Jump to content
BulForum.com

Офис сървър - софтуеър.


Recommended Posts

Здравейте. В офиса имаме 6-7 компютъра, като единия искам да го направя сървър. Изброявам нещата, които ще са ми от необходимост да прави:

 

1. Да може да се качват файлове от всички останали компютри в мрежата (един вид като бекъп)

2. Да може да се ползва и извън локалната мрежа (като фтп сървър - зад рутер) ест. връзката да бъде с акаунти

3. Ще има вързан един принтер на него да се пускат файлове за принт от компютрите в мрежата

 

Предполагам има готов софт за горните неща, опростено и безболезнено?

Link to comment
Share on other sites

Здравейте. В офиса имаме 6-7 компютъра, като единия искам да го направя сървър. Изброявам нещата, които ще са ми от необходимост да прави:

 

1. Да може да се качват файлове от всички останали компютри в мрежата (един вид като бекъп)

2. Да може да се ползва и извън локалната мрежа (като фтп сървър - зад рутер) ест. връзката да бъде с акаунти

3. Ще има вързан един принтер на него да се пускат файлове за принт от компютрите в мрежата

 

Предполагам има готов софт за горните неща, опростено и безболезнено?

Който и да е линукс сървър може да ти помогне за горните неща. Бих ти препоръчал Debian, без графична среда.

1. Се настройва сравнително лесно.

2. Също не представлява проблем.

3. Е свързано с 1. Един и същи софтуер е.

 

Ако искаш тези дни мога да ти напиша по дейтално обяснение как да го направиш.

Link to comment
Share on other sites

+1 за линукса. Но щом ще качвате файлове по добре помисли и за някакъв raid за да не ги загубиш като цъфнат дисковете. А те ще цъфнат понеже не вярвам да сложите сървърски дискове с повече живот.

 

Или бакъп ако можеш да си позволиш да загубиш данните от периода между бакъпите.

Link to comment
Share on other sites

Аз тези дни мислих малко относно това какво е най - добре за теб. Измислих много лесно и стабилно решение. Когато ми остане време ще ти напиша всички подробности.

Link to comment
Share on other sites

А този компютър за сървър само за това ли ще го ползваш, или споделен с досегашните му функции?

 

Има доста варианти за NAS/SAN/Cloud с web достъп и конфигурация - пробвал съм NAS4FREE (трябваше ми isci), но не се справи добре със софуерния РАИД.

 

Може да пробваш и известния FREENAS - и двете са BSD, и затова много не ми се искаше да се връзвам с тях.

 

За линукс със си харесал OwnCloud, има го и като appliance за виртуална машина напр.  - пускаш и тръгва.

върху windows.

 

Тук има разни други, включително за Windows:

http://www.cyberciti.biz/cloud-computing/7-awesome-open-source-cloud-storage-software-for-your-privacy-and-security/

 

Така или иначе трябва да прочетеш малко от малко, за да не останеш без файлчета точно когато ти трябват :)

Link to comment
Share on other sites

Файловете предимно ще бъдат документи и видео уроци, няма да е абсолютно нищо натоварващо. Аз ги бях прегледал точно тия, но реших да питам тук. Компа няма да се ползва като работи

Link to comment
Share on other sites

Аз точно freenas имам в предвид за него. Идеално му покрива всички изисквания и не изисква технически познания за да се настрои. Сега тъкмо го инсталирам за да тествам дали ще му свърши работа за всичко. За споделяна на файлове няма да има проблеми. Има обаче 1-2 неща които ми притесняват. Ще ги тествам и ще ти пиша.

Link to comment
Share on other sites

Не видях да се споменава хардуерната конфигурация на компютъра, който ще се използва за сървър.

Ако ще се използва ZFS като файлова система, трябва да се има предвид, че иска повечко RAM (колкото повече - толкова повече :) ).

 

Имам отлични впечатления от napp-it в/у Solaris и от FreeNAS.

Napp-it е с доста "дървен" интерфейс, но е изключително бърз и се справя перфектно със създаването и работата със софтуерен RAID.

 

Ако компютърът позволява, препоръчвам инсталацията на free VMware ESXi (в последните версии вече е vSphere Hypervisor), с разрешен pass-through и експериментиране с няколко виртуални машини (напр. готови appliance), докато се избере подходящата за целта.

Link to comment
Share on other sites

Компа който мисля да го правим сървър не се ползва, старичък е P4 с 1gb рам, но мисля, че ще ми е предостатъчно за целта.

Link to comment
Share on other sites

А готови решения 'аут ъф дъ бокс'? Аз се мъчих известно време с фрийнас, при много папки иска мноого рам ама много. Тъй като компа ми беше с два слота ДДР излизаше доста скъп ъпгрейда. Минах на Зексел 325 мисля...забравих къде съм го сложил. Просто работи...с 10на юзера.

Няма толкова екстри, но ми върши работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ехеее. Един милион *NIX решения, cloud, NAS....а, у... за някви елементарни 'хави'.

 

- Взимаш няква 'боза' и й шерваш дисковете да си мятатe файлове

- Избираш си някой от милионите ФТП сървъри за Win (ако държиш да е точно ФТП)

- Инсталваш принтера на РСто и го шерваш по ЛАНа да си принтвате на воля.

Link to comment
Share on other sites

"няква боза" принципно е платена и освен ако не се ползва сървърна версия, само ядове ще създава. Единият милион *nix решения няма да има нужда да се рестарират всеки ден и няма случайно да се счупят. И са безплатни. И всъщност за елементарни хави са доста по-лесни за инсталиране и ползване, поне според мен.

Link to comment
Share on other sites

Рестарти... ОС-то няма особено значение. Ако иска да не рестартирва изобщо му трябва платформа, която да поддържа ECC памет, а ЕСС го поддържат само Хеон процесорите. Тръгнем ли по тази пътечка.....

 

Реално му трябва две елементарни нещица:

- File & print share

- FTP

 

И ако за това му трябва дедикейтед *НИКС машина...

 

Ако има елементарни линукси познания, която и да е lite версия на *NIX ще му свърши работа.

 

Ако няма, една ХП или квато и да е друга боза му върши работа и е готов за 5 минути.

Link to comment
Share on other sites

Аз подкарах убунту trusty tahr, зорно ми беше с видео картата в началото, подкарах всичко, освен, че шера нещо се чупи и самбата не ще да ме пусне от друг комп, първо ми искаше парола, сега въобще не ме пуска в сървъра, въпреки, че го виждам. На този етап не знам какво да направя, може наистина да сложа някав уин сървър, защото наистина нещата които ми трябват са повече от елемнтарни.

Link to comment
Share on other sites

Ето един примерен и елементарен конф за самба :

 
[file-share]
 path = /1TB/
 valid users = root
 guest ok = no
 writable = yes
 browsable = yes
 
Смени path с директория по твой избор, valid users също
smbpasswd към юзъра който избереш, сетваш си пасса, рестартираш самбата и си готов. Ако уина все още не иска да види шер-а, просто рестартирай уин-а, случва се. 
За принтера, виж как се сетва CUPS, тук има примерче : https://help.ubuntu.com/lts/serverguide/cups.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...