Jump to content
BulForum.com

Избор на качествени тонколони за компютър.


charmock

Recommended Posts

Искам да си сменя тонколоните на компютъра, не че моите не са хубави, просто каприз и навик от време на време да сменям по нещо от техниката в къщи. Аз съм с Altec Lansing VS4121, много добри колони с ярко изразени и високи и средни и бас. Единствения им проблем, че не ми дават достатъчно мощност на звука. Моля за съвет при избора ми нови колони, като единственото ми условие е да се продават в България за да мога да ги чуя на място как звучат. Също така и по възможност да са 2+1. Нямам бюджетни ограничения за звука в къщи. 

Link to comment
Share on other sites

Преди година купувах за подарък, в Техномаркет (макар и в Сф), имаше доста голям избор на сравнително мощни (~100+W) 2.1, 5.1 колонки, за 200-300лв вече са осезаемо мощни и с добър бас. И ги пробвахме на мах в магазина.

 

Накрая взех някакви по-евтини, но пак с приемлив бас, Фенда ли, нещо такова, с bluetooth receiver. Просто нямаше да се ползват ефективно и нямаше смисъл от по-скъпите, а аз няма как да слушам силно вкъщи.

Link to comment
Share on other sites

Преди година купувах за подарък, в Техномаркет (макар и в Сф), имаше доста голям избор на сравнително мощни (~100+W) 2.1, 5.1 колонки, за 200-300лв вече са осезаемо мощни и с добър бас. И ги пробвахме на мах в магазина.

 

Накрая взех някакви по-евтини, но пак с приемлив бас, Фенда ли, нещо такова, с bluetooth receiver. Просто нямаше да се ползват ефективно и нямаше смисъл от по-скъпите, а аз няма как да слушам силно вкъщи.

Фенда за мен не са избор, приятелю. Чул съм им два-три модела, доста са посредствени и по нищо не са по добри от моите. Чудех се някой дали има мнение за тези Logitech? Въпреки, че са 5+1, но ако са с хубав звук ще го преглътна.

Link to comment
Share on other sites

Не очаквай чудеса от тоя Logitech, освен чудесната цена. За толкова пари, компютърни тонколони са налудничава покупка, защото за 1000лв си с ресивер и 2 кули. За още 300 можеш да добавиш и събвуфер, който ще ти тресе пода.

Този Logitech го направиха за заместител на Z5500 след 10 години на пазара, но ако трябва да се гледат отзивите - не са много сполучливи.

Link to comment
Share on other sites

Домашното ми озвучаване е на доста високо ниво, плейра и ресивера ми са Onkyo, а тонколоните ми са Dali. Но тъй като аз имам мания на тема звук, искам и тонколоните на компютъра да ми са висок клас. Но до сега чета из разни форуми и мнения...май от моите по-добри трудно бих намерил. А този Лоджитек ще ида утре в някой от маркетите да го чуя как звучи, въпреки, че там трудно бих придобил представа. Идеята ми беше, ако някой има висок клас тонколони да сподели някакво впечатление. 

Link to comment
Share on other sites

Домашното ми озвучаване е на доста високо ниво, плейра и ресивера ми са Onkyo, а тонколоните ми са Dali. Но тъй като аз имам мания на тема звук, искам и тонколоните на компютъра да ми са висок клас. Но до сега чета из разни форуми и мнения...май от моите по-добри трудно бих намерил. А този Лоджитек ще ида утре в някой от маркетите да го чуя как звучи, въпреки, че там трудно бих придобил представа. Идеята ми беше, ако някой има висок клас тонколони да сподели някакво впечатление. 

 

Ами те тия са висок клас само от към цена. Проблема е, че малко производители правят тонколони висок клас за компютър, защото пазара е свит. Малко аудиофили ще седнат да слушат музика от компютъра си, а ако го направят, то няма да е през тонколони, а през слушалки.

 

Ако искаш да си начешеш крастата за нещо ново и да опознаеш нова територия в слушането на музика, мога да ти препоръчам да си оставиш тия тонколонки на компютъра, щом си те кефят, и да си купиш едни слушалки. :)

Link to comment
Share on other sites

Колкото и да са качествени тонколони за РС, друго си е да има еквалайзер. Та в този ред на мисли, как се решава този проблем когато се слуша поточно аудио - youtube напр ? Сега се мъча с voicemeeter, но освен че редовно оставам без звук, той няма кой знае какви възможности за корекция, но поне е някакво начало за прихващане на звука, и пренасочване/обработката му. Някой да ми подскаже друго такова подобно нещо, с повечко канали на еквалайзер, и безплатно по възможност, т.е. изключваме професионалните приложения?

Link to comment
Share on other sites

Ангеле, аз имам слушалки Polk Audio и ми е трудно да си представя, че можеш да ми препоръчаш по-качестени. Не че няма, просто за моя слух и най-вече музиката която слушам, тези са ми перфектни и избирани чрез много тестове на различни марки. Аз до сега почти не съм писал във вашите спорове за звук, но и за мен като теб и Пламен звукът ми е хоби. Държа на качествени тонколони за компютъра, защото така ми е разположен апартамента, че кабел до ресивъра би бил доста дълъг, което не е опция за мен. 

 

EEK аз почти не слушам музиката си от ютюб.

Link to comment
Share on other sites

Колкото и да са качествени тонколони за РС, друго си е да има еквалайзер. Та в този ред на мисли, как се решава този проблем когато се слуша поточно аудио - youtube напр ? Сега се мъча с voicemeeter, но освен че редовно оставам без звук, той няма кой знае какви възможности за корекция, но поне е някакво начало за прихващане на звука, и пренасочване/обработката му. Някой да ми подскаже друго такова подобно нещо, с повечко канали на еквалайзер, и безплатно по възможност, т.е. изключваме професионалните приложения?

 

Защо трябва да има еквалайзер? Всякакво такова променяне на звука води до влошаване. Особено с разни софтуер приложения.

А по принцип, проблема с поточното ауди се решава в зависимост от това, къде ти е еквалайзера.

 

Ангеле, аз имам слушалки Polk Audio и ми е трудно да си представя, че можеш да ми препоръчаш по-качестени. Не че няма, просто за моя слух и най-вече музиката която слушам, тези са ми перфектни и избирани чрез много тестове на различни марки. Аз до сега почти не съм писал във вашите спорове за звук, но и за мен като теб и Пламен звукът ми е хоби. Държа на качествени тонколони за компютъра, защото така ми е разположен апартамента, че кабел до ресивъра би бил доста дълъг, което не е опция за мен. 

 

EEK аз почти не слушам музиката си от ютюб.

 

Ами не съм ги чувал, но с тия сърчица ми изглеждат малко несериозно. :D

Каква музика слушаш предимно?

 

За съжаление си ограничен откъм тонколоните за компютър обаче. Има модели на Edifier, които се хвалят доста. Разгледай ги. Но пък тези хвалените са 2.0, а не 2.1. Другите не съм гледал. Просто и аз преди година сменях тонколони за компютър. Бях с Creative Gigaworks G500, но след едно пренареждане не ми остана място за тях, а и си взех ресивер с тонколони, които са точно до компютъра. Та ги смених с 2.0 поради ограниченото място. Взех Creative Gigaworks T20.

Link to comment
Share on other sites

В повечето време слушам музиката със занулени корекции...и музиката не ми е хоби, а професия. :) Разбира се добре е да имаш корекции на различните честоти, защото понякога се налага да ги ползваш. :)

Иначе съм напълно съгласен с вижданията на Ангел относно компютърното озвучаване, където дори 100 вата далеч не са всъщност 100 вата, а разликата с "другото" озвучаване е огромна...но щом Асен твърдо е решил да слуша на компютъра с компютърно озвучаване - препоръчайте му нещо подходящо, понеже аз нямам поглед над този род озвучителни тела. Всъщност имам и 2 различни по вид компютърни озвучавания (едното е 2+1), които обаче не са в помещението, където работя, а ги ползвам за съвсем други цели...

Link to comment
Share on other sites

"Качествени колони за компютър" звучи добре, но какво правим, когато цената доближава ресивър и качествени тонколони, както споменахте? Не ги купуваме, защото не са "компютърни" ли?

 

Отделно, "компютърни" предполага да са свързани и с обикновен аудиокабел към непретенциозна звукова карта, със всичките и съскания и пукания. Или се отива на външнo USB аудио със 96k sample/100dB SNR, или пък SPDIF, което вече бяга от графата "колонки за РС"

 

Ангеле, говоря за случая без еквалайзер, само РС и активни РС тонколони, които евентуално имат само копче за усилване :)

Link to comment
Share on other sites

 

Защо трябва да има еквалайзер? Всякакво такова променяне на звука води до влошаване. Особено с разни софтуер приложения.

А по принцип, проблема с поточното ауди се решава в зависимост от това, къде ти е еквалайзера.

 

 

Ами не съм ги чувал, но с тия сърчица ми изглеждат малко несериозно. :D

Каква музика слушаш предимно?

 

За съжаление си ограничен откъм тонколоните за компютър обаче. Има модели на Edifier, които се хвалят доста. Разгледай ги. Но пък тези хвалените са 2.0, а не 2.1. Другите не съм гледал. Просто и аз преди година сменях тонколони за компютър. Бях с Creative Gigaworks G500, но след едно пренареждане не ми остана място за тях, а и си взех ресивер с тонколони, които са точно до компютъра. Та ги смених с 2.0 поради ограниченото място. Взех Creative Gigaworks T20.

хахаха ти верно ли свързваш Polk Audio-то със сърчицето на сайта им...яко. Polk Audio е доста сериозна аудиофилска фирма, правеща много качествени неща. Някой ден може да ти ги дам за тест. Иначе музиката която слушам е основно рок и метъл. За разлика от тренс и техно музиката, в метъла е много важно както и баса, така и самите вокали да са отчетливи, за това при тази музика трябва да има баланс между силата на баса, яснотата на вокалите, както и добри високи и средни за китарите. Уффф имам проблем пишейки да ти го обясня, някой ден трябва да седнем да направим общ тест. Мойте тонколони за това си ги харесвам много, най-вече, че освен силен бас и високи, също така имат и отделно средни и както казах, желанието ми да ги сменя е повече каприз от колкото нужда. но така или иначе вече ги обещах на децата ми з атяхния компютър за това и ще трябва да си купя други.

Link to comment
Share on other sites

хахаха ти верно ли свързваш Polk Audio-то със сърчицето на сайта им...яко. Polk Audio е доста сериозна аудиофилска фирма, правеща много качествени неща. Някой ден може да ти ги дам за тест. Иначе музиката която слушам е основно рок и метъл. За разлика от тренс и техно музиката, в метъла е много важно както и баса, така и самите вокали да са отчетливи, за това при тази музика трябва да има баланс между силата на баса, яснотата на вокалите, както и добри високи и средни за китарите. Уффф имам проблем пишейки да ти го обясня, някой ден трябва да седнем да направим общ тест. Мойте тонколони за това си ги харесвам много, най-вече, че освен силен бас и високи, също така имат и отделно средни и както казах, желанието ми да ги сменя е повече каприз от колкото нужда. но така или иначе вече ги обещах на децата ми з атяхния компютър за това и ще трябва да си купя други.

 

Не. За сърчицето от вътрешната страна на слушалката говорех.

 

Аз знам кои са Polk Audio. :) Тия слушалки с копченцата за микрофона, пантите и кожата са си повече като моден аксесоар обаче и някакси не мога да повярвам, че свирят като по-сериозни модели. Може и да греша, но е малко вероятно. :)

 

Разбирам те. Не е нужно да ми обясняваш повече, аз също слушам такъв тип музика, а и други инструментали и живи изпълнения. Смисъл, не постоянно, но от време на време си пускам по някое парче, което ми харесва. Знам какво имаш предвид. За електронна музика си имам едни слушалки, а за останалите жанрове си имам други, защото пък нямат толкова бас, че да се слуша електронно на тях.

 

И все пак. Ако има къде - иди чуй едни по-сериозни слушалки. Отворени, ако не си слушал. Или затворени, ако държиш на дълбок бас.

 

А щом си си обещал колоните, вземи разгледай Edifier-ите. :)

 

Ето тези модели бяха много хвалени.

 

http://www.edifier.com/int/en/speakers/studio-1280t-2.0-powered-bookshelf

http://www.edifier.com/int/en/speakers/r1700bt-bluetooth-bookshelf

 

Не съм ги чувал обаче, защото ми бяха много големи за наличното място. Мисля, че в Зора ги имаше, поне първите.

Link to comment
Share on other sites

Мисълта ми беше трябва ли да се дават $600 за РС колони, само защото са РС колони, и са Logitech?

 

На прослушването в магазина в ценовия диапазон 100-300лв наличните Logitech бяха само по-скъпи, всъщност най-ми харесаха някакви Trust за 250лв, много приятен мек и дълбок бас, ясни и чисти високи (пробите правехме с някакво лятно диско хит парче) - само че нямаха bluetooth и бяха неоправдано скъпи за целта си.

Link to comment
Share on other sites

Мисълта ми беше трябва ли да се дават $600 за РС колони, само защото са РС колони, и са Logitech?

 

На прослушването в магазина в ценовия диапазон 100-300лв наличните Logitech бяха само по-скъпи, всъщност най-ми харесаха някакви Trust за 250лв, много приятен мек и дълбок бас, ясни и чисти високи (пробите правехме с някакво лятно диско хит парче) - само че нямаха bluetooth и бяха неоправдано скъпи за целта си.

 

Ами то реално няма значение дали са PC колони или не, защото точно тоя Logitech може да се свърже и към домашно кино. Няма да има DTS-HD и Dolby True HD, но останалото ще си върви. А и не са маломощни, бая си думкат. Просто звука им не е за ценители, а за хора, които обичат да дават много пари за нещо, защото това автоматично го прави качествено и също така обичат да им е шумно, защото асоциират качествена музика със сила на звука.

 

Проблема е, че производителите на тонколони за компютър не си дават много зор да правят качествени говорители. От там се получава и бързата асоциация - компютърни колони - не толкова добър звук.

Link to comment
Share on other sites

Ангеле и двата вида колони на едифер на коита си ми дал линкове изглеждат супер, но и двата модела нямат изход за слушалки.

Някой има ли впечатления от звука и продуктите на JBL? Никога не съм имал нищо тяхно, пък гледам, че имат компютърни тонколони.

Link to comment
Share on other sites

Ами погледни и другите им модели де, недей така мързеливо. :D Все някой от моделите им ще има изход за слушалки.

 

Аз съм чувал само JBL Creature и то първия модел. Преди много, много години обаче. Свиреха си добре. Дори във форума се продаваше скоро JBL Creature III за 150лв. Като цяло тонколоните им звучат някак агресивно. Точно като за метъл музика. :)

Link to comment
Share on other sites

Уффф утре ще обикалям маркетите да видя/чуя на живо какво се предлага. Тук има интересна статия за "най-добрите тонколони за компютър", но повечето не се предлагат в България.

Link to comment
Share on other sites

Тая статия е малко тъпа.

 

M-audio BX5 D2 е мониторна колона.

Смятам, че с Edifier имаш най-голям шанс да вземеш нещо качествено.

Link to comment
Share on other sites

Прегледах я тази тема приятелю, но проблема при мен е, че аз първо искам да ги чуя на живо преди да ки купя. А просто в България първо няма толкова голям избор и второ, много трудно можеш да накараш някой продавач-цървул да ти ги пуска всички подред. Иначе и аз искам да си взема Audioengine A5+, но наистина искам първо да ги чуя, защото нали знаеш, че усещането за звук и вкус не е точна наука. И в този ред на мисли, Audioengine A5+ имат ли изход за слушалки?

Link to comment
Share on other sites

Има разни джаджи...

 

Абе то има много джаджи за спасяване на положението, но не е съвсем същото - тоя широк диапазон от 16-150 ома не се знае дали ще му пасне на неговите слушалки, а и това Lossless е доста подвеждащо. ;)

 

П.П. Тук джаджата е още по-евтина. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...