и т.н.

Благодаря за инфото, пробвах през пробна лампа да дам на късо буксата от датчика на радиатора, но пробната ми лампа светна, а вентилатора не сработва. Като загрее на 95 гр. се включва перката. 

Поздрави. :) 

Link to comment
Share on other sites

А не е ли по-лесно да се сложи един резистор, който да включва по-рано вентилатора, отколкото с ключ? Забравя се и се прегрява лесно...

Link to comment
Share on other sites

А не е ли по-лесно да се сложи един резистор, който да включва по-рано вентилатора, отколкото с ключ? Забравя се и се прегрява лесно...

Да, но може ли малко повече пояснения? Колко ома да е къде да го вържа, към датчика ли, последователно или паралелно.... ( признавам си, че не сам най добрия електричар ) 

Link to comment
Share on other sites

Общо взето трябва да експериментираш със стойността. Някъде беше дъвкано колко ома се слага на Peugeot, а имам смътен спомен, че са подобни стойности. Връзва се последователно и идеята му е, компютъра да си мисли, че температурата на водата е с около 7-10 градуса над реалната, следователно пуска перките и започва да охлажда. Тези градуси важат и за втора степен, пуска я една идея по-рано.

Link to comment
Share on other sites

Петко, какви резистори и компютри те гонят? Това е C16NZ - добър стар ремонтопригоден хардуер!

Иначе внасям поправка за температурите - вентилатора се включва на 100, а изключва на 95 градуса.

Ето извадка от мултимедийното ръководство (на руски език).

Link to comment
Share on other sites

Датчикът нали е термистор? Как реагира перката, тоест на какво реагира, за да се включи? Реагира на съпротивление, нали?

Обясни, че може и аз да съм в дебрите на френските, което не се отнася за Орел?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...