Jump to content
BulForum.com

Access Point


samkijot

Recommended Posts

на село ползвам един рутер TP-LInk WR841N. доста разпространен бюджетен вариант. въпроса е в това, че устройството е позиционирано в единия край на къщата и много трудно се лови сигнала в градината, а и в по-отдалечената част от сградата(през 3 стени няма вече обхват) ... та, мисълта ми е към какво да се насоча - към по-силен, с по-голям обсег рутер или да бодна някакъв AP някъде по-средата, който да преразпредели сигнала на по-надалеч.

Link to comment
Share on other sites

Какъв ти е бюджета ?

При мен ситуацията е подобна. Съседа (на 30метра) има този рутер  TP-Link TL-WR940N и при мен сигнала е добре до първата стена, която гледа към рутера. 
Реших си проблема с 
TP-Link TL-WA850RE ( изпадна ми почти без пари). Сигнала е силен и самата скорост е задоволителна. Щом двамата племенника играят/гледат през АП и аз успявам да се свържа ми стига. 
Правих преди тестове на скоростта и директно свързване към рутера дава +20% по-бърза скорост сравнение с АП.

 

Link to comment
Share on other sites

Силно зависи от точната "география" на мястото, къщата, разположението. Може само с този рутер да стане, ако се разположи на подходящо място, спрямо точните изисквания и разположение на стаите. Ако няма много мрежи наоколо, този рутер хич не е зле, и на открито с относително чувствителен телефон/таблет, си се хваща и ползва нормално до около 20-30 метра.

Ако имаш бюджет, просто взимаш някой по-мощен АП. Ако не е голяма къщата и двора, само с едно АП (или рутера) би трябвало да стане. Примерно слагаш го до прозорец от страната на двора, така и разстоянието до стаите няма да е голямо, примерно 5-6-7 метра, и само стените да са проблем. Доста зависи от разположението и какви скорости къде искаш.

Link to comment
Share on other sites

Какъв ти е бюджета ?

 

При мен ситуацията е подобна. Съседа (на 30метра) има този рутер  TP-Link TL-WR940N и при мен сигнала е добре до първата стена, която гледа към рутера. 

Реших си проблема с TP-Link TL-WA850RE ( изпадна ми почти без пари). Сигнала е силен и самата скорост е задоволителна. Щом двамата племенника играят/гледат през АП и аз успявам да се свържа ми стига. 

Правих преди тестове на скоростта и директно свързване към рутера дава +20% по-бърза скорост сравнение с АП.

 

 

какъв е принципа на това? защото гледам, че има ethernet port ... трябва да се пусне кабел от рутера до него, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш възможност за изтегляне на кабел от рутера до мястото, където трябва да бъде аксес пойнта, мога да предложа много привлекателен вариант за такъв.

При мен подмених всички AP-та и безжичната ми мрежа вече изцяло e 'ac'.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ситуацията не е AP, но да не отварям нова тема.

Такамммм...имам си два рутера.TL-WR841N и ASUS RT-N12D1. Нета ми влиза в ТП Линка.Искам да увелича обхвата на мрежата чрез Асуса в рипитър режим.

Правя съответните настройки и всичко е цветя и рози.Нет има, мрежа има, работи супер, но....Рипитъра прави своя мрежа...т.е. имам две безжични мрежи. Има ли начин и какъв е той, за да направя само една мрежа и да не избирам всеки път тази с по-добрия обхват? 

Link to comment
Share on other sites

За имане - има, но не съм убеден, че ще си доволен от резултата. Правих го с TL-WR 1043ND и един Asus RT-N53, който си имаше в менюто опция да работи като wireless repeater. Лош резултат, поне за моите цели.

Link to comment
Share on other sites

Личният ми опит е, че повечето девайсчета са доста глупави и като си харесат едната мрежа могат упорито да стоят на нея, независимо от по-добрият сигнал на другата мрежа.

Когато създадеш една мрежа от 2 различни устройства, ефекта е подобен. Телефони/лаптопи се линкват към едното и упорито си стоят на него. Но в този случай нямаш опцията ръчно да смениш към кое устройство си свързан, защото и двете са скрити зад едно и също име.

Аз си ги държа с различни имена вкъщи.

Link to comment
Share on other sites

Аз затова, колкото и някои да се смеят или хулят, винаги съм предпочитал едно, но по-мощно, устройство/AP отколкото 2-3 слаби, с които да покривам по-голяма площ. Е, говорим все пак относително не за много големи площи, но навсякъде да има поне 3 черти (имам 4 навсякъде). А и high-power рутери като RB951G-2hnd (и старите бъфалота) се продават свободно, а и доколкото знам 'опасната' зона е до 20-40 см от рутера покрай квадратичния спад на мощността с разстоянието.

1W и спи града :) . Доводът, че телефона/лаптопа нямал да може да хвърли обратно сигнал до рутера са в огромната част случаи почти несъстоятелни, защото не само хвърля достатъчно, ами за масовото ползване на телефон у дома, е много по-важен даунлоуда за разни браузвания, а за средни разстояния в един дом, е достатъчно човек да е доволен като цяло.

Link to comment
Share on other sites

Ами с две мрежи в момента всичко е шестица....каква би била разликата с една?! Все пак искам да пробвам с една мрежа и ако наистина имам драма, тогава винаги мога да мина двумрежов режим.... И как се прави?

Теди, устройствата са ми налични, не съм купувал втори рутер специално за тази цел,иначе нямаше да питам. Не ми е опция скъп рутер. Искам да работя с тези рутери....поне за сега.

Link to comment
Share on other sites

Силно зависи от устройството. Асус-а не ти ли дава да сетнеш мрежата ? Слагаш му същото SSID и парола и си там.

 

@tedy , правилото в безжичните мрежи е добра антена - ниска мощност. Опасна зона няма , ако ще и да го глътнеш тоя рутер :)

Link to comment
Share on other sites

pavlan, факта е, че с въпросния рутер с две вградени антенки по 2.5дб усилване (според производителя) го хващам на почти 200 метра по права линия. Той е на секцията в хола, и там където още го хващам стабилно с 2 чертички, го мерих с google maps, около 180 метра по права. 1W е, с мижави антенки, принтирани на платката (май), или две тънки ламаринки бяха..

Иначе съвсем принципно го казах. Ако имаш вече два рутера, пробвай първо да им дадеш едни и същи имена и пароли на мрежите, на различни канали, примерно 1 и 5-ти, като тестваш при теб кои са по-свободни.

Link to comment
Share on other sites

Точно поради тия ситуации, бъдещето са mesh мрежите. В офиса сме с eero устройства.

Има устройство във всяка стая и на всеки етаж (3 етажа). Като влезеш в обсега на което и да е устройство, те си те прехвърлят така, че да имаш най-добър сигнал. Името на мрежата е 1 единствено.

Link to comment
Share on other sites

Когато пусна Асуса в рипитър режим, му задавам същото SSID и парола, но прави втора мрежа.

 

Ще пробвам на различни канали. Сега и двата са на 9-ти.

Link to comment
Share on other sites

Виждаш 2 различни мрежи с едно и също име?
Асуса не ти ли предлага директно да копира името на оригиналната мрежа? Виждал съм нещо подобно в някои рутери/ап-та

Link to comment
Share on other sites

Точно поради тия ситуации, бъдещето са mesh мрежите. В офиса сме с eero устройства.

 

С eero не е ли бая солено? Може и доста по-евтино.

Еднакви AP-та, с еднакви настройки - пароли и канали. Eдна мрежа на 2.4 GHz и една на 5 GHz.

Телефоните вече са достатъчно интелигентни и сами се прехвърлят към AP-то с най-добър сигнал.

Link to comment
Share on other sites

Направих го с една мрежа, смених IP-то на рипитъра (Асус) и за сега всичко е наред.Зачетох се за WDS Bridging,  за изключване на DHCP и т.н, но Асуса в рипитър режим няма активни почти никакви настройки.Явно са го направили фабрично да си спира и настройва необходимото....

Някъде четох, че било добре двата рутера да са на различни канали, но пък на доста други места пише, че задължително трябва да са на един и същи канал.....

Сменя ли канала на основния рутер, сменя и на втория..така че явно трябва да са на един и същи....

Link to comment
Share on other sites

Направих го с една мрежа, смених IP-то на рипитъра (Асус) и за сега всичко е наред.Зачетох се за WDS Bridging,  за изключване на DHCP и т.н, но Асуса в рипитър режим няма активни почти никакви настройки.Явно са го направили фабрично да си спира и настройва необходимото....

Някъде четох, че било добре двата рутера да са на различни канали, но пък на доста други места пише, че задължително трябва да са на един и същи канал.....

Сменя ли канала на основния рутер, сменя и на втория..така че явно трябва да са на един и същи....

 

В repeater винаги е на същия канал

То просто няма как да е друг дори да е WDS линк (включително и при mesh мрежите), защото радиото трябва да си говори и с другия рутер и с клиента и няма как да сменя каналите междувременно.

 

Това е и една от причините с кабел да е по-добре :) или с powerline - вече има доста такива у-ва. Тогава вече задължително едно ssid и различни канали.

 

Колкото до прехвърлянето между отделните AP-та - има си 802.11 стандарт за roaming , но доколко го ползват самите устройства немога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

Мдаааам. Така е...разчетох се още из нета...кабелите не са ми опция. Както казах, към момента всичко ми е наред....ако излезе драма ще споделям....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...