Jump to content
BulForum.com

Странен проблем с TL-WR740N-ки


qwannn14

Recommended Posts

Това го беше споменал,но последно моят вкъщи съм го рестартирал преди половин година.Нито 1 път не е забивал.

 

Значи остава или хардуерна разлика в някои партиди/бройки или някаква настройка, която трябва да се забрани/активира. Моите TP-Link са с DD-WRT и не ми се е налагал рестарт никога. Забити са на всевъзможни места, където достъпът е със стълба и се рестартират само ако спре тока или ровя нещо по настройките, което изисква рестарт.

 

Химик - нямам проблеми с DD-WRT - Настройките за радиото са ми тези за всичките ми рутери и проблеми няма нито със скорост, нито с натоварване. Имам 2 броя 841, един 1043 и един 741. Скоро ще сменя единия 841 с 842, защото трябва да вържа принтер на едната мрежа, а 841 няма USB. Може да се добави, но е играчка.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

kotora, за абсолютно същия модел ли става въпрос (740n)?

Не аз имам 840n с двете антени,но в общежитието бяхме една година със 740n и сме нямали никакви проблеми.Рестартиран е да кажем 2 пъти през този период.

Link to comment
Share on other sites

Само да споделя 2бр 1043 и двата забиват всяка седмица по 1 път. Вярно, бая трафик минава през тях и сме средно по 3-4 устройства постоянно към тях ама пак са лом. Чудя се дали да не пробвам друга версия на firmware-а ... щом при другите модели има ефект...

Link to comment
Share on other sites

Проблемът е че не са клиентите, защото един човек, който не знае какво е IP няма как да влезе в рутера. А проблемът се появява не само при админ/админ, а при и админ/интернет (примерно).

Човек, ти сериозно ли? Наясно ли си, че има ботове, които непрекъснато sniff-ят subnet след subnet за отворени определени портове и пробват да се логнат с някакви дебилни пароли, като admin/admin, root/root и известен набор от dictionary words. И че успешните опити се логват, за да може после да се експлойтват. Един пич даже беше направил проучване точно с такива ботове и беше извадил плашеща статистика.

 

Би ли признал кой е този интернет доставчик, който позяволява такива потресаващи ями в сигурността?

Момчета намерете си някой чичко който разбира и се консултирайте за каквото незнаете.

Недейте да ловите с трици - маймуни.

Абсолютно!

 

Също наистина е хубаво да се замислите и за firmware update.

Link to comment
Share on other sites

Remote management-а се сетва да отговаря само на определено IP, та освен ако не са направили грешката да го отворят за всички, то не би трябвало да имат проблеми с ботове и т.н.. :)

Link to comment
Share on other sites

Remote management-а се сетва да отговаря само на определено IP, та освен ако не са направили грешката да го отворят за всички, то не би трябвало да имат проблеми с ботове и т.н.. :)

Може да искат да могат да управляват рутерите от произволно място в интернет.

Би могло да си направят VPN към фирмата, с което винаги да ги достъпват от един ИП, но това изисква да си имат винаги лаптоп, а дори тогава надали на всеки ще слагат VPN и т.н.

 

Какво налага постоянен достъп до клиентските рутери по този начин? Доколкото знам, не знам LAN доставчик в Пловдив да изисква такова нещо (е, освен май БТК и някои оптични).. какво става ако клиентът просто иска да си сожи негов рутер, а не вашия..

Link to comment
Share on other sites

Remote-a го слагаме за да не се разкарваме всеки ден на 4-5 места за настройка на рутер. Ако си е тяхен рутера или те си правят настройката или ние ходим ако не могат да се справят, което е почти винаги. Клиентите не са задължени да ползват точно определен рутер. Просто който не разбира или му е все едно какъв ще е рутера, или иска да мине по-тънко му слагаме от тези. И това не го решавам аз, а собствениците на фирмата. Аз съм просто работник там. Не съм ибирал аз да предлагам точно този модел. От мен зависи настройката. А фирмата не искам да я споменавам за да си нямам дразги с шефовете в последствие. :) Общо взето ако зависеше от мен изобщо нямаше да предлагам рутери от мен на клиентите, а всеки да си взима какъвто и от където сметне за добре и без ремуут мениджмънт. Вярно е тогава се изисква пък един човек, който да стои нон стоп примерно на служебния телефон и да помага на клиентите или да се ходи на място.


VPN връзки може да създадем но аз не мога нон стоп заедно с мен да мъкна и лаптоп на вякъде. Все пак поддръжката е свързана и с много други дейности.

 

Постоянната връзка с рутерите шефовете я искат от тази гледна точка, че от невежество клиентите много често сами си сгомнясват настройките и ни разкарват са глупости, а така от отдалечен компютър нещата се оправят за 1-2 минути дето се вика.

 

Antares, рутерите да не казвам голяма дума почти всички сме им ъпдейтнали фирмуера и проблемът пак е на лице. А преди бяха настроени на админ/админ пак по преценка на шефовете. А това за ботовете не знаех, че има и такава измислена щуротия. Сигурно няква такава гад е пробема. Да се надявам че сега като измислеха един стандарт на по сложни юзъри и пароли нещата ще си дойдат на мястото. Ако пак има проблем значи вече наистина е или от самите скапани рутерчета или от стоковия фирмуер.

Link to comment
Share on other sites

Аз още не мога да повярвам, че не се шегуваш.

Вие сериозно ли сте държали узер/пасс на admin/admin ?! :bowdown:  и се учудвате като имате проблеми от този сорт?!

Това е точно все едно няма никаква парола и сте отворили рутерите всеки да ги ръчка отвън.

И не сте чували що е това бот и как се обикалят мрежи и се правят поразии. Ботовете ги знае всяко дете от зората на интернет преди 30-тина години.

Какви са тези шефове, каква е тая фирма!

 

И какво правим ако клиентът направи така че изобщо и да нямате достъп до самия рутер? :) Примерно се ресетне мак адреса, ИП адреса, ИП за достъп до настройките...

Link to comment
Share on other sites

IP-адресът на ПППоЕ-то се задава от сървъра и рутерът го открива автоматично. А вече който разбира и иска мой да си заключва рутерът както сметне за добре. Той клиентът ако може да прави това на него не му е нужен отдалечен съпорт за настройките, той ще може и сам да си ги прави. А ако случайно не може отивам на място, правя хард ресет и правя настройките. Какво има да се чеша. Вие ме взехте за мезе. МОЛЯ ПИШЕТЕ ПО ПРОБЛЕМА, А НЕ СЕ ЗАЯЖДАЙТЕ! За админ/админ пак казвам това не е мое решение. Ако питате мен цялата мрежа щеше да е по съвсем друга схема изградена, но пак казвам аз там самостоятелни решения не мога да взимам. Мога да правя само предложения и ако ги одобрят тогава да се действа.

 

Разберете че повечето фирми в България са така. Гледат да се изгради мрежата набързо и да привличат нови и нови клиенти, а че в последствие ще се появяват проблеми не мислят.  Други които са работели за интернет доставчици ще ме разберат за какво говоря. Не става въпрос само за рутерите, а като цяло мрежата. В района в който работя има още един доставчик на интернет по ЛАН мрежа. Те пък са още по-зле. Така че не се учудвайте, ама айде да не се задълбочавам то в Пловдив само тва да е проблема :D .

 

tedy, за други типове ботове съм чувал много отдавна, но за такива които да набират комбинации за рутерите наистина не бях. Мислех си че някой целенасочено го е правил. Е да де той за админ/админ не е набирал кой знае колко :D, но проблемът започна да се появява и при клиенти, при които не е админ/админ това започна да ме учудва. 

Link to comment
Share on other sites

Аз затова нареждах фирмата, не теб :) .

Иначе е така, че все пак вероятно има случаи, в които има проблем и рутерът е достъпен през remote, и че ситуациите, при които хептен да нямате достъп до рутерите са малка част от общите.

Иначе това за admin/admin не мога да го повярвам,освен ако има нещо друго, което не казваш - примерно достъп само от един ИП адрес (ако рутера го позволява като настройка) и тогава паролата е без значение.

За ботове - има ботове за всичко.

Link to comment
Share on other sites

Значи ремуут мениджмънта е достъпен само за определен субнет - тоест нашия. Пък и за да може да се влезе от външен човек, той трябва да знае  pppoe ip-адресът на клиента и порта през който е зададен ремуута.

 

А пък за проблем по самите рутери или фирмуера се осъмних поради това че с клиентите, коита са с d-link или linksys досега не сме имали проблем.

Link to comment
Share on other sites

Е, ясно - в самия рутер се задава ИП адрес и порт за достъп, поне в моя (не е тплинк), и ако сте задали ИП адрес, който е само под ваш контрол, значи явно говорим за проблем в рутерите, или пък някой е успял да форджне и ИП адреса си като този вашия и да обикаля рутерите с бот. Но пък щом става само с тплинк, значи е някакъв бъг в тях. Пробвайте с добри пароли да видим. Пробвайте достъп до тия рутери от друг ИП адрес да видим дали ще позволят.

Между другото казваш че давате достъп до субнета - значи ли че на целия субнет даваш достъп... - може някой от същия субнет клиент да прави мизерии.

Link to comment
Share on other sites

Ами пробвайте само с един ИП адрес да зададете, в този рутер може и цели субнети ли да се задават? При моя пише само ИПадрес/порт, не съм сигурен мога ли да задам range някакъв.

Може при събнет нещо да се шашва. Срещал съм някакви глупости по този повод с разни софтуери, примерно с Filezilla FTP server - там по спомен имаше някаква врътка и признат проблем при задаването на събнети.

Link to comment
Share on other sites

Добре,а как примерно тия от Мегалан не правят такива работи и пак могат да ти влязат в рутера ? 

Рутерите са техни, плюс че си имат вътрешни IP-та които са в мегалан мрежата, през които могат да ги достъпват....  Едит :Или по-скоро онова са ип-тата на други device-и, а рутерите са филтрирани, не съм се намушвал в рутерчето им за да видя какво точно са насетвали.

 

Хихи, погледнете къде още пишех за филтрирането на remote management-а :) Но стигнахте до истината де :))

Лично аз залагам на келяв firmware, но ще си каже :)

Link to comment
Share on other sites

Малко извън темата, но да споделя с вас. Гледам доста се оплаквате от забиване на рутерите и то различни модели. Ако искате наистина стабилен рутер се ориентирайте към някой модел на Mikrotik. Ще дам и пример с конкретен модел:

http://routerboard.com/RB751G-2HnD

До момента няма дори и един случай да се наложи рестарт освен при обновяване на софтуера. Настройките обаче му са за по напреднали потребителите. Абсурд е за 99% от потребителите да се справят с настройката. По - базовата не е прекалено сложна, но разни уж елементарни неща понякога са доста трудни.

Link to comment
Share on other sites

Микротик наистина не е за среден домашен потребител. Обаче това сега с тия евтини боклуци, дето се продават и купуват за по 20-30-40 лв, няма какво да очакват добро, още повече ако е тъп-линк. Пести се от всичко.

Прогрес!

Едно време в близкото минало (4-5г) имаше свестни рутери. Аз съм с един Бъфало 300мбит с гигабитов суич, никога не е рестартиран заради проблем. Веднъж изкара 1 година без рестарт и без проблеми. Иначе постоянно прави по 6-7 месеца без рестарт, а рестарт е когато правя почистване на апаратурата и му спирам тока.

До голяма степен проблеми правят тия новите адаптери на тия евтините боклуци, дето не са с трансформатор, а импулсно захранване май, като зарядните за телефоните, и тежат 20 грама. Тия рутери сигурно ги купуват не на килограм, а на тон, и сигурно по 50-100 лв на тон псевдовисокотехнологична скрап. И сигурно от един рутер печелят по 1000% печалба, нищо че ги продават за 30-тина лв.

На моя рутер адаптора е пасламак и тежи половин кило.

Link to comment
Share on other sites

Проблемът е явно че всички нови евтини модели са пълни боклуци. Аз в нас съм с един дърт tl-wr543g и не го сменям затова че все още ми върши перфектна работа и не помня никога да ми е забивал,а се ползва постоянно поне от 2(понякога 4) компютъра със стабилен входящ и изходящ трафик. Явно наистина новите евтинии са нож с две остриета.

 

П.П. Сега се сетих, че и моя адаптер е доста стабилен, което ме навежда на мисълта възможно ли е целия проблем да идва от това че идва момент в който на 740-ките адаптерчетата клякат и рутерите сбъгясват?

Link to comment
Share on other sites

И рутербордите забиват, но до колкото съм забелязал забиват основно зарадни мениджмънт туула им. Иначе оставиш ли го да си работи няма дертове. 

Освен ако не изгори като 433AH-а ми ...333-ката обаче е желязна, и стояща в някоя кутия ... :))

Иначе какво да се очаква от домашно рутерче? И на моят 1043ND му забива wireless-а от време на време, а се използва единствено като суич и access point вкъщи.

За без пари толкоз :))

Link to comment
Share on other sites

Така е, аз съм чувал за проблеми и с линксис от тия новите им модели и за по 100+лв, дето все повече гледат външния им и лъскав вид отколкото да е стабилен и добре работещ, и все повече гледат да няма антени, без значение другите качества.

Проблемът е че се наводни пазара последните години от евтини боклуци, където е пестено от всичко, и понеже се продават най-много и предимно те, почти всички производители се принудиха да направят същото, защото от по-добрите им модели вече надали печелят нещо. И накрая имаме само боклуци, а добрите и качествени модели се превръщат в някаква екзотика, която все по-рядко се внася, и дори да искаш, е все по-трудно да намериш и случиш на добър модел. Същата свинщина стана и с мониторите. И с други чаркове. То стана и с автомобилите ако е за въпрос. Изобщо - прогрес дет се вика!

Дали хората на планетата се увеличиха толкова че вече се нализа в един потресаващо нискокачествен свят което кой знае до какво ще доведе, дали нещо друго, не знам. Но не вървят на добре нещата.

Много се дразня на тия боклуците, и вече каквото мога си го оправям и не ъпгрейдвам и не купувам нищо ново.

В тоя ред на мисли, на колата се развали преди няма и година (няколко месеца), бензиновата помпа, просто спряла. Е, в сервиза взеха 130 лв за подмяна и труд... Преди 2-3 седмици се случи същото - взе да не може да пали и в един момент дотам. Еми да му *** ******, заех се, извадих я и я пробвах и не въртеше. Замислих се за нова пак, но си викам я да взема да разбия предишната (дадоха ни я от сервиза тогава - оригиналната Bosch, която е вероятно заедно с колата на около 8 години) и отворя да видя закакво горят (както ни казаха). Оказа се от ръжда под ротора втулката ротора запецнал. Викам я да я оправя аз. Махнах ръждата, смазах. Сглобих, като проблем се оказа запушването на гърлото, защото е алуминиево тяло, запечатано фабрично, а аз го отворих като с отверка го разпечатах. С една скоба в горната част я стиснах здраво, сложих в резервоара, и колата вече 2 седмици си я караме по живо по здраво. Новата помпа, която извадих, се оказа със същия проблем, но в самия помпен елемент - ръжда и запецнали двете ексцентрики вътре. И нея я смазах и оправих и пробвах, като ще стои за резерва. Е, да се дадат още 130-150 лв за същия боклук ли?! КАК НЕ! Аз мам*** им ******.

В магазина, откъдето взех скобите, жената като видя тялото на помпата което носех за мостра за скобата, веднага се сети за какво става дума и сподели, че нейната кола стои в гараж поради същата причина - сменяли бенз. помпи и набързо "изгаряли" и сега така без помпа си седяла колата некарана.

Link to comment
Share on other sites

Иначе какво да се очаква от домашно рутерче?

Лично аз очаквам много сериозни неща.

- два стационарни компютъра;

- два лаптопа;

- мобилни телефони;

- TV/медия плеъри;

- SIP-клиенти;

- VPN-клиенти за отдалечен достъп.

Това означава доста сериозно натоварване и приоритизиране на трафика.

Съвременният дом все повече ще се пълни с устройства и уреди, които искат достъп до интернет, било за съдържание, било за управление.

Затова съм предпочел PC-рутер и няколко безжични аксес-пойнта.

И ето резултата - 237 дена ъптайм към днешна дата.

m0n0wall_uptime_2013_11_10_237_days.jpg

Link to comment
Share on other sites

@plameni : е говорех за домашните рутерчета от типа на коментираните :)) За толкова години едно работещо като хората не съм видял, та и затова очакванията ми са никакви към тях :)

Иначе и аз съм за PC-рутерите, но цената им е доста по-различна, пък и се искат малко повече знания. 

Ето как изглежда при мен, самите "рутери" са отделни виртуални машини, една при мен в бърно и една в пловдив. Съответно спират единствено когато спре тока и тръгват с идването му :))

https://www.dropbox.com/s/jebi4ymfmnkmdza/infr.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...