Jump to content
BulForum.com

Народните танци - какво мислите?


mimi_boq

Recommended Posts

Аз тренирам народни танци от 9 години и страшно много ги обичам! Има ли и други привърженици на този вид танци? Мислите ли, че ще се запазят в бъдеще, или постепенно ще се изгубят привържениците им?

Ако и вие тренирате народни танци, надявам се, ще ми разкажете за своя ансамбъл. Аз тренирам при ДЮФА "Елица", гр.Пазарджик... :)

Link to comment
Share on other sites

Няма лошо.Едно време и аз ходих. Мисля ,че ще се запазят ,най-малко защото туризма печели от това (но ти го знаеш)!!

Link to comment
Share on other sites

За да се запазят, трябва да се обучат и хореографи. А като гледам, все по-малко българчета знаят как се играе право хоро, камо ли нещо по-сложно... :( Иначе сте прави - красотата на българския танц прославя България, но тук възниква и друг проблем... Напоследък виждам спектакли, в които българските танци се примесват с други, вероятно за да бъдат по-лесно възприемани от чужденците...

Link to comment
Share on other sites

Много сте прави че трябва да се запазат БЪЛГАРСКИТЕ народни танци :D !И направо неочаквах да има толкова положителни мнениея за Българските народни танци,аз никога не съм танцувал но съм твърдо ЗА! :)

Link to comment
Share on other sites

Условия??? Просто трябва да обичаш народните танци (е трябва и да не си много спънат в краката, защото се иска пъргавина)... Народни танци можеш да научиш в някой ансамбъл, от някой приятел, на някоя сватба или друг празник. Иска се желание и последователност. А за професионално танцуване, ако досега не си играл въобще, ще ти е малко трудно, но с много работа може и да успееш. :)

Link to comment
Share on other sites

narodnite tanci sa naistina mnoo hubavi,i mnoo mi haresvat!no ne bih trenirala 6oto sa za mnoo izdrujlivite i postoqnnite!ina4e lo6oto e 4e poe4e se pokazvat(a moje bi i nravqt)na 4ujdencite,dokato bulgarite nqkak si gi izbqgvat!?!

a za tva 4e poe4eto deca i hora ne znaqt dori pravo horosme si vinocni samo nie-i nai ve4e u4ili6teto :angry1

Link to comment
Share on other sites

Аз тренирам 12-та година вече. Може да се каже, че ми е в кръвта. Бях спирал за няколко месеца, защото ставаха едни тъпи неща в ансамбъла, но просто като не ходя и чуствам, че ми липсва нещо. Тренирам в ФТА "Дилянка" гр. Пловдив :D Сега правим един танци не са народни, а са като час от спектакъл, разбира се с музика в която звучат народни ритми, но не е точно народен танц, много съм се зарибил сега по последния танц който направихме :D

Link to comment
Share on other sites

Аз също танцувах 7 години. Бях хореографска паралелка във "Софроний Врачански"(60-класното) в Тракия! Преподаваше ми Ани Атанасова, а от 5-ти до 7-ми клас тренирах и в ансамбъл "Детелина" със същия ръководител! И много се радвам, че съм се занимавал със това - поне знам някои неща за българския фолклор(носии, хора, комбинации, стъпки, размери, фолк.области и т.н.) Ако не ги знаех много щях да се срамувам, каквото трябва да правят тези, които едно свищовско хоро не знаят(не казвам право, защото поне това са научили от кръчмите)! Не съм искал никога да се занимавам с това професионално, но смятам че имах едно сносно ниво! И концерти съм изнасял и то доста!

 

Кажете и вие при кой сте тренирали - може да се окаже, че сме били колеги ;)

Link to comment
Share on other sites

I az trenirah oba4e ve4e ne... obi4am si narodnite tanci kakto i va6te taka i na6ite priqtelkata mi studira v akademiqta za muzikalno i tancovo iskustvo (specialnost: horeografiq) i vseki den sam tam i gi gledam kak tancuvat... mnogo e qko.

 

Ima li nqkoi drug ot akademiqta tuk v warez-a?

 

pozdrav do vsi4ki

Link to comment
Share on other sites

I az trenirah oba4e ve4e ne... obi4am si narodnite tanci kakto i va6te taka i na6ite priqtelkata mi studira v akademiqta za muzikalno i tancovo iskustvo (specialnost: horeografiq) i vseki den sam tam i gi gledam kak tancuvat... mnogo e qko.

 

Ima li nqkoi drug ot akademiqta tuk v warez-a?

 

pozdrav do vsi4ki

Виж ти! Не знаех, че има и македонци във форума! :) От кой град си? Аз миналата година бях с ансамбъла на турне в Македония, където участвахме в "Оро без граници". Бяхме разпределени по семейства от Скопие и прекарахме много добре :smile:

Link to comment
Share on other sites

Виж ти! Не знаех, че има и македонци във форума! :) От кой град си? Аз миналата година бях с ансамбъла на турне в Македония, където участвахме в "Оро без граници". Бяхме разпределени по семейства от Скопие и прекарахме много добре  :smile:

Ами то във форума няма македонци.То даже и в света няма.Има българи само,на тия на запад малко Тито им е промил главите, ама македонци няма ;)

Link to comment
Share on other sites

Виж ти! Не знаех, че има и македонци във форума!  От кой град си? Аз миналата година бях с ансамбъла на турне в Македония, където участвахме в "Оро без граници". Бяхме разпределени по семейства от Скопие и прекарахме много добре

 

az sam ot kochani, radvam se 4e ste si prekarali mnogo dobre. iska mi se o6te mnogo pati da doidete v nas i da si prekarvate dobre :) :D :lol: B) mnogo uspeh ti jelaq

 

 

Ами то във форума няма македонци.То даже и в света няма.Има българи само,на тия на запад малко Тито им е промил главите, ама македонци няма

 

Mnogo ne se znamimavam s typi hora kato teb koito nqmat ni gram kultura a pak da ne govorq za istoriqta... sled kato ponau4i6 ne6to i se primiri6 s tova togava mojem da govorim....

nesam te zasegnal daje i mnogo hubavo sam pisal bez da te navredq ni teb ni dyrjavata a ti zapo4va6 s takiva typotii ( emi estestveno, typ 4ovek s typi ne6ta si se zanimava) qvno neznae6 ni6to drugo. ne moje da otgovori6 ne6to hubavo i pametno kato mimi_boq. :P

Link to comment
Share on other sites

mimi_boq mnogo se radvam 4e si se setila da pusne6 takava hubava tema. ina4e moq priqtel vi e ve4e kazal 4e az sledvam v akademiqta za muzikalno i tancovo izkustvo "horeografia" 4kurs sam i sam ot srbiq. nie pravim blgarski narodni tanci na osnovata na etno muzika - koeto ozna4ava 4e rabotim s narodni bg dvijeniq samo 4e muzikata ni e etno i stava mnogo qko. ako ima nqkoi zainteresuvan kogato badat zaverkite ili ispita moga da vi kaja poneje togava e dopustimo da se gleda ot strani4ni hora. :) :D :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Аз съм играла народни танци до 4ти клас в ансамбъл "Матевски"(Димитър Матевски" в Тракия)И много ми се огрозниха тия танци,не заради друго а заради хореографа ни.Тая жена ни малтретираше меко казано!1.ни удряше по гърбовете за да се изправяме....ама само как удряшеее....2.като събирахме пари за носиите за представленията и като се бавехме с парите(все пак бяхме лапета и се случваше да ги забравим) ни казваше че сме социално слаби,че наште са нямали пари и подобни.Постоянно ни казваше че сме се влачели като 90 годишни баби,като не разберем нещо сме били тъпи....и е такива глупости.А на всичкото отгоре и пишеше някви нещастни 2ки и 3ки....и тва при положение че сме малки и по всичко имаме 6-ци и само тва ни интересува.

М-ду другото щяха да я махат от даскалото щото много деца се бяха оплакали на родителите си и ходихме до директора,ама нищо не стана....Само дето след като баща ми я заплаши ,че ще накара някой циганин да и счупи крака някоя вечер,започна да се държи малко по-мило с мен

 

Иначе и аз смятам,че народните танци трябва да се запазят,но не мисля че това ще стане :( ..

Link to comment
Share on other sites

Аз съм  играла народни танци до 4ти клас в ансамбъл "Матевски"(Димитър Матевски" в Тракия)И много ми се огрозниха тия танци,не заради друго а заради хореографа ни.Тая жена ни малтретираше меко казано!1.ни удряше  по гърбовете за да се изправяме....ама само как удряшеее....2.като събирахме пари за носиите за представленията и като се бавехме с парите(все пак бяхме лапета и се случваше да ги забравим) ни казваше че сме социално слаби,че наште са нямали пари и подобни.Постоянно ни казваше че сме се влачели като 90 годишни баби,като не разберем нещо сме били тъпи....и е такива глупости.А на всичкото отгоре и пишеше някви нещастни 2ки и 3ки....и тва при положение че сме малки и по всичко имаме 6-ци и само тва ни интересува.

М-ду другото щяха да я махат от даскалото щото много деца се бяха оплакали на родителите си и ходихме до директора,ама нищо не стана....Само дето след като баща ми я заплаши ,че ще накара някой циганин да и счупи крака някоя вечер,започна да се държи малко по-мило с мен

 

Иначе и аз смятам,че народните танци трябва да се запазят,но не мисля че това ще стане :( ..

 

И аз съм бил при нея ако става въпрос за Божкова но играех от 1-ви до 6-ти клас иначе не помня точно ама 3-ти клас нещо ми беше станало и заради нея се бях напил много лошо и бях в истрезвително а след тва тя идваше да ми се извинява ако ма била обидила с нещо и т.н. Але тогава бая стреснах наще щото ако маика се беше прибрала малко по късно ся нямаше да съм си на столчето пред PC-то :)

Иначе за танците да наистина са хубаво нещо стига да имаш желание и време иначе до началото на миналата година си тренирах но в ДНА-то там има ансамбъл казва се ХОРО не е зле но на мен не ми се занимава вече с танци и така нататъка..

Link to comment
Share on other sites

Кой води репетициите?

 

Миля че се казваше Господин Господинов ама не съм сигорен така и не разбрах със сигорност името му но ни караше да му викаме шефе а не господине защо не знам .. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз също съм играл народни танци до от 1-ви 8 клас . Организираха на добре и редовно имахме концерти , като в 4-ти клас ходихме до Кипър да изнасямае концерти ,а в 6-ти или 7-ми бе6е ходихме до Одрин(и на двете места за по 7 или 10 дена). После се отказах защото не ми харесваше десциплината и отношението на повечето по-големи (сабираха ни с по-големите групи) и тем подобни... Ансамбала се казва Иглика[/b] . Иначе ми харесваха танците. :punk

Link to comment
Share on other sites

Темата ми хареса ... Аз от 5-и до 7-и бях в хореографска паралелка в Любен Каравелов ... Мисля, че се водехме "Тракийска младост". Даскалката беше доволно превъртяла такава, разправяше ни, че ни била фанала от гората и ни направила хора ... Бе сякви глупости ... Иначе не беше лошо, народните танци са кефещи, особено на сцената сме си правили голямо шоу. Най-веселото беше като почнем да си разправяме вицове ... Бе хубави времена бяха, но нямам бъдеще там :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...