Jump to content
BulForum.com

"Забраняват" планинското колоездене


Antares

Recommended Posts

Ето и извадка, която засяга планинските колоездачи:

Чл. 148. (5) Управлението на велосипеди, както и ездата в

гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените

за целта трасета.

(7) Условията и редът за движението по горските

пътища, за поставяне на пътни знаци и техните образци, както и

образците на документите за достъп до гората се определят с

наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на

вътрешните работи.

 

Чл. 149. (1) Забранява се движението на пътни превозни

средства и ездата по обозначените туристически пътеки, освен

когато трасето на туристическата пътека съвпада с горски път.

(2) Обозначаването на нови туристически пътеки и

трасета в горските територии се извършва със съгласие на

собственика, съответно на лицата, на които територията е

предоставена за управление.

Чл. 150. (1) Организирани обществени или спортни

мероприятия в горските територии, както и в територии, които

граничат с такива, могат да се провеждат, след като се уведоми

съответната регионална дирекция по горите най-малко 14 дни

преди датата на мероприятието, като се посочи мястото на

провеждане и очакваният брой участници.

(2) В срок до 7 дни преди датата на мероприятието

регионалната дирекция по горите може да определи допълнителни

условия за провеждане на мероприятието, които са задължителни

за организатора.

(3) Организаторът на мероприятието по ал. 1 осигурява:

1. съгласието на собственика или на лицето,

управляващо територията;

2. пожарната безопасност на провежданото мероприятие;

3. почистването на територията и премахването напоставените преместваеми обекти.

 

Статия по темата в mtb-bg.

 

По темата има сериозна дискусия във форума.

Вече има и група във facebook.

Ако ползвате тази социална мрежа - може да ни подкрепите, както и да четете информация за "борбата", която се води с тази безумна разпоредба.

Link to comment
Share on other sites

Общо взето забраняват мероприятията вело-клубовете.Което е мега малоумно.За пътеките е ясно че никой няма да ги спазва разпорежданията.Най-малко тези с моторите и ATV-тата.

Link to comment
Share on other sites

След пушачите, "удрят" и колоездачите :D

 

МВР започва нова акция "Веселяците", която ще се занимава с залавянето не хора, които се забавляват без съдъбно разрешително.

Link to comment
Share on other sites

Гледам, най-активните планински колоездачи се включиха в дискусията :lol: Дали да не почна да пиша в авто-секциите...

Link to comment
Share on other sites

Вместо да се правиш на остроумен, както обикновено, се опитай да вникнеш в текста. Сульо и пульо селташки бекове се научиха да шпорят из гората с какво ли не, без да се съобразяват откъде минават и какво съсипват по пътя си. Включително и селтаци с байкове.

Link to comment
Share on other sites

Включително и селтаци с байкове.

Не смей !!!

 

Селтаците карат кол'ло.

Link to comment
Share on other sites

Нямам против никой каращ велосипед, но оня ден разхождайки се из Младежкия хълм видях на няколко места изровено от практикуващи този спорт. Все едно глигани бяха ровили картофена нива.

Link to comment
Share on other sites

Вместо да се правиш на остроумен, както обикновено, се опитай да вникнеш в текста. Сульо и пульо селташки бекове се научиха да шпорят из гората с какво ли не, без да се съобразяват откъде минават и какво съсипват по пътя си. Включително и селтаци с байкове.
Го каза най-големия турист.

Смях в залата :lol:

Нямам против никой каращ велосипед, но оня ден разхождайки се из Младежкия хълм видях на няколко места изровено от практикуващи този спорт. Все едно глигани бяха ровили картофена нива.
Вероятно говориш за трасето, на което миналата година със съдействието на общината се проведе състезание по downhill за деца и младежи.
Link to comment
Share on other sites

Не знам за кое трасе става въпрос. Но за година да не се възстанови... :angry: Явно общината не знае какво прави! Уж Младежкия хълм беше защитена територия с редки видове и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Не знам за кое трасе става въпрос. Но за година да не се възстанови... :angry: Явно общината не знае какво прави! Уж Младежкия хълм беше защитена територия с редки видове и т.н.

 

Няма как да се самовъзстанови нещо по което тече вода след дъжд.

Link to comment
Share on other sites

Тези промени засягат колоездачите, ама по какъв начин? Докато гушкаш дръвчета да не гушнеш букета.

Не е ненужно, нито пък те ограничават. Сега просто трябва да се сформират групички и да се организират мероприятия и тогава да се прави това.

Пък и ако се вдигне малко шум все ще се пригоди някакво трасе и ще почнат да се провеждат такива неща по-често и напълно легално, без такава опасност.

Link to comment
Share on other sites

Аз подхванах тая точка в промените в която се споменава, че не е разрешено да се правят такива неща без да се осигури медицинска помощ в случай, че някой пострада, защото знам, че Антарес е запален по спорта.

Link to comment
Share on other sites

Стенли, едва ли някога си излизал от интернет, но ще ти кажа - пътеките са достатъчно много и това част от кефа на туризма - огромното разнообразие. Не виждам смисъла да тръгнем с боя и четка да мажем наляво-надясно.

Все пак, тази забрана постигна нещо позитивно - велоклубовете се обединиха и резултатите не закъсняха. Имало е среща със зам. министърът Георги Костов. Вероятно ползотворни.

"Велосипедистите ще могат да се движат свободно в гората"

 

Няма особен смисъл да се слагат под общ знаменател мотористи, атевисти, каруцари с планинските колоездачи. Разликите са от земята до небето. Сега остава и да превъзпитаме малчуганите с DH тракторите, да се съобразяват повече с туристите и да не събираме повече негативизъм.

Link to comment
Share on other sites

. Сега остава и да превъзпитаме малчуганите с DH тракторите, да се съобразяват повече с туристите и да не събираме повече негативизъм.

 

Един вид повтаряш част от моите приказки. Няма лошо де. Лошото е, че не са само тия.

Link to comment
Share on other sites

Видене, познавам адски много планински колоездачи. Много повече от теб. И мога да ти кажа, че мнозинството са далеч от "селтаци с байкове", както ги описа (вероятно и с цел да ме подразниш). Не твърдя, че няма такива, които не се съобразяват с туристите, има ги. Но са малцинство и вярвай ми, страдат от дискриминация и периодично дърпане на уши.

Link to comment
Share on other sites

Видене, познавам адски много планински колоездачи. Много повече от теб. И мога да ти кажа, че мнозинството са далеч от "селтаци с байкове", както ги описа (вероятно и с цел да ме подразниш). Не твърдя, че няма такива, които не се съобразяват с туристите, има ги. Но са малцинство и вярвай ми, страдат от дискриминация и периодично дърпане на уши.

 

Майка му стара не си тъп, не разбирам защо се опитваш да изглеждаш така. Какво значение има в случая кой колко колоездачи познава - ти или аз - и кой е турист или не? В трети клас ли сме??? Факт ли е, че масово се нарушава покоя на флората и фауната в горските райони - факт е. Факт ли е, че както и казах по-назад тази наредба е предимно за селяндурите с АТВ-та и прочее и чак тогава засяга велосипедистите - оказа се факт. Факт ли е, че наред с другите глупаци, нарушаващи покоя на гората има и множество велосипедисти - факт е. Също така е факт, че няма как ти да знаеш какво е процентното съотношение между добрите (да ги наречем така) планински велосипедисти и селтаците с колелета. Това че си член на някакв група кадърни и отговорни хора далеч не показва голямата картинка. А голямата картинка показва ясно, че се съсипват българските гори по всички фронтове. Ако питаш мен и трафика на хора в гората трябва да се ограничи.

Link to comment
Share on other sites

Аз не излизам от интернет бе, аз вилнея там. :D

Айде да построим небостъргач и паркинг през един километър до всяка планинска полянка и горичка... за разнообразието.

Нищо няма да се промени де (да вкарам малко типично българско мислене)... както винаги. И разликата не е от земята до небето, щото ти си на земята, останалите също... аз съм планинар човек и отивам на планина за да съм на спокойствие, няма значение кой го нарушава, трябва да се ограничи от малко. Не по такъв злобен начин да се ограничава, обаче много от хората едва ли правят разлика между използване на колело или атв за превоз от точка а до точка б и безсмислено бръмчене в която и да е посока.

За теб какво представлява една гора или планинска полянка? Защото мисля, че виждането ни за тези местности май е коренно различно.

Link to comment
Share on other sites

Видене, няма к'во да се пениш. Не са толкова много планинските колоездачи, вярвай ми. И да ми говориш, че колоездач нарушава покоя на флората и фауната?! Ти... сериозно ли? Правени са изследвания, вредата, нанесена от колоездач е съпоставима с тази, нанесена от пешеходец. Прочети пак линковете, които съм дал по-горе, преди да говориш празни приказки. За това кое е факт и кое не. И удари една бира, че нещо май си се напрегнал :P

Стенли. Бъди добро момче - удари си главата сам с/в нещо тежко. Заклевам се - ще си спомня как се игнорваха хора!

Link to comment
Share on other sites

Аз не напразно сложих общ знаменател накрая. Тия неща кантар нямат. И не мога да разбера защо продължаваш да разсъждаваш само от гледната точка на "добрия велосипедист", сякаш всичко останало не е част от комплексния проблем.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм си я удрял доста, обаче замисли се малко. Никой не ти забранява да караш, просто трябва да знаеш къде, защото понякога се превръщаш в пречка за околните. Велосипедистите съшо не са ангели изпратени в подкрепа на грийнпийс, обикалящи гората да следят за ред и дисциплина! Ти ако си такъв, е... не всички са като теб тогава. Понякога и велосипедистите пречат!

П.П. Не се паля, просто казвам. Няма да има забрани ако хората знаеха някакви граници.

Link to comment
Share on other sites

Що се пените не разбирам, уж ви интересува, а не следите кой какво е казал от властимащите.

 

В петък (или четръртък) казаха, че се ограничава само движението на моторни превозни средства и каруци, а велосипедите може да си се карат.

 

 

Много от закона не съм се интересувал, но ми е интересно горските лесничей ще престанат да ползват нивите си да обикалят из балканите ли.

Тая наредба (закон) е толкова измислена. Няма горски път който да съвпада реално с нанесеното по КВС, аз поне не съм попадал на такъв. В случая какво правя да следвам пътя които реално съществува или да крам из гората?

И още нещо не разбрах кой по дяволите ще налага глобите и как точно ще хванат атв-то или кросовия мотор. Може би барикади ще правят, смеха е пълен!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...