Jump to content
BulForum.com

Tренировки и упражнения


James_Bond007

Recommended Posts

Хипертрофията е превъстановяване на мускула (грубо казано). Тя се установява така: сутринта в деня преди тренировка (ще говоря за бицепс) си измерваш бицепса, след това всяка сутрин го мериш, обиколката всеки път ще е различна, първоначално ще се увеличава  :) ,а след това пак ще спадне (пример: 1сутрин (деня на тренировката)-43см, 2сутрин-43.2см, 3сутрин-43.3см, 4сутрин-43.5см, 5сутрин-43.3см......) в този случай следващата тренировка трябва да се направи в 4тия ден когато обиколката на бицепса е била най-голяма, за да може следващото презапасяване да започне от 43.5см :bgrin: . Когато си изработвам сплит се съобразявам с този факт. Това презапасяване при големите мускулни групи става по бавно. Ето защо ако тернираш всяка мускулна група един път седмично и комбинираш гръб с бицепс, мога да предположа, че бицепса няма да се рзвива максимално бързо, защото ще има 6 дни пълна почивка и хипертрофията ще е премина. А в случая когато бицепса е комбиниран с гърдите ще имаш 2 седмични натоварвания за бицепса, веднъж когато си му е тренировката и още веднъж  индиректно с гърба.

П.П. Надявам се да съм бил малко по ясен  :)

sto mi se struwa 4e ne si prav,az kato pravq ruce na drugiq den rukata mi e nai golqma i postepeno po-malko pada do kato stigna denq za pravene na ruce i posle pak taka...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

6te vi kaja za6to @ekk ne e prav.ako be6e taka zna4i i s vsi4ki muskuli 6te6e da e taka i sledovatelno 6te6e da se razste s dni(po santimetur na sedmkica na rukata ne e zle).nai-golqm e obemut na muskula neposredstveno sled trenirovka za6toto ima nai golqmo koli4estvo kruv v nego.sled tova muskula produljava e e obemno golqm,za6toto se hrani i vazstanovqva ot stresa(trenirovkata ili rabotnata hipertrofia) 4rez kruvta.kogato na drugia den trenirame drug muskul,pritokut na kruv v nego se uveli4ava i za prednia nqma 4ak tolkova 4e da sedi golqm...dano uspqh da kaja ne6to 6toto sq kato gledam mai golqma glupost napisah,ama kvo da se pravi -ot steroidite oglupqh

Link to comment
Share on other sites

Нямям в предвид увеличаването на обиколките в следствие на кръвонапълването от тренировката, затова написах обиколките да се измерват сутрин, меренето се прави на мускулите на които искаме да остановим хипертрофията не само на бицепсите. Размерите които съм дал да примерни и при всеки са различни, при мен върха на хипертрофията беше 3-4мм след 48 часа, т.е. ръката ми растеше с около 1см на месец, но естествено съм тренирал и трицепси и това увеличение на обиколката е в резултат на хипертрофия както на бицепса така и на трицепса.

С гръдната обиколка нещата стоят по същия начин.

@miro123 ако това което казваш в вярно то извода който мога да си направя е един : ти си в застой!!!

Link to comment
Share on other sites

Нямям в предвид увеличаването на обиколките в следствие на кръвонапълването от тренировката, затова написах обиколките да се измерват сутрин, меренето се прави на мускулите на които искаме да остановим хипертрофията не само на бицепсите. Размерите които съм дал да примерни и при всеки са различни, при мен върха на хипертрофията беше 3-4мм след 48 часа, т.е. ръката ми растеше с около 1см на месец, но естествено съм тренирал и трицепси и това увеличение на обиколката е в резултат на хипертрофия както на бицепса така и на трицепса.

    С гръдната обиколка нещата стоят по същия начин.

@miro123 ако това което казваш в вярно то извода който мога да си направя е един : ти си в застой!!!

moje da se kage 4e sum v zastoi to samo na xlqb i voda ne moish da napraish 50 ruka :cry

Link to comment
Share on other sites

Здравейте незнам дали тук е подходящото място но ще рискувам .Имам един въпрос който ме вълнува значи на ден приемам около 10литра минерална вода поне свикнах след като започнах да бягам ,а бягането е около 60-90мин.Искам да попитам това добре ли по принцип знам че е добре да се консумира много вода обаче леко започнах да се притеснявам

Link to comment
Share on other sites

Здравейте незнам дали  тук е подходящото място но ще рискувам .Имам един въпрос който ме вълнува значи на ден приемам около 10литра минерална вода поне свикнах след като започнах да бягам ,а бягането е около 60-90мин.Искам да попитам това добре ли по принцип знам че е добре да се консумира много вода обаче леко започнах да се притеснявам

 

По този въпрос най-добре е да се посаветваш с доктор.

Link to comment
Share on other sites

... значи на ден приемам около 10литра минерална вода .Искам да попитам това добре ли по принцип знам че е добре да се консумира много вода обаче леко започнах да се притеснявам....

da ti kaja i az se pritesnih za teb kato pro4etoh posta ti....10litra...ne znam dali se opitva6 da izpie6 mineralnata voda v METRO...4e ti kak ne se davi6...ili takav opit pravi6...za 5 sam 4uval 4e e polezno za bubrecite...10...

po princip ne bi trqbvalo da e vredno,6toto vodata te pre4istva,a i 6tom te kefi...porkai zdravo i ne se pritesnqvai(po vuprosa s bqganeto moga da te posuvetvam da go namali6 do 40 min,6toto sled tva zapo4va6 da svalq6 mn muscul,ako te interesuva kulturisti4nata gledna to4ka de...)...i uspeh.....s vodata

Link to comment
Share on other sites

Кажете някое упражнение за косите коремни мускули, но да мога да си го практикувам в домашни условия :) благодаря предварително :D

 

Най-доброто упражнение за косите коремни мускули е страничното повдигане на тялото (краката са застопорени, таза е върху пейка а торса е във въздуха), но нямам идея дали би могъл да го правиш в домашни условия.

Друго, много добро упражнение, е странична опора на лявата ръка (краката силно разтворени ръката е сгъната в лакътя). Упражнението е статично, но става.

Вдигане на краката от вис е също подходящо (още повече, че то натоварва и правите коремни мускули).

Link to comment
Share on other sites

Най-доброто упражнение за косите коремни мускули е страничното повдигане на тялото (краката са застопорени, таза е върху пейка а торса е във въздуха), но нямам идея дали би могъл да го правиш в домашни условия.

Друго, много добро упражнение, е странична опора на лявата ръка (краката силно разтворени ръката е сгъната в лакътя). Упражнението е статично, но става.

Вдигане на краката от вис е също подходящо (още повече, че то натоварва и правите коремни мускули).

moje i s povdigane na neshto sravnitelno tejko-30-50kg stranichno pri statichni kraka prav.... smenqsh ot ryka na ryka i stava...

Link to comment
Share on other sites

Следната програма е за първите 2 месеца от "кариерата" на билдъра или за всеки който иска да развие хармонично тяло без да е прекалено мускулест.Програмата е от инструктор но сами преценете дали отговаря на вашите виждания.

 

1. Разгряване 2-3 минути

2. клякане с щанга на гърба 3х7 за да изпълним всички мускули с кръв

3. лег 3х7 без значение от наклона, може и трите вида

4. на гладиатор издърпване пред/зад врата 3х7

5. с дъмбели разтваряне в страни като се задържа в най-горната част и се пуска бавно

6. с права щанга бицепс 3х7

7. с права щанга трицепс "френско разгъване" 3х7

 

При 1 мин за серия и 1 мин за почивка и шматкането тренировката отнема 50-60 мин

Link to comment
Share on other sites

Следната програма е за първите 2 месеца от "кариерата" на билдъра или за всеки който иска да развие хармонично тяло без да е прекалено мускулест.Програмата е от инструктор но сами преценете дали отговаря на вашите виждания.

 

1. Разгряване 2-3 минути

2. клякане с щанга на гърба 3х7 за да изпълним всички мускули с кръв

3. лег 3х7 без значение от наклона, може и трите вида

4. на гладиатор издърпване пред/зад врата 3х7

5. с дъмбели разтваряне в страни като се задържа в най-горната част и се пуска бавно

6. с права щанга бицепс 3х7

7. с права щанга трицепс "френско разгъване" 3х7

 

При 1 мин за серия и 1 мин за почивка и шматкането тренировката отнема 50-60 мин

mmmda moje i da raboti pri na4inae6ti...za purvia mesec.posle iska split4e,nema kak!muskulnite grupi sa 6.v zavisimost ot tova kolko vreme ima 4ovek i koq e razvitata muskulna grupa(respekrivno izostava6ta) 4ovek ve4e sam moje da eksperimentira s programata si.vajnoto e da se izpulnqvat uprajneniqta pravilno,a trenirovu4ni gre6ki pravqt i nai-golemite...

Link to comment
Share on other sites

Лично мнение : под 8 повторения един билдър не прави . (В повечето случай от тренировките ) . С 7 клека ме съмнява да напълниш каквото и да е с кръв (зависи от много неща естествено ) . Ако замениш 7 с 10 , така ми се вижда доста по-добре .

Защо 10 ? С 10 повторения ми се струва ,че някак си ще наблегнеш повече на движението ... до 3-4 бройка стават доста бързо и поне моите мускули до тях направо казано , не работят . 4тата .. и какво още 3 и си свършил ? Нищо чудно и при тях да използваш по-голяма тежест ( може би най-голямата грешка на нас начинаещите ) , вкарваш чийтинга и хопа .. серията свърши , мускулът не е работил ...

Link to comment
Share on other sites

Щом действат при теб , значи е добре . Обаче ... един начинаещ не може да бъде сравняван с теб по много показатели , нали ?

tezi povtorenia rabotqt ne samo pri men ,a i pri mn drugi builderi.4esto da si priznaq ne sum vijdal nqkoi golqm bez da vdiga golemi tejesti.golemite tejesti ne mogat da se vdigat po 10 pati,tova e sigurno.

za na4inae6tite moje da se kaje 4e 8 povtorenia sa dobre(ako se iziskva muskulen raztej,a ne iz4istvane ili prosto stqgane).za krakata moje da se pravqt malko pove4ko povtorenia,poradi osobenostta na musklulnite vlakna(da kajem 10-12).

....i kakvo zna4i na4inae6t?!?vseki koito trenira polovin godina ve4e moje da pravi piramidi,koito zavur6vat s po 4-5 povtorenia...vse pak nqma kak da vdigne6 golqma tejest , ako ne pravi6 neprekusnati opiti da q preodolee6.

ve4e ima novi razbirania v BB.shva6taniata ot vremeto na bate arni 4e tr da se sedi po 3-4 4asa v zalata,da se pravqt mnogo serii s mn povtorenia, sa ve4e demode..

dorian stana mr.olimpia kato prave6e super tejki serii s po 2 povtorenia(i to samo 2 rabotni serii i 2 zagrevni)...ve4e navleznaha razbiraniata za drop seriite,super seriite i kakvo li o6te ne....

az sum na mnenie 4e rabote6to za vsi4ki e raznoobrazieto,t.e. reduvane na tejka trenirovka s ne tolkova tejka, pravene na drop i super serii,izpolzvane na golqm arsenal uprajnenia.izob6to muskula trqbva da bade podlagan na stres ot vsi4ki ugli za da nqma zastroi i privikvane....

pouvlqkoh se i 6te vzema da spra s monologa...

Link to comment
Share on other sites

tezi povtorenia rabotqt ne samo pri men ,a i........

 

 

.......също при мен. Немога да не се съглася, че ако искаш да растеш трябва да вдигаш тежко, а ако никога не правиш повторения под 8-10 няма да може силата ти да расте и съответно мусколният растеж ще спре. Така че не може без тренировки в които да пробваш и силовите си възмижности :bgrin: . Те развиват силата и в крайна сметка ставаш по голям :)

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е ,че нито аз нито доста друга начинаещи не могат да се възстановят след като са правили такива тренировки както на споменатият Дориан . Аз не мога да приема всичката химия , всичкият протейн , всичките други неща ... моята тренировка сравнена с неговата е с пъти по-малки тежести . Обаче при всеки си е различно , както споменах при теб тя може да работи ( както и при още ххх броя други хора ) , при мен обаче тя не работи , както и моите тренировки ( малко разтегливо понятие ,нямам 2 еднакви тренировки общо взето ) примерно при теб казваш ,че не работят . Понеже имам възможността да наблюдавам в Масъл Арт тренировки на Орлин и Иван , Орлин вдига от лег максимална серия 80 кг (2 пъти съм го виждал до сега да тренира гърди , може в други тренировки да използва по-големи тежести ) , прави супер серии с 40 кг (максимални серии ) за ръце , Иван тренира малко по-силово само гърдите (обратна пирамида , първата серия е най-тежка , слага около 100 кг на хоризонталната ) , другите групи не прави с впечатляващи килограми . Разликата между мен и тях ? Аз не взимам медикаменти ( химия ) , нямам тяхният опит и тяхната мускулна маса . Какво исках да кажа - всеки е напълно различен , затова и може би само програма за първият-вторият месец може да е еднаква за всички , после се вижда (горе долу ) кои мускули с какви упражнения вървят най-добре , килограми , повторения и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е ,че нито аз нито доста ....................

 

Като гледам доста литература си изчел по въпроса и ми се струва, че в стремежа ти да тернираш винаги правилно както някой е написал, че трябва, пропускаш момента с експериментите, чрез които в действителност ще разбереш каква е най-добрата тернировка. Ако никога не си пробвал да тренираш с по-малък или по-голям брой повторения от къде знаеш, че не работят при теб, доста ще е глупаво да отговориш, защото така съм чел. А и да не би да тренираш от вчера та постянно не пропускаш да кажеш, че си начинаещ или просто го използваш за извинение пред себеси, защото да си начинаещ е по лесно :)

Link to comment
Share on other sites

Като гледам доста литература си изчел по въпроса и ми се струва, че в стремежа ти да тернираш винаги правилно както някой е написал....

Не съм изчел достатъчно (едва ли и някога ще прочета ) , мога да кажа обаче ,че съм тренирал с малко повторения в началото те бяха 4-8 , после с по 8ци само , сега

с 12-10-8(при гърдите стигам и до 6-7) ( краката ги тренирам с 20 , поне на моите това се отразява добре ) , малко опит имам вярно е , но засега повторенията които изброих по-горе действат най-добре сравнени с другите . Всеки си е индивидуален , експерементирам със всяка следваща тренировка ( дори и с повторенията ) най-вече с различни упражнения . Дано някой ден намеря перфектните упражнения/повторения , като ги намеря и тренирам хх време с тях и те ще станат неефективни :D

П.П. за начинаещ се смятам , защото още не съм видял какво и как действа върху мен химията , какво представлява една предсъстезателна диета , та аз дори не съм правил НВД :) , далеч не го смятам като извинение за каквото и да е , аз никога не съм доволен (напълно ) от една тренировка , сън , хранене , почивка и т.н. ,но да търся извинения за това , не! :)

Link to comment
Share on other sites

кога е добре да се тича преди или след тренировка? и изобщо има ли някакво значение :bgrin:

 

Най-добре е да се тича в различен от трениривъчния ден, но все пак ако си решил по-добре тичай след тренировка :)

Link to comment
Share on other sites

Най-добре е да се тича в различен от трениривъчния ден, но все пак ако си решил по-добре тичай след тренировка :)

решил съм да тичам всеки ден за да влезна малко във форма. благодаря ти :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...