Jump to content
BulForum.com

Искам да направя бъгрепорт за мрежова карта


Recommended Posts

Здравейте,

искам да направя правилен, без грешки бъгрепорт на бъгтракера за моята мрежова карта. Освен ifconfig и грешните Tx пакети, какви други команди са нужни, за да могат разработчиците на линукс кернела по-бързо и безпроблемно да открият бъга и да го фикснат.

 

Направих един образец, дано става:

 

# lspci -vvv

00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [siS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
Subsystem: CLEVO/KAPOK Computer Device 0802
Control: I/O+ Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx-
Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B- ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-
Latency: 0
Interrupt: pin A routed to IRQ 19
Region 0: Memory at d3307000 (32-bit, non-prefetchable) [size=128]
Region 1: I/O ports at 1000 [size=128]
Capabilities: [40] Power Management version 2
	Flags: PMEClk- DSI- D1+ D2+ AuxCurrent=0mA PME(D0+,D1+,D2+,D3hot+,D3cold+)
	Status: D0 NoSoftRst- PME-Enable- DSel=0 DScale=0 PME-
Kernel driver in use: sis190
Kernel modules: sis190

# dmesg |grep sis190

[   18.847950] sis190: sis190 Gigabit Ethernet driver 1.4 loaded
[   18.847990] sis190 0000:00:04.0: PCI INT A -> GSI 19 (level, low) -> IRQ 19
[   18.848014] sis190 0000:00:04.0: setting latency timer to 64
[   18.848063] sis190: 0000:00:04.0: Read MAC address from EEPROM
[   18.870032] sis190: 0000:00:04.0: Realtek PHY RTL8201 transceiver at address 1
[   18.999038] sis190: 0000:00:04.0: Using transceiver at address 1 as default
[   19.007422] sis190 0000:00:04.0: eth0: 0000:00:04.0: SiS 191 PCI Gigabit Ethernet adapter at ffffc90004cba000 (IRQ: 19), 00:e1:xx:xx:xx:xx
[   19.007426] sis190 0000:00:04.0: eth0: GMII mode.
[   19.007434] sis190 0000:00:04.0: eth0: Enabling Auto-negotiation
[   38.646013] sis190 0000:00:04.0: eth0: auto-negotiating...

# ifconfig

eth0      Link encap:Ethernet  Hardware Adresse 00:E1:xx:xx:xx:xx  
         inet Adresse:10.42.43.1  Bcast:10.42.43.255  Maske:255.255.255.0
         inet6 Adresse: fe80::2e1:6ff:fe09:4/64 Gültigkeitsbereich:Verbindung
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:73569 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:47699 errors:230 dropped:0 overruns:230 carrier:0
         Kollisionen:0 Sendewarteschlangenlänge:1000 
         RX bytes:109084182 (104.0 MiB)  TX bytes:8765223 (8.3 MiB)
         Interrupt:19 Basisadresse:0xdead

Link to comment
Share on other sites

Реших да спра да ви мъча с проблемите с Линукса. Доста празни теми пуснах тук. Отказах се от идеята за уебсървър. Под Уиндоус е изключено, имам принципи и те се спазват.

Пратих репорт за мрежовата карта на бъгтракера на Редхат, махнах гадната Федора 15, правеше модерното ми лапи на лапи отпреди 30 години.

След 10 години ще има много добра дистрибуция на Линукса, Дебиан 9. Който може да търпи, да чака. При мен се свърши с търпението. Имам 84 часа четене на линукс форуми, всичко напразно ... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Пробва ли с друга дистрибуция?

Например - Opensuse или някои от семейството на Дебиан?

Малко да поясня към Ferante: OpenSuse,Mandriva, Fedora и Redhat се базират на Слакваре. Убунту и многобройните деривати, на Дебиан. Съответно има разлика между Дебиан и Убунту, второто се базира на unstable kernel. Дебиан като лъжа се води като уж най-стабилната линукс дистрибуция, каквато не е.

 

Да си припомня всички тествани линукси: до 2004 г. имам тестове със Сузе, 2005 г. с Убунту(не ми разпознаваще тогава мрежовата карта Intel 3945). Бях на Уиндоус XP. Един българин се опита да ме запали по Линукса, но избра грешното дистро

KDE е много обичано от немците, на на мен не ми харесва. Понеже разработчиците били немци, което на мен не ми пука. Харесва ми Гноме 2.2

От Линуксите съм доволен досега от Убунту/СуперОС 9.10, Федора 14(имах голям проблем с инсталация на графичен драйвер) и PCLinuxOS 12.2010, кърти от бъгове, но за мойта цел става. Не се осмелявам да ползвам дистро, чийто съпорт е изтекъл, което може би е грешка.

Ако не знаете, аз не живея в България от много години. Тук правя уебсървър между няколко грузинци и мен. Доколкото става безбъгаво. Но им нямам доверие, че не искат да ме хакнат.

Link to comment
Share on other sites

Ето тук са ти дали решение. Не знам дали при теб ще работи

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=395712

 

А тук има и идея какво да промениш и да прекомпилираш драйвера - http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=2410996#post2410996

И двата проблема са от далечната 2007, така че вероятността да са оправени в по-новите версии на Убунту е голяма. Не виждам какъв е проблема и по-точно голямата разлика да минеш на Убунту сървър.

 

PS: От 2004/05 година насам най-разпространените дистрибуции са еволюирали значително. Не знам какви тестове си правил, за да можеш да направиш безпристрастно сравнение, но нещо ме навежда на мисълта, че просто си ги инсталирал една след друга и си търсил тази, която ще ти разпознае безпогрешно HW.

 

Ако търсиш абсолютна оптималност по отношение на производителността, тогава се насочи към кърнел.орг и си компилирай сам всичко :)

Link to comment
Share on other sites

PS: От 2004/05 година насам най-разпространените дистрибуции са еволюирали значително. Не знам какви тестове си правил, за да можеш да направиш безпристрастно сравнение, но нещо ме навежда на мисълта, че просто си ги инсталирал една след друга и си търсил тази, която ще ти разпознае безпогрешно HW.

 

Не можах да не се сдържа да не отговаря. При годините 2004/2005 трябваше ръчно да маунтвам USB устройството с команда в конзолата. Това беше най-голямата глупост, нямало го е никога при Уиндоуса и никоя друга масова разпостранена ОС. Има и идиоти при линукс кернел разработчиците.

Не си и спомням вече командата, закачане и откачване чрез конзолата. Това, което ми се е запечатило в паметта, по-голяма глупост в историята на човечеството няма. За какво ми е USB харда, ако не мога да го ползвам??? За декорация??? Или да ми виси на средният ??? Трябва да е имало много идиоти като програмистите на линукс кернела

Link to comment
Share on other sites

Странно. По-принцип това лесно може да се промени с добавяне/ прехване на autofs (или както там се казва) деймъна в init.d

По-скоро ми се струва, че причината за отказа е била поради грешки в partion table-a :)

 

Не те съветвам да коментираш дали някой е идиот или не, при положение, че ти не можеш да сътвориш нещо по-смислено от тях. А в конкретния случай, евентуалния проблем по всяка вероятност не е бил при разработчиците на кърнела.

Link to comment
Share on other sites

Малко да поясня към Ferante: OpenSuse,Mandriva, Fedora и Redhat се базират на Слакваре. Убунту и многобройните деривати, на Дебиан. Съответно има разлика между Дебиан и Убунту, второто се базира на unstable kernel. Дебиан като лъжа се води като уж най-стабилната линукс дистрибуция, каквато не е.

 

Рядко някой е изсипвал подобна глупост в тези форуми. Не обвинавай другите заради твоето незнание. И не разбрахме все пак в какво се състои този бъг на мрежовата ти карта?

Link to comment
Share on other sites

Рядко някой е изсипвал подобна глупост в тези форуми. Не обвинавай другите заради твоето незнание. И не разбрахме все пак в какво се състои този бъг на мрежовата ти карта?

Почна да ми писва да повтарям на многото форуми, но ми стана ясно. Биоса се дели на две части, ец фърм и биос, заедно 528 кб. Та с този ец фърм направих няколко тестове под федора 15, беше вече на харда инсталирана.

Със версия 1.18 скорост от 10 кб на ъплоуд, прекъсване.

Със версия 1.16 скорост от 120 кб на ъплоуд, променлива скорост.

Версия 1.14 буутва с грешки, общо взета бъгава и пти линукс и при уиндоус.

 

Като ходих на личен доктор, все ме питаше, какво ми има. Трябваше вместо него да се разчета. Ако му кажа, имам диария, макар да я нямам, той я приема за истина. Стига да не си напъни мозъка за моят проблем. Нали все пак касира пари. Но както всичко, и на това са му сложили краят. Оценка на докторите в бъдеще по интернет.

Надявам се с краткото сравнение да не съм затруднил никой.

Link to comment
Share on other sites

Пробвай CentOS. Доста приятна дистрибуция, търкалям главния рутър на фирмата на нея, с включено прокси(squid), dhcpd и мисля и някакъв DNS да плясна. А маунт-ването за мен не е проблем - редовно ми се налага да маунтвам папки на samba server-а и определено предпочитам да пиша команди по два-три реда, отколкото да се ровя в менютата за споделяне под Windows.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...